| Steregoi a întrebat:

Pentru ca majoritatea oamenilor nu stiu ca mai e o viata dupa asta daca ei mor si il iubesc pe Dumnezeu, ei se apuca de dat in cap, de talharit, de furat, de mintit, sunt lacomi, stresati de timp, profaneaza trupurile tinere feminine in mod abuziv, accepta operatii estetice foarte chinuitoare, viseaza sa calatoreasca in trecut cand traiau mai fericiti, deznadajduiti incep sa fumeze, sa se drogheze, sa se imbete pana isi distrug trupul si alte fapte rele.

Ce puteti spune despre asta?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e natura umana, asa a fost omul mereu, in Romania majoritatea cred in dumnezeu si in viata de apoi si sunt asa in scimb sunt tarii atee mai pasnice, tarii religioase pasnice nu exista deci religia nu creaza bine in lume si mai mult rau, ura, violenta etc

| DeyCj a răspuns:

Cu fumatul, consumul de alcool, nu sunt de acord că asta e cauza.Și eu fumez(nu în abuz, normal), și beau câte o bere două(ocazional) dar asta nu înseamnă că-s deznădăjduit, ba din contră am tot ce vreau. Dacă vreau mai mult o să am că așa-mi doresc eu. Rugile la Dumnezeu nu ajută cu nimic dacă nu pui mâna să-ți faci.
Oamenii ce fac fapte antisociale, sunt ori la capătul puterilor(au datorii mari, sunt constrânși de alte situații, etc, cauze sunt multe) ori, 99% din cazuri suferă de depresie.Această boală psihică tratabilă(nu neapărat medicamentos ci prin scalioterapie, de exemplu) aduce omul din om în lemn(legumă).

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

"Rugile la Dumnezeu nu ajută cu nimic dacă nu pui mâna să-ți faci." - asa este pentru ca nu degeaba a dat Dumnezeu omului maini si picioare ci ca sa le foloseasca.

Majoritatea oamenilor sunt stresati de timp.

| DeyCj a răspuns (pentru Steregoi):

Da, că timpul real s-a contractat.Și asta e dovedită științific.Citisem un articol despre evoluția Pământului, și cei ce au studiat acest fenomen au concluzionat că Pământul, comparativ cu acum 100 de ani se învârte mai repede în jurul axei sale, la care se adugă modificarea înclinației axei, și acel fenomen ciclic care e inversarea polilor magnetici.Aceste schimbări, susțin ei, contractă timpul, iar organismul uman percepe timpul real ca cel de acum 100 de ani, fiindu-i imposibil(genetic) să se adapterze acestei schimbări.De asta mulți oameni se simt obosiți și nu le mai ajunge timpul să-și îndeplinească cele propuse, că conform tot aceluiași studiu real ziua nu mai are 24 de ore ci 18 ore, iar corpul uman este gândit să funcționeze 24 de ore ciclic.

| SG1995 a răspuns:

Deci concluzia ta e ca in lipsa unui zeu noi am fi criminali?

| Steregoi explică (pentru SG1995):

Întrebarea nu pune in discuție existenta lui Dumnezeu ci nestiinta omului.

Crima e ceva extrem si nu neaparat se ajunge la crima ci se ajunge la tradarea partenerului si alte fapte rele. Dar se ajunge si la crima in unele cazuri.

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Si am mai clarificat asta moralitatea are legatura cu empatia, s-a observat de multe ori ca un om cu un grad de empatie scazuta e imoral.

| Steregoi explică (pentru SG1995):

Empatia se bazeaza pe dragoste. Fara Dumnezeu empatia nu ar exista. Fara o cunostinta despre scopul lui Dumnezeu empatia este inabusita de egoism la un moment dat.

| mentholinks a răspuns:

Daca tu stii si esti sigur ca mai exista o viata dupa aceasta inseamna ca esti unul dintre fericiti. Nu toti pot sa creada asta nici daca ar vrea.

| xerxes1 a răspuns:

Acesta este nivelul lor.Nu pot mai mult.
Dumnezeu ne cere sa nu judecam.
Nu poti cere unui elev de clasa a 1-a sa calculeze integrale de functii rationale.
Crestinismul este cumva clasa a 2-a pe o scara de la 1 la 10.
Sa crezi in spiridusi criminali si sa-i iubesti mi se pare destul de ciudat.

| Mclaren12 a răspuns:

Asa faceau si evreii in biblie. Yehova chiar i-a ajutat, nu le-a dat in cap.

| EneCristian a răspuns:

Nu are legatura dumnezeu cu asta natura umana in general este egocentrica totul axat doar pe tine deci e si normal sa profiti cand poti si iti si permiti nu exista un lucru ce te determina sa faci,, fapte rele" este propia ta alegere. Cat despre vici toti au vicii femeile fac operatii fac operatii pentru a se simpti mai bine in corpul lor drogurile sunt folosite strict pentru recreatie. Cat despre retrairea momentelor fericite e normal la fel si cu batranetea creierul prefera sa filtreze trecutul intr-un mod placut in special cand sunt aproape de moarte. In final esti propiul tau conducator alege ceea ce doresti si ce te face fericit.