| Meme10Meme a întrebat:

Patriarhul Daniel este sfânt?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Este, sa-i pupi picioarele.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In primul rand nu se poate numi patriarh; pentru ca un patriarh este intemeietorul si succesorul unei credinte, unei religii.
In Biblie, chiar daca se vorbeste despre viata mai multor barbati ai credintei, nu sunt decat 3 patriarhi: Avraam, Isaac si Iacov. (Isaac este fiul lui Avraam; iar Iacov este fiul lui Isaac).

Ca Biserica Ortodoxa si-a atribuit o astfel de denumire unor conducatori/reprezentanti varstnici ai ei, este altceva.
Cat despre sfintenie, un om sfant refuza inchinarea, tot asa cum au refuzat-o ingerii si cum au refuzat-o in vechime Pavel si Barnaba (Faptele apostolilor, capitolul 14).
Doar lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam; nu oamenilor, si nici ingerilor, oricat de sfinti ar fi ei.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

E mai mult decât sfânt, e înalt prea sfințit! happy
Acesta ar trebui să fie modul corect de adresare conform bisericii. Mie îmi sună a pupincurism ieftin dar se pare că mulți pun botu.

| iurii75 a răspuns (pentru mastadont):

"modul corect de adresare conform bisericii. " - conform bisericii -da, ai dreptate, dar nu și conform Bibliei care condamnă atribuirea de tot feluri de titluri (Matei 28:8-12)
" îmi sună a pupincurism ieftin" și plus mândrie și dorința de proeminență...

| mastadont a răspuns (pentru iurii75):

Bine spus. Poate ar trebui să ne adresăm patriarhului cu titlul de proeminența voastră LOL

| iurii75 a răspuns (pentru mastadont):

"cu titlul de proeminența voastră LOL" - și-au atribuit ei titluri și mai și...
Preasfântul, preaînălțatul, preafericitul, înalt preasfințitul...

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Când am văzut întrebarea asta am crezut că tu chiar ești @Meme10Memu și ți-ai adăugat "DinPublic7" la nume ca deghizare ingenioasă. laughing rolling on the floor

| CIaudiu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Dap. E @naibastiesialtceva.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ma mir cumde nu sunt banat de masonii ăștia atei rolling on the floor