| Alphawolf a întrebat:

Pentru crestini: Care-i problema ateilor de nu pot vedea adevarul? Sunt superficiali, sau cum?

32 răspunsuri:
| Albastru45 a răspuns:

Ateii sunt...cum sa spun...au o parte a creierului mai dezvoltata, aceea care se ocupa cu ratiunea

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Aha,deci astepti crestinii sa-ti spuna "adevarul"? Mai mare superficialism de atat n-am mai vazut.

| M25M a răspuns:

Cea mai grava "problema" a noastra este ca nu impartasim convingerile crestine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ateii sunt orbi, nepasatori si indiferenti la noianul de iubire ce ni se arata din partea Mantuitorului si a lui Dumnezeu.Un ateu e ca un fruct fara gust dar care-si poate schimba gustul dar nu exista pic de vointa. Ateul e gol pe dinauntru iar scopul lor e cum sa-si umple acel gol nestiind ca acesta se umple doar cu Dumnezeu, Mantuitorul, Maica Domnului si Sfintii.

| usuk a răspuns:

Nu-i vorba de superficialitate ci de conceptii sau ideologii.cine vrea sa creada, crede; cine nu, nu.

| martzian a răspuns:

Ateii pot vedea adevarul.

| SageKid a răspuns:

Ai pus intrebarea gresit... e invers

| Albastru45 a răspuns:

Pe bune? Maturizati-va naibii nu mai aveti 5 ani, nu mai credeti in magie si alte prostii de genu`.

| Insigna a răspuns:

Ideea e ca ateii au un prag intelectual peste care, dupa parerea lor, nu se poate trece.Adica totul la atei se rezuma la dovada fizica, altfel spus, Il vad pe Dumnezeu(fizic) exista, nu Il vad nu exista.Ei nu pot sa isi explice cum ca ar exista o divinitate superioara omului care are atribute perfecte.

| Hombre a răspuns (pentru M25M):

Adica, 5 paini si doi pesti satura 5 mii de insi si mai ramane si 12 cosuri de frimituri, asta vrei sa impartasesc?

| M25M a răspuns (pentru Hombre):

M-am referit la stadiul convingerilor care nu concorda cu cele crestine.

| RAY a răspuns:

Cred ca ateii nu isi pot imagina o divinitate cel putin eu nu pot

| SakonSIUkon a răspuns:

Mai deci eu eu nu cred ca ateii sunt handicapati sau cv de genul ca nu accepta religia, si ateii nu spun lucruri iesite din comnu ptc stiinta e calra o vezi in fata ta e si normal sa fie greu sa crezi in ceva divin.Si nu e bine sa ii judeci e o mare greseala pentru cresin.

| Hombre a răspuns (pentru M25M):

Am vazut ghilimelele, dar am bagat si eu bazaconia asta biblica.

| Albastru45 a răspuns:

Te rog, nu fii atat de indiferent, incearca sa te gandesti macar 2-3 secunde la biblie dar nu ca si credincios, si spune-mi tu daca ti se pare logic.Si cu iti explici ca sunt atatea religii? dumnezeu ii iubeste doar pe cei nascuti in anumite tari? Daca te nasti intr-o tara musulmana te-ai dat dracului, nu?
Si apopo, daca ti se pare atat de corecta biblia si dumneze, de ce se spune in vvechiul testament ca sclavia e OK, si de ce iisus nu a oprit sclavia? Si de ce a fost ucis un om pentru ca aduna lemne duminica?(e o alta aberatie din biblie)Si de ce e ok sa omori pe cineva daca mai apoi ii oferi lui dumnezeu o jertfa? Si de ce incestul e ok? Si de ce Satana a aparut decat in noul testament?(Pentru ca oamenii nu au putut sa creada ca dumnezeu poate fi atat de rau incat sa creeze si tantarii si bolile)Si de ce sunt 2 versiuni (destul de diferite) care spun cum s-a nascut iisus.Si inca un lucru interesant, 99% din atei au crezut in dumnezeu daru si-au dat seama cat de tampit e sa crezi intr-o divinitate cu puteri magige, astept argumente happy

| William a răspuns:

S-au departat prea mult de Dumnezeu.

| WhatheWow a răspuns:

Ce prietene, dacă eu nu-ți împărtășesc credința sunt superficial? Dar în schimb dovezile care trebuie să vă sprijine convingerile, nu acestea sunt superficiale? Și dacă dovezile existenței entității supreme sunt superficiale, atunci nu sunt din cauză că la mijloc e o mare și umflată minciună, minciună care timp de 2000 de ani a fost cultivată în mințile oamenilor drept un mare adevăr?
Pune-ți mintea să lucreze dacă ai și nu o lăsa să lenevească participând la delirul ăsta comun lipsit de cele mai elementare noțiuni de logică, unde "Creatorul Universului " se lasă omorât de niște simpli muritori înapoiați, pentru a invia și ulterior ai ierta de păcate pe care nici o clipă în acești 2000 de ani n-au încetat să le săvârșească!
Și noi suntem superficiali... of, of!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei cred ca sunt rationali dar sunt patetici

| relian a răspuns (pentru Insigna):

Si voi credinciosi aveti asa un prag intelectual ce va permite sa intelegeti ceva ce nu se vede? Ce tari sinteti.Scuzama ca spun dar credinciosi sint f saraci cu duhul si aia e tot ce ei isi pot explica de la un feniomen de la un lucru.Ei nu pot vedea, nu pot anticipa cum lucreaza ceva, sau cum apare un fenomen si asa mai departe.Si chestia asta ii baga in ceata si deodata se trezesc in fata necunoscutului si devin tematori si cauta sa se agate de ceva inexistent si asa lau gasit pe Dzeu sau pe cine au mai gasit. Ceva imaginar care este atit de puternic incit ii va ajuta cu siguranta in orice imprejurare, ceva de genul cum sint filmele ale de desene animate cu roboti cu eroi care taie si spinzura tot ce misca.Deci credinciosii au un erou imaginar in fata caruia nimic nu sta.Si asta ii multumeste f mult si atit cit le permite intelectul lor.Referitor la atei ca doar ce vad cred da asa si este normal logic sau ia-o cum vrei odata ce noi toti traim intr-o lume materiala. Daca vom merge dupa intr-o alta lume energetica, sau la Dzeu acolo vom face ce se face in acea lume.Deocamdata tu si restul traim in lumea asta materiala unde trebuie sa mincam, sa muncim si asa mai departe. Uite de ce credinciosii nu isi imagineaza ca au in fata o farfurie de mincare si gata sa se sature si sa nu le mai gtreb chestii materiale.Sa se aseze la masa si sa se gindeasca ca dzeu le da mincare.Este ilogic si tu esti de acord cu asta tocmai pentru ca triesti in lumea asta materiala unde ai nevloie de materyial sa supravietuisti sa iti mentii corpul pe linie de plutire.Nu exista nici o divinitate nicaeri.Ar trebuie sa ne trezim si sa cautam sa vedem ce putem face sa ne salvam cit mai putem, ca nu va veni nimeni sa ne dea loc sa stam sau sa ne dea o alta planeta atunci cind vom deveni multi sinu voam mai avea loc pe planeta asta.La chestii de genul asta trebuie sa ne gindim si cu totii nu sa lasam doar pe atei sa rezolve totul si restul credinciosii sasi vada xde Dzeu lor.Pai stai frate eu fac, descoper si tu o lalai la biserica.Pai nu-i corect.Nu stiu dar trebuie sa ai si mintea deschisa sa vezi lumea larga nu asa doar la 2 m in fata.Ira aexplicatiile credinciosilor sint basme ca uneori te si umfla risul ce pot scoate.Sincer voi nu va vedeti si cel mai bine vezi pe cineva daca stai departe si observi.Scuze ca ma bagai si eu, sper sa nu te superi

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Matei 11:25: "Atunci Isus a mai zis: „Te laud în public, Tată, Domn al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de înţelepţi şi de învăţaţi şi le-ai dezvăluit copilaşilor."

Este nevoie de umilinţă şi modestie să recunoşti că există un Creator căruia trebuie să ne supunem. Pentru mulţi însă aceste calităţi sunt privite mai degrabă ca defecte decât ca virtuţi.

| taximetristul a răspuns:

Sunt realisti!

| EmaS a răspuns:

Problema lor este ca sunt orbi din punct de vedere spiritual.

| Hope77 a răspuns:

Superficialitatea e doar una dintre cauze. Din pacate ne caracterizeaza pe toti oamenii, indiferent de (ne)credinta.
Foarte multi din cei care se declara atei sunt suparati pe Dumnezeul revelat in Biblie, pentru ca nu inteleg aceasta carte si nici nu au dispozitia de a depune un efort mai mare pentru a o intelege. E mai usor sa negi si sa bascalesti decat sa pui osul la treaba si sa studiezi cu seriozitate.
Apoi este dorinta umana de a fi independent, de a nu da socoteala nimanui pentru ceea ce faci sau gandesti. In om sunt porniri pacatoase pe care nu are dorinta de a le abandona. Curvarul stie ca stilul lui de viata e incompatibil cu ceea ce inseamna crestin adevarat. Hotul la fel. Mincinosul idem. Si lista poate continua. Un medic killer care isi ingroasa conturile prin numarul de avorturi idem. Si lista poate continua. Iar pentru a trai in liniste cu propria constiinta, te agati de cate o teorie cum e cea evolutionista, ca sa te poti balaci mai departe in noroi.
Lipsa unor experiente personale in care supranaturalul sa fie evident, fara dubii, ii face pe multi sa creada ca experienta lor poate deveni norma pentru a stabili ce/cine exista si cine nu. Cand ai experienta, tot castelul de nisip pe care ti l-ai cladit se surpa.
Un alt factor as spune ca este si manipularea informationala. Multora le-a intrat in cap ca tot ceea ce numim stiinta e si validat. Si nu e. Multi se inchina la "stiinta" mai ceva ca un budist la idolii lui. Uitam ca "dumnezeii in alb" ne trimit in cosciug inainte de vreme prin chimioterapie si alte "leacuri" nascocite de baietii desteptii din Big Pharma.
Redau mai jos un link cu experienta unui om care L-a gasit pe Dumnezeu. Om de stiinta, preda evolutionismul la nivel universitar. Omu arata si cum sunt masluite informatiile "stiintifice" si cum indoielile pe care multi oameni de stiinta le-au exprimat in anii trecuti sunt cenzurate/suprimate din editii mai noi pentru a spala mai bine creierul celor care se inchina la "stiinta". Adevarata stiinta nu face decat sa confirme ceea ce Dumnezeu i-a descoperit omului de la inceput ce e bine pentru el.
http://www.cumparaadevarul.org/walter-veith/

| MaskOfSanity a răspuns:

Despre ce adevăr vorbeşti tu? Există dovezi concrete?
Dacă vrei să fii o oaie, n-ai decât să fii.

| Disharmony a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Păi normal că aşteaptă răspunsuri doar din partea semenilor săi, pentru că ateii n-ar fi niciodată de acord cu el, şi invers. laughing

| dorelmarc a răspuns:

Vreau.sa.pipaie.la.ce.nu.pot.ajunge.

| Alphawolf explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Da, am fost curios de adevarul absolut, adica al lor.

| Alphawolf explică (pentru WhatheWow):

Tocmai invers, daca nu-mi impartasesti necredinta esti superficial. Eu consider crestinii(...pe cei de aici) superficiali. Eram curios daca si ei ii vad pe atei asa cum ii vad eu pe ei.

| WhatheWow a răspuns (pentru Alphawolf):

M-ai prins! laughing

| Omega233 a răspuns:

Care adevar?