| CinevaAnonimă a întrebat:

Pentru ce se citesc rugaciunile din a opta zi dupa cununie?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu stiu pentru ca in Biblie nu apar.

| NGheorghe a răspuns:

Sunt niște ritualuri secrete (si cum zice romanianglorius: confuze) exact ca sa îți facă ție capul pătrat si sa capeti o privire de bou ce se uita la o poarta noua.

| romanianglorious a răspuns:

In a opta zi dupa Cununie, mirii vin la Biserica pentru a li se citi o rugaciune speciala. Aceasta randuiala este trecuta in cartea "Agheazmatar" sau "Molitfelnic" ca "Rugaciune in a opta zi dupa cununie". Ea este numita de unele persoane: "dezlegarea Cununiei". Este o denumire care trebuie inlaturata, pentru ca da nastere la speculatii si interpretari gresite. Ea se poate numi cel mult - "dezlegare a cununiilor", adica a cununilor de flori. Amintim ca in vechime, mirii purtau timp de o saptamana aceste cununi de flori. Dupa sapte zile de la casatorie, ei veneau in biserica si preotul lua aceste cununii de pe capetele lor. Tinand seama de faptul ca in zilele noastre cununiile sunt ridicate de preot chiar in timpul slujbei, consideram ca expresia "dezlegarea cununiilor" ar trebui scoasa din uz.

| SG1995 a răspuns (pentru romanianglorious):

Pe scurt tanarul cuplu era lipsit de orice contact amoros pana cand preotul nu le dadea permisiunea, asta da se respecta traditia.