| Florazul15 a întrebat:

Pe Iisus l-a durut tradarea lui Iuda?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mda, presupunând că Isus cel istoric știa că trădătorul a fost Iuda, ceea ce nu e deloc sigur.

Este probabil (nu sigur) că Isus a fost trădat de un discipol. Dar numele Iuda poate fi izvorât din faptul că creștinii au considerat mai prudent să învinuiască pe evrei pentru moartea lui Isus decât pe romani. Asta se verifică istoric: cu cât mai târzie e o evanghelie, cu atât mai antisemit e tonul ei.

Și oricum s-ar fi numit trădătorul, de unde ar fi știut asta Isus? Anchetatorii nu erau proști să îi spună asta. Iar scena cu sărutul lui Iuda este puțin credibilă (potera cunoștea deja cine sunt agitatorii).

| ania a răspuns:

Da, la fel ca si tradarea lui Petru dar sunt convinsa ca l- ar fi iertat daca si-ar fi cerut iertare de la El.

| Florazul15 explică (pentru ania):

Crezi ca daca Iuda s-ar fi dus la el in timp ce era pe cruce, chiar si atunci l-ar fi iertat?

| ania a răspuns (pentru Florazul15):

Sunt convinsa ca da, in timp ce era pe cruce, s - a rugat pentru soldatii romani care tocmai il torturau: Tata, iarta- i, caci nu stiu ce fac!( Luca 23: 34

| Florazul15 explică (pentru ania):

Eu credeam ca s-a rugat pentru farisei

| lpavel a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea asta, nu ma crezi sau ce? laughing

| Florazul15 explică (pentru lpavel):

O pusesem inainte sa raspunzi?

| Florazul15 explică (pentru lpavel):

laughing

| lpavel a răspuns (pentru Florazul15):

Aha, ok! happy

| TheStrategist a răspuns:

De ce nu l-ar durea trădarea?

| Florazul15 explică (pentru TheStrategist):

Ca se zice ca e dumnezeu

| TheStrategist a răspuns (pentru Florazul15):

De fapt se zice că e "fiul lui Dumnezeu" din câte știu eu.

| Florazul15 explică (pentru TheStrategist):

Sau asa da

| doctorandus a răspuns (pentru Florazul15):

Dap, la Martorii lui Iehova, el nu e Dumnezeu, ci doar Fiul lui Dumnezeu.