| anonim_4396 a întrebat:

Pe ce baza i-a judecat nefavorabil si i-a ucis Dumnezeu pe cei din Sodoma si Gomora si i-a iertat pe cei din Ninive? Acei oameni aveau alta cultura decat cea evreiasca. Corneliu a fost un roman si Dumnezeu i-a aratat favoare. De ce?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In baza faptelor facute de cei enuntati, Sodomisti NU s-au lasat de faptele lor fata de cei din Ninive care s-au pocait de faptele pe care le facuseda. Dupa fapte si rasplata. Corneliu era un om cu o credinta deosebita fata de Dumnezeu, dar din acea perioada credinta a trecut si la neamuri pentru cunoastere si pocainta.

| mentholinks a răspuns:

Ii place sa se joace cu oamenii, face diverse experimente.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

"Ii place sa se joace cu oamenii, face diverse experimente." - exista.

| Nilsson a răspuns:

Pana la urma toti suntem pacatosi, diferenta o face pocainta fata de pacate.
La sfarsitul timpului lumea se va imparti in sodomiti (oamenii care persista in pacat) si niniviti (oamenii care se caiesc de pacate).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Pana la urma toti suntem pacatosi, diferenta o face pocainta fata de pacate.
La sfarsitul timpului lumea se va imparti in sodomiti (oamenii care persista in pacat) si niniviti (oamenii care se caiesc de pacate)." - ninivitii s-au cait pe moment pentru ca acea cainta a aparut din teama sa nu fie distrusi de Dumnezeu la avertismentele transmise de Iona. Teama nu este o buna motivatie pentru cainta. Examinarea sau judecarea unui om poate fi facuta de creator DAR creatorul NU poate sau nu are dreptul sa ucida pe cineva daca acel cineva nu avea de unde sa stie ca ceea ce facea era rau sau gresit. Vorbesc despre fapte rele facute in mod repetat. Dumnezeu a pus si pune legea Sa morala sau constiinta in orice om inca din nastere. Trasaturile de caracter ale omului sunt inscrise in genele din ADN. Insa cand vorbesc de ADN nu ma refer doar la structura pentru ca spre deosebire de cimpanzeu omul are mai putin cu doua perechi de cromozomi ceea ce l-ar face mai incapabil decat cimpanzeul DAR micile diferente reprezinta o codificare ADN specifica doar omului care ii confera potentialul de a avea trasaturi de caracter mult mai superioare ( adica constiinta ) in comparatie cu cimpanzeul. Si cimpanzeul are o anumita constiinta insa este mult inferioara si cu capacitati de gandire si analiza mult inferioare constiintei omului, fapt pentru care acea constiinta rudimentara a cimpanzeului este numita instinct. Constiinta se formeaza intre fecundare si nastere. ADN-ul neuronal cerebral al unui om este diferit de ADN-ul neuronal cerebral al unui cimpanzeu. Este logic faptul ca celulele corpului NU au acelasi ADN pentru ca indeplinesc functii diferite. Celulele corpului au o portiune de ADN comuna insa restul de ADN este diferit de al celorlalte celule.

| cyupaku a răspuns:

Priceperea omului nu poate pune la indoiala judecata lui Dumnezeu