| fgg3224 a întrebat:

Pentru cei care au citit Biblia, de ce Dumnezeu il da pe Iov pe mana Satanei pentru a vedea cat poate rezista la suferinta? Poate ca noi nu suntem decat niste cobai pusi intr-o cusca pentru a se crea candva o viitoare civilizatie pe o viitoare planeta albastra, mov, verde, etc...

Răspuns Câştigător
| casian_6565 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu știa ca Iov va fi puternic in credință. chiar el mărturisește ca dacă le-a primit pe cele bune și pe cele rele de asemenea trebuie sa le primească. Satana este împotriva lui Dumnezeu și prin aceasta a vrut sa i arate ca oamenii sunt puternici si nu asa cum credea el

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Google brain in a vat.

| danay72 a răspuns:

Satan a zis ca Iov îl slujește din interes. Dacă nu ii permitea sa il încerce spunea ca îl protejează.

| SG1995 a răspuns:

În cultura ebraică diavolul e doar un simplu procuror divin supus lui Yahweh.

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeu si prietenul satanist se plictiseau.
Au inventat un joc cu Iov si apoi iar s-au plictisit.

| fgg3224 explică (pentru xerxes1):

Sau scriau raspunsuri anapoda

| NGheorghe a răspuns:

Povestea este falsa, D-zeu are si altceva de făcut in afara de ai arată dovezi lui satana, imposibil de crezut ca D-zeu a acceptat distrugerea întregii familii a lui Iov pe motiv ca toți erau incorecți si păcătoși. Dacă Iov era singurul corect atunci de ce a mai stat cu familia lui de " nenorociți", sau ce folos are Iov ca este corect dacă este un incapabil sa-si educe odraslele sa fie la fel. Apoi se precizează ca a avut o familie mult mai mare... dar nu se precizează dacă au fost la fel, in chefuri după chefuri, mai rău, sau au lăsat- o balta.
Pe de alta parte rabini sunt specialiști in explicații care te fac sa râzi. Cea mai nașpa este cu o familie la care le-a murit copilul in vârsta de o doua săptămâni sau o luna. Mare supărare la mormantare unde vine si un rabin si le explica de ce aceasta tragedie: pentru ca evreii in ceruri vor avea rasplata mult mai mare ca restul populației indiferent ce. Si a fost odată un mare învățat, mare mare invatat, mare mare invatat ( poate a repetat de 10 ori asta dar nu i-a zis si numele) care ar fi meritat mai mult după moarte dar nu era evreu, si uite așa s-a născut intr-o familie de evrei si apoi a murit ca sa aibă acea rasplata mare. A murit repede ca nu cumva sa păcătuiască si sa se ducă toată rasplata pe apa sâmbetei. Toti invitații in frunte cu părinții si bunicii erau superfericiti si bucurosi in toiul mormantarii de parca ar fi fost o nunta. Așa si in Iov: toți mor, sunt bolnavi si chinuiți psihic cu explicații, apoi un final fericit si dă-i râs.
Am citit pe net, ca unii școlari au observat din analiza textului ca partea de început, dialogul Satan cu D-zeu, cât si finalul sunt o adaugare târzie deoarece se folosesc cuvinte diferite de restul povestirii (gen: regionalisme sau se evita regionalismele) iar in partea finala se folosește o structura gramaticală diferită, ceea ce face ca povestea lui Iov sa fie catalogata ca fiind o povestire compilată de mai multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vere, aia-i o poveste nascocita de niste evrei, ca toata biblia de altfel. Nu este reala.

| fgg3224 explică (pentru anonim_4396):

Sunt mai multe sanse ca banii tai sa fie falsi decat cea mai tradusa si vanduta carte din lume

| fgg3224 explică (pentru anonim_4396):

Oricum asa cum am precizat intrebarea este doar pentru cei care au citit biblia

| xerxes1 a răspuns (pentru fgg3224):

Dovada ca cei mai multi oameni din lume sunt ignoranti.
Crestinismul este cea mai mare plaga care s-a abatut asupra umanitatii.
Rugaciunea Tatal Nostru o foloseau egiptenii cu 1300 de ani inainte de nasterea razboinicului Iisus.
Doar ca era adresata zeului Amon.

| SG1995 a răspuns (pentru xerxes1):

Serios? Vrea să știu de unde ai scos asta cu Tatăl Nostru folosită de egipteni?

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Probabil ca de pe crestinismulexpus.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Creștinsmul expus? Dude cât de mulți mai cad în gogoșile lui Dietrich, nu zic că unele sunt oarecum realiste, dar cele mai multe sunt conspirați demne de Lonvendal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fgg3224):

Faptul ca cea mai vanduta carte din lume este un exponent al spalarii pe creier zice multe despre lumea in care traim.
Faptul ca cea mai vanduta carte din lume are in ea sute de contradictii si non-sensuri zice multe despre cat de adevarata este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fgg3224):

Am citit destula biblie, altfel de unde voiai sa stiu ca-i plina de contradictii si non-sensuri?

| xerxes1 a răspuns (pentru SG1995):

Cauta despre papirusul lui ANI.
Tatal Nostru este facut din doua imnuri catre zeul Amin sau Amen.

| SG1995 a răspuns (pentru xerxes1):

Dă-mi link te rog

| AndreiM77 a răspuns:

Daca citesti primele capitole din Iov, o sa obesrvi ca satan vorbeste cu dumnezeu, si aici are loc o controversa, adica satan spune ca oamenii asculta de dumnezeu pentru ca au de castigat de pe urma acestei ascultari, ca oamenii nu asculta de bunavoie, din inima, ci doar pentru ca primesc ocrotirea lui dumnezeu, binecuvantari din partea lui etc. Iov, era foarte bogat, era un om instarit, respectat.
Satan tocmai de asta se leaga, el spune ca Iov manifesta o ascultare de interes personal.
In momentul in care satan se "atinge" de Iov, adica : ii mor toti copii, ramane fara animale, sotia sa nu il mai sprijina, il acuza mereu, fara prieteni, o boala chinuitoare, era plin din cap pana in picioare de furuncule, se scarpina cu cioburi de lut, prietenii sa-i il acuza mereu. Cu toate acestea, Iov, crede ca dumnezeu ii provoaca aceste necazuri, da vina pe el, si nu stie de ce se intampla asta, (dar satan ii provoaca aceste lucruri), cu toate acestea el asculta in continuare de dumnezeu si ii ramane fidel. In acest moment satan nu are dreptate, omul sincer asculta de dumnezeu si cand trece in incercari, chiar daca nu stie cine le provoaca. Drept pentru care, dumnezeu il binecuvanteaza, il vindeca, ajunge sa aiba copii, devine foarte bogat, are o multime de animale, servitori, etc.

| fgg3224 explică (pentru AndreiM77):

Totusi este nedrept, ca si cum as fi legat la ochi si cineva m- ar lua la bataie. eu cred ca si intr-un posibil viitor paradis va fi o cadere in pacat, o fisura in planul divin, pentru ca Dumnezeu a vazut de multe ori in biblie ca a gresit

| AndreiM77 a răspuns (pentru fgg3224):

Da, din punct de vedere uman, al ratiunii noastre este nedrept, dar daca te gandesti putin, dumnezeu ne-a creat, nu este vinovat ca suntem imperfecti, siel stie cel mai bine ce sa faca si cum sa actioneza, chiar daca din punct de vedere uman, al gandirii umane limitate este gresit. Nu putem sa intelegem pe deplin de ce dumnezeu actioneaza intr-un fel anume. Cum ai vazut, Iov dupa toata aceasta suferinta, dumnezeu l-a rasplatit, oferindu-i mult mai mult decat avea inainte.

| JesseH a răspuns:

Suntem lut din care Olarul vrea să facă vase alese.

„cum este lutul în mâna olarului așa sunteti voi în mâna Mea" (Ieremia 18:6)

„Dar, mai degrabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a făcut: "Pentru ce m-ai făcut așa"? Nu este olarul stăpân pe lutul lui, ca din aceeași frământătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?" (Romani 9:20-21)

A făcut din Iov o pildă de demnitate în fața durerii, ce a dat speranță multor oameni.

„Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Și Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiți ispitiți peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit și mijlocul să ieșiti din ea, ca s-o puteti răbda." (1 Corinteni 10:13)

În cuptorul încercărilor, focul e potrivit în așa fel încât să curețe zgura, iar aurul să rămână. Așa primim valoare, dobândim experiențe.

Iov, un om neprihănit, ajunge să devină mai matur spiritual, încât declară la sfârșit:
"Urechea mea auzise vorbindu-se de Tine; dar acum ochiul meu Te-a văzut. De aceea mi-e scârbă de mine și mă pocăiesc în țărână și cenușă." (Iov 42:5-6)

Dacă am vedea sfârșitul de la început, n-am alege alt traseu decât cel pe care vrea El să ne ducă.

Amintește-ți de Balaam, care insistă să meargă pe drumul pierzării lui... Când lutul nu se lasă modelat, vasul se strică. Oamenii pierduți vor fi cei care nu s-au lăsat salvați.

| diapopa a răspuns:

Am citit si chiar ma gandeam si eu la un moment dat ca daca Dumnezeu il iubea asa de mult pe Iov de ce i-a ingaduit satanei sa se atinga de el.
in primul rand trebuie sa stii ca Dumnezeu nu l-a dat pe mana satanei, ci doar i-a ingaduit satanei sa se atinga de Iov, ca sa ii demonstreze (Dumnezeu satanei) ca Iov chiar si in suferinta si cand trece prin incercari va ramane alaturi de Dumenzeu. Si Iov asa face, orice i se intampla, el continua sa se roage si sa creada in Dumnezeu. deci nici nu se poate discuta ca Dumnezeu l-a lasat sa vada cat de mult poate suferi. asta este o prostie totala!
NU, nu suntem niste cobai, iar in Biblie scrie ca NU ni se da suferinta si incercari mai mari decat putem noi sa suportam, Dumnezeu este de partea noastra.

| damianul22 a răspuns:

Dumnezeu a facut asta pentru a testa credinta lui Iov.A vrut sa vada daca este vrednic in orice moment si are incredere in el.Intodeauna cu 'focul' se cunoaste adevarata iubire fata de cutare.Sa-ti dau un exemplu: Sa zicem ca nu ai voie sa mergi la biserica din cauza unei legi, dar tu mergi pe ascuns, pentru ca il iubesti cu adevarat pe Dumnezeu.Intr-o zi niste soldati te gasesc si iti spun urmatoarele: Scuipa pe aceasta biblie si jura ca nu o vei mai citi niciodata, altfel vei fii omorat imediat.Sa stii ca Dumnezeu mereu il va lasa pe diavol pentru a vedea daca il iubesti cu adevarat.El face asta din dragoste.