| IoanieCriminalul a întrebat:

Pe cine sa iubesc mai mult? Pe mama sau pe dumnezeu?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Stapanul binecuvantat de la care primim toate lucrurile si prin voia Lui stau in fiinta. El ti-a daruit-o si pe mama ta si El o tine in viata. Deci ordinea prioritatilor ar trebui sa fie aceasta: Dumnezeu, familie, biserica.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

- "Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

| MMihai a răspuns:

Pe cine sa iubesc mai mult?
Pe mama sau pe dumnezeu?=
=pe maică-ta!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca il iubesti pe bunul Dumnezeu, obligat iti iubesti si mama!
O zi frumoasa sa aihappy

| danay72 a răspuns:

Pe amandoi.De fapt daca-l iubesti pe Dumnezeu, implicit iti iubesti si mama pentru ca Dumnezeu ne cere acest lucru.

| NGheorghe a răspuns (pentru danay72):

Sa-ti iubesti mama ar insemna sa o certi atunci cand minteste (acele mici aberatii, incercari sa te duca cu vorba, promisiuni false ca sa te stimuleze in anumite activitati, proverbe, poezii cat si comparati cu alti copii, etc )... asa ceva pentru mine a fost imposibil pentru ca intotdeauna "avea treaba" sau pleca sau schimba subiectul. Oricum mama din cauza asta a pierdut foarte mult, am o sora care practic este foarte inteligenta in schimb cu mama avea doar discutii despre strictul necesar pentru ca si ea la 5 ani isi dadea seama ca nu se poate; Nici macar partea cea mai "frumoasa": filmele si barfele... ce se discutau intre prietene si neamuri nu o interesau pe surioara mea. parca stia ca din asa ceva nu se poate traii. Orcum daca vroia o haina sau altceva ce mama nu vroia, soramea convingea pe restul lumii pana obtinea ce vroia. Din cauza acestei "distante" la nivel de limbaj as zice ca atunci cand vorbeste cu mine si cu soramea, cam vorbeste singura, in rest ii cea mai buna fiinta. (daca ar afla ce am scris aici poate mi-ar strica calculatorul ca de interzis nu mai poate-- sunt pe bani mei, casa mea.)

| ioana1988 a răspuns:

Daca esti ateu de ce mai intrebi?

| IoanieCriminalul explică (pentru ioana1988):

Vreau sa vad cum gandesc crestini

| IoanieCriminalul explică (pentru ioana1988):

De fericire

| ania a răspuns:

Pe Dumnezeu.A-L iubi pe Dumnezeu înseamnă a înțelege cât de mult ești iubit și a răspunde aceștei iubiri fascinante. Dacă îl iubești cel mai mult pe Dumnezeu vei avea puterea să o iubești mai mult pe mama decît dacă nu L-ai iubi, vei putea iubi și atunci când poate va fi în vîrstă și poate greu de iubit. Iubirea lui Dumnezeu e cea mai prețioasă energie a vieții unui om.

| RAY a răspuns:

Nu,trebuie sa o urasti uite versetul

- "Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Ray, observ ca tu interpretezi cum vrei Biblia! laughing
Mantuitorul a spus acest lucru cu un motiv, si ca intotdeauna unul constructiv.
De ce n-ai scris si versetele:
12. Zis-a şi celui ce-L chemase: Când faci prânz sau cină, nu chema pe prietenii tăi, nici pe fraţii tăi, nici pe rudele tale, nici vecinii bogaţi, ca nu cumva să te cheme şi ei, la rândul lor, pe tine, şi să-ţi fie ca răsplată.
13. Ci, când faci un ospăţ, cheamă pe săraci, pe neputincioşi, pe şchiopi, pe orbi,
14. Şi fericit vei fi că nu pot să-ţi răsplătească. Căci ţi se va răsplăti la învierea drepţilor. (Luca 14:12, 13,14)

Din acest motiv a afirmat El toate acestea. Este mult mai buna pomana facuta cu cei saraci, decat cu cei din familie.
Si, dupa cum sti bine, versetele fac parte din "Pilda celor poftiti la cina". big grin

| RAY a răspuns (pentru AwaZoh98):

Tu nu crezi propia biblia tipic crestinesc

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu am spus ca nu cred in Biblie! Dar un nestiutor care vede acele versere, nestiind nimic despre Sfanta Scriptura poate crede ceva aberant despre Dumnezeu. big grin
Evidentiezi doar partile negative ale Bibliei. Tipic ateilor. oh go on

| RAY a răspuns (pentru AwaZoh98):

Fata eu nu am scris inventi asa scrie in nt, ca nu crezi in acel verset nu-i treaba mea, asa ca credeti doar din interes

| sublime89 a răspuns:

Pe dumnezeu, ca el e tata laughing Asa ca sa respectam "valorile" crestinismului care spun ca doar barbatii conteaza practic. Femeile sa fie slugi. Ca doar d-zeu e barbat.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pe parinti nu ii iubesc, ii respect, pe mine ma iubesc la maxim happy
Pe dumnezeu, meh, il simpatizez, pentru ca fara el, nu ar fi fost crestinii, si lumea ar fi fost trista, fara oameni de care sa rad

| NGheorghe a răspuns:

Sa iubesti pe D-zeu nu inseamna sa practici ritualuri(mers constant la biserica, spovedanii, etc) ci inseamna sa ti cu adevarul. Adevarul in fiecare problema reprezinta ceva diferit, de ex:
-multi parinti isi sperie copii cu bau-bau(babe rele, etc). Dar bau-bau nu exista ci este o minciuna, partea proasta este ca spaimele genereaza boli psihice si fizice. Este insuportabil pentru o mama sa auda:"I-a mai taci tu mincinoasa ca bau-bau nu exista!" si cine zice asa ceva are mari sanse sa fie pedepsit, totusi avantajul ar fi ca copii care nu sunt speriati nu prea se imbolnavesc;
-de ex: fratele tau a furat ceva de la cineva, tendinta ta este sa ti cu fratele tau pentru ca ti frate si te mai si poti distra de cel pagubit. Totusi daca mai tarziu se va afla ca fratele tau a fost cel care a furat atunci lumea va vorbi cu el sau se va ferii de el ca si cum se fereste de orice hoț; partea proasta este ca atunci cand lumea afla ca tu esti frate cu hotu, se va comporta la fel si cu tine chiar daca nu furi. Daca un hoț continua să fure? Bineanteles ca da, si din ce in ce mai mult pentru ca distractia ii prea mare, si se vede superior in fata celor care nu sunt capabili sa isi dea seama cum dispare... ceea ce dispare. "Cand sacul se sparge " este grav pentru ca se aplica "metode maremetice" : cui apartine w, x, y si z? si asa ajungi sa ramai fara frate. Adevarul si dreptatea daca sunt aplicate vor avea un efect dupa un timp mai lung sau mai scurt, iar daca nu sunt aplicate vor aduce efectul contrar (adica lumea va pedepsi, la urma urmei nimeni nu este prostul nimanui). Ceea ce este sigur este ca intotdeauna deciziile iti apartin, nimeni nu te opreste sa ti cu mincinosii si cu hotii, efectele insa nu depind de tine.
Pe scurt: daca mama ta nu minteste niciodata, si nici nu face alte rele, atunci este indiferent pentru că: să ti cu mama ta sau să ți cu D-zeu este acelasi lucru;

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Pe Dumnezeu - il adoram, pe Maica Domnului - o preacinstim si pe sfinti - ii cinstim.
Gandeste logic pana la urma, El este cel care a creat-o pe mama ta.
Oricum, iubeste-ti familia, prietenii, dusmanii, (Aproapele) ca pe tine insuti.
Asta e parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o iubesti pe mama ta Il iubesti si pe Dumnezeu.
"Daca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau il uraste, mincinos este! Pentru ca cel ce nu iubeste pe fratele sau, pe care l-a vazut, pe Dumnezeu pe Care nu L-a vazut, nu poate sa-L iubeasca. Si aceasta porunca avem de la El: cine iubeste pe Dumnezeu, sa iubeasca si pe fratele sau."(1 Ioan 4.20-21)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut ai un nume care imi da mari dubii de asta evit sa raspund persoanelor care incearca prin intrebari mici sa dea vina pe cineva si sa huleasca numele lui D-ze.Ei bine oricum am decis sa las un raspuns la intrebarea dumitale. Daca iubesti pe cineva mai mult ca pe D-zeu cinevaul acela ati devine un idol si asta e foarte rau.Trebue sa iubesti cel mai mult pe dumnezeu deoarece el a creat omul si pe mama ta si pe tine asa ca pe primul loc vine Dumnezeu intotdeauna.Sati iubesti si mama ca ea tea nascut si tea iubit, si dumnezeu la fel te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu iubesti pe nimenilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este iubire pura asadar trebuie sa-ti iubesti mama, s-o respecti, sa te rogi pentru sanatatea ei. succes.

| BlackSulphur a răspuns:

Pe tine insuti. (If you know what I mean... Now go in a bathroom and have fun!)

| Scarbo a răspuns:

Daca o iubesti mai mult pe maicata ucide-o, ca sa-l iubesti mai mult pe Dzeu.

| DiamondEyes a răspuns:

E pe bune intrebarea?

| AwaZoh98 a răspuns:

Pe cine vrei tu! happy

| Essencest11 a răspuns:

Sa inteleg ca est ateu tongue si ''iubirea'' fata de d-zeu este un fel de simpatie asupra prostiei lui? pai daca e asa cred ca mai degraba pe mama ta. big grin
Troll ( ateu) mic ce esti tu laughing

| validumitru a răspuns:

Iubeste-te pe tine si daca-ti iese asta poate te poti gandi si la altcevawinking

| DelluxeBoy a răspuns:

Coliva=)