| Valy_MJ_1993 a întrebat:

Parerea voastra despre religie?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde care religie,religia ofera o speranta, cum traim din sperante multi suntem religiosi, urasc fanatismul, propaganda religioasa, minciuna in scopuri religioase, urasc mincinosi

| anonimg a răspuns:

Este la fel ca si banii: o putere. Folosita in scop rau, produce pagube la scara mondiala, dar si pe toate planurile: mintal, emotional, financiar.

Folosita in adevaratul ei sens (religie=[latin. "religare") re-legarea omului cu Dumnezeu] aduce speranta in sufletul celui deznadajduit; pentru ca omul legat de Dumnezeu poate trece peste orice suferinta, durere, necaz, intristare, peste orice depresie si orice fel pierdere. Si aceasta nadejde nu inseala, pentru ca a fost pusa de Dumnezeu in inima, si nu de un om.
Adevarata religie aduce sanatate si vigoare mintrii, trupului si sufletului; aduce pace.
Totul tine de deschiderea inimii. Pentru ca putem sa fim religiosi si sa nu avem pace.

| Holiday a răspuns:

Este cea mai mare afacere din istorie.
Vanzarea de iluzii a fost, si din pacate inca este, foarte profitabila.

| SG1995 a răspuns:

Utila pentru multi.

| kar1GaNNN a răspuns:

Un lucru pe care ar trebui să știm toti câte puțin din ea.

| NGheorghe a răspuns:

Pe lângă mari adevăruri, conține si minciuni. (vb de biblie)

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Religia nu te mantuieste, numai un singur lucru te poate salva, Iisus Hristos prin harul Sau happy

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De parca schizofrenicul asta al tau nu ar fi tot un personaj pe care o anumita religie l-a fardat si in jurul caruia a creat o poveste...

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

O spui cu atata ura, il urasti si nu vrei sa-l accepti. Sa sti ca Iisus Hristos te iubeste chiar daca il respingi si nu vrei sa-l recunosti ca Fiul lui Dumnezeu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a trimis pe Fiul lui, pentru ca oricine crede in el sa nu piara, ci sa traiasca vesnic!

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

„Iată, fecioara va fi însărcinată, va naşte un Fiu, şi-I vor pune numele Emanuel" care, tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeu este cu noi." (Matei 1:18-23)

Răspuns utilizator avertizat