| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru cati si care oameni in zilele noastre Mantuitorul Iisus Hristos mai este un model de urmat? De ce multi oameni isi gasesc modele doar in vedete, doar in actori, cantareti si intelectuali si uita ca exista un model suprem:Iisus Hristos?
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 3:19-21: Iată baza pentru judecată: lumina a venit în lume, dar oamenii au iubit mai degrabă întunericul decât lumina, căci faptele lor erau rele. Fiindcă cine practică lucruri rele urăşte lumina şi nu vine la lumină, pentru ca faptele lui să nu fie dezaprobate. Dar cine practică adevărul vine la lumină, ca să se vadă că faptele lui sunt făcute în armonie cu voinţa lui Dumnezeu".

Isus a trăit o viaţă morală şi curată din toate punctele de vedere. Acest mod de viaţă nu este pe placul celor ce se complac în diferite practici nepotrivite. Astfel vedetele şi alţii care duc acelaşi stil de viaţă devin cu uşurinţă exemple "demne de imitat".

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oamenii au schimbat sistemele de valori, pacatul si imoralitatea sunt puse acum la loc de cinste. Daca toate sistemele de valori ar fi structurate corect. Daca valorile adevarate ar fi pe primul loc, legile ar putea fi eliminate. Acum, "valoros" este o notiune cu sfera variabila.

| danay72 a răspuns:

Isus ramane un model pentru adevaratii crestini si se straduiesc sa-l imite. 1Petru2:21

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru tine e? El iubea pe toata lumea, invata sa iubesti, sa accepti si sa intorci si celalalt obraz, nu vad sa faci una din astea thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat ca oamenii nu prea mai cred in isus

| andrei a răspuns:

Deco e rau sa am un model intelectual?

| agathapurple a răspuns:

Unii nu mai inghit de mult timp gogosile Bisericii. La modul sincer. Traim intr.o lume in care ar trebui sa avem capacitatea de a ne folsi creierul si de a lua deciziile potrivite pentru viata noastra. Modelul dat de Isus este unul foarte bun dar nu luat ad literam. La fel cum nu ad literam ar trebui "copiate" exemplele personalitatilor din ziua de azi.
Exemplul bunatatii, iubirii, daruirii etc. pe care l.a dat Cristos a fost anihilat in multe czuri de "legea junglei".
Nu cred ca cineva anume trebuie condamnat dar din punctul meu de vedere institutia numita Biserica nu isi face treaba chiar ok. La modul ca se inca se trateaza cazuri si situatii dupa cuvantul din Biblie de acum peste 2000 de ani fara a se adapta la societatea in care traim.
Daca cei care au meseria de a raspandi cuvantul lui Dumnezeu ar fi mai dezghetati, ar apropia mult mai multe persoane de Biserica si implicit de exemplul lui Isus.

| Coyotul a răspuns:

Pentru mine este si va fi toata viata mea si dupa moarte.Niciodata nu am sa slujesc altcuiva decat Bunului meu Dumnezeu Iisus Hristos.Asta ar trebui sa faca orice om nu numai din tara noastra ci de pretutindeni. Iisus Hristos este Dumnezeu.

| GangstaGlock a răspuns:

Deoarece nimeni nu poate fi ca El! El nu a facut niciun pacat, dar noi facem multe, deoarece ispita mereu ne indeamna catre rau!

| servicelaptopuristorepc a răspuns:

Raspunsul la aceasta e intrebare e simplu, lumea a pierdut din vedere morala crestina datorita razboaielor, crimelor, tiraniei, si a multor fapte rele ce au fost facute in numele religiei si a faptului ca preoti Niciodata nu au fost niste exemple pentru oameni dar au furat, omorat, preacurvit, etc, traim in o lume in care valorile morale sunt inexistente si cei care poseda asemenea valori cu timpul le vor pierde pentru ca lumea e mult prea atractiva si stralucitoare ca sa nu iti ia ochii.

| Ioaniulian a răspuns:

El ne cere sa fim sfinti, sa ne lepadam de rau, iar noua nu ne place sa ne sfintim viata.

| AxiAnonima a răspuns:

Da, este adevarat, Iisus Hristos este un model de urmat, nu inteleg de ce unii isi aleg ca model o vedeta oarecare care nu stie ca el/ea macar exista
Iisus s-a sacrificat pentru noi, iar noi in schimb...