| 4inel a răspuns:

Pe Cristian Florea l-am cunoscut la Surduc, Timis. A avut o intoarcere deosebita.

As dori sa ascult si parerea ta fata de intoarcerea lor. Tu ce crezi? Sunt falsi? Su chiar se vede in ei o viata transformata?

| HueyFreeman a răspuns:

Astept intrebarea.

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns:

Mărturia convertirii fostului preot ortodox Ioan Nichita

Pe Youtube

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu e nevoie de intrebare, ci doar vino si vezi si fa si tu la fel.

| 4inel a răspuns (pentru iosif30):

Sunt Brailean

| HueyFreeman a răspuns (pentru 4inel):

Daca nu este o intrebare atunci nu are ce cauta aici. Este propaganda in toata regula.

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si ce te priveste pe tine, nu te-a invitat nimeni, poti sa mergi la alta masa. Toata lumea face propaganda. Si tu.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns (pentru iosif30):

"aveti ceva de spus" Care voi?

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns:

Nu l-ai primit? Ti-am trimis un mesaj.

| HueyFreeman a răspuns (pentru iosif30):

Nu sunt ortodox.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Aşa cum sunt unii tineri nepotriviţi pentru preoţie, care aleg această misiune în necunoştinţă de cauză, ajungând să comită abuzuri, şi să fie unii din ei în centrul unor scandaluri media (câteva cazuri pe an), la fel există şi unii care au căzut în erezie (învăţături greşite, secte)!

Aceştia au fost nepregătiţi să-şi asume misiunea, să-şi cunoască învăţăturile în mod autentic, să facă diferenţa între smintelile pe care le-au văzut poate în jurul lor (în cadrul libertăţii umane) şi adevăr! Să separe importanţa tezaurului de învăţături ale Bisericii apostolice de orice reprezentant uman care poate nu le respectă!

Aşa cum sunt oameni care cad în erezii de tot felul, la fel există "tinerei" aroganţi care au preferat să se arunce în prăpastia mândriei şi a ereziei decât să se confrunte cu piedicile de natură umană (ale libertăţii celorlalţi) – dezamăgitoare uneori. Aşa cum fiecare sectă are dezertorii săi, şi pastorii săi care au trecut dintr-un cult în altul, tot la fel, fiecare cult are ereticii săi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

ACEASTA ESTE CHEIA DE ÎNŢELEGERE A MODULUI ÎN CARE AU APĂRUT CELE APROAPE 40000 DE SECTE! Nu credincioşii simpli au inventat şi iniţiat aceste secte, ci pastori dintr-un anumit cult, care s-au hotărât într-o zi să "dezerteze" şi să-şi înfiinţeze PROPRIUL CULT!

Situaţie de "transfer" dintr-un cult în altul de mii şi mii de ori, vectorul de convertire fiind O EREZIE NOUĂ, dar de cele mai multe ori, o ATITUDINE DE MÂNDRIE ŞI NESUPUNERE, de fiecare dată orgoliul fiind văzut a fi mai important(!) decât învăţătura!

Personal nu ştiu motivul acelui tânăr din documnetar, dar de multe ori nemulţumirile sunt provocate de lipsa banilor(!), de ambiţia unei parohii bune, de conflicte şi tensiuni spontane cu superiorii, de rădăcini familiale sectante, de lipsa de aprofundare şi TRĂIRE a virtuţilor morale creştine (smerenia şi înţelepciunea fiind unele de bază) la care se adaugă un lucru deja pretenţios, înţelegerea învăţăturilor de credinţă în mod nealterat (nealterat prin tot felul de factori, unii enumeraţi deja!).

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru iosif30):

Nu te insela imaginandu-ti ca Fiul lui Dumnezeu a venit la "plinirea vremii" pentru a face profetii false. Nu te gasi tu sa Il batjocoresti pe Dumnezeu ca Acesta nu ar fi stiut ce face atunci cand in peste 70 de versete in Noul Testament, El infiinteaza si confirma ierarhia slujitorilor in Biserica Sa: preotii, episcopii, diaconii!

Nu fi OBRAZNIC atunci cand vii sa presupui ca Fiul lui Dumnezeu ar fi fact profetii false!

El a confirmat pastrarea NEALTERATA A INVATATURILOR BISERICII SALE,
a confirmat PREZENTA SA ALATURI DE BISERICA "pana la sfarsitul veacurilor"
a confirmat faptul ca transmiterea harului este un lucru concret, nicidecum simbolic si ca Biserica este spatiul in care lucreaza acest har!

A subliniat in repetate randuri IN MOD APROAPE OBSESIV faptul ca Biserica Sa este Una Singura!
A confiramat faptul ca portile iadului nu o vor birui, nicidecum o oaie ratacita care lupta impotriva ei (Biserica sufera din cauza celor care o lovesc in mod diferit, dar miza o reprezintA INVATATURA NESCHIMBATA si nu procentul numeric al celor care o respecta – exemplul este cel al Israelului, care secole de-a randul nu a fost procentual decat o oaza de lumina intr-un desert al "paganismului").

NIMIC ESENTIAL NU S-A SCHIMBAT FATA DE VIATA PRIMELOR COMUNITATI CRESTINE SI A PRIMELOR SECOLE CRESTINE! Biserica are in acest sens martori (incomozi pentru sectanti)ai acelui mod de viata autentic- teologii primelor secole crestine!

Răspuns utilizator avertizat
| das3 a răspuns:

Foarte mare pacat in fata lui Dumnezeu sa devii din slujitorul lui, sluga satanei. Chiar daca era un preot care facea greseli. Intr-devar a fost facut preot nefiind pregatit si la prins Satana.

Răspuns utilizator avertizat
| das3 a răspuns (pentru iosif30):

Nu era orb si s-a desteptat, era orb, orb a ramas dar acum a suferit si o lobotomie.
mesajul sectelor e mereu asa: x era ortodox si uite cate prostii facea, bea fuma, femei..., acum de cand s-a pocait ce viata exemplara are. normal ca are, daca nu-l mai ispiteste satana. deja l-a castigat ce rost mai are sa piarda timpul cu el. plus ca trebuie sa-l lase in pace sa vada lumea ce bun s-a facut dupa ce s-a pocait.
de ce spun ca slujeste satanei simplu: exista un singur Dumnezeu adevarat iar restul sunt zei inventati (=diavoli), daca nu mai slujesti Dumnezeului celui adevarat ci unuia modificat de o secta, cui slujesti de fapt? satanei

Răspuns utilizator avertizat
| das3 a răspuns (pentru iosif30):

Da asa este acesta e adevarul doar ortodocsii slujesc adevaratului Dumnezeu. Sectele nu slujesc in mod voit satanei dar prorocii lor sunt inselati de satan si o iau pe cai false, iar adeptii sunt inselati de satan si manipulati de pastori. catolicii sunt ceva mai aproape de adevar dar tot pe aratura, gandeste la inchizitie, gandeste-te ca toate sectele sau rupt din catolici ca protest la greselile lor.
da sunt multi preoti ortodocsi care sunt smenari, beau, fac prostii, poate ca si ierarhi, nu sunt in masura eu sa ii judec, dar ce treaba are modul cum isi traiesc ei viata cu adevarurile de credinta? ii va judeca Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat