| Jardelin a întrebat:

Pentru cine este interesat, acum a inceput o dezbatare pe tema orei de Religie pe Realitatea TV. Participa printre altii Emil Moise si Remus Cernea. Debutul pare foarte interesant.

20 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

A fost odata, o perioada, in care TPU era un site de "intrebari"... Dar hai sa nu fiu nostalgic, pun eu intrebarea: ce poate fi interesant?hee hee

| Jardelin explică (pentru AndreiGabi):

Interesant este subiectul. Si invitatii.

NOname
| NOname a răspuns:

Mulţumesc. Datorită ţie am urmărit emisiunea.

Ce impresie mi-a lăsat?

Că doi oameni raţionali - Emil Moise şi Remus Cernea - au încercat să-i facă să gândească logic şi să fie corecţi pe 5 religioşi (şi prezentatorul fiind creştin şi deloc imparţial) obtuzi, ignoranţi, nesimţiţi şi aroganţi. Zadarnic, fireşte. Majoritatea emisiunii cei 5 nu i-au lăsat să vorbească, au vorbit peste ei, au răstălmăcit realitatea, au încercat să schimbe subiectul, au insultat şi s-au victimizat. Tipic. Putem vedea astfel de comportamente şi erori de logică şi aici, pe tepeu. Se pare că nici vedetele ortodoxismului nu sunt mai breze.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Impresia mea a fost alta. Logic nu, doar sunt ortodox? laughing

Dar da-mi te rog voie sa imi exprim dreptul la replica (ca sa fiu in spiritul emisiunii laughing ) maine, deoarece mi se inchid ochii plus ca si Internetul imi ruleaza greu si ma enerveaza.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Logic, da, doar eşti ortodox. laughing

| Jardelin explică (pentru NOname):

Si la tine e logic sa ai o impresie diferita de a mea, doar esti atee, nu?

Noapte buna si lui ala micu, cu care iesi la plimbare! E fericit. Are un inger pazitor. In persoana lui Remus Cernea! laughing

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

E logic să am o părere diferită de a ta, pentru că obişnuiesc să gândesc logic.

Mersi, o să-i transmit.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Până şi Dumnezeu e de acord cu mine.

https://www.facebook.com/......4141052074

| Jardelin explică (pentru NOname):

"Până şi Dumnezeu e de acord cu mine."

Da am vazut, si dumnezau si "sfintii" sai!

Mai facut vedeta pe Facebook. laughing

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Iarasi stai in aberatii? Ce fumezi? Ce bei?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Nu mai comentezi, cum ai promis? Să înţeleg că ai realizat cât au fost cei 5 de penibili şi că nu ai nimic favorizant a spune în apărarea lor?

| Jardelin explică (pentru NOname):

Credeam ca ai uitat. Te mai intereseaza parerea mea?

| Jardelin explică (pentru NOname):

La multi ani cu drag de 8 Martie!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Mersi de urări.

Nu că mă interesează neapărat, dar mi se pare curios că ţi-ai încălcat promisiunea. Motivele mă intrigă, deşi le intuiesc.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Lenea, draga, lenea! Nu exista alte motive!

NOname
| NOname a răspuns:

Ca să-ţi reîmprospătezi memoria şi pentru cei care nu au prins emisiunea:

http://youtu.be/V08Le64Jv5E

| Jardelin explică (pentru NOname):

Daca mi-ai dat si link-ul emisiunii e clar ca te intereseaza parerea mea. laughing Ma asteapta o saptamana foarte incarcata dar o sa incerc sa scriu cateva cuvinte despre dezbatere. Dar nu promit. Stii cum e, mesajele spontane sunt mai usor de scris, aici insa trebuie sa ma gandesc sa rememorez ce am vazut, eventual sa accesez link-ul daca tot mi l-ai dat. happy Ori toate astea cer timp.

| Jardelin explică:

Emisiunea este pe sfarsite. Ca sa-i dau o sansa mai mare "intrebarii" de a nu fi stearsa o transform cu adevarat intr-o intrebare.

Ce impresie v-a facut dezbaterea? Dar invitatii, fiecare in parte?

| Jardelin explică:

*M-ai facut vedeta...

| drutzix a răspuns:

Aia nu a fost o dezbatere. A fost o farsa!