| SaveTheNature a întrebat:

Pentru ateisadpentru cine are rabdare)
1 De ce a trebuit ca pe pamant sa existe o fiinta superioara?
(ok stiu povestea cu maimuta, adn-ul si creierul). Dominam planeta, o stapanim.E o pura intamplare legata de evolutie?
Sa inteleg ca intamplarea a facut ca specia homo sapiens sa evolueze.
2.Este POSIBIL, conform teoriei evolutinoniste,ca in milioane de ani, unele animale sa inceapa sa creeze echipamente pentru a merge pe luna, sau pentru a produce,calculatoare, telefoane mobile, si rachete de razboi?
DA sau NU?
3. Daca Biblia, este o carte menita sa manipuleze masele desi :" e o carte basmica, scrisa de mediocri". -de ce nu fac oamenii religii cu Harry Potter, Zana Maseluta, si alte personaje basmice cu care este comparat Dumnezeu in Prezent?
4. Daca omenirea a evoluat, si informatia e la dispozitia tuturor.Credinta in Dumnezeu e o naivitate- si mai ales, esti liber sa crezi sau nu, cum va explicati faptul ca credinta are o amploare PLANETARA?
5. Stim bine ca: (material vorbind), credinta in Dumnezeu nu aduce nici un castig -imediat,palpabil, dovedibil. oamenii totusi cred.
6 Nu-i asa ca: avand in vedere ca totusi aveti curiozitati religioase intrand pe acest sitela sectiunea religie. Nu-i asa ca va macina curiozitatea si anume: De ce in sec 21 atatia oameni continua sa creada in divinitate? Mai ales ca momentan nu-i obliga nimeni?
7 Pana in prezent nu ati avut nici un moment in care sa aveti o banuiala ca El chiar exista ( o intamplare, un fapt, un detaliu, o caracteristica)-daca da Ce anume a fost?
8.Banuiesc ca stiti si voi, ca si credinciosii pacatuiesc.
Totusi cum credeti ca ar trebui sa arate si sa se comporte un credincios daca ar respecta poruncile lui Dumnezeu?(o mica descriere)
9. Dupa parerea voastra care este partea buna a credintei?
10. Daca ar fi sa alegeti intre:
a) viata vesnica
b) sa nu va fi nascut
c)situatia din prezent (adica sa traiti cateva zeci de ani dupa care sa muriti)?
10. V-ati dori ca Dumnezeu sa existe sau mai bine sa nu existe?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Ce ar fi dacă tu ai pune câte o singură întrebare și nu cu un pachet de întrebări la o singură întrebare?

| MMihai a răspuns:

1 De ce a trebuit ca pe pamant sa existe o fiinta superioara? == uite că există și ăștia suntem noi oamenii. (Homo sapiens sapiens)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Om
(ok stiu povestea cu maimuta, adn-ul si creierul). Dominam planeta, o stapanim.E o pura intamplare legata de evolutie?== greu de răspuns

Sa inteleg ca intamplarea a facut ca specia homo sapiens sa evolueze.= greșit acum mai sunt numai specia homo sapiens, dar au existat și alte tipuri de hominide inclusiv unii mai mari, alții mai mici și chiar unii cu coarne!

2.Este POSIBIL, conform teoriei evolutinoniste, ca in milioane de ani, unele animale sa inceapa sa creeze echipamente pentru a merge pe luna, sau pentru a produce, calculatoare, telefoane mobile, si rachete de razboi?== nu că nu vor putea să se dezvolte din cauza oamenilor!
Singurele ființe cu potențial ar fi / sunt două specii de cimpanzeu Pan troglodytes ("cimpanzeul obișnuit") și Pan paniscus ("cimpanzeul pitic" sau "Bonobo").
Ceva potențial ar avea gorilele, urangutanii, elefanții, delfinii, și porcii.
DA sau NU?

3. Daca Biblia, este o carte menita sa manipuleze masele desi :" e o carte basmica, scrisa de mediocri". -de ce nu fac oamenii religii cu Harry Potter, Zana Maseluta, si alte personaje basmice cu care este comparat Dumnezeu in Prezent?=
= Biblia este o carte cu basme pentru retardați
( http://dexonline.ro/definitie/retarda%C8%9Bi
RETARDÁT, -Ă adj. (și s.m.f.) (Franțuzism) Rămas în urmă; nedezvoltat din punctul de vedere al intelectului; întârziat mintal; înapoiat; retardatar.)

4. Daca omenirea a evoluat, si informatia e la dispozitia tuturor.Credinta in Dumnezeu e o naivitate- si mai ales, esti liber sa crezi sau nu, cum va explicati faptul ca credinta are o amploare PLANETARA?==mi se pare firesc, dar eu nu sunt ateu!

5. Stim bine ca: (material vorbind), credinta in Dumnezeu nu aduce nici un castig -imediat, palpabil, dovedibil. oamenii totusi cred.==da, așa este.

6 Nu-i asa ca: avand in vedere ca totusi aveti curiozitati religioase intrand pe acest sitela sectiunea religie. Nu-i asa ca va macina curiozitatea si anume: De ce in sec 21 atatia oameni continua sa creada in divinitate? Mai ales ca momentan nu-i obliga nimeni?==ce să îți zic?

7 Pana in prezent nu ati avut nici un moment in care sa aveti o banuiala ca El chiar exista ( o intamplare, un fapt, un detaliu, o caracteristica)-daca da Ce anume a fost?==eu nu zic că nu există D-zeu, eu nu sunt ateu!

8.Banuiesc ca stiti si voi, ca si credinciosii pacatuiesc.==Da și cu cât sunt mai bisericoși parcă cu atât sunt mai păcătoși, cel puțin așa este la creștini.

Totusi cum credeti ca ar trebui sa arate si sa se comporte un credincios daca ar respecta poruncile lui Dumnezeu?(o mica descriere)== lipsă timp!

9. Dupa parerea voastra care este partea buna a credintei?== credința creștină în afară de să nu ucizi și să nu furi nu are nimic bun și ar trebui aruncată la gunoi, cu biblie și cu toate cărțile bisericești, și cu popi cu totul.

10. Daca ar fi sa alegeti intre:

a) viata vesnica

b) sa nu va fi nascut

c)situatia din prezent (adica sa traiti cateva zeci de ani dupa care sa muriti)?

10. V-ati dori ca Dumnezeu sa existe sau mai bine sa nu existe?==Dumnezeu există sau nu există, independent de dorința unuia sau a altuia!

| Inferno a răspuns:

1.) Nu trebuie sa existe o fiinta superioara.
2.) In milioane de ani, nu. Dar daca facem abstractie de timp cu siguranta, da.
3.) Intrebare irelevanta.
"Daca Biblia, este o carte menita sa manipuleze masele...e ce nu fac oamenii religii cu Harry Potter."
Daca pasarile zboara, atunci de ce mi s-a stricat tastatura la calculator?
Asa este si intrebarea ta, cu atat mai mult, din moment ce e facuta sa manipuleze logic ca nu se fac religii despre Harry Potter, pentru ca Hary Potter nu poate sa manipuleze mai deloc.
4.) Ratiune Vs instinct, cine castiga, instinctul. A crede in Dumnezeu a devenit ceva instinctual deoarece indoctrinarea are loc de cand esti mic.
5.) Corect.
6.) Absolut deloc.
8.) Corect.
9.) Speranta.
10.) Oscilez intre b si a, ambele sunt tentante nu stiu ce sa aleg.
10.) Sa existe.

| Zenicide a răspuns:

Salut.

1. "Dominam planeta, o stapanim." Nu stapanim nimic, depindem de planeta. Daca planeta s-ar distruge nu am exista nici noi. Cand zici "fiinta superioara" nu stiu exact la ce te referi, sincer.
Cat despre evolutie, nu este "o pura intamplare" procesul se numeste selectie naturala.

2. Este posibil.

3. Nu ar fi atat de credibil, dar au pus bazele unei religii absurde, scientologia. Nu stiu daca cunosti aceasta secta/religie, oricum e absurd, patetic si amuzant in acelasi timp in ce cred ei. Ce vreau sa zic cu asta e: prostia omului nu are limite din moment o secta/religie ca aceasta are succes.

4. Depinde de situatie. Religiile ne-au ajutat destul de mult in trecut, cand omul nu putea sa ofere raspunsuri a apleat la religii. Dar din moment ce religiile nu se pot adapta nevoilor omului vor fi eliminate, mai repede sau mai tarziu dar vor fi eliminate.

5. Vezi punctul 3.

6. Pe mine ma intereseaza prostia si regresul de aia frecventez aceasta categorie. Am si o oarecare pasiune/interes pentru religiile lumii dar nu in sensul in care probabil crezi tu.

7. Niciodata.

8. Mie nu imi plac invataturile biblice, mi se par primitive, imorale. Deci ar fi irelevant sa comentez mai departe.

9. Sunt si parti bune, cred, nu sunt sigur. Faptul ca a impiedicat omul primitiv sa fure, omoare pe cine vrea. Religiile au organizat oarecum omul primitiv.

9. C.

10. Vezi punctul 8. Nu m-ar deranja insa ideea unui creator impartial (nu neaparat divinitate) dar nu cel biblic.

| RAY a răspuns:

1 nu consider specia umana ca fiind superioara fiecare specie s-a adaptat mediului in care traieste, noi neam adaptat cam peste tot asta e

2 cand spui unele animale te referi la noi? da desigur ca da,vom trai pe luna, marte, titan in viitor, sper ca sa nu mai avem nevoie de rachete, bombe si de astea sa fim fim umanisti cu toti

3 haryy nu-i o religie, zana maseluta nu-i o religie, alte religii manipuleaza si ele oamenii ca hindusi, mulsulmani

4 sunt multe motive pentru care uni cred intr-o zeitate, creator

5 speranta ca ceva te ajuta chiar daca nu te ajuta te ajuta sa faci primi pasi

6 da cateodata ma intreb si asta dar nu ma mir ca in Romania lumea crede in asa ceva sa nu uitam ca suntem ultima tara din europa iar ca cultura stam langa tarii banaiere ce te poti astepta de la un popor car doar fura, omoara, minte etc

7 nu, din contra doar momente care mi-au demonstrat ca nu exista, de ce a lasat ca copii mici sa sufere de boli ca uni sa moare de tanar

8 ofera o speranta omului necajit, morala pentru uni, pe uni le mai cuminteste

9 c, nu ma consider superior pisici mele daca ea moare vreau sa mor si eu la fel, suntem animale ne nastem -traim-murim asta e ciclu vietii

10 nu e vorba de cea ce mi-as dori, e vorba daca exista sau nu, tu tiai dori sa existe zeus, horus?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

O fiinta superioara trebuia sa existe mai devreme sau mai tarziu.
Probabilitatea ca oamenii sa perceapa lucrurile cand suntem de abia la inceputul erei evolutioniste este nula.
Putem avea o constiinta incarcata cu nimicuri sau putem analiza si selecta ceea ce fiecare considera ca este mai bun pentru el.

Nu as putea sa imi doresc sa nu existe Dumnezeu atata timp cat el nu s-a aratat.Asta ar insemna cu adevarat sa fiu prost.

| SaveTheNature explică (pentru BeyondTheDarkSun):

O fiinta superioara trebuia sa existe mai devreme sau mai tarziu.
Interesanta conceptie.
De ce nu 2 specii?
Aduna toate animalele planetei, si roaga-le sa creieze macar o tasta de la laptopul meu.
Sau un buton de la o racheta cu reactie.
Sau macar carcasa de la un i-phone.
Sau de ce nu, un nasture lipsa de la garderoba mea de haine.

| Alphawolf a răspuns:

1. Pura intamplare
2. Eu cred ca da este posibil. In caz contrar ar trebui sa cred in creationism.
3. Biblia contine rasplata si pedeapsa. Crestinismul a propus o religie a saracilor, a celor jigniti si asupriti de semenii lor sau de soarta. El se sprijina pe marile virtuti pasnice omenesti si pe iubirea aproapelui. In religii cu alte personaje basmice nu s-ar putea introduce toate astea.
4. Raspunsul de la 3. se potriveste si aici. Omului ii este frica de pedeapsa, tot el isi doreste Raiul, viata vesnica, unde se presupune ca este totul "roz". Ii place sa creada ca cineva il asculta, il intelege, il ajuta.
5. Raspunsul de la 3. si 4.
6. Ma mira, dar ei cred din motivele de mai sus. Au caracterul diferit si gandesc diferit. Ce este logic pentru mine pentru un credincios religios poate fi ilogic, si invers.
7. Am fost si eu credincios, dar mai mult cu numele. Eram crestin de doua ori pe an - de pasti si de craciun. De cand am inceput sa nu mai cred in Dumnezeu nu-mi amintesc sa fi fost momente in care sa banuiesc ca el exista.
8. Mai deschis la minte. Majoritatea sunt foarte naivi, se vede de la o posta(din raspunsurile lor), ca vorbesc de la altii(spirit de turma) nu din propria gandire. Nu sunt realisti. Ei infirma argumente si dovezi stiintifice pentru a sustine aberatii biblice(potopul biblic si nu numai).
9. Virtutile pasnice si iubirea aproapelui nu pot fi altceva decat calitati, dar daca ne uitam in istoria religiei nu prea se vad calitatile, se vade mai mult fanatismul.
Aleg c)-ul
10. Nu imi doresc ca Dumnezeu sa existe, pentru ca existenta lui ar face totul incert.

| dragos9234 a răspuns:

1.Asa cum T-rex a dominat lumea pe vremea lui exact asa o dominam si noi in vremea noastra.
2.Da.
3.Pentru ca spre deosebire de vremurile in care au aparut religiile acum oamenii au inceput sa gandeasca.
4. Oamenii au fost atat de prosti incat daca au vazut un lucru greu de explicat au crezut ca e vorba de magie.
5.Aici nu am inteles intrebarea.
6.Da,ma macina foarte mult gandul ca as putea gresi in legatura cu religia(nu numai crestinismul) si supranaturalul.
7.Am avut dar imi este lene sa detaliez acum.
8.Da,stiu.
9.Care credinta? sunt mai multe.
10.Cea mai buna varianta ar parea a-ul dar depinde foarte mult si cum as trai acea viata vesnica.
11.Mi-as dori ca dumnezeul noului testament sa existe.

| LegionarulRoman a răspuns:

Eu iti recomand sa lasi aceasta sectiune sau chiar mai bine, TPU, pentru a te documenta de la oameni intr-adevar inteligenti de exemplu: "Fata nevazuta a televiziunii" alcatuita din "Efectele televiziunii asupra mintii umane, Revrajirea lumii, Stinta si razboiul sfarsitului lumii" + Pornografia-maladia sec 21

P.S:toate cartile scrise de biofizicianul Virgiliu Gheorghe

| abcabcabc a răspuns:

1nu sunt fiinte superioare oameni abuzeaza de ce au impotriva celelaltelor specii.
2Este posibil sa evolueze dar vor trai pasnic
3 Pentru ca Biblia este ceva real si dovedit dar basmele sunt pentru distractie
4 Nu este naivitate eu am dat de curand un test si m-am descurcat bine la el deoarece am avut o iconita pe banca si nu prea am invatat mult
5 ba aduce multe castiguri si in viata si dupa ce murim ( ex la 4 )
6 Pentru ca iubesc
7 Nu vreau sa ma gandesc la astfle de prostii
8 Nimeni nu este fara de pacaot doar Dumnezeu, pana si ingeri si sfintii au pacate
9 Faptul ca il vad pe Dumnezeu si ca imi da o senzatie de bucurie deplina cand fac ceva bun
10 O decizie foarte grea nu ma pot hotara
10Dumnezeu este totul pentru mine El mi-a dat sufletul si tot ce am

| Invictus a răspuns:

Asa cum voi crestini nu credeti in zana maseluta, mos craciun si iepurasul de paste, asa nici noi ateii nu credem in dumnezeu. nimeni nu a demonstrat ca dumnezeu exista cu adevarat, asa cum nimeni nu a demonstrat ca big-bang-ul a fost cel care a creat universul. Sunt doar 2 teorii care se contrazic, insa mintea umana e prea incapabila si limitata sa gaseasca raspunsuri asa de complexe. In final, toate religiile vor muri ca mitologii.