| marevna13 a întrebat:

Pe ce data se serbeaza numele Elisabeta? De Sf Cuvioasa Elisabeta pe 24 aprilie sau de Sf Elisabeta mama Sf Ioan Botezatorul pe 5 septembrie?

1 răspuns:
| Mircea08 a răspuns:

Poti serba, sau sarbatori de cate ori ai chef, iar pentru asta nu ai nevoie de un nume sau o persoana despre care nu stii mai nimic. Daca insa te rogi la orice altceva sau oricine altcineva in afara de Dumnezeu nu e bine deloc
"Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună şi s-au închinat şi au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!"
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 1/22-25)
"FĂPTÚRĂ, - 1. Ființă, vietate, creatură. "
( DEX '09 (2009))
Sfintii sun fiinte, creaturi (creatii ale lui Dumnezeu), deci nu te inchini la creaturi ci numai la creator! Spun asta deoarece ortodocsii au rugaciuni in care se inchina la creatie (sfinti) nu la creator, si dau un exemplu :
Rugăciune de încredinţare sfântului Anton
"Sfinte Antoane, prietenul şi ocrotitorul meu, îţi încredinţez trupul şi sufletul meu, tot ce gândesc şi fac, îndur şi sufăr, viaţa şi moartea şi tot ce mă priveşte. Recunosc că nu sunt vrednic de grija ta; dar tu ai ajuta atâţia păcătoşi: ai milă şi de mine. Iată, în mâinile tale pun mântuirea mea pământească şi pe cea veşnică; ţie îţi încredinţez sufletul meu, pe care Isus l-a răscumpărat cu preţul atât de scump al sângelui său. Părintele meu sfânt, păstrează-mă sub ocrotirea ta şi dobândeşte-mi iertarea păcatelor, dragoste faţă de Isus, statornicie pe calea cea bună, o moarte fericită şi, în sfârşit, cerul. Harurile acestea nu le merit, dar tu poţi să mi le dobândeşti, căci Dumnezeu te iubeşte atât de mult încât îţi dă tot ceea ce îi ceri. Roagă-te, deci, pentru mine şi primeşte-mă sub ocrotirea ta. Vreau să-ţi fiu încredinţat zi şi noapte, la lucru şi în timp de odihnă, când sunt sănătos sau bolnav, în încercări şi ispite, la rugăciune şi la slujbă. Mai presus de toate fii milostiv cu mine în ceasul agoniei. Adu-ţi aminte cu câtă încredere am cerut ocrotirea ta. Amin."
CONDAC, glasul al 8-lea.
Asa ca ma intreb si eu, vrei sa sarbatoresti un idol?