| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Pentru „credincioși": Ce părere aveți despre cei care sunt „atei"?
Pentru „atei": Ce părere aveți despre cei care sunt „credincioși"?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Este loc pentru toti sub soare. Daca nu exista Big Boss acolo sus, nu conteaza. Daca exista Big Boss acolo sus, e treaba lui sa judece (si nu a oamenilor, care gresit o fac).

Si pentru unii si pentru altii: religia/credinta (inclusiv lipsa ei) este o chestiune intima (poate chiar mai intima decat sexualitatea). Cata vreme ce face X nu-l atinge direct pe Y (adica sa-i aduca un prejudiciu evident, nu doar asa ca nu-i place lui), X poate face ce vrea iar Y isi vede de treaba lui (si nu are nimic de-a face cu treaba lui X).

Faceti cat mai mult bine, orice ati fi (credinciosi sau atei) - bunatatea este SINGURA trasatura de caracter a omului superior.

De rau e plina lumea...

116 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt mai multe feluri de oameni care cred intr-un creator,uni sunt pasivi, cred si ei in ceva, cu ei nu am nimic,cei activi,fanatici, ignoranti, limitati mintal, sunt demni de mila, uite unde duce religia fanatica https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4
https://www.youtube.com/watch?v=OZ3wDvaMhUg

| RAY a răspuns:

Dacă nu vad adevărul că Dumnezeu există, tot ei o să ardă în Iad. Apropo, ședere plăcută în Iad ateilor. O să vedeți voi în viața de apoi, stați liniștiți, nu va mai zic nimic. Dacă nu credeți, vedeți acolo. Chinuri veșnice plăcute celor ce nu cred :* laughing!

care dumnezeu? al carei religi?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Poate că Allah big grin

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Allah poate tongue

| RAY a răspuns:

AstalusAna pentru voi sectancti atei sunt si catolici,ortodoxi, ia auzi atei care sendinte de spiritism, e clar ca habar nu ai ce e ateism, ai scris ca cica si draci se infioara, sa intelegem ca tu crezi doar din frica in zeul tau imaginar, patetic

| RAY a răspuns:

Daca o citeai aflai despre iubirea fata de aproapele tau

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt ateu, crescut intr-o casa de credinciosi. E doar un mic detaliu, ca si cum am tine cu sportivi diferiti.

| Mosotti a răspuns:

Parerea credinciosilor despre atei e ca ei sunt aiurea ca nu cred in iluziile lor, desi nu pot arata si sustine cu argumente faptice ce zic, credinciosii nu-s constienti de iluziile lor ca-s iluzii. Ateii despre teisti au parerea corecta ca, cred in niste iluzii, insa ei spre deosebire de primii, pot arata concret cu fapte ca e ca ei.
Desi pe lumea asta totul se bazeaza pe fapte si ti se cer la orice pas ca altfel nu te crede nimeni si nu te ia in seama, teistii au fost indoctrinati de de mult sa creada fara sa aiba o baza, ca asta a fost interesul smecherilor, ca daca le zicea ca imparatu e trimisul lui dumniezo, oamenii nu mai contestau, ca de acolo a pornit.

Adevarul este unul, aia cu fiecare cu parerea lui nu tine, punand argumentele pe masa, faptele sustin pe atei, deci e de ajuns sa stim care e corecta ideea.
Asa parerea mea e ca sunt foarte destept, ca-s geniu, altii zic ca nu sunt, care parere e buna? Eu nu pot arata ce am zis, ei da.
Atunci hai sa desfiintam si aici faptele, nu? Sa creada ce zic fara fapte. Asa e corect, nu undeva da, undeva nu.

Mi s-a spus sa nu mai zic astea, dar nu ma pot abtine sa nu zic adevarul, imi sta pe degete, limba, buze automat, nu suport prefacatoria, parsivenia, minciuna, mai ales ca teismul sustine pe bogati sa se faca mai bogati pe tot globu, ei conduc lumea si politicul.
Am zis doar ca nu o sa mai zic unui teist asta de acum in colo, dar la general zic mereu, fara sa impline un teist in discutia mea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Atita vreme cit isi vad de treaba lor, mi se par amuzanti. Pe de alta parte, nu isi pot vedea de treaba lor. Majoritatea covirsitoare a celor "credinciosi" sunt niste bigoti intoleranti, inculti, si cu care nu poti duce o discutie care implica logica si bunul-simt. Vezi postul tovarasului Plato, de exemplu. Nu mai poate el de mila astora care nu avem prieteni imaginari.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă nu vad adevărul că Dumnezeu există, tot ei o să ardă în Iad. Apropo, ședere plăcută în Iad ateilor. O să vedeți voi în viața de apoi, stați liniștiți, nu va mai zic nimic. Dacă nu credeți, vedeți acolo. Chinuri veșnice plăcute celor ce nu cred :* laughing!

| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Si tu cum ai vazut adevarul? Te ai intalnit cu dumnezeu, sau crezi pentru ca asa au vrut parintii sa crezi cand erai mic si te au botezat?

Răspuns utilizator avertizat
| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci tu ai venit doar să zici că Dumnezeu e crud, violent și plin de ură? Asta se știa deja.

| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Sinucigașii nu vor intra în Împărăția lui Dumnezeu. Crezi că sunt un noob al creștinătății, și că mă poți învârti așa pe degete cum vrei tu? Nu mai vorbi dacă nu ști nimic, sau dacă ai chef de miștouri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Este și Bun cu cine merita, cine Îl ascultă, dar ce să ști tu înafara de miștouri.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Eu am văzut ce nu ai văzut tu în viața ta, și ce nu au văzut majoritatea. Nu ai vrea sa vezi ce am văzut eu, doar puține intamplari, atât. Dacă aș putea transmite ceea ce am văzut, toți ar crede in Dumnezeu, dar nu pot din păcate, vizual mă refer.

| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca era ceva real puteai sa ne zici... asa in continuare basme

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci dacă Dumnezeu te-a lăsat cu probleme psihice și te sinucizi, n-ai ce căuta în împărăția lui? Ce vină ai tu că ești bolnav? Ce vină ai tu că Dumnezeu a inventat depresia?

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Să crezi tu că îți zic. Dacă tu nu crezi experientele altora, de ce ai crede-o pe a mea?

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Nu El a inventat-o, dacă erai documentat nu mai vorbeai aberații. Eu nu explic nimic că ia 100 de ani, caută și tu.

| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai, daca ai putea sa argumentezi credibil as crede. Dar e clar ca nu poți.

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Na, poate ca spuneam ceva, dar esti si tu o cauza pierduta omule. Nici nu ma lasi sa incep, si razi de mine. O sa arzi tu in vocul cel vesnic linistit, nu imi fac eu probleme. Am incercat sa te invat, dar cu oameni ca tine nu ai ce vorbi. Viata vesnica placuta in Iad laughing laughing laughing laughing laughing laughingwinking.

| RAY a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

De ce merg la doctor cand se imbolnavesc, nu le place zborul spre norisori presupun

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, puisor. E suficient sa crezi si sa fii un nenorocit ca vei fi iertat. Daca in schimb faci pentru cei din jur cit nu face un batalion de de-alde tine dar nu ai prieteni imaginari, o sa arzi in iad. Logica desavirsita!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Se duce in iad. Sinuciderea e singurul pacat fara de iertare, fiindca daca te sinucizi, biserica pierde un fraier care cotizeaza. Doooh!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Asa il descrie biserica. In cazul ala foarte improbabil in care exista, sigur nu e asa. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

O exorcizare, ceva? O mica coma asociata cu o calatorie "dincolo" asta dupa ce ti s-a bagat de mic in cap toata imagistica respectiva? Surprinde-ne.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu vă zic frate nimic, crezi că sunt prost și că nu am văzut părerea ta și a altora despre creștinii ortodocși? Roagă-te la demoni să ți se arate și poate atunci o sa crezi, că văd că în Dumnezeu nu crezi. Roagă-te zi și noapte să îi vezi, și îi vei vedea. Să îmi spui și mie cum a fost laughingwinking!

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Arată în fel și chip, nu numai așa. Tu vorbeai serios sau făceai mișto?

| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Hmm, tocmai, nu ai incercat sa ma inveti absolut nimic. Doar mi ai zis ca detii adevarul absolut doar ca nu esti in stare sa spui nimic despre el

| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Realizezi ca un om care traieste in realitate nu vede nici dumnezei nici demoni si nici nu arde in focuri imaginare nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Să crezi tu. Roagă-te și ai să vezi, că nu te costă nimic, nu mă mai băga în seamă dacă ai chef de miștouri.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Depinde big grin tongue

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Costa timp rugatul. Mai bine faci ceva mai util in loc sa te rogi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Celcestietot):

Gramatica. Stie gramatica, ceva ce tie-ti lipseste.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Celcestietot):

Bun, dar tocmai ai pacatuit fiindca te bucuri de suferinta lui vesnica.
Deci, coacere placuta si tie!:*

| Celcestietot a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ești prost. A fost autocorectorul nesimțitule.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Există oricum, acum depinde de ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Amuzant. Daca tot esti asa de pe felie, povesteste-ne. Nu fi cirnat! Prin atitudinea asta nu faci nimic mai mult decat sa ne confirmi parerea. P.S. Cunosc si ceva crestini practicanti care sunt niste bomboane de oameni. Tocmai fiindca inteleg ce e aia sa nu intri cu picioarele in credinta sau necredinta altuia.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum am mai zis, de ce m-ai crede pe mine, când la sute de oameni li s-a întâmplat tot la fel? Îmi răspunzi, nu spui că nu am nimic de dovedit, deci răspunzi la ce te-am întrebat.

| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Iti dai seama ce misto era pentru tine daca aveai ceva de demostrat? Adica chiar reuseai sa iti impui punctul de vedere si sa ma faci sa tac daca aveai... Daca... Daca

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

As incerca sa inteleg. Exista o tipologie a aparitilor fantomatice, a experientelor din moarte clinica, si tot asa. Exista si exceptii intotdeauna, desigur. Despre care sute de oameni discuti? Sint si mii/sute de mii de copii care viseaza unicorni, zmei, balauri... asta transforma cumva visele lor in realitate?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Una este să fi cu demonul lângă tine avand martori, alta este să fi pe speș. Ce concluzie tragi din ce am spus acum? Cam asta ar fi întâmplarea, mai mult nu detaliez, că nu am chef sa fiu luat la mișto.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce bauseti inainte? Ce demon? In ce loc se intampla asta? Cu un psihiatru ai discutat? Citi martori?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1. Nu beau alcool
2. Shadow people
3. Intr-o casa
4. Nu am nevoie sa discut cu niciun psihiatru, ca nu sunt nebun, si nu ma mai lua la misto, nici sa nu mai aduci vorba despre asta
5. Puteau sa fie si 100, oricum martor se incepe de la 1 persoana in afara de tine personal, deci ma pot numi martor si cu o persoana. Nu am sa zic numarul nici in ruptul capului, ca dupa cine stie ce intelegi.

BONUS : Am avut mai multe exepriente eu, dar si acei martori (1-100).

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Asta e cu nația asta...

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ok, dar tu crezi ceva din ce am zis?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Shadow people. Detaliaza. Era cumva un loc incarcat electrostatic si cu umiditate mare? Atit tu cit si martorii va asteptati sa se intimple asta? Erati deprimati? P.S. Daca mergi la psiholog si/sau psihiatru nu inseamna ca esti nebun. La fel cum daca mergi la oftalmolog nu esti orb si daca o tipa merge la ginecolog nu inseamna ca e c00rva.

| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Aha, deci asta era marea ta experienta, ai vazut demoni? Bun, hai ca am lamurito

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Pai crezi sau nu, că mie mi se pare că nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu mă așteptam să se întâmple sub nicio forma, nu am făcut ritualuri sau ceva de genul, am mai văzut și altceva pe parcurs în alte zile la mult după asta, nu am știu când, da știu că apar la energii negative. În acea perioadă există o energie negativă puternică, dar de ce au apărut mai multi după, când eram ok? etc. De ce sa merg la psihiatru sau psiholog, când altul a văzut fix ceea ce am văzut eu? Practic a confirmat etc. Dacă vrei să vezi cum arata, cauți pe internet, că internetul este plin de demoni de toate tipurile, da poate că nu sunt toate reale (filmările), poate că sunt trucate, dar crede-mă, multe nu sunt, chiar există. Canale de YT : Chills, Top 5 Finest, Nukes Top 5 etc. Am spus, acum dacă spui că sunt nebun, tu sau alții, mă aștept la asta. Cheamă și tu oamenii întunericului și vor veni dacă nu mă crezi (eu nu i-am chemat).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu am spus ca esti nebun, ci ca exista niste explicatii. Energia negativa se poate manifesta in plan fizic prin "aparitii" care chiar pot fi surprinse de echipamente foto-video. Pe de alta parte, aceste "aparitii" sunt doar niste proiectii in plan fizic ale energiilor negative ale persoanei/persoanelor care le provoaca. Nu discutam de invocatii si alte bazaconii, ci pur si simplu de manifestarile in plan fizic ale unor energii care pleaca de la una sau mai multe persoane. Vezi de exemplu telekinezia. https://www.livescience.com/28119-telekinesis.html
https://www.descopera.ro/......ea-din-loc

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și de semnele Lui Dumnezeu ce părere ai? Așa în Biblie de exemplu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce semne? Nu uita ca si fulgerul era considerat semn divin pana a fost explicat fara urma de indoiala ca fenomen natural, cu formare si toate cele. Biblia e o lucrare bazata foarte larg pe niste repere istorice si plina de fabulatii, in rest. E destul de bine pusa la punct cit sa faca inca milioane si milioane de oameni sa o ia in serios sau sa piarda ani intregi studiind-o. Eu am citit pe la vreo 12-14 ani, cred ca aproape in totalitate, dar ma cocosam de ris la fiecare pagina. Vezi de exemplu geneza: avem pe adam si eva si doi copchii ai lor. Doar ei pe tot pamintul. La un moment dat aia mici se cearta iar unul pleaca prin satul vecin si se insoara. Asa, din voleu, apar brusc inca o gramada de oameni pe pamint. Si ce e mai incolo, mama-mama. Dumnezeu ala care e iubire, atotputernic si stie mereu ce se va intampla cere ba unuia sa isi sacrifice copchilul, ba sa fie omoriti nu stiu cate mii de prunci ca i-a picat lui prost cina, si tot asa...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da de profeția lui Ioan de la Ierusalim ce mai spui, de marele potop și de multe altele, care s-au dovedit a fi reale, aprobându-le cercetătorii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Marele potop care a fost ANTERIOR scrierii bibliei? Si eu iti profetesc ca Stefan cel Mare va fi domnit pana in iulie 1504. Sau ca in urmatoarea suta de ani vom avea un cutremur major. Legat de marele potop au aprobat cercetatorii si ineptia cu arca lui Noe? Cum e Ioan de la Ierusalim mai e si baba Vanga si multi altii. Vizionari? Calatori in timp? De cartile lui Jules Verne ce zici? Faptul ca exista/au existat cetateni cu predictii surprinzator de precise nu confirma ca exista un rai/iad si ca toate timpeniile pe care religiile le vor bagate pe gitul omului de rind au vreo legatura cu realitatea.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu inteleg cum de tu crezi in aceste teorii ale conspiratiei (care sunt adevarate), dar nu crezi in Dumnezeu? Ce te-a facut sa nu crezi in El, ai cautat cu adevarat pe Acesta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu sunt teorii ale conspiratiei. E stiinta. Sint chestii masurabile, desi sunt multi care le contesta fiindca se fac foarte putine studii in domeniu. Dumnezeul ala pictat de religie, povestile cu creatul din coasta, iadul, raiul, sunt niste adevarate jigniri aduse inteligentei umane. Daca vrei sa zic in ce cred, iti zic: cred intr-un echilibru universal, impersonal, care nu are nici o treaba cu religiile sau cu faptul ca eu ma duc si fluier in biserica sau imi aprind trabucul folosind foi din biblie. Ceea ce conteaza cu adevarat e sa fii OM cu aia din jur, nu sa crezi in povesti. P.S. Au fost ceva cazuri in care am ajutat cu placere cepefisti si crestini fanatici fara sa imi pun problema cit de reduse sunt convingerile lor. Acum ia si vezi citi dintre "drept-credinciosii" de pe aici de pe site ar ajuta, sa zicem, un ateu gay daca ar avea de ales intre a il ajuta sau nu (nu moare daca nu il ajuti, doar ca ii faci viata mai usoara, iar ca sa il ajuti trebuie sa iti sacrifici cam 30 de minute dintr-o zi).

| Theo94 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum ar fi?

| Celcestietot a răspuns (pentru Theo94):

Dacă ai chef de mișto, mai bine lasă-mă în pace. Ai sau nu ai? Răspunzi la ce te-am întrebat, altfel nu răspund deloc.

| Theo94 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu am chef de misto, vorbesc serios si ti-am raspuns la intrebare ( intrebarea pusa de kevinn2000?), acum o sa raspunzi?

| Celcestietot a răspuns (pentru Theo94):

Bine. Cateva cuvinte cheie, ca sa vedem ce spui. Shadow-people, demons, bright spheres, noises etc. Parere?

| Theo94 a răspuns (pentru Celcestietot):

De obicei sunt sceptic, dar cred ca sunt o gramada de lucruri pe care nu le putem explica.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Acele lucruri sunt fantezie atat

| Celcestietot a răspuns (pentru Theo94):

Ok, interesant ca, crezi. Daca crezi in paranormal, atunci putem spune, ca, crezi si in Dumnezeu, ca pana la urma paranormalul si de El se leaga totusi? Shadow people (demoni etc), light people (sfintii, ingerii, fiinte mistice, hai ca te-ai prins). Ce imi poti spune?

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca existe niste fenomene pe care stiinta nu le-a explicat si nu poate deocamdata.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Zi-mi si mie un asemenea fenomen

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Scrie asta pe google: "phenomena that science can't explain"
Majoritatea sunt chestii neinteresante.

Dar ce parere ai despre ufo, in afara de farse, aparate de zbor pamantene nedetectate, fenomene naturale cunoscute.

Multi spun ca nu exista din cauza ca nu sunt dovezi, nu a fost studiat in conditii de laborator, cum aduci un ufo in laborator, care oricum apare extrem de rar, mai ales ca fenomenul pare ca se reneaga pe sine.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Astea sunt fantezi, desigur ca gasesc, pe mine ma intereseaza dovezile nu aberati

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Si pe mine ma intereseaza sa citesti tot comentariul, sa-l intelegi, sa nu fi rigid precum religiosii.
"desigur ca gasesc", te-ai referit la rezultatele de pe google, exprima-te mai bine, altfel esti singurul care te intelege.

Am spus fenomene ce nu poate sa le explice, de unde dovezi, sau sunt dar nu asa cum te-ai astepta.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Nu sunt inchis la minte dar sunt fantezi atat

| LaraClarice a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca exista Eden și cele 7 tălpi ale iadului, sau...cate ori fi, cred că fiecare va fi judecat după fapte.
Știi de ce a căzut Lucifer din ceruri? Era prea mândru de frumusețea sa și se credea atotștiutor.
Deci, daca exista divinitate, rai și iad, exista posibilitatea sa ne întâlnim. Daca se va ajunge la asta, stai departe de noi cei atei, nu vrem sa te avem și acolo printre noi.

| Celcestietot a răspuns (pentru LaraClarice):

Stiam primele 2 paragrafe scrise de tine. Wow, si ultimele 2 paragrafe, ceva gen, au durut sad. Am vrut eu raul cuiva, am inceput eu cu jignirile la capitolul religie (daca da, spune), ce v-am facut eu asa de rau, decat incercand sa va invat ceva benefic pentru "viata viitoare"? Este ceva gresit in faptele mele de pe site, daca da ce este? Eu doar incerc sa va invat, si tot voi ma jigniti, si bineinteles pe cei asemenea mie, credinciosi sad.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Ăștea sunt oamenii din ziua de azi. Nu-i interesează efectiv de nimic sad din câte am văzut.

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie sa crezi in cineva ca sa fi bun. Nu trebuie sa faci o fapta buna cu un motiv anume. Nu trebuie sa fi o persoana buna "pentru ca asa trebuie", ci pur si simplu trebuie sa vina de la sine.

Ori ca esti ateu, ori ca esti credincios, este cert faptul ca este mult mai bine sa fi un om bun, cu caracter, care ajuta alti oameni si care a dat dovada de seriozitate, responsabilitate, si devotament.

Nu ma situez in nici-o parte, iar parerea mea despre ambele "tabere" este ca nu trebuie sa existe discutii pe o tema care are 2 sensuri total diferite.

| OldSoul a răspuns:

Nu am nici o părere.
Viata mea continua exact la fel, indiferent ca x e de un fel sau de altul.

| minrest a răspuns:

Eu am o parere foarte buna despre atei si ateism, ascult cu placere materiale ateiste, in special ale lui Amon Ra si Matt Dillahunty, apreciez mult de asemenea si pe popularizatorul ateismului, colegul nostru RAY, pe scurt cred ca ateismul e o sursa de eliberare extrem de puternica pentru om; personal ma consider credincios, dar mi-ar veni greu sa explic in cateva postari exact ce cred, deoarece este complicat, fapt este ca sunt contra religiilor in ansamblu. Am o parere foarte proasta despre credinciosii pe care ii cunosc, direct sau oricat de indirect, pe care ii consider bigoti obscurantisti lipsiti de spirit critic; am totusi o parere buna despre un numar redus de credinciosi, printre care user-ul doctorandus, user-ul Dihanie (din pacate nu a mai intrat, ridica mult nivelul categoriei Religie), si user-ul Intum (daca intre timp a devenit ateu cumva, respectul meu, evident, este acelasi).

| Hammurabi a răspuns:

Ai primit răspunsul.
Își plâng de milă reciproc și abia așteaptă un motiv să se ia la trântă unii cu alții.
rolling on the floor

| RainmakerX a răspuns:

Am o parere buna despre orice om care nu ii judeca pe altii pentru opiniile lor.

Religia este in principiu cladita pe ritualuri din magie alba ceea ce nu este neaparat rau numai ca nu o sa functioneze pentru cei care nu au o credinta orbeasca sau foarte puternica.

| aXy99 a răspuns:

Nu pot sa am o parere anume despre un om din simplul fapt ca nu crede in Dumnezeu.

| sofisis a răspuns:

In primul rand as vrea sa stiu rolul ghilimelelor din intrebarea ta...
Apoi, fiecare crede ce si in ce vrea.

| Plato a răspuns:

Sincer, imi pare rau pentru ei, oameni tristi. La atei ma refer.
Așa n-am treabă cu ce cred ei si nu impun nimanui, ii va judeca Dumnezeu, nu eu.
Doar ca mi-e mila de ei.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Ti e mila ca ce?
Nu le e frica de spiridusi imaginari?

Ti e mila ca nu dau bani la popi dubiosi?

Ti e mila ca fac lucruri din convingeriu etice, morale si nu de frica ca ii bate un batranel pe un nor?

Ti e mila ca inteleg stiinta si nu se bazeaza pe explicatii cu puteri supranaturale?

| Dalmore a răspuns (pentru Plato):

Trist e sa ai atat de multa ura in tine, incat sa-ti versi frustrarile pe unde apuci laughing. Adica ce ai facut tu mult timp pe site-ul asta. Ar trebui sa-ti fie mila de tine. Pe bune.

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Milă ca sunt triști.
In lipsa lui Dumnezeu nu poti cunoaste niciodata fericirea absolută.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Plato):

O fericire ar putea fi, din câte am văzut la ateii pe care îi cunosc.
Eu sunt pe undeva la mijloc între religie și ateism.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Cunosc oameni impliniti si foarte fericiti fara sa creada in batranei pe nori, fara sa stea in genunchi in fata popei, fara sa pupe icoane si sa le fie frica ca ii trasneste de fiecare data cand freaca maimuta

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

E o diferenta uriasa intre "foarte fericit" si fericire absoluta.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Fericirea absoluta inseamna sa crezi in spiridusi?

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Isus Hristos la usa.

- Toc, toc!
- Cine e?
- Da-mi voie sa intru!
- De ce?
- Ca sa te feresc de ce-am sa fac cu tine daca nu-mi dai voie sa intru!

| Dalmore a răspuns (pentru Plato):

Ce-i aia fericire absolută și la ce e atât de utilă? Aveți or-gasm când vă uitați la cer sau ce?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Faith and the belief in a happy afterlife, free opium for the opressed masses.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

E na, zeul avramic este impartit in 3 religi mari, iudaism, islam, crestinism, crestinismul iti imparte povestea in 4000 de feluri diferite

| TristanTzara a răspuns (pentru Plato):

De ce i-ar judeca Dumnezeu pentru că nu cred îm el, pare ceva destul de inofensiv... Cred că-l confunzi pe tipul de sus cu cel de jos.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru cel ce nu stie nimic: raiul tau imaginar nu primeste mincinosi. Ai scris de mai multe ori "sa fi", in loc de "sa fii". Nu stii diferenta dintre "care" si "pe care". "nu sti" se scrie, de fapt, "nu stii". "Inloc de" e "in loc de".

Asa ca, please, retardel, invata romana.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu pot sa cred ca exista atei.In Iacov 2/19 scrie "... si dracii cred... si se înfioară! Macar ca ar avea motiv sa nege existenta lui Dumnezeu, el când l-a ispitit pe Isus s-a folosit de versete din Biblie.Am intalnit oameni care se declarau atei, dar care in realitate se ocupau cu spiritismul.Noaptea la ora 0 făcea ședințe de spiritism si avea ucenici, cate 6 persoane noapte de noapte. Daca cineva se declara ateu ar trebui sa nu creadă in nimic, nici in Dumnezeu si nici in Satan.Un caz concret, Lucian Mândruță de la digi fm mereu spune in emisiunea lui ca este ateu.Dar odată când primise un mesaj care l-a deranjat a exclamat:" ești cu totul dat dracului."I-am trimis mesaj prin care il întrebam ca daca nu crede in Dumnezeu, de ce crede in dracu.Nu mi-a citit la radio mesajul.

| Panamax a răspuns:

Sunt convins ca exista ceva care ghideaza totul dar care nu are nicio legatura cu Biblia sau zeii inventati de oameni.

| Nilsson a răspuns:

Mama, ce populara e intrebarea acesta happy

Pana la urma fiecare categorie are o parere proasta despre ceilalti, nici eu nu fac exceptie.

| Dalmore a răspuns:

Mi-e milă de creștini. Cum stau ei cu frică de baubau și nu pot trece nici strada dacă nu scrie în biblie că e corect și moral. N-aș putea trăi în stres, frică, vinovăție ca ei.

| Mircea08 a răspuns:

Sunt credincios si nu am nici un fel de parere despre atei. Fiecare este liber sa faca ce vrea

| syd a răspuns:

­­e ridicol ca problema sa fie pusa la modul asta de alb-negru. mi-e indiferent de cei care se rezuma la o astfel de abordare. in schimb am pata pe agnostici. pentru toti agnosticii care citesc asta: o sa va petreceti eternitatea pe malul aheronului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nicio parere.Nu ma interesează dacă e ateu/credinicioși.E problema lui/ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte buna despre ambele categorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt credinciosa. Si eh, nu am o parere prea buna despre atei, dar e treaba lui Dumnezeu ce o sa faca cu ei...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti credinciosa pe naiba, nici nu ai citit biblia vreodata

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nicio parere. Respect credinta/necredinta fiecarei persoane.

| CdeMetal a răspuns:

Daca omul prefera sa creada intr-un Dumnezeu e treaba lui, atata timp cat nu-mi spune sa putrezesc in iad sau incearca sa-mi bage pe gat credinta lui eu n-am treaba.

| OrdanKarris a răspuns:

Ambele tabere au puncte bune si rele. In timp m-a cam dezamagit si ateismul. Personal merg pe mijloc: agnostic.