| KinoAndreea a întrebat:

Pentru cati dintre voi, cei crestini, vi s-au indeplinit rugaciunile? Cum ati procedat?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Atât timp cât sunt în armonie cu voința lui Dumnezeu, se împlinesc.

| Superior a răspuns:

Eu sunt ajutat foarte mult de Dumnezeu, cu santatea si realizarea obiectivelor mele in viata. Evident, ca nu am castigat la lotto, dar am castigat fericire sufleteasca si sanatate.

| VelaJohnny a răspuns:

M-am rugat sa ajung cu bine in Timisoara, prima data cand mergeam singur, si cu trenul, si de dimineata devreme trezit, multe inconveniente, si conform calculelor mele, intarziam la eveniment, la 9:40 dimineata incepand si eu dupa 10 ajungeam cu trenul. Nu cunosteam orasul, si toti cunoscutii mei de acolo cu care puteam colabora pentru a ajunge cu bine erau deja la eveniment la ora cand ajungeam. Trebuia sa il schimb intr-un oras cu un altul, si trebuia sa-l astept o ora aproape in gara. Cand merg sa cumpar bilet din a doua gara, aflu ca un accelerat era inca in statie, fiind in intarziere de o ora. Nu e neobisnuit ca in Romania trenurile sa intarzie, insa era un accelerat, iar din experienta mea, era neobisnuit ca un astfel de tren sa intarzie o ora. Faza interesanta e ca fix dupa ce am urcat a plecat. Am ajuns pe la 9 fara ceva in Timisoara. Am putut sa ma intalnesc cu un prieten care a mers cu mine pana la acel loc. La intoarcere, daca imi amintesc bine, tot cu un tren in intarziere am venit, dar nu sunt convins ca tot cu aceea ocazie, imi aduc aminte ca se plangea un tip ca a stat mult pana a plecat trenul din gara, si ca i-am zis ca eu l-am prins si pe acela fiind in intarziere, si dupa urcare abia el plecand din gara. Lista mea nu se rezuma doar la experienta asta. Sunt sanse de coincidenta, dar personal pot spune ca sunt prea mici acele sanse ca toate lucrurile sa mearga in lant. Una e sa citesti o experienta de genul si sa tragi concluzii pripite, si alta e viziunea persoanei care a trait lucrurile respective.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,chiar zilele trecute m-a oprit o masina a politiei pe motiv ca nu purtam centura de siguranta si mai vorbeam si la telefon.
L-am rugat sa ma ierte, explicandu-i ca vorbeam la telefon cu o prietena care nu gasea drumul spre Prislop.I-am spus ca imi rog prietena sa il puna in acatist, daca se mileste de o biata crestina si nu ii da amenda.
Am spus o rugaciune in gand, iar dupa nici 5 minute, domnul politist mi-a zis:" Te-am verificat, domnisoara si am aflat ca cineva acolo sus te iubeste. Esti libera!"

| KinoAndreea explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumoasa intamplare! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru KinoAndreea):

La fel de frumoasa putea fi si amenda. Inca ii sunt datoare "celui de sus", comandantului big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost ajutat. Eram la sapa si m-am rugat sa ma ajute si pe mine si a venit unul imbracat in alb zicand ca sapa el jumatate daca ii dau o tigare. A facut treaba buna baiatul nu zic. A fost o experienta extraordinara.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns:

Am cerut, am așteptat, m-am bucurat, am mulțumit.

| alin131 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat si niciodata nu m-a lasat chiar daca uitam sa imi fac cruce si sa ma inchin si cu anii.

Mai multe perioade din viata mea am fost si sunt si crestin ortodox si mai putin crestin ortodox pentru ca eram crestin doar cu vorba cu gura cand eram intrebat dar inima mea se gandea la cu totul alte lucruri.

Cand iti dai seama ce inseamna sa il ai pe Iisus Hristos langa tine crede-ma ca esti cel mai fericit si implinit. Iisus Hristos este omniprezent si poate asculta si ajuta 7 miliarde de oameni si mult mai mult in aceeasi secunda.

Multi nu vor sa asculte de Iisus Hristos si se supara pentru ca vrea sa ne salveze pe toti. El te scapa de la orice si daca pana acum ai scapat de la moarte sau de la multe si nu sti de unde ai avut ajutor, uite de la Iisus Hristos cel care si-a dat viata pentru pacatele tale si pentru a ta mantuire ca sangele lui de pe cruce sa te ajute sa ajungi in Rai si sa intri inauntru sa fi acolo cu Dumnezeu Tatal, cu Iisus Hristos, cu Duhul Sfant, cu Fecioara Maria, cu toti sfintii (care unii au fost oameni pe pamant inainte sa ajunga sfinti) si cu toti cei salvati de pe pamant de la inceputul pamantului care sunt in numar foarte mare desi multi cred altfel.

Oamenii au impresia si frica ca ajung in iad daca sunt crestini si il supara pe Iisus Hristos, pe Dumnezeu Tatal si pe Duhul Sfant.

Asta e partial adevarat.

Dar Iisus Hristos nu este un judecator atat de rau, este doar un judecator drept.

Lasa-l pe Iisus Hristos sa vina in inima ta, sa isi faca casa in sufletul tau, sa pogoare Duhul Sfant peste tine si sa te foloseasca pentru a ii intoarce si pe ceilalti la credinta.

Te iubeste Iisus Hristos foarte mult si cand spun asta nu pot sa iti imaginezi ce inseamna foarte mult pentru ca noi ca oamenii nu am fi in stare sa patitm ce a patit Iisus Hristos pe pamant pana cand a plecat in cer (rastignirea si chinurile atat de puternice) sa iertam pe cei care ne-au facut rau si sa ii iubim mai mult decat ne iubim pe noi insine.

Daca cineva iti da o palma intoarce si celalalt obraz.

Asta a facut Iisus Hristos toata viata pe pamant cat a stat aici si pana a plecat in cer. Cel mai important lucru este ca Iisus Hristos CAT A STAT PE PAMANT NU A FACUT NICI UN PACAT, ZERO PACATE!

A fost singurul care a putut si a vrut sa demonstreze ca poti trai fara pacate si poti mostenii imparatia lui Dumnezeu.

Acum daca vrei sa pacatuiesti voit, asta nu e bine, Nu te culca pe o ureche ca Dumnezeu ma iarta, pentru ca Dumnezeu e un judecator DREPT!

Iar pe Dumnezeu nu il poti influenta sa te salveze!

Toti cei care cred in sufletul lor cu tarie ca Iisus Hristos a murit si s-a rastignit pentru pacatele lor si ca El este Calea, Adevarul si Viata si ii urmeaza invataturile cu sfintenie vor ajunge la poarta raiului prin vami sau direct. Aceia isi vor avea avea numele scris in cartea vietii si vor intra acolo si vor fi cu Hristos.

Iisus Hristos te iarta si in ultima secunda a vietii de toate pacatele tale si te primeste in Rai si iti scrie numele in Cartea Vietii daca te intorci cu fata la El si cu spatele la pacate.

Daca cineva te sileste sa mergi cu el o mila mergi cu el doua.

Ce vreau sa va spun din ce am invatat eu de la legatura mea cu Iisus Hristos pana acum si cu ce m-a binecuvantat sa stiu.

In primul rand te rogi Lui Iisus Hristos te rogi la El DIRECT!

Nu te rogi la cine stie ce sfant care poate este sau nu este sfant!

Iisus Hristos cel din ceruri este Iisus cel adevarat si VIU, cel ce sade de-a Dreapta Tatalui, Tronul lui Dumnezeu tatal CEL DIN CERURI este acolo si este mai real tot ce este in Rai decat tot ce este aici. Duhul Sfant este foarte real si te poate proteja de orice daca il lasi pe Iisus Hristos sa isi faca casa in sufletul si inima ta si te dedici lui si te las folosit de el. Fecioara Maria este MAMA lui Iisus Hristos care l-a nascut fara pacat si care l-a privit rastignit si ucis de catre oameni pentru a Omenirii mantuire.

Iisus Hristos ne iubeste pe toti indiferent de cine suntem sau ce am facut.

Lasa in spatele pacatele si chiar daca ai facut pact cu cel rau pentru (bani sau orice ) Iisus Hristos il poate rupe in orice moment fara sa ezite daca te intorci la EL.

Iisus Hristos si Fecioara Maria si toti sfintii din Imparatia Raiului sunt foarte suparati pe noi pentru ca NU LE MAI CEREM AJUTORUL.

Suntem atat de cu capul in pamant incat nu mai vrem sa auzim de cele sfinte si de Iisus Hristos, de Dumnezeu Tatal si de Duhul Sfant si Fecioara Maria.

Vorbiti din suflet si inima cu Iisus Hristos. Stabiliti conexiunea voastra proprie cu el, rugati-l sa alunge tot ce este rau din mintea voastra si sufletul vostru si sa va ofere un scut care sa va protejeze de tot ce este rau si sa va stabilizeze o conexiune sigura cu el asa incat sa nu va intre in minte tot felul de ganduri si sa va perturbe linistea cand va rugati.

Vorbiti si cu ingerul vostru pazitor sa va ajute si sa va asiste. Atentie, adresati-va ingerasului vostru pazitor cel de la Iisus Hristos, pentru ca cel rau abia asteapta sa faci o greseala si sa isi bage coada.

Ingerul meu pazitor dat de catre Dumnezeu Tatal CEL DIN CERURI si de fiul lui, Iisus Hristos, Iisus Hristos cel care mi-a dat rasuflarea vietii te rog apara-ma. Iisus Hristos foloseste-ma, pentru lucrarea Ta ca prin mine sa lucreze DUHUL SFANT si sa pot sa ii ajut pe altii sa revina la credinta pe care tu Iisuse Hristoase ne-ai lasat-o si sa isi primeasca locul in Imparatia lui Dumnezeu TATAL CEL DIN CERURI prin tine Iisus Hristos, fiul sau.

Pacatele sa le dati la spate si pe cat posibil sa nu mai pacatuiti. Una este pacatul voit si alta este pacatul fara de seama. Sa va intoarceti cu spatele la cel rau si cu fata catre Iisus Hristos. Rugati-va sa va ierte pacatele SI SA RUPA ORICE LEGATURA cu partea rea (stiti voi cel de jos) si sa primiti in sufletul vostru Duhul Sfant.

Ajutatii pe ceilalti sa ia invatatura lui Hristos si sa o Aplice, sa traiasca dupa principiile lui si dupa ce ne-a dictat ca sa mostenim IMPARATIA CERURILOR.

De Iisus Hristos Nu te poti ascunde daca vrei sa pacatuiesti fara ca el sa nu afle.

Iisus Hristos ne iubeste, noi trebuie sa ne intoarcem cu fata la EL si cu spatele la pacate si sa il iubim si noi si sa il acceptam ca fiind Mantuitorul nostru, sa se pogoare peste noi Duhul Sfant si sa isi faca Iisus Hristos (si, sau Duhul sfant)(Nu stiu exact si nu vreau sa gresesc) casa in sufletul nostru.

| gardianuf a răspuns:

Niciodata sa nu ceri multe cand te rogi, mai ales de ce nu ai nevoie Dumnezeu stie de ce si ce nu ai nevoie, te va ajuta foarte mult daca incepe sa te rogi Lui.

| SergiuMT a răspuns:

Dumnezeu are 3 timpuri de raspuns:
1. Da!
2. In curand/candva!
3. Nu!
El aseaza toate lucrurile dupa cum considera ca este mai bine, dar indiferent de raspuns, credinta trebuie sa ramana! Uneori mi s-au indeplinit rugaciunile, alteori nu, alteori in timp.

| mantuire a răspuns:

Buna! Vreau sa-ti raspund la intrebare : ).
Atunci cand te rogi sa nu citesti rugaciunile dintr-o carte, in Biblie spune ca trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu ca la un TATA.
Adica sa ii cerem din inima si cu vorbele tale acel lucru.
Nu este greu, in rugaciune trebuie sa fim cu inima deschisa, cu sufletul deschis, pentru ca in taina Dumnezeu te asculta. ( in carti ortodoxe se zice ca Dumnezeu nu ne asculta rugamintile daca nu intelegem rugaciunea pe care o citim ). De cate ori am procedat astfel niciodata nu am dat gresi.