| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Pe www.BibliaPentruSceptici.ro scrie ca Iisus a indemnat oamenii sa isi ucida copiii ce graiesc de rau pe parinti. considerati ca e o interpretare corecta a versetului?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Cristos a zis în biblie clar că a venit pe Pământ să aducă anarhia și să-i întoarcă pe membrii familiei unii împotriva altora. Nu este surprinzător sau nou pentru că și fictivul de taică-su aducea anarhie și război. Yehova i-a zis lui Moise să le transmită "copiilor lui Levi" să se omoare între ei.

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu.

| fuzzer a răspuns:

In nici un caz, in Vechiul Testament inca functiona legea talionului, o data cu venirea lui Isus s-a instaurat o alta lege, legea iubirii. Prin exprimarile aparent interpretabile ale lui Isus, se scoate in evidenta mai mult decat orocand atitudinea oamenilor din ultimele zile, de aceea Isus a spus ca adus razboi intre membrii familiei, adica intr-o familie, cine il slujeste cu adevarat si din inima pe. Dumnezeu, intr-un fel sau altul se afla in conflict cu ceilalti, neintelegand de ce acest om nu este preocupat de avere, distractii, alte lucruri efemere.