| anonim_4396 a întrebat:

"Pentru ca o idee sa fie considerata adevarata, ea trebuie mai intai sa fie falsificabila, sa poata fi testata. "Este valabil cu privire la religie?

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu, nu poti falsifica o idee abstracta, iar eu nu stiu sa exista dovezi empirice care sa afirme sau sa infirme existenta lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"Nu, nu poti falsifica o idee abstracta, iar eu nu stiu sa exista dovezi empirice care sa afirme sau sa infirme existenta lui Dumnezeu." - pai dovada empirica este manifestarea sau nemanifestarea dragostei. Dragostea exista si o simtim, o rationam. Dumnezeu spune ca este iubire sau dragoste. ( 1 Ioan 4:8 ). Asta se vede si din modul cum este organizata natura si tot ce exista. Deci asa cum exista dragoste evident ca la fel exista si Dumnezeu. Existenta Lui Dumnezeu este dovedita de existenta dragostei. Dragostea poate fi falsa sau falsificata sau imitata. Sunt "lupi cu blana de oaie" sau oameni neiubitori care par iubitori afisand o prietenie sau iubire falsa. DRAGOSTEA este elementul care are cel mai mare nivel de abstractizare ( este cea mai obiectiva ) din tot ce exista sau ar putea exista. Si cu toate astea poate fi imitata si falsificata. Prin DRAGOSTE se poate explica TOTUL. Prin dragoste TOTUL capata sens, logica si ratiune. Dragostea este deschizatoare de drumuri, de usi, etc. Daca vrei sa spionezi pe cineva te dai drept o persoana prietenoasa si iubitoare sau imiti dragostea. Dar problema apare pe parcurs daca dragostea este doar imitata sau daca cineva se foloseste de dragoste in scopuri personale egoiste. Dragostea este si cea mai puternica "arma" din cate exista. Doar imitarea ei reprezinta in sine o "arma" dintre cele mai puternice dar nu cea mai puternica "arma". De ce guvernele umane afiseaza o dragoste imitata? Nu degeaba. Cand a amagit-o pe Eva, Diavolul a imitat dragostea afisandu-se ca fiind prietenos inducandu-i in minte Evei ca "ii dorea un bine." laughing

| Andreea19Alina a răspuns:

Da si nu.
In primul rand, religia a fost "testata" de Dumnezeu (la facearea lumii), Iisus, apostoli si totii sfintii, pentru a ajunge la forma in care o avem noi astazi. (dovezile/ minunile savarsite atunci, etc.)
In al doilea rand, nu trebuie sa vezi pentru a crede. Iubirea pentru Dumnezeu nu se vede, se simte. Nu ai nevoie de dovezii, ca sa simti ca Dumnezeu este acolo si ca savarsesti minuni pentru oricine.

| anonim_4396 explică (pentru Andreea19Alina):

"Da si nu.
In primul rand, religia a fost "testata" de Dumnezeu (la facearea lumii), Iisus, apostoli si totii sfintii, pentru a ajunge la forma in care o avem noi astazi. (dovezile/ minunile savarsite atunci, etc.)
In al doilea rand, nu trebuie sa vezi pentru a crede. Iubirea pentru Dumnezeu nu se vede, se simte. Nu ai nevoie de dovezii, ca sa simti ca Dumnezeu este acolo si ca savarsesti minuni pentru oricine." - de acord. DRAGOSTEA arata daca religia si religiozitatea respectiva este falsa sau adevarata. Raspunsul corect la intrebare este numai DA. Dumnezeul real si adevarat este DRAGOSTE. 1 Ioan 4:8: "Cel ce nu iubeşte n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire." happy

| SG1995 a răspuns (pentru Andreea19Alina):

"Religia a fost testata de Dumnezeu"

Pe langa faptul ca aberezi imi zici si mie care religie a fost testata?

| Andreea19Alina a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, insa, am sustinut si negatia ("nu") deoarece un crestin autentic nu are nevoie de nici o dovada pentru a il slavi/iubi pe Dumnezeu.