| RaulAlmășan a întrebat:

Pentru cei care nu cred că Dumnezeu există.
Voi ne numiți pe noi creștinii pe noi creștinii niște oameni nebuni,sau prosti.
Dar teoria în care credeți voi este că la început a fost un punct mai mic decât un atom care a explodat si a creeat viață, a creeat tot universul.
Care e mai îngust la minte?
Cum puteți crede asta?

59 răspunsuri:
| Dom1 a răspuns:

Cine crede in teoria evolutie, încă nu au avut o experiența personală cu Dumnezeu, dar dacă nu vor recunoaște pana la moarte acest lucru, atunci sigur o vor face, e prea mare puterea Lui, și prea înfricoșătoare ca un muritor sa nu se înspăimânte și sa I se închine.

| doctorandus a răspuns (pentru Dom1):

Ca orice creștin (și ca orice teist) cred că lumea a fost creată de Dumnezeu și prin urmare este „proiectată inteligent". Ideea de bază a designului inteligent este însă susținerea că acest lucru poate fi demonstrat științific; sunt sceptic referitor la aceasta.

...Pe cât pot vedea, Dumnezeu în mod sigur ar fi putut folosi procese darwiniste pentru crea lumea vie și pentru a o dirija în mersul ei; prin urmare evoluția în sine nu implică faptul că nu ar exista o direcție în istoria vietii. Ceea ce implică acel lucru nu este teoria evoluției in sine, ci evoluția nedirijată, ideea că nici Dumnezeu nici vreo altă persoană nu a intervenit în a ghida, direcționa sau orchestra cursul evoluției. Dar teoria științifică a evoluției, în mod foarte corect, nu afirmă nimic despre ghidarea divină sau lipsa ei. Ea nu afirmă că evoluția ar fi ghidată divin și nici nu susține că nu ar fi așa. Ca aproape oricare alt teist, resping evoluția nedirijată; dar teoria științifică de azi a evoluției — spre deosebire de adaosurile ei filosofice sau teologice — nu afirmă că evoluția nu ar fi dirijată. La fel ca știința în general, evoluția nu face afirmații despre existența sau activitatea lui Dumnezeu.

— Alvin Plantinga

| doctorandus a răspuns:

Nu, oamenii educati nu considera crestinii drept nebuni sau prosti. Ii considera adeptii unei idei care nu poate fi dovedita. O credinta subiectiva si arbitrara, la fel ca oricare alta credinta religioasa.

| Octavian199 a răspuns:

Nu ma.A fost un zeu care se plictisea de atata stat si a facut pe om din tarana, nu? Si animalele din ce le-a facut? Sau de unde a luat aceea tarana (pe tarana cine a creat-o, sau pe acest zeu?)Culmea este ca la eva ii s-a terminat tarana rolling on the floor

| RaulAlmășan explică (pentru doctorandus):

Nici teoria evoluției nu poate fi dovedită

| RaulAlmășan explică (pentru doctorandus):

Dacă cineva afirmă evoluția.
Nu are cum să creadă.
În Biblie spune că Dumnezeu la creeat pe om după chipul și asemănarea sa.
Teoria evoluției constă în faptul că după explozie, dupa formarea pământului erau doar bacterii.
Care au creat organisme mai ari si tot așa până la o Rudă a maimuței de unde ne tragem noi.
Deci nu poate cineva să spună că Dumnezeu există atât timp cât crede in evoluție.

| doctorandus a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Te inseli, ce ti-am dat mai sus este scris de o comisie de oameni de stiinta condusa de un preot.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Din pacate la ora de fizica,biologie,logica,istorie nu ai fost prezent,teoria evolutiei nu are legatura cu big bang,formarea pamantului, aparitia vieti, de aici se vede ca habar nu ai de stiinta, cica niste bacteri au creat maimute, tu te auzi, pe bune tu chiar esti o persoana normala la cap, adica serios nu poti fi intreg la minte sa afirmi asa ceva

| Mclaren12 a răspuns:

Nu va cred nebuni sau prosti, va cred spalati pe creier si ignoranti.
La fel sunt si aia care cred ca Universul a aparut dintr-un punct format din nimic.

| RaulAlmășan explică (pentru doctorandus):

Eu cred doar în Cuvântul Domnului, poate să fie patriarh.
Înseamnă că nici acel preot nu știe ce face.
Ori îi iese ceva din asta.
E ca si cum mi-ai spune că poți mânca omletă fără ouă

| doctorandus a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Da, mai, dupa tine cine nu crede la fel de fanatic ca tine e ateu.

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Nu eu am adus în discuție teoria evoluției.
Dar na tu poate încă nu te-ai trezit.
Dar o mică legătură este între aceste subiecte.
Se pare că eu nu am fost la ore.
Dar tu ai fost și ai fost degeaba

| RaulAlmășan explică (pentru doctorandus):

Dar tu in ce crezi? ti se pare că știința are dreptate mai mare decât Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Eu nu cred ca ar fi vreo contradictie intre Dumnezeu si stiinta.

| RaulAlmășan explică (pentru Octavian199):

Păi din punctul tău de vedere pui întrebări normale.
Din punctul meu de vedere ești, in afara ariei de plutire.
Dacă consideri că ceva nu poate apărea fără să aibă un început.
Adică Dumnezeu.
Înainte de pământ a avut loc o acumulare de energie, asta spune știința.
Dacă considerați că nu poate fi ceva fără început și sfârșit.
Cum poți crede, adica de unde au apărut acele energii?

| RaulAlmășan explică (pentru doctorandus):

Eu prin știință mă refer la partea cu evoluția și apariția universului.
Aceste două teorii îl Contrazic pe Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si de unde a aparut acest zeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Pai nu prea conteaza teoria pe cat conteaza sa-L excluda pe Dumnezeu din ecuatie. Poate va veni o teorie in care Universul a fost creat din nimic, nici macar din acel ceva mai mic decat un atom, si ei tot vor crede.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Raul

„Fericiti veti fi cand va vor ocara si va vor prigoni si mintind vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, din pricina Mea. Bucurati-va si va veseliti ca plata voastra multa este in ceruri."

"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi."

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

"Ii considera adeptii unei idei care nu poate fi dovedita."

Faci confuzii intre ideea de creationism la modul general si creationismul in stil crestin.
Daca prima nu poate fi dovedita, dar nici infirmata, pentru ca practic nu e vorba de ceva concret, adica nu are subiect si predicat (cine, ce si cum a facut), povestea crestina are subiect si predicat si a fost deja infirmata clar. Nu exista nici un dubiu ca toate traznaile respective n-au nici o legatura cu realitatea.
Si nu e singura poveste creationista aflata in situatia asta. Cu alte cuvinte creationismul poate fi sustinut, atata timp cat nu incerci sa aduci argumente concrete.
Atat dumnezeul crestin cat si miile de alti zei mai mult sau mai putin "creatori" si-au rupt gatul in propriile povesti imaginate de unii si altii.
Sa fim seriosi, daca vine unul si iti spune ca el crede in Zeus, nu il crezi macar putin nebun? Nu e nici o diferenta intre Zeus si Dumnezeu, asa ca...

| RaulAlmășan explică (pentru Holiday):

Dumnezeu e diferit de alți zei.
Oamenii care cred în alți zei sunt politeiști.
Cei care cred în Dumnezeu sunt Creștini

| Holiday a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Oamenii care cred în alți zei sunt politeiști."

Bati campii. Musulmanii, de exemplu, sunt tot monoteisti.

"Dumnezeu e diferit de alți zei."

Fiecare zeu are povestea lui, din punctul asta de vedere e diferit. Dar atata timp cat povestea lui e la fel de falsa ca si a celorlalti, si el este la fel de inexistent.

"Cei care cred în Dumnezeu sunt Creștini"

Mai sunt si altii care cred in spiridusul asta. Adeptii religiei iudaice de exemplu, dar nu numai ei. Pana la urma crestinii de la evrei au furat spiridusul asta si apoi l-au fardat dupa placul lor. Dar in esenta e acelasi personaj fantastic si inexistent.

| RaulAlmășan explică (pentru Octavian199):

E Dumnezeu.
Si nu are început și sfârșit.
Chiar dacă mintea umană nu poate să înțeleagă el ne spune că în rai ne va schimba gândirea.
Ne va raspunde la toate întrebările grele ale existenței pe Pământ

| Inferno a răspuns:

Ca totul a pornit dintr-o zona extrem de mica rezulta din insasi expansiunea spatiului si din radiatia cosmica de fond.
Care sunt proprietatile acelei singularitati nimeni nu stie.

Ca acea singularitatea a "explodat", adica spatial s-a exstins cu viteza foarte mare (inflatia), rezulta din varsta Universului corelata cu dimensiunile actuale ale sale.
Fie asta fie luminas-a deplasat cu viteza hiperluminica.
Daca stii dimensiunile unui balon si timpul cat a durat sa fie umflat poti deduce viteza cu care balonul a fost umfla.

Nimeni nu sustine ca inflatia ar fi dus oarecum, in mod direct, la aparitia vietii.

Ingust la minte e ala care respinge un concept doar pentru ca lui nu ii "pare" posibil, fara ca macar a avea cunostinte elementare despre subiectul respectiv.
De fapt "ingust la minte" e putin spus.

Ceva gen:
"Pamantul se roteste in jurul Soarelui? E absurd, cum puteti crede asa ceva? De ce nu se simte nimeni ametit din cauza asta? laughingCat de ingust la minte poti fi sa crezi asa o tampenie?"

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Totul are un inceput si un sfarsit. Stelele au, oamenii, animalele, chiar si fierul.

| RaulAlmășan explică (pentru Octavian199):

Dumnezeu nu are.
Iar explozia de energie nu ar fi avut loc dacă nu ar fi existat nimic

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si de ce 'moare' fierul?

| Henrypericolpublic a răspuns:

Ambele teorii sunt adevărate. S-or fi ciocnit particulele alea dar pe ele cine le-a făcut? Dumnezeu. Dumnezeu a creat oamenii și tot el a lăsat maimuțele sa evolueze.De ce în zilele noastre maimuțele nu mai evoluează? E clar ca numele le-a lăsat sa evolueze. Întrebarea e: OARE CINE L-A FĂCUT PE ÎNSUȘI DOMNUL DUMNEZEU? ENERGIA AIA DIN CE E ALCĂTUITĂ?

| RaulAlmășan explică (pentru Henrypericolpublic):

Dumnezeu ne spune în Biblie că el nu are început și sfârșit iar în rai ne va raspunde la toate întrebările grele ale existenței pe pământ.