| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au citit biblia, Ce ati inteles din "Apocalipsa"?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din Apocalipsa nu se intelege mare lucru, un autor a comparat-o cu vedeniile unui drogat.

| lpavel a răspuns:

Ca nu stie nimeni cand va veni... happy

| MskDesign a răspuns:

O povestire scrisa intr-o carte, o carte ca oricare alta.

| drutzix a răspuns:

Am inteles ca Ioan a mancat o tocana de ciuperci inainte sa scrie "revelatia".xD
http://en.wikipedia.org/wiki/Amanita_muscaria
Apocalipsa sau Revelatia(asa a vrut autorul sa o numeasca) a fost scrisa cu privire la situatia geo-politica din acea perioada. Daca o citesti atent o sa observi ca este un atac asupra imperiului Roman si incearca sa inspire speranta celor initiati (crestinii) prin mesaje codate pe care doar ei le-ar intelege (Fiind exilat in Patmos, Ioan nu si-ar fi permis sa scrie ceva negativ despre imperiu). Bestia cu 7 capete este Roma care este construita pe 7 coline. Antihristul este Nero al carui nume daca este tradus in ebraica si calculat rezulta 666. Calaretii sunt razboinici persani etc.
Revelatia nu este o porfetie ce se va intampla in viitor, este doar o opera de propaganda scrisa in limbaj codat ce are ca subiect situatia geo-politica a vremii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce trebuie daca stii ceti semnele vremurilor.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Numai Dumnezeu stie cand vine, asa stiu eu.