| IngerG a întrebat:

Pentru credinciosi: Cum ati reactiona daca ati afla ca Dumnezeu NU exista?
Pentru atei : Cum ati reactiona daca ati afla ca Dumnezeu exista?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Dumnezeul biblic? N-as face nimic, nu-l respect, chiar daca acesta m-a creat.Nu as vrea sa ajung in rai, nu pot sa traiesc intr-un loc facut de cineva care a omorat milioane de oameni.

| Mădă0611 a răspuns:

Lor n-ai cum sa le dovedesti ca dumnezeu nu exista.

Prea multe pacate n-am, cred, asa ca nu imi fac griji + ca daca ar exista, sigur nu e asa rau cum il vad crestinii, care si-au ridicat religia pe amenintari cu iadul vesnic.

| untu a răspuns:

Dumnezeu a existat,exista si va exista pe viitor! Ati auzit ce a spus Domnul nostru Iisus Hristos?,,Eu sint Calea, Adevarul si Viata!" sau,, Cel ce crede in Mine, acela va trai vesnic! Iara de nu, acela va pieri pentru totdeauna!"

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Dumnezeu nu este decat o denumire ce poate fi subtituita cu necunoscutul.
Daca as vede ceva anormal (entitate extraterestra) atunci acela ar putea fi un presupus "zeu" sau chiar creator.Astea insa sunt aberatii...
Poate noi vom fi dumnezeii altor planete in viitorul indepartat...

| a3e6u9 a răspuns:

Dacă aș afla că există D-zeu, aș zice: așa, și? happy

| 1libercugetator1 a răspuns:

Pai nu exista, de ce sami bat capul acum

| Qinz a răspuns:

Niciodata nu o sa poti sa dovedesti inexistenta oricarei divinitati.

| IngerG explică (pentru Qinz):

Stiu. Metaforic vorbind.

| Qinz a răspuns (pentru IngerG):

Aaaaa... mas distra cat as putea in adolescenta, mi-as lua o sotie frumoasa la maturitate, si as muri si mas recicla odata cu planeta pentru vecieeee.

| Ionut a răspuns:

Din toate punctele de vedere, ar fi o dezamagire profunda pentru crestini/credinciosi, si o nepasare la fel de mare pentru atei, fiindca atei raman si vor ramane nepasatori fata de viitorul lor, si prin "viitor" lor ma refer la viata de dupa moarte. Eu cred ca ateu sau nu, toti credem la o viata dupa moarte.

Dumnezeu Sa-ti dea sanatate!

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ionut):

Nu crezi bine. Daca as afla ca o fiinta atat de lipsita de mila ca Dumnezeu ar exista, atunci as incepe sa ma rog, stiind ca m-ar baga in iad o eternitate.Eu iti pot spune personal ca nu mai am nevoie de inca o viata. Poate daca ar fi mai lunga viata asta, de exemplu, sa fii tanar pana la 50 de ani si sa traiesti vreo 150 mi-ar conveni, dar sa mai traiesc o eternitate nu imi surade.

| Natyyyyy a răspuns:

El exista si e cel mai bun papa funda?

| FakeNameInTime a răspuns:

Pai daca las vedea i-as spune dc omoara atatia oameni si dc face oameni sa fie atei?