| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce vă duceți la Biserică? happy

22 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cum pentru ce? Sa dau niste spaga sa ma primeasca Dumnezeu in Rai, ca asa mi-a zis mie Patriarhul Daniel, ca trebuie sa platesc sa ajung acolo.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ronnix):

Nu-mi aduc aminte sa fi zis Patriarhul Daniel asa ceva happy. Apropo calomnia e ilegala si oricum doar un vierme ar recurge la calomnie din frustrare personala happy

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand pentru sfanta Liturghie care este intruchiparea tainica a imparatiei lui Dumnezeu

| StrongHeart a răspuns:

Rar.Cautare spirituala.Pentru Liniste.Nu o gasesc, sau poate doar pentru un moment pana incepe sa cante preotul "sa ne rugam pentru Patriarhul Daniel" si imi vine greata si plec.
Raspunsurile vin din noi, din interior, biserica isi bate joc de noi, ca si politicienii.
Religia organizata si politica sunt dusmanii cei mai mari ai libertatii si gandirii critice.

| RKBlue a răspuns:

Nu ma duc la biserica.
Decat daca particip la vreo inmormantare sau parastas.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să mă rog, să fiu în conexiune cu Dumnezeu prin rugăciune.

| CinevaAnonim? a răspuns:

Încerc să scriu 10 motive happy

1. Pentru amintirea zilelor frumoase.
2. Pentru că datorită Bisericii nu m-am simţit niciodată prea singură.
3. Pentru că am cunoscut persoane minunate de când merg la biserică.
4. Pentru că îmi place.
5. Pentru că m-am convins cu adevărat că rugăciunile citite în biserică au un mare efect.
6. Pentru că pot fi eu însămi.
7. Pentru că de când merg la biserică am găsit răspunsuri la întrebări care mă frământau.
8. Pentru că vreau să cunosc cât mai mulţi creştinii de la care mă pot inspira.
9. Pentru că ştiu că Dumnezeu mă iubeşte indiferent de ce crede lumea despre mine.
10. Pentru că se intâplă uneori să am vise minunate care mă fac să-mi doresc să merg la Sfânta Liturghie.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru CinevaAnonim?):

Bună seara! Aveți mare grija cu visele. Povestiti le unui duhovnic.
O seara liniștită!?

| CinevaAnonim? a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Bună seara!
E vorba de vise în care mă aflu la Sfânta Liturghie, iar eu admir pereţii bisericii, icoanele, etc. Nu cred că visele au vreo semnificaţe, dar ne putem face concluzii pe seama lor.

Cunosc un preot care organizează activităţi foarte multe pentru tineri. Când a fost întrebat cum i-a venit ideea de a organiza un concurs, a zis că a visat cum avea loc evenimentul şi s-a gândit să încerce. Prin această metodă a atras sute de tineri, care la moment fac parte dintr-o asociaţie ortodoxă, iar acel preot conduce asociaţia.

O seară bună în continuare!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru CinevaAnonim?):

Cel mai bine e sa Întrebați un duhovnic și sa l ascultati?

Pe internet sunt multe ispite. Un preot e ideal în aces caz?

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonim?):

Cred că cel mai mult va caracterizează dornicia de a va afla într-un colectiv în detrimentul singurătății.De fapt, această singurătate sau acest "gol" lăuntric cum îl mai numesc unii, îl veți umple mai târziu prin aceste rugăciuni însoțite cu studiu+oameni.La final avem atmosfera bisericii care vă îmbie și va transmite sentimente frumoase/euforice și care vă face să vă doriți tot mai mult să nu vă despărțiți de biserică.
Pentru d-vstra, se explică singurătatea ca motiv. Va simțiti singur/ă și de aceea vă doriți să vă aflați într-un colectiv bun și primitor.
Este adevărat?

| CinevaAnonim? a răspuns (pentru anonim_4396):

N-aş spune că mă confrunt cu singurătatea, uneori chiar am impresia că sunt înconjurată de prea mulţi oameni. Nu am 70 de ani ca să mă simt uitată de lume happy
Sincer, nici nu ştiu dacă am un motiv de bază pentru a merge la biserică, de aia am scris mai sus 10 motive. Cel puțin am fost sinceră happy

| CinevaAnonim? a răspuns (pentru RoșcaLucian):

E un preot foarte bun. Atunci când am o problemă şi nu o pot rezolva/depăşi de una singură, pot cere sfat de la duhovnic, dar nu văd rostul să-i povestesc tot ce visez.

După părerea Dvs ce e greşit la ceea ce am făcut eu sau acel preot care a organizat concursuri?

| RoșcaLucian a răspuns (pentru CinevaAnonim?):

Întrebați duhovnicul. Sunt sigur ca va va ajuta mult. Chiar dacă e vorba d eun lucru mic. Odată ce va frământă, întrebați! Asa e cel mai bine? De ce sa nu intrebati? Durează 5 secunde?

Interpretarea viselor de Ilie Cleopa v ar putea ajuta? o duminica frumoasa!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva! O zi cu liniște și pace!
Domnul sa ne mângâie!

| slayer09 a răspuns:

Multi zic ca se duc la biserica pentru ca se da spaga pentru ca Dumnezeu sa te primeasca in rai. Dar adevarul e ca un crestin adevarat se duce la biserica sa fie mai aproape de Dumnezeu, sa primeasca Sfantul Duh prin care se incarca cu liniste, pace. binevointa si iubire. Dar daca nu crezi in Dumnezeu si nu Il cunosti, nu ai cum sa stii despre astea.

| anonim_4396 explică (pentru slayer09):

Poate pentru că biserică e privită o afacere de făcut bani de pe urma enoriașilor? Cred ca asta se explica.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e privita prost, dar fiecare cu alegerile si gandurile lui, numai cei ce cred si fac voia Domnului stiu cu ce se mananca

| RoșcaLucian a răspuns:

Hristos din Sfantul Potir de pe Sfânta Masa Se jertfeste pentru mine, un nerecunoscator, ca să ma aducă la El, in Rai.

Cu fiecare Sf Liturghie vei gusta din iubirea lui Dumnezeu, atât cât va îngădui El?

Cum as putea sa nu merg la biserica?

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva! O zi cu pace!

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!