| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care nu cred in Dumnezeu, ce argumente aveti? niciodata nu am inteles atei.

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Si nici logica se pare...

| Thunderstruck a răspuns:

Nici gramatica n-ai prea inteles-o.Si nici logica.

| candy000 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu este inteligent cine se crede, inteligent este cel care isi cunoaste greselile si incearca sa le indrepte.

| Mădă0611 a răspuns:

De ce ar trebui sa argumentez necredinta in zeul tau? Tu de ce nu crezi in Venus (zeita)? Daca raspunsul e ca ea e moarta ca toti ceilalti zei si ca doar dumnezeu e viu, tot tu trebuie sa aduci dovezi pentru ce afirmi.

| candy000 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cine a creeat pamantul si tot ce exista pe el? Cine a dat viata oamenilor? Dumnezeu nu e un zeu e tatal nostru.

| Mădă0611 a răspuns (pentru candy000):

Pamantul l-a creat gravitatia. Ea a compactat materie aflata "in spatiu" sub forma unui nor, materie creata in stele. Din acelasi nor s-au creat si celelalte planete, intregul sistem stelar. Daca dumnezeu a facut Pamantul, de ce a facut si celelalte planete? Una dintre "celelalte planete" s-a ciocnit cu planeta noastra, acum mult timp, de unde a rezultat Pamantul, asa cum il stii, si Luna. Dumnezeu le-ar fi facut perfecte. Daca nu gravitatia le-a creat pe toate, de ce sunt aproape rotunde? Sau de ce nu sunt rotunde? De ce se rotesc? De ce planetele au orbite? De ce toate graviteaza in jurul unei stele, in cazul nostru, Soarele? De ce exista atatea stele si planete? De ce exista galaxii (un fel de sistem de sisteme stelare)? De ce galaxiile se rotesc? De ce Soarele are orbita, ducand sistemul solar odata cu el? S.a.m.d.

Pamantul e prea mic si insignifiant ca sa existe dumnezeul vostru cel atat de mare: http://jtgnew.sjrdesign.net/images/milkyway_structure_big.jpg (vezi Orion Spur --> Sun)

Uite cate galaxii exista: http://www.youtube.com/watch?v=08LBltePDZw :)

| yanira4u a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ai cui sa ii explici...

| Mădă0611 a răspuns:

Vad ca tie nu ti-au fost prezentate, mie mi-au fost, si nu m-au convins. big grin
Cred ca esti ex ateu, te inteleg.

| minahrs a răspuns (pentru Mădă0611):

Din contra sunt un crestin"indoctrinat" de mic. De fapt ce spun eu de mic sunt "indoctrinat" de la 7 ani. Hahhahahhahahahahahah

| Mădă0611 a răspuns (pentru minahrs):

Aha, si, deci, dumnezeu e in cer? Pai cand vad persoane ca tine, e clar, ori indoctrinat, ori ex ateu, dar cum mai nou dau des peste ex atei care incearca sa isi spele pacatele atacand ateii, pentru ca ei de fapt erau anti-teisti si se comportau ca atare, cred ca si altii sunt asa. Ateii sunt neutri, deci mai pasnici decat prea iubitorii crestini.
Daca iti cunosti "boala", de ce tii neaparat s-o arati altuia acuzandu-l de nu stiu ce doar pentru ca nu e "bolnav"?

| minahrs a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu sunt bolnav. Cel putin asa mi s-a spus la ultimele analize. laughing Am spus "indoctrinat" ca sa intelegi ca nu am fost ateu. Deci in opinia mea tu ar trebui sa iti schimbi radical modul de a privi lucrurile deoarece in eventualitatea in care nu vei face acest lucru va trebui sa recurg la unele metode care nu sunt foarte placute pentru unii "oameni", ca tine de altfel. Din punctul meu de vedere ar trebui sa temai duci si pe la prietenii tai incornorati, care nu crezi ca exista, fiindca in sens contrar va trebui sa te trimit eu fortat acolo si sunt absolut sigur ca nu iti va placea. Toate cele "bune"!

| Mădă0611 a răspuns (pentru minahrs):

Bravo! laughing Ce imi plac crestinii adevarati love struck Aproape va iubesc love struck
Vezi sa nu uiti sa spui asta lu' popa cand o sa stai sub rochie (ca te-ai mandrit si ai dorit rau, restul nu ma intereseaza).

| minahrs a răspuns (pentru Mădă0611):

De mandrit? Nu m-am mandrit! Cel putin nu acum. Am spus doar adevarul in cea mai pura forma. Daca si preotul poarta rochie, inseamna ca inca mai exita oameni pe planeta asta, care, bineinteles nu au trecut prin scoala, nu au auzit de reverenta. Dar sa stii ca ma mira foarte putin acest lucru, din moment ce tu te tragi dintr-o maimuta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru minahrs):

Cimpanzeii sunt mai inteligenti decat oamenii, mai ales decat cei care nu pun intrebari pentru ca, oricum, cunoasterea nu poate fi atinsa. laughing
Ia fii atent: "Superstitiile si religiile nu sunt produse ale evolutiei biologice, desi putem spune ca au o legatura indirecta. S-a observat modul cum invata atat cimpanzeii cat si oameni. Studiul a aratat ca oamenii invata prin imitatie, in timp ce cimpanzeii invata prin intelegerea motivatiei. Un om imita comportamentul pentru a obtine ceva, in timp ce la cimpanzei acest lucru nu a fost observat. Daca cimpanzeul determina ca acel comportament nu este necesar, nu-l va copia. Aceste rezultate au contrazis asteptarile cercetatorilor, care credeau ca oamenii sunt mai capabili in a determina cum sa efectueze anumite actiuni."

| minahrs a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zis maimuta obisnuita, nu cimpanzeu, babuin, mangusta etc. Si daca sunt asa destepti de ce nu gandesc, nu au ratiune, nu sunt la fel ca noi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru minahrs):

Las-o asa, m-am lamurit cu tine. oh go on

| minahrs a răspuns (pentru Mădă0611):

Foarte bine! Ma bucur ca nu mai ai argumente.

| Mădă0611 a răspuns (pentru minahrs):

Argumente am, n-ai tu minte, si nici eu chef sa imi pierd timpul cu un copil indoctrinat care se da crestin, dar jigneste si doreste raul, + ca nu ma intereseaza sa te conving de ceva, nu sunt ca voi, "cine nu e cu mine e impotriva mea", mie mi-e mai bine singura, decat cu oameni care gandesc ca mine, dar pe care nu-i plac, asa e minunat.

| minahrs a răspuns (pentru Mădă0611):

Te cred ca ti-e somn.

| candy000 a răspuns (pentru minahrs):

Ai dreptate dar fiecare cu gandirea lui, oricum va fi prea tarziu pentru ei cand isi vor da seama ca au gresit.happy

| M25M a răspuns:

Zeitatiile au fost inventate de oamenii care nu putea sa isi explice unele fenomene naturale, apoi unii au format religii pe zeitati fiind o forma de control al maselor (frica de infern)
Sunt vreo 2700 de zeitati. De ce Dumnezeu si nu Odin sau Ra?
Crestinismul a preluat unele notiuni de la alte religii mai vechi(vezi hinduismul)
Vezi paradoxul lui Epicur.
Vezi contradictiile din Bibile (dumnezeu este bun si iubitor dar omoara si instiga la violenta de zici ca e sef de galerie).
Sunt unele raspunsuri pe care stiinta le-a dat care elimina interventia vreunei zeitati. Desigur stiinta mai are multe goluri de umplut insa cu timpul vor se mai ivi cate un raspuns doua. Recunosc unele pot fi mai ciudate insa daca nu stim un fenomen acest fapt nu implica neaparat interventia unui zeu.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu putem vorbi cu Dumnezeu, numai crestinii pot vorbi cu propriul lor ego.

| HueyFreeman a răspuns:

Biblia este o dovada la fel de buna pentru un zeu cum sunt si benzile desenate pentru Hulk.

| dracu14 a răspuns:

Trebuie sa justific de ce sunt ateu? si ce castig daca o sa-ti spun, tu tot in lumea ta ramai...

| casablanca40 a răspuns:

De ce sa cred in Dumnezeu?

| candy000 a răspuns (pentru casablanca40):

Deoarece datorita lui existi.

| casablanca40 a răspuns (pentru candy000):

Eu nu ma simt constrans sa cred in el chiar daca el m-a "creat". Pana la urma el m-a creeat fara voia mea, fara acordul meu. Dumnezeu nu ar trebui sa se astepte la nimic din partea noastra. Nimeni nu a ales sa se nasca, nimeni nu a ales sa existe.

| Calininio a răspuns:

Sunt agnostic, deci nu spun ca 100% nu cred in vreun Dumnezeu. Dar peste 90% nu vad posibilitatea asta. Argumentul meu este ca voi nu aveti argumente, iar eu am argumentul stiintei ca lumea poate exista fara ca cineva sau ceva sa o fi creat-o.

| cavanni25 a răspuns:

Pentru toti ateii uitati-va la documentarul Planeta privilegiata-acolo sunt cateva lucruri care te face sa ti schimbi radical opinia.Ateilor,voi nu credeti in dumnezeu dar in ce credeti? Atunci cand omul sta de ex 5 ore in frig, ce credeti ca ii ingheata prima data? mainile si picioarele.dc? pentru ca corpul uman este asa de destept incat toata energia si caldura si-o concentreaza asupra zonelor vitale(inima, plamani, ficat etc)considerand k poate trai fara maini si picioare, dar nu poate trai fara inima, ficat, plamani..asta este doar un ex.Natura sau cine vreti voi nu ar fi putut sa creeze asa ceva, decat o fiinta superioara noua, adica dumnezeu.Pt mine ateii sunt oameni foarte prosti care se documenteaza cu fel de fel de tampenii si cam atathappy