| anonim_4396 a întrebat:

Pentru atei, la noi cum ar fi o înmormântare?

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da, ar fi ca in SUA si ar fi mult mai bine, ce atata tam tam, bani la popi si alte prostii din astea, a murit omul, gata, aia este, inmormantat si atat.
Aia cu biserica si popenia e o psihoza (cum ca se intampla nu stiu ce, si altele) inutila generatoare de bani moca pentru ei sa-si ia merzane pe suferinta oamenilor.
Insusi biserica ca institutie nu-si are sensul ca nu produce nimic, mananca bani si spatiu pentru biserici. Ca cine crede in dumnezeu crede oriunde, nu e nevoie de popi si biserca ca sa creada.

| Celcestietot a răspuns:

Crematoriu...

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si asa.E vreo problema?

| DeyCj a răspuns:

Eu mi-aș dori implementarea incinerării simple fără nici un fel de ritualuri. Dacă vrei să-ți aduci aminte de cel decedat îl ai în poze făcute de-a lungul vieții lui, nu este nevoie să-l bagi în pământ în bocete și cântări de popă.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Poze,amintiri, invataturi, sa inveti ceva de la res persoana, avem multe de invatat de la oricine

| Donsavas a răspuns:

Ca si pentru sinucigasi, nu intri in biserica, fără slujbe si rugăciuni, doar stai in capela.

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Nu e adv la umanisti se sarbatoreste viata omului carea avut-o

| Octavian199 a răspuns (pentru Donsavas):

Sunt pe jos de ras rolling on the floorSa ma fac pee le de rugaciuni si slujbe.Eu nu vreau.

| Bizon95 a răspuns:

La fel ca la americani
la americani se pune mortul intr-o camera, vin oamenii si stau jos, isi iau la revedere de la mort, iar slujba religioasa e PUR OPTIONALA!

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Esti ateu?

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

Dpdv al religiei, DA, nu cred in nici o religie
insa in viata am vazut unele chestii...

| Theo94 a răspuns:

Probabil ar fi doar ingropat sau incinerat fara vreo slujba.

| Dandinelle a răspuns:

Nu ar fi, ar fi o ruda sau un prieten care sa-mi arunce cenusa undeva. Sunt mai nou si servicii care-ti iau cenusa si ti-o arunca ei in spatiu chiar, pe varful unui munte sau in ocean.

| RAY a răspuns (pentru Dandinelle):

Esti ateu? sa stiu

| Dandinelle a răspuns (pentru RAY):

Cred ca, daca eu cred doar in mine si in nimic altceva, dar totusi cred in ceva, nu s-ar numi sa fiu in grupa asta.