| Lukasssz a întrebat:

Pentru cei care cred in Dumnezeu, cum explicati ca "idolul vostru " lasa oamenii sa moara de foame, din cauza razboaielor, din cauza accidentelor? Unde este iubirea lui fata de voi?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca tu ai bogatie si altul moare de foame, nu se cheama ca Dumnezeu e lipsit de dragoste, ci ca tu esti lipsit de ea, caci nu iti pasa si nu vrei sa ajuti pe cei ce mor de foame.
Chiar azi povesteam cuiva cum intr-o seara, in doar 10 minute m-a vindecat de o rana in inima primita din dragoste pentru o fata, rana din cauza careia nici sa maninc si sa dorm nu mai puteam. Inainte fusesem trist, abatut, amarit, dupa cele 10 minute, bucuros, vesel, din nou plin de viata. Si e doar un caz din miile de experiente avute in ce priveste dragostea lui Dumnezeu.

| chuckmanson a răspuns (pentru cristi202):

În multe țări civilizate poți fi arestat dacă știi ca o infracțiune a fost comisa și nu ai făcut absolut nimic. Dacă cineva bolnav moare și tu ai tratamentul care îl poate salva dar refuzi sa îl oferi, poți fi acuzat de crimă în multe locuri. Din moment ce zeul tău ar trebui în teorie sa fie omnipotent. Asta înseamnă că ar putea preveni orice rău și ajuta fiecare persoana de pe planetă. Asta de asemenea înseamnă că, fiind omniscient, a văzut fiecare act inuman comis vreodată și a stat fără sa facă nimic. Asta înseamnă fie ca zeul tău este cel mai sadic monstru care ar putea exista sau ca este inexistent.

| CostinAlamariu a răspuns:

Simplu. Iubirea Lui față de oameni este în sacrificiul pe cruce care ne-a dat viața veșnică. Ce-mi pasă ca mor de foame sau că sufăr în vreun fel o perioada infimă pe pamant daca știu că am oportunitatea să fiu îndumnezeit?

Nu pricep de ce ateii pun așa mult accent pe puțina suferinta de pe pamant. Viata pamanteasca e extrem de scurta. Fix aici e iubirea lui Dumnezeu ca nu ne ține decat cativa ani in viata asta

| Lukasssz explică (pentru CostinAlamariu):

Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume? Nu poate și nu vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce îl numim Dumnezeu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Lukasssz):

Argumentul asta e extrem de îngust și prost. Din cel puțin 2 motive:

1) moralitate obiectiva vs subiectivă:

Este moralitatea obiectiva? In cazul in care este originara din Divinitate atunci da, absolut.

În cazul în care nu exista Dumnezeu nu avem moralitate obiectivă. Atunci avem o moralitate subiectiva, extrem de relativa si schimbatoare de la om la om si de la sistem la sistem.
Daca moralitatea e un simplu construct uman subiectiv nu are nicio valoare. Teoretic si practic nici macar nu exista.

Si atunci cum poate un ateu sa-l numeasca pe Dumnezeu imoral cand moralitatea obiectiva nici macar nu exista? E un nonsens.

2) acest argument uită cateva chestii. Și anume liberul arbitru. Desigur ca Dumnezeu vrea și este capabil sa opreasca raul. Și-l va opri. Dar nu este obligat să o facă acum. Pana atunci avem ființe cu liber arbitru capabile sa faca rau daca vor, dar și mult bine. Iar asta e un simplu sacrificiu temporat pentru un bine și mai mare care nu ar fi putut fi atins fara liber arbitru și deci fara posibilitatea de a exista rău.

| Lukasssz explică (pentru CostinAlamariu):

Dupa ce mori nu se mai intampla nimic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu prea înțeleg ce legatura are asta cu ce am zis. Sigur, din perspectiva ateista nu se intampla nimic, dar din perspectiva creștină se întampla.

Astea sunt doua perspective. Două păreri. Ce spui tu e doar o simplă părere. O opinie. Există multe opinii, corect?

| CIaudiu a răspuns:

Aceleasi intrebari repetitive... sunt ateu dar m-am saturat de ele. Ei vin cu explicatia ca Dumnezeu stie mai bine de cat tine ceea ce face si de ce + ca totul are o constiinta propie si un liber arbitru, asa ca totul se plateste pe baza faptelor tale. El doar sta si se uita la film lasandu-ne sa ne facem filmul nostru. Alta intrebare ai?

| DonEduardo a răspuns:

Explicatia teologica este ca sufletul nostru e nemuritor, pe cand corpul are un timp limitat.

| gratargratar a răspuns:

Daca ai citi Biblia, ai avea mai multe raspunsuri... trebuie citita si traita. Rascitita si rastraita.

"Am fost tânăr şi am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit, nici pe urmaşii lui cerşindu-şi pâinea." (Ps 37, 25).

Cu prihanitii e o socoteala, si cu neprihanitii este alta socoteala. Dar toate se fac spre Binele maxim pentru fiecare in parte. De multe ori necazul e rascumpararea pacatului pe lumea asta, ca sa fim scutiti de rascumparare pe lumea cealalta.
Cred ca viata este atat de complexa, incat nimeni nu poate spune de ce Dumnezeu face asa cu unu, si altcumva cu altul. Pentru ca nu actioneaza dupa reguli, ci dupa unicitatea personala si situationala a fiecaruia.

| h379m3973423 a răspuns:

Omul s-a vândut diavolului.

Dar slavă Domnul Isus că a venit să-i răscumpere pe cei ce cred în El.