| claudia01 a întrebat:

Pentru cei care cunosc religia am si eu o intrebare: Vechiul Testament sau Noul Testament trebuie urmat?
"Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" sau "sa intorci si cealalta parte a fetei "?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

"Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" sau "sa intorci si cealalta parte a fetei "?

Te orientezi și tu, de la caz la caz!

| Geass a răspuns:

După cum bine ai observat creştinismul şi-a schimbat povestea de la Nord la Sud.Se spune că după ce prea-măritul Gizăz a murit pentru păcătoşi de atunci ar fi trebuit să fie numai pace între oameni.Deh, ce să facem aşa sunt creştinii îl găsesc pe Dumnezău doar atunci când e greu.

| Floris83 a răspuns:

Vezi și tu ce-ți zice conștiința, deci urmările cu care te alegi și într-un caz și în altul!

| RaduMD a răspuns:

"Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, sânge pentru sânge" era vechea Lege a Talionului, cu care Dumnezeu a înlocuit Legea lui Lameh.
De la Noul Legământ încoace, este în vigoare o altă Lege morală: aceea a iubirii. "Poruncă nouă vă dau vouă" spune Domnul. Potrivit acesteia, trebuie să ne iubim chiar şi duşmanii. Mai exact, aceasta nu înseamnă să fim fani ai duşmanilor noştri, ci înseamnă să nu le dorim răul şi să avem cu ei relaţii de "bunăziua".

| SmexyBoy a răspuns:

Din vechiul testament, trebuie luat si respectat DECALOGUL, cele 10 porunci. Vechiul testament mai contine si sistemul jertfelor(a doula lege, legea lui moise), care nu mai este necesar astazi, doarece Domnului Isu Hristos s-a jertfit pentru pacatele noastre. Totusi ramane Legea morala cuprinsa in cele 10 porunci. AMin

| SmexyBoy a răspuns:

Toata scriptura este insuflata de Dumnezeu, ca sa invete, sa mustre, si sa dea intelepciune in neprihanire ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic in orice lucrare buna.
2 Timoteni 16:17

| richarddawkins a răspuns:

Ca sa fi crestin adevarat trebuie sa alegi doar ce isi convine tie, sa ignori vechiul testament si sa spui ca isus a scimbato desi chiar el spune ca a venit sa o implineasca, crestinismul este o ipocrizie, falscititate, minciuna, amagire
uite acest video descrie un crestin
http://www.youtube.com/watch?v=n7SfmLVI55k