| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce motiv a fost pedepsit Moise la Apele de la Meriba?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ca era mandru cum sunt multi crestini

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pe mine mă deranjează mai mult prostia decât mândria. Iți dai seama ca am glumit cu funda.El e cel care mă acuza că nu știu biblia(asta înseamnă prostie) și eu i-am dovedit că se înșeală (asta nu e mândrie).
Sau la tine e totuna?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am răspuns biblic

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stai linistit, e răspunsul cel mai potrivit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Atunci cum explici tu Psalmi 40:7 în raport cu 1:26 din Coloseni dacă nu sunt simboluri sfinte în Scripturi?" Aștept răspuns.

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Erau pedepsiti toti care se opuneau sistemului imparatesc, smecherilor, bogatilor si altii de genul! Toti care erau mai buni, mai socialisti ca isus, care le putea face probleme regalitatii, erau aranjati.

De exemplu cand a zis Isus "oamenii sa fie liberi, sa creada in Dumnezeu", adica cum sa nu mai creada omu` in imparat? Era clar ca era incomod pe acolo, de aia a si fost asasinat, nu iluzii de sfinti si alte tampenii, erau oameni simpli buni care tineau cu omul de rand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din Numeri 20?
Sunt cel puțin 3 motive:
1. Moise nu a făcut întocmai cum i-a spus Dumnezeu. A dat în stâncă ceea ce duce la motivul al doilea:
2. stânca Îl reprezintă pe Isus, iar Isus avea să fie lovit o singură dată(Evanghelia).
3. Moise nu a dat slavă lui Dumnezeu spunând "Vom putea noi oare să scoatem apă din stânca aceasta?". Evident că nu ei au făcut lucrul acesta posibil ci Dumnezeu prin ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tare îndoctrinat mai ești nepoate ..Am nevoie de un singur motiv..Alege unul dintre cele trei pe care le ai enumerat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce unul singur? Toate sunt condamnabile... 1. pentru că nu a ascultat întocmai de Dumnezeu, 2. pentru că prin asta a nerespectat simbolul Lui Dumnezeu și 3. pentru că nu a dat slavă lui Dumnezeu făcând ceva cu ajutorul Lui.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar ai intrat în mocirlă și iar trebuie să te scot. până când?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ups.Ti-a scăpat asta. Psalmul 106:33
Căci s-au răzvrătit împotriva Duhului Lui, și Moise a vorbit în chip ușuratic cu buzele.

Tu, ăla care citește biblia? Stii ce înseamnă "chip ușuratic"? Înseamnă a nu lua numele Domnului în deșert.
Că a lovit o data de două ori, de trei ori cu toiagul, e o tâmpenie digerată de tine ca celelelalte tâmpenii...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă spui tu...
Atunci cum explici tu Psalmi 40:7 în raport cu 1:26 din Coloseni dacă nu sunt simboluri sfinte în Scripturi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am nevoie doar de un răspuns, corect, argumentat, și cireașa de pe tort (un verset)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot să îmi dau singur Funda?