| anonim_4396 a întrebat:

Părinții mei mereu se ceartă.Tata este mereu cel rău,îl urăsc,mă învinuiește te lucruri care nu sunt vinovat,și asta nu e tot.Mă înjură mereu,mă face bou,dobitor,de toate. Recent mi-am luat un telefon,iar el zice că mă strică,deși mereu vorbesc cu un ton liniștit și calm.Îmi doresc ca ei să divorțeze,nu mai suport,nicioadată nu mă lasă să fac nimic.Am nevoie de ajutor! Vă rog, ce să fac?

24 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu vreau fundă.
Îți scriu doar ca să știi că majoritatea părinților care s-au născut în timpul comunismului sunt la fel ca tatăl tău. Oamenii erau obligați de stat să facă copii, pentru că altfel nu primeau apartament, nu aveau casă.
Și uite așa, de voie și mai mult de nevoie au făcut copii. Astfel de părinți nu și-au dezvoltat empatia. Ei sunt reci, răi, egoiști și toate relele care vin la pachet împreună cu acestea.
N-ai ce să le faci. Îți trăiești viața cu ei așa cum poți până când îți vei căpăta independența.

| Celcestietot a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu sa se calmeze apele, ca s-ar putea sa te asculte. Cunosc cazuri in care Dumnezeu a ajutat la asemenea situatii.

| J0B0MAT a răspuns:

Mai lasă telefonul și pune mâna și pe cărți, de gramatică în principal.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Lasă-mă cu gramatica, nu mă ajută la nimic. Telefonul îl folosesc pe perioade scurte

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe perioade lungi nu o să te ajute telefonul.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Nici măcar nu știi cât stau, stau doar ca să vorbesc cu prietenii și ca să citesc

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e irelevant pentru ce am spus eu.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Frate,recunoaște că și tu ai telefon

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar am învățat și gramatică. Și nu doar atât. Telefoanele se strică, nu rămâi cu ele mereu.
Dar am rămas și voi rămâne mulți ani cu ceea ce am învățat și încă învăț, cu ceea ce mă ajută să îmi iau un telefon( mai mult ca un instrument necesar comunicării sau pentru a pune muzică la căști).

Faptul că tatăl tău îți spune că telefonul strică e adevărat, atâta vreme cât statul pe telefon îți ia din timpul pe care puteai să îl dedici unor activități mai importante.Telefoane are toată lumea în ziua de azi, minte să le folosească au extrem de puțini.
Nu ai văzut pe stradă oameni care nici nu se uită pe unde merg datorită telefonului, astfel încât ajung să dea cu capul de pomi/stâlpi etc? Sunt atâtea accidente în trafic datorate faptului că unii tembeli se uită pe Facebook în loc să se uite la mers.Astea sunt exemple în care statul pe telefon nu ar trebui să fie mai important decât "banala" atenție la mers(asta ca să înțelegi cât de insignificant e telefonul în comparație cu aproximativ orice).

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

În primul rând, eu nu sunt ca ăia cu Facebook care dau cu capul de pereți, crezând că au dat de cai verzi.Folosesc,de obicei, telefonul în casă. Tatăl meu țipa și când nu am avut telefon.Și să știi că unele funcții ale telefoanelor sunt utile.Că ăia care se dau șmecheri pe sticlă cu telefoanele lor îi treaba lor.Și telefonul nu te face să fi nervos la sine, ci e din cauza dependenței.Nu sunt ca tâmpiții ăia care stau 5 ore pe telefon.Cu asta am terminat, o noapte bună (deși probabil dormi, dar na )în continuare!

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

În plus, vin la școală doar pentru unele materii, nu pentru alea nefolositoare

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok( cred că limba română e una din alea nefolositoare).
Pe bune, dacă ai 11 ani, mai lasă telefoanele și mai mergi pe la școală, fă temele,citește, mergi afară când vrei să te relaxezi, distrezi.

Părinții te mai ceartă pentru că îți vor binele. Și mie mi se păreau uneori cei mai răi și nu eram de acord cu ei, dar mai apoi când am mai crescut mi-am dat seama că au avut dreptate în multe privințe. În altele au greșit, dar nu legat de școală și de faptul că tehnologia prea multă strică.
Încearcă să mai faci și ca ei în unele privințe.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Frate,deja sunt pregătit pentru școală, am FB pe linie, fără vreun B. Prezentul e prezent, viitorul viitor

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitări. Mult succes în continuare.

| mentholinks a răspuns:

Pai i-a spus ce simti, ca iti fac rau lucrurile astea pe care el le face?

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Nu,că se enervează și mai tare

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Părinții tai sunt creștini? Daca da, atunci amintește-i tatălui tau ce spune Biblia la Efeseni 6/1-4.Daca nu se schimba roaga-te si spune-i si pastorului cum se comporta in familie tatăl tau.

| Nilsson a răspuns:

Câți ani ai? În funcție de vârstă pot să îmi adaptez sfatul.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

11,dar mă plictisesc cu telefonul

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești încă mic, trebuie să accepți situația și să nu lași să te consume problemele.
Peste câțiva ani o să pleci la liceu și o să te bucuri de mai multă liniște, până atunci concentrează-te pe învățat, că prin asta e portița ta de scăpare.

| KhludCiprian a răspuns:

Qwack: am trecut prin divortul parintilor si respectiv am fost divortat, ce iti recomand e sa vorbesti atat cu mama cat si cu tata. Daca tata te injura, trebuie sa inteleaga ca esti o persoana ce depinde de respect si respectiv mama ta poate sa iti ia apararea.

Daca insa tatal tau devine mai agresiv ori ambii parinti vin impotriva ta, cauta sa vorbesti cu un profesor (sau diriginte): multi profesori au avut situatii mai complicate in viata si desi poate ei personal nu au solutii, poate au sa poata vorbi cu mai multa autoritate fata de parintii tai.

Legat de telefon: e probabil ca tu cauti sa iesi din lumea din jur in telefon, ce nu e neaparat recomandat, daca stai prea mult la el (dupa mine orice mai mult de 1 h pe zi) as zice sa il pui deoparte, mai ales daca e o sursa de conflict acasa, ori fa-o doar in pauza de la scoala cand parintii nu-s in jur si pune-l in rucsac cat parintii sunt acasa.

| Helper07 a răspuns:

Nu stiu... eu nu cred ca la el e problema. Sigur faci tu ceva. Ce copil fara minte as putea zice, nu sti ca ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta? Divortul nu e o solutie, el doar va ingreuna lucrurile.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știi ce? E clar că tu nu știi ce mi-a făcut.Eu doar învăț și stau pe afară, atât.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus odata ca imi spui in privat ce ti-a facut. Astept.