| Silyca a întrebat:

Pentru atei.Ateu=Neg existenta lui Dumnezeu. Poti nega doar ceea ce exista. Voi vreti o dovada ca Dumnezeu exista cum sa obtineti dovada daca il negati?

66 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La ce avatar ai nu ma mira ca ai pus o intrebare atat de,, inteligenta''...

| Silyca explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Conteaza avatarul? Nu ai fost capabil sa raspunzi la intrebare.Mai bine stateai in groapa.

| gaby37 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ce avatar are?
E dragut

| gaby37 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Cum sa crezi ca e ea in avatar crezi ca toate sunt tarfe ca tine?

| Ecea a răspuns:

Nu exista nici o dovada care sa dovedeasca inexistenta lui dumnezeu.
Dar nu exista nici o dovada ca el exista,ceea ce sustin credinciosii nu sunt dovezi,sunt doar "din auzite".
Daca mergi pe logica,rationament,etc te informezi,citesti, studiezi, etc ajuti la concluzia ca nu exista din mii de motive.
Eu cred in 2 persoane, una sunt eu, si cealalta nu este dumnezeu.

| Silyca explică (pentru Ecea):

Eu nu cred in toti prosti si in inventiile lor.Sunt doar niste carti scrise de oamnei simpli.Care incearca sa dovedeasca dar se chinuie degeaba.

| Silyca explică (pentru Silyca):

Interesant, ca nici un ateu nu a fost destul de destept sa-mi raspunde la intrebari.

| Ecea a răspuns (pentru Silyca):

La fel si biblia,este o carte scrisa de oamenii de rand, oameni simpli, pot spune chiar foarte simpli.De asta s-a schimbat biblia de 124123 ori pentru ca tot timpul o adapteaza, o fac mai credibila.
Manipulare in masa.

| Laura a răspuns (pentru Silyca):

Nici tu n-ai fost destul de deștept ca să-mi dai un răspuns care să aibă o oarece legătură cu ce am zis, nu să îmi zici că m-am speriat de nu știu ce ai zis tu. Dacă nu negi faptul că nu ai dreptate înseamnă că recunoști că nu ai dreptate. Dacă negi faptul că nu ai dreptate, conform logicii tale, iar ești de acord că nu ai dreptate, că "doar ce există poate fi negat". Ești cretin.

| Silyca explică (pentru Laura):

Nu schimba subiectul.

| Klepto a răspuns:

Ce logica de geniu ai tras acolo...
Neg existenta lui Mos Craciun, deci exista? Neg existenta inorogului care se caca rauri de Nutella, inseamna ca exista?

| Silyca explică (pentru Klepto):

Ma tu te-ai gandit cand ai pus raspunsul?

Răspuns utilizator avertizat
| Silyca explică (pentru lolosaurus):

Pentru silviu:Eu nu va pot schimba da cunosc pe sunt cine va poate./Pentru lolozilla:Iti negi si propi parinti? Cat despre unicorn nu isi are logica nici numele.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Silyca):

Unicornii exista. Google narwhal.

Poate ca nu vreau sa ma schimb. Sunt fericit asa cum sunt, si daca barbosul ceresc chiar exista, sa stii ca nici macar nu as vrea sa aung in raiul lui. Sunt prea multe probleme in lumea asta ca sa ilaccept vreodata.

Tu esti in avatar?

| Klepto a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Wrong, rinocerii sunt descendentii grasi si pitici ai unicornilor.
Nu-ti bate gura, ca pute din fundul ala a troll penibil.

| Silyca explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Eu sunt baiat nu sunt fata.Mai pe intelesul tau nu sunt eu in avatar.

| Silyca explică (pentru Klepto):

Saracu de tine nu esti tu de vina de replicile astea.Sunt parinti care te-au crescut gresit.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Silyca):

Daca esti baiat nu mai ai scuze pentru prostia ta big grin

| monstrulet a răspuns:

Dupa logica ta... se vede ca esti crestin.

| Silyca explică (pentru monstrulet):

Ai vreo problema cu asta?

| monstrulet a răspuns (pentru Silyca):

Vezi poate iti raspunde Dumnezeu.

| Silyca explică (pentru monstrulet):

Ce sa-mi raspunda el stie deja ca sunt crestin.

| Laura a răspuns:

După 5 minute am reușit să descifrez ultima frază; e așa greu să folosești semne de punctuație?
Cum să-ți zic ca să-nțelegi? A negaaa înseamnă a respingeee posibilitatea existenței în cazul de față unui dumnezeeeu. Ai înțeleees? În momentul în care primim o dovaaadă irefutabilăăă care să-i susțină existența, vom știi că există. Altfel, ar fi ilooogic să știm că există ceva fără să avem o dovadăăă. Ai înțeleees?
Varianta 2: Tu negi faptul că tu nu ai dreptate. "Poți nega doar ceea ce există".

| Silyca explică (pentru Laura):

Ce tari sunteti laughing imi vine sa rad. Dupa ce v-am dat eu replica asta gata v-ati speriat, nu o stiati pana nu v-am spus-o.In momentul in care v-am spus-o cautati ceva sa negati si asta.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

De ce n-o lasi balta? Cu ce te doare pe tine daca sunt ateu?

| Silyca explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Nu ma doare cu nimic ca tu esti ateu.Ma doar ca dumnezeu ti-a dat veata sa il urmezi si tu il negi si...

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Silyca):

Uite, daca eu ma insel, si exista, e pacatul meu, tu nu ai legatura cu asta. Intreband si incercand sa critici ateii e pierdere de vreme si doar alimentezi niste certuri.

| Silyca explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Mie imi pasa de alti.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Silyca):

Iubeste-ti aproapele, eu nu-s aproapele tau. (poate doar daca tu esti in avatar, in cazul asta poti sa ma iubesti laughing )
Deci, ai grija de alti credinciosi, lasa ateii in pace, ca nu ne poti schimba.

| Hohenheim a răspuns:

Ateu = Nu cred in Dumnezeu =/= Neg existenta lui Dumnezeu.
Hai ca chiar ma enervati. Cum pe.l.m faceti sa credeti in ceva despre care nu este nici o dovada, ceva despre care vorbeste doar batranii si o carte prosteasca. Da, normal ca trebuie sa fii religios si sa crezi in Dumnezeu, daca nu o sa te duci in iad si bla bla bla, pai asta este modul in care religia a rezistat pana in ziua de azi. Nu veni la mine cu un raspuns de genul "Tu esti servitorul lui satan si incerci sa ne corupi" sau alte chestii de genul pentru ca o sa-mi dovedeasca cat de lipsit de creier esti cu adevarat.
Nu inteleg cum puteti sa aveti o minte atat de inchisa. Nu poti sa vezi adevarul? Uita-te afara ca "El" nu te ajuta niciodata, toate lucrurile care se intampla sunt rezultatele unor posibilitati. Da, sunt de acord, biblia e o carte frumoasa cu cuvinte frumoase dar aceasta carte este subiect de interpretare. Fiecare isi creeaza propriul Dumnezeu dupa povestea frumoasa scrisa din biblie.
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o Ce zice acest om este total adevarat. Nu am nici o problema cu crestinii, dar frate, te rog, tineti povestile pentru tine si nu incerca sa convingi pe cineva ca acest Dumnezeu exista.
Imi vine mai usor sa cred ca aceasta viata e un joc virtual si ca fie avem inteligenta artificiala fie suntem controlati de niste "no lifer nerds" care se joaca mereu si atunci cand dormim se mai odihnesc si ei. (un exemplu destul de stupid facut pe moment)
Noi nu negam ci pur si simplu nu credem ca exista. Acum daca vrei sa vezi in ceea ce cred eu pur si simplu vizualizeaza documentarul asta http://www.youtube.com/watch?v=6qtjI8eGtvM.
Stiu ca am greseli de gramatica dar acu incearca sa vezi continutul la ceea ce am scris, nu cum l-am scris.
Da, poate ca am 17 ani si sunt naiv si tot restul dar hai sa luam viata asa cum este fara sa speram ca vom trai o viata mai buna dupa ce murim.

| Silyca explică (pentru Hohenheim):

Crezi in Satan si nu crezi in Dumnezeu. Unde exista rau exista si bine sau invers.Ai scris atat de mult si fara sens. Oriucum degeaba iti spun eu dovezile mele ca nu esti in stare sa le analizezi.Tu imi spui ale tale dovezile tale oameni le-au creat.

Răspuns utilizator avertizat
| Hohenheim a răspuns (pentru Silyca):

Cand am zis ca cred in satan? Te rog posteaza-mi si mie propozitia unde afirm ca cred in satam?
Poate esti atat de prost incat sa nu vezi sensul la ceea ce am scris si sunt sigur ca tu nu ai nici o dovada ca dumnezeu exista, like everyone else.
"Tu imi spui ale tale dovezile tale oameni le-au creat." Este romana? Ajutama sa inteleg.

| Silyca explică (pentru lolosaurus):

Pentru tine cred si eu ca nu exista pentru ca nu are cum sa fie dovedita existenta lui Dumnezeu.Si in acelasi timp nu are cum sa fie dovedita neexistenta lui.De aia tot incearca crestini sa-i aduca pe atei de partea lui Isus ca sa se convinga singuri ca exista.

| anka89 a răspuns (pentru Hohenheim):

Nici nu trebuia sa te obosesti sa raspunzi, pentru ca aici alta zici si alta se intelege si din pacate se intelege gresit. Oricum suntem atat de egoisti in ziua de azi in cat nu suntem in stare sa acceptam nici macat religia aproapelui nostru.Eu nu sunt atee,sunt de religie crestina,dar nu ma deranjeaza absolut nimic la cei care nu cred,ii doar alegerea lor. In tot ceea ce cred eu se numeste Dumnezeu,nu cred in Biblie si altele,doar in Dumnezeu. Si nu stiu de ce cred,poate asa am fost crescuta,dar asta ii si alegerea mea. Raspunsul tau imi place,dar aici la aceasta categorie,avem parte doar de jigniri si niciodata de raspunsul,pe care il asteptam in legatuta cu intrebarile. Nu te gandi ca ei se gandesc ca esti naiv, sa nu te intereseze, oricum sunt sigura ca unii or "sa se aprinda" cu raspunsul tau. Numai bine.

| Silyca explică (pentru Hohenheim):

"Tu esti servitorul lui satan si incerci sa ne corupi". Scuza-ma pentru propozitia acea dar am vorbit cu cineva si nu ma uitatm nici la tastatura cand am scris-o, nu am analizat dupa doar am postat. Ceea ce vroiam sa spun:Ca tu imi spui dovezile tale care oameni le-au creat.Voi sunteti ca Tamas din Biblie care nu crede pana nu vede.

Răspuns utilizator avertizat
| Silyca explică (pentru lolosaurus):

Normal ca e atotputernic pentru ca daca nu ar fi nu exista nimic.E ca si televizorul cand il stingi e zero.

| Hohenheim a răspuns (pentru anka89):

Sunt de acord, fiecare crede ceea ce vrea.
Nu stiu cum sa-ti zic, e ca si cum nu pot sa-i inteleg pe crestini si pe cei care se duc la biserica si se roaga. Nici nu pot sa ma inteleg pe mine insumi de ce am aceasta "problema" cu cei care cred in religii. Sa-ti fac un exemplu de crestin care urasc, unul care are multe icoane si cruciulite in masina, se duce des la biserica si tot restul, se roaga (doar cand are nevoie), ect. Dar in viata de zi cu zi e egoist, nu-l intereseaza de cei din jurul lui.
Cand eram mic credeam ca religia e bazata pe cat de bun esti la suflet. Daca e asa cum credeam eu atunci pot sa zic sa sunt foarte religios. Dar cred ca adevarul e altul, religia este doar o societate cu interes financiar si interes in a tine lumea cat mai ignorant. Dupa cum zice Hopsin "A smart mind is dangerous".
Ma bucur sa vad pe cineva care crede in Dumnezeu si care poate gandi inainte de a raspunte. Multumesc pentru raspuns.

| Hohenheim a răspuns (pentru Silyca):

Nu am citit biblia si nu stiu cine este acest Tamas. Dar pot sa imaginez ca acest tamas a fost cineva care nu crede pana nu vede si ca fie Iisus ia aratat calea cea dreapta fie a fost pedepsit pentru ca nu a crezut. Vad ca cine a scris biblia a fost foarte inteligent, si-a dat seama ca o sa fie oameni care nu o sa creada pana nu o sa vada asa ca a facut un capitol, sau cum se cheama, pentru acest fel de oameni. Astea sunt mai multe dovezi inpotriva dumnezeului tau. Chiar as fi curios sa citesc acest capitol al bibliei. laughing

| Silyca explică (pentru Hohenheim):

Biblia nu este gandita de om este gandita de Dumnezeu.Este doar scrisa de om si tradusa. Dumnezeu a facut biblia pentru ca el stia foarte bine ce se va intampla in viitor si stie.

| Hohenheim a răspuns (pentru Silyca):

Ma faci sa rad. Deci dupa zisele tale, Dumnezeu a stat langa un om si ii dictat ce sa scrie in biblie? Nu e dumnezeu atotputernic? Ii trebuie um om care sa scrie biblia? Daca el a creat pamantul si tot restul ia trebuit un om ca sa scrie biblia?
Chestia e ca tu ai inventat, Dumnezeu a gandit biblia si un om a scris-o. Dupa cum ziceam biblia este subiect de interpretare, deci tocmai mi-ai aprovat cele spuse.
Incearca sa nu mai fii atat de sigur pe teoria ta despre dumnezeu si uita-te si la celelalte. Sunt alte teorii mult mai credibile decat biblia.

| Sisoco a răspuns (pentru Silyca):

Tamas din Biblie e Toma in limba romana. Esti ungur?

Răspuns utilizator avertizat
| gaby37 a răspuns (pentru Hohenheim):

Ce cretini ce vreti sa va dea oameni de stiinta dovezi ca exista Dumnezeu retarzi aia care nu gandesc?

| Hohenheim a răspuns (pentru gaby37):

Pune si tu niste puncte sau ceva de genu' pentru ca nu prea se intelege ce vrei sa zici. straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Silyca explică (pentru Sisoco):

Am doua biblii.In una e Tamas si incealtlta e Tomas.

| Hohenheim a răspuns (pentru lolosaurus):

Inteleg. Mersi ca mi-ai aratat lumina! laughing

| alexmircescu13 a răspuns:

Hai sa lamurim o problema: un ateu NU neaga existenta unei divinitati, indiferent ca e poreclita Dumnezeu, Allah, Osiris sau Buddha. E simplu, il doare fix la basca de proiectiile unor minti infierbantate. La fel de bine poti ridica la rang de divinitate principiul al 2-lea al termodinamicii. Daca eu as crede in Zeul Prezervativ sau in Allah pe Varza, evident ca nu as fi ateu. Dar as nega existenta lui Dumnezeu, Dumnezeul pe care ti-l imaginezi tu. Un ateu ignora absolut toate aceste chestii. Si daca predestinarea si dogma fatalitatii sunt adevarate, atunci reiese ca Dumnezeu prin voia si bunavointa Sa m-a facut ateu. Am zis!

| Banannie a răspuns:

Mai intr-adevar nu gasesc nici eu logica in concluzia data de tine. Daca un lucru exista atunci nu ai cum sa-i negi existenta. Existenta unui lucru sau a unei fiinte poate fi dovedita prin faptul ca a fost vazut(a), auzit(a) sau chiar si cu celelalte trei simturi. Ori un ateu se bazeaza pe faptul ca Dumnezeu nu si-a dovedit existenta prin niciuna dintre acestea, iar unele argumente sunt chiar foarte plauzibile cum ar fi cel ca religia a convins omenirea de-a lungul secolelor ca exista in ceruri o persoana, care este peste tot, care vede tot si care aude tot, chiar si ceea ce gandesti, in care daca nu crezi o sa ai mult de suferit dupa ce mori, mai exaxt vei ajunge intr-un loc in care o sa arzi vesnic ( mi se pare cam stupid ). Probabil ne e foarte greu sa acceptam ca dupa moarte nu o sa se intample nimic. Mie una crestinismul imi e din ce in ce mai vag si nu prea mai stiu in ce sa cred sau daca sa cred in ceva. Cica oamenii cu aceasta incertitudine s-ar numi agnostici. Cel mai simplu pentru tine ar fi sa nu incerci sa convingi ateii de existenta lui Dumnezeu, pentru ca au destule argumente prin care sa-ti explice foarte logic de ce au ales sa fie atei si astfel nasc polemicile intre atei si crestini. De cealalta parte ateul nu vine sa-i spuna crestinului " credinta ta e o prostie fara logica, e gresit ce faci, nu mai crede", el e ateu si atat. Polemicile care se nasc intre cei doi sunt cauzate de inversunarea cu care un crestin isi apara religia, care e fondata doar pe niste lucruri vagi si care vine doar cu argumente din Biblie, care la randul ei este scrisa de oameni tot ca si noi. Deci ai aici si opinia unei persoane neutre big grin.

| Silyca explică:

Si esti fericit? Tiai bagat nasul cumva? Cat despre avatarul tau cred ca asa arati si tu.Esti un schelet fara creier laughing

| Silyca explică:

Cum spuneam mai sus.Esti prea prost sa gandesti.Cum zice gabi, Crezi ca toti sunt tarfe ca tine sau gay sa se puna in avatar?

| dragonul96 a răspuns:

Nu e nevoie de nici o dovada ca sa crezi in Dumnezeu.el ne-a creat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai decenţă în avatarul tău. Avatarul tău există, la fel ca şi decenţa şi neg existenţa ei în poza ta. Dar nu neg că nu ai un c""""""" fain. Vezi, înţelegi acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa ziceam şi eu. Nu te teme, aia e partea cu care a judecat întrebarea, asta voia să ne arate, f""""""""s!

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu tot nu inteleg ghilimicile astea puse in loc de litere...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Am încă sentimentul că E.C mă vrea suspendată, aşa că mă feresc pe cât posibil. Nu mai ştii ce mi se întâmplase vara asta?

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da,dar eu ziceam ca sunt prea multe,si pana si eu, la cat de centaur in injuraturi si profanitati sunt, nu stiu injuratura asa lunga care sa inceapa cu f si sa termine cu s...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Unde pielea lui satan e răspunsul tău? A dispărut ca prin minune!

| RaMonaaaBaa a răspuns:

Sunt 2 Propozitii in acelasi timp si false si adevarate! Ateii spun ca nu exista Dumnezeu deoarece nu a dovedit nimeni ca exista. iar logica teista spune ca exista Dumnezeu deoarece nu exista nimeni care sa demonstreze ca el nu exista! De aceeasi fiecare are dreptul la libera opinie! straight face

| Sisoco a răspuns:

Imi pusca teasta cand citesc. Da, ateii sunt drastici, ai dreptate. Dar logica ta e zero. Ca sa intelegi asta, voi formula astfel: Neg incoerenta lui LeIrmoAkaEvil, si fiindca pot sa neg doar ceva ce exista, asta inseamna ca, deep down inside, accept incoerenta ta.

| Silyca explică (pentru Sisoco):

Sunt prea prost ca sa inteleg toate.Dar stiu ceva.Te crezi mai destept ca mine.Dar daca erai destept nu imi comentai logica mea.Asta e ca tu vezi rana la mine dar paguba la tine nu o vezi.

| Nothiiing a răspuns:

Ateu : Neg existenta divinitatilor.Negam existenta pentru ca s-a dovedit ca exista. Poate daca ar aparea o dovada concreta ca exista am crede.Dar atat tipm cand nu exista, eu nu cred ca niste tablouri pictate doar ca sa isi scoata alti bani, sau accei preoti care sunt slabi de minte iar viata lor fara "d-zeu" n-are avea sens oh go on.Pa:*