| Theo94 a întrebat:

Pentru cei care cred in Dumnezeu, din ce este/ar fi el facut?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca s-ar fi studiat Biblia s-ar sti, SCRIE in Biblie.

| RAY a răspuns:

Din invizibilitate

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Din iubire caci nu uita ca si tu ai fost creat tot din iubire la fel si sufletul tau asa cum esti tu acum, ai fost creat din iubirea ce si-au purtato parintii tai atunci cand s-au cunoscut.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dumnezeu este iubirea ca sa il cunosti pe Dumnezeu trebuie sa iubesti.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu este imaterial. Dumnezeu este imaterie cu constiinta de sine. E incorect spus "facut" pentru ca nu are inceput.

Imateria are nivele de energie intre zero si nivelul constantei Planck. Imateria are constiinta de sine si ocupa un spatiu mult mai mare decat materia. Dumnezeu interactioneaza cu materia prin bratul Sau puternic adica Duhul Sau Sfant. Energia imateriei este distribuita intr-un spatiu mult mai mare si este mult mai mare decat energia inmagazinata in materie. Imateria are presiune si densitate mult mai mica decat materia.

| Steregoi a răspuns:

Vezi ca am mai completat la raspunsul anterior.

Imateria are constiinta de sine si se poate autocondensa partial materializandu-se.

Materia e imaterie condensata.

Dumnezeu e in afara universului material si isi exercita controlul asupra materiei oriunde in universul material prin bratul sau puternic adica duhul sau sfant. Duhul sfant este si el imaterial. Materia este plina de goluri umplute cu imaterie pe unde se deplaseaza si actioneaza duhul sfant.

De aceea nu poate exista densitate infinita iar 1/infinit doar tinde spre zero si nu e niciodata zero. Singularitatea primordiala big bang de fapt nu a existat niciodata pentru ca densitatea nu poate fi oricat de mare. La fel si in gaurile negre din spatiul cosmic.

| Mircea08 a răspuns:

Cei credinciosi nu raspund la astfel de intrebari - intreba pe altcineva

| chuckmanson a răspuns:

Probabil din apă, după cum erau alcătuiți și zeii sumerieni din mitul babilonian al creației din care s-a inspirat și mitul biblic al creației. Mă rog, cele 2 mituri biblice ale creației, cel din primul capitol când animalele și plantele sunt create primele, iar Adam și Eva sunt creați în același timp, și cel de-al doilea unde omul este creat primul, iar Adam este creat înaintea Evei din țarână, iar apoi Eva dintr-o coastă.
https://www.youtube.com/watch?v=AjyhjXXNXPE
Apoi mai este și Iisus despre care am putea crede că este un fel de hibrid om zeu. Practic, om cu puteri magice. Asta ne pune pe gânduri.
Eu personal, cred că Dumnezeu este făcut din imaginație.

| RaulAlmășan a răspuns:

Te aștepți să îți răspundă cineva la asta?
Nu este scris nicăieri.
Iar oamenii oricum nu ar înțelege.
DUMNEZEU a lăsat scris oamenilor ceea ce este necesar pentru a avea credință SI ceea ce este necesar pentru a fi mântuit.

| Theo94 explică (pentru RaulAlmășan):

Cand am pus intrebarea nu ma asteptam sa-mi dea cineva un raspuns concret, eram doar curios de ce cred altii.