| GicaGigekGica a întrebat:

Pentru cei care cred in evolutie, cum explicati ca totul a inceput de la Big Bang? Ce dovezi aveti?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Defineste "evolutie".

| TristanTzara a răspuns:

(1) Evoluția nu are nicio legătură cu Big Bangul, două teorii științifice total diferite.

(2) Practic Teoria Big Bangului: Telescopul Hubble a descoperit că universul se extinde, și s-a dedus în funcție de cât de repede se extinde că la un moment dat în trecut totul era compresat într-un singur punct.

| GicaGigekGica explică (pentru TristanTzara):

Da, dar de la Big Bang a evoluat totul nu?

| TristanTzara a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Depinde la ce te referi. Dacă vrei să spui că niciodată în istoria Universului nu a intervenit nicio ființă extra-universală--ceea ce s-ar putea numi Dumnezeu sau creator--da, deși nu e neapărat parte din teoria respectivă. E mai mult bazat pe principiul lui Occham, alegem cea mai simplă explicație susținută de date. Dacă ar mai fi să adåugăm și că Dumnezeu a creat viața pe Pământ cândva în trecut, am complica teoria prea mult, fără a avea lucruri în lumea naturală care să indice asta.

| GicaGigekGica explică:

E mai plauzibil decat sa me tragem din stele...Adica din nimic sa se formeze atata materie? Nu prea cred.

| alex598 a răspuns:

Eu sunt creștin și totuși pot să-ți spun ce dovezi există pentru Big Bang. Faptul că galaxiile se depărtează tot mai mult una de alta. Ceea ce este oarecum ilogic pentru că din cauza gravitației care ar trebui să atragă galaxiile una de alta. Așa putem ajunge la concluzia că a fost cândva o "explozie' inițială, care a pus tot universul în mișcare. Mai există ceva numit în engleză "microwave background radiation" care dovedește Big Bang-ul dar nu am înțeles exact cum funcționează. Poți să te documentezi singur în această privință. Sper că am fost de ajutor

| GicaGigekGica explică (pentru alex598):

De unde stim ca se departeaza? Cum functioneaza aceste masuratori?
Cum poti masura distante asa de mari? Doar nu exista vreo rigla uriasa laughing Sunt multe detalii pe care le ocolim, si o mai numim stiinta...