| reihiuke a întrebat:

Pentru crestini, ce parere aveti? http://www.youtube.com/watch?v=UCgN2QHZXsw&feature=share

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Din pacate, multi au asemenea viziuni cu privire la religie. Parerea mea este că acest lucru se întâmplă din cauza că pentru mulţi religia e o moştenire sau un obicei practicat de majoritatea ce te înconjoară.
Dar cel ce-şi face timp să studieze personal Biblia va înţelege că ea nu îndeamnă la fanatism. De fapt ea ne îndeamnă să ne folosim facultăţile de gândire pentru a deosebi binele de rău.

| reihiuke explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

De ce atat de multi oameni au asemenea viziuni? De ce o iau ca pe un obicei?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru reihiuke):

Nu sunt expert dar părerea mea este că aceasta se întâmplă din motive cum ar fi:
1. Lipsa instruirii.
2. Influienţa anturajului.
3. Dorinţa de a avea o religie "comodă", care să-ţi permită multe şi să-ţi pretindă puţine.

26 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Vrei să-mi strici dimineaţa şi buna dispoziţie? Era ultimul individ pe care aş fi dorit să-l văd indiferent de ce " păreri " ( de rău probabil ) îi induce Felix Motanul! Nu poţi fi câine când te conduce o pisică!

| reihiuke explică:

Nici eu nu il suport, dar pe aia chiar a zis-o bine happy

| 3xfemeie a răspuns:

Din cate am inteles a punctat un lucru des intalnit (inclusiv aici pe TPU ).
Dar ar trebui sa postezi si emisiunea anterioara, ca sa intelegem exact ce a vrut sa spuna.
Si nu cred ca este corect sa generalizezi : ai pus intrebarea pentru crestini. Nu observi oare ca si ateii fac aceeasi greseala pe care a facut-o inginerul cu cadoul? Concluzii pripite cu pretentia de adevar incontestabil!

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Observ ca si ateii fac asta. Dar filmuletul era pentru crestini, pentru ca se refera strict la Dumnezeu (religie). Cand o sa gasesc si unul pentru atei, o sa pun.

Uite si "emisiunea trecuta" http://www.youtube.com/watch?v=TH7kNlYvw48

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

E deplasat totusi ce spune. Si nu se refera la Dumnezeu, ci la cum este inteleasa credinta de unii. Curios cum nu ai observat asta.
Vezi? Este vorba de perceptie. Asa cum ai facut tu cand ai spus "Dumnezeu (religie)" si suna cumva Dumnezeu = religie. Asta crezi tu?

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

"Dumnezeu = religie." Nu, chiar imi era teama ca o sa intelegi asta si nu stiam cum sa pun ca sa nu se intealaga asa laughing
Am observat ca vorbeste despre perceptie, dar tu ai zis "Si nu cred ca este corect sa generalizezi : ai pus intrebarea pentru crestini. Nu observi oare ca si ateii fac aceeasi greseala pe care a facut-o inginerul cu cadoul? " si ti-am raspuns ca se trateaza alt subiect (in mare, despre credinta / religie / divinitate)

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Una peste alta, din cauza acelui mod de perceptie sunt crestinii atat de departe dpdv spiritual. (asta am vrut sa transmit si asta e valabil numai pentru crestini, nu si pentru atei. Ei trebuie mai intai sa-si dea seama ca exista o divinitate)

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

Eu nu am inteles asa, voiam doar sa-ti spun ca in general se confunda lucrurile si se generalizeaza.
Eu de exemplu cred in evolutia spirituala si fiecare suntem la un anumit nivel.
Indiferent ca ne spunem atei sau credinciosi.

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Si crezi ca vine de la sine?

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

Nu am inteles la ce te referi sa vina de la sine. Evolutia?

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Da. Ma refer daca consideri ca omul "evolueaza spiritual" de la sine, adica, daca aceasta evolutie se petrece indiferent de actiunile sale. Daca evoluam spiritual prin simplul fapt ca traim.

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

happy Am spus ca e valabil si pentru atei, pentru ca la majoritatea refuzul de a crede vine de la neacceptarea credinciosilor la care te referi tu.

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Am inteles asta, si eu sunt de aceeasi parere, ca fiecare ne aflam la un nivel spiritual indiferent cum suntem.

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

Ai pus in ghilimele "evolueaza spiritual" pentru ca m-ai citat sau pentru ca nu crezi asta?

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Consider ca evolutia spirituala e diferita de ceea ce inteleg oamenii prin cuvantul evolutie. Tocmai de aceea te-am intrebat daca tu crezi ea se petrece de la sine, (asa cum sustin ateii ca a evoluat omul).

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

In cateva cuvinte e greu de spus.
Cred ca e ca la scoala, dar este o singura nota de trecere : inveti lectia, promovezi. Nu inveti, repeti anul. Daca unii evolueaza de la sine? Nu ma grabesc sa exclud posibilitatea asta. Fiecare cred ca are de invatat lectia lui.

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Acum uite de ce am pus in ghilimele: in mod obisnuit, cuvantul "evolutie" presupune un fel de progres mecanicist, de genul ca anumite lucruri, conform unor legi cunoscute sau necunoscute, se transforma in anumite alte lucruri, care la randul lor se transforma si ele in altele, etc.

Din punctul meu de vedere, evolutia omului, daca se produce, nu se poate intampla de la sine. Daca nu se poate produce de la sine "cu viata", inseamna ca evolutia spirituala a omului nu poate fi decat rezultatul unei cunoasteri si a efortului personal.

Omul este strans legat de planete, iar evolutia sa se poate realiza de la sine (mecanic) odata cu evolutia planetelor. Dar viata planetelor este atat de lunga si evolueaza atat de lent, incat, atata timp cat omul stie doar ceea ce poate sti in mod normal, pentru el evolutia spirituala este atat de lenta incat practic nu exista.

Deci, omul poate alege sa evolueze repede (dar pentru asta e nevoie de o cunoastere exacta si de eforturi speciale), sau poate astepta sa evolueze in miliarde de ani, ceea ce inseamna ca in 80 de ani, el moare exact cum s-a nascut, daca traieste in mod normal. Viata in sine nu ofera posibilitatea unei evolutii rapide, pentru ca nu e in interesul naturii. E ca si cum vrei sa faci o gramada de muschi, dar duci o viata in care toata ziua lucrezi la birou. Si omul este astfel construit incat "sa nu consume energie inutil". Astfel, de la sine nu o sa ai niciodata o forta mai mare decat cea de care ai nevoie pentru a ridica un caiet si a merge.

Oamenii care cred ca evolutia spirituala se petrece cu timpul, pentru mine sunt ca niste oameni care duc o viata intreaga la birou si cred ca cu timpul, vor ajunge sa poata ridica 100 kg.

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

Asa se poate pune problema acum, cand avem acces la multa informatie.
Dar nu sunt in totalitate de acord cu tine, pentru ca asta ar insemna sa spun ca bunicii si strabunicii mei nu au evoluat. In mod sigur atunci nici nu discutau despre evolutie spirituala. Pentru mine este mai ok sa cred au evoluat cumva prin viata pe care au dus-o. Exact ce spuneam mai devreme: fiecare cu lectia pe care o are de invatat.

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

Depinde ce intelegi prin evolutie. Ai vreo definitie exacta? Sau e doar un cuvant? Pe vremea bunicii era mult mai usor sa gasesti o scoala care se ocupa cu asa ceva. Din punctul meu de vedere, faptul ca avem acees la multa informatie, mai rau te incurca, pentru ca, doar informatia, de una singura, nu te poate duce nicaieri. Cum ai spus, fiecare are un nivel, dar nivelul nu se poate ridica acumuland informatii. Nu mai intru in detalii ca noi de fapt nici nu intelegem 100% ceea ce citim. Iar daca ai acces la informatie, tot ce poti face, este sa intelegi toata informatia pe care o acumulezi la nivelul la care esti. Iar nivelul, tot acolo ramane. Si problema nu e pusa de mine acum, e pusa asa de mii de ani.

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

Eu ma refer la oamenii de rand. Nu stiu daca pe vremea bunicii cineva avea curajul sa contrazica sau sa creada mai mult decat era invatat la scoala de care vorbesti.
Cat despre informatie, depinde cum vezi lucrurile. De exemplu unii cred ca stiinta de azi are raspuns la toate, dar uita ca unele lucruri erau cunoscute de altii inca de acum mii de ani.
Si iar ne intoarcem la nivel.
Insa nu am inteles un lucru, legat de raspunsul castigator. Este corect. Dar crezi ca exclude posibilitatea de a evolua cineva si altfel?

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

1) Ma refer la scoli spirituale.
2) Uite o diferenta de nivel la care ma refer: 2 oameni citesc teoria evolutionista. Un om de stiinta declara ca a spune ca viata poate aparea intamplator, e ca si cum ai spune ca daca ai un hangar plin cu piese de avion si trece o tornada pe acolo, se poate intampla ca tornada sa asambleze piesele astfel incat dupa ce trece, in hangar sa fie un Boeing 747. Omul de stiinta care a declarat asta, spune ca e o tampenie sa crezi asa ceva. Alt om care citeste aceleasi informatii, crede ca e posibil asa ceva si nu i se pare o tampenie, daca matematic, sunt sanse 1 la un milion de catralioane. Prin urmare 2 oameni vad acelasi fenomen si trag concluzii diferite, deci sunt pe nivele diferite.

Nu am inteles ultima fraza.

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

De acord cu tine.
Scuze, voiam sa intreb daca tu consideri ca numai studiul bibliei poate duce la evolutie spirituala ( daca asta este singura cale ).

| reihiuke explică (pentru 3xfemeie):

A nu. Funda am dat-o pentru ca a fost cel mai on topic, pentru prima parte. big grin Nu consider ca studiul Bibliei poate produce evolutie spirituala. In cel mai bun caz, daca esti la un anumit nivel si studiezi Biblia, iti dai seama ca iti lipsesc multe chestii si ca nu stii cum poti evolua spiritual si pornesti intr-o cautare serioasa.

| 3xfemeie a răspuns (pentru reihiuke):

happy Asa ma gandeam si eu, dar voiam sa ma asigur ca am intuit bine.winking