| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini...

Ma amuza faptul ca de foarte multe ori incercati sa o ardeti cu "stiinta ie naspa" si ca incercati sa faceti in asa fel incat sa demonstrati ca este gresita. Ma amuza si mai tare faptul ca tot voi, cei care spuneti "stiinta ie naspa", ocazional incercati sa aduceti argumente/dovezi pentru zeul/semizeul vostru gen "studiile confirma", "stiinta confirma" sau "niste savanti".

De ce atunci cand prezentati aceste argumente/dovezi nu precizati sursa, cine le-a facut, ce credibilitate are in stiinta si alte lucruri asemanatoare care sunt extrem de importante? De fiecare data cand ii cer unui crestin sa imi prezinte aceste mici detalii, incepe cu atacuri personale. Nu ati invatat cum functioneaza treaba cu stiinta si oamenii de stiinta? Sunt cateva detalii foarte importante pe care trebuie sa le mentionati atunci cand incercati sa folositi stiinta in favoarea voastra. Nu merge doar sa spuneti "un nene a zis". Doar pentru ca voi considerati ca persoana X este o autoritate intr-un domeniu, nu inseamna ca automat tot ce spune este corect.

Si nu merge nici sa spuneti chestii gen "am dovezi" iar cand vi se cer, sa spuneti "pai sunt intr-o carte si nu stiu pe unde este dar lasa ca o caut".

Update : de ce intrebarile si raspunsurile mele sunt "modificate (si sterse) iar multe intrebari si raspunsuri postate de crestini nu patesc nimic? Pot da foarte multe exemple de raspunsuri date de utilizatori in care ii insulta pe altii sau intrebari de la utilizatori care asteapta un anumit tip de raspuns. Sunteti penibili.

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religia ne vorbeste despre Dumnezeu iar stiinta descopera din lucrarile Lui.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

1 - Gresit... religia nu vorbeste despre dumnezeu. Crestinismul vorbeste despre dumnezeu. Religia vorbeste despre mai multi zei si semizei. Nu ai invatat diferenta dintre "religie" si "crestinism"?
2 - E absurd sa zici ca stiinta descopera lucrarea unui zeu atunci cand nu esti capabil/a sa dovedesti ca acel zeu chiar exista.

Oricum discutia cu tine este inutila. Ignoranta ta este mult prea mare. Pana nu de mult, tu incercai sa faci in asa fel incat sa demonstrezi ca stiinta ie naspa iar acum o arzi cu "descopera lucrarile lui". Penibil.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul Creator a tot ceea ce vezi tu cu ochisorii tai este Dumnezeul crestinilor.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Daca ne nasteam in India, spunea-i ca e Brahma... Daca ma intelegi?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

E clar, esti un troll.

| Kabuto79 a răspuns (pentru EmaS):

Raspuns tipic crestin... din 500.000 de religi fix religia crestina este cea corecta nu? sunteti niste nesimtiti

| EmaS a răspuns (pentru Kabuto79):

Tu esti cel mai mare.

| Inferno a răspuns:

Tu acum vorbesti de analfabetii stintifici, de incultii de la coltul strazii. Desigur ca acesti oameni spun ca stiinta "ie" naspa, desigur ca acesti "sobolani de latrina" spun ca Soarele se roteste in jurl Terrei, si desigur ca ei nu au studii superioare. Intrebarea este: Ce ne pasa noua de spusele acestor scursuri?

| danut a răspuns:

"Ma amuza faptul ca de foarte multe ori incercati sa o ardeti cu "stiinta ie naspa""
Iar ai luat-o "razna", unde ai "citit" tu din astea?
Intrebarile tale nu sunt modificate DAR nu sti unde incep si unde se termina. Cam 50-100 de "intrebari" pe "bucata", nu ai putea sa pui si tu UNA SAU maxim DOUA intrebari o data?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Pai fix 2 intrebari am pus. Nici tu nu stii sa citesti (sau poate nu intelegi ce citesti)? In cazul asta e grav. Cat despre inceput si sfarsit, ia mai citeste o data postarea si poate o sa observi ca e aranjata. Am inceput cu un comentariu, am pus 2 intrebari, am mai oferit un mini comentariu la acele intrebari pentru a se intelege de ce le pun iar la sfarsit am terminat cu... sfarsitul (logic nu?).

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

UNU "De ce atunci cand prezentati aceste argumente"
DOI " cine le-a facut"
TREI " ce credibilitate are"
PATRU " Nu ati invatat "
CINCI " de ce intrebarile "
SASE " multe intrebari si raspunsuri postate de crestini nu patesc nimic?"
Ai dreptate, sunt DOAR (?) DOUA.
Stau "prost" cu CITITU.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

De fapt, aia este doar o intrebare. Nu sunt mai multe. Doar am enumerat detaliile pe care trebuie sa le oferi atunci cand zici "stiinta sustine religia mea" sau "oamenii de stiinta confirma religia mea". Intelegi? Cand te duci la magazin si zici "puteti sa-mi dati o paine, un pateu si o sticla de ulei" nu ai pus 3 intrebari. Este doar una. Deci da, stai prost cu cititu'.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Si ca o completare la raspunsul anterior pe care l-am lasat, ai observat ca in postare, la ultima parte scrie UPDATE nu? Stii ce inseamna Update nu? Daca acel cuvant e prea complicat pentru tine, crezi ca ar fi trebuit sa pun "Later Edit"?

Partea cu Update a fost scrisa dupa ce am lasat intrebarea si daca ai fi citit (dar se pare ca stai prost la capitolul respectiv) ai fi observat ca a fost lasat DUPA ce mi-a fost modificata intrebarea si sterse anumite raspunsuri.

Nu o mai arde inteligent cand imi raspunzi mie daca nu ai dreptate in ce spui.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cand te duci la magazin si zici "puteti sa-mi dati o paine, un pateu si o sticla de ulei" nu ai pus 3 intrebari. Este doar una. Deci da, stai prost cu cititu'. "
Pentru nivelul tau de...ce vrei tu este doar o "cerere". Da' mai citeste-ti mesajul o data si poate iese doar o intrebare.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cumva "adaugirea" (update, CA CU limba romana (puncte, puncte,)) la "intrebare" nu face parte din ea? Sau se iau separat?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Deci bai militecticus... Uptade a fost pus dupa ce ai postat tu "de ce nu pun una sau 2 intrebari" ai inteles ba? E prea complicat pentru tine.

Cat despre "cerere", am oferit un exemplu pentru a-ti demonstra ca au fost doar 2 intrebari. La fel cum asta este doar O cerere nu 3, la fel si mai sus a fost o intrebare nu mai multe. Am enumerat in acea intrebare detaliile pe care trebuie sa le oferi la fel cum am enumerat in exemplu chestiile pe care le ceri de la magazin. Si cum mai sus este doar o cerere, asa si mai sus este doar o intrebare. Deci mai pe scurt, am pus 2 intrebari (ce apare in update nu se pune). Ai inteles ba bo...inteligentule?

In prostia ta esti din ce in ce mai penibil. Pe bune, incearca sa nu o arzi inteligent decat atunci cand ai dreptate.

Si daca imi aduc aminte, inca nu ai lasat un raspuns care sa tina de intrebarile principale. Ai incercat sa ma corectezi pe mine si sa o arzi inteligent dar nu ai lasat un raspuns folositor si la subiect.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragule, ce raspuns vrei cand intrebarile tale frizeaza ( FRIZÁ2, vb. I. Tranz. A fi pe punctul de a atinge ridicolul, nebunia etc. – Din fr. friser.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de zaraza_joe | Semnalează o greșeală | Permalink ) in sincronism cu prostia. Te-am menajat, te-am respectat, dar se vede ca vrei sa-ti "arunci" pretutindeni ridicolul in care te balacesti obligand interlocutorul sa-ti arate locul unde esti pe scara "evolutiei". Ce raspuns vrei cand tu nu esti in stare sa "deslusesti" ce ai intrebat? Mai cauta la tine "in ograda" si lasa-i pe altii in ale lor. In isteria ta de a-ti arata "intelighentia" dai cu barda in dreapta si stanga stropind cu picaturi imense de stupizenie. Oamenii tot incearca sa-ti atraga atentia ca ai "deviat" cu doxa dar tu esti pornit ca un mare "GICA CONTRA". Nimeni nu se supara pe tine chiar daca de multe ori dovedesti ca nivelul multor intrebari pe care le pui sunt sub intelectul Babei Tincuta de la coada vacii. Eu nu incerc "sa te corectez" deoarece nu as avea ce, poti corecta cand exista un substrat, dar la tine se poate observa cum domina vidul. Nu te supara pe mine ca ti-am spus astea ca unui "prieten".

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Da mai... faptul ca am intrebat "de ce nu oferiti anumite detalii cand o ardeti cu stiinta confirma", inseamna ca intrebarea frizeaza. Da, ai dreptate, e ridicol sa ceri asa ceva nu? E ridicol sa ceri numele savantului, credibilitatea si altele de genul pentru ca trebuie sa accepti pur si simplu orice daca vine din partea unei autoritati intr-un domeniu nu?

Nu ai inteles despre ce era vorba in postarea principala? Prea complicat pentru tine? Ah scuze... dupa tine, sa ceri anumite detalii de bun simt intra la categoria "ridicol".

| Exilee a răspuns:

Stiinta lucreaza mana-n mana cu religia. Ma amuza incultura de care dai dovada in clipa asta si fara suparare. Dar un om cult, nu ar face diferente de mentalitati gen ''crestinii sunt prosti, iar ateii destepti''. NU. Fiecare cu ratiunea lui, dar crestinii nu au afirmat niciodata asa ceva despre stiinta.Ba din contra. Este absurd asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

1 - Stiinta nu lucreaza mana in mana cu religia. Stiinta cere dovezi si este foarte stricta pe cand religia merge pe credinta. E o diferenta uriasa intre stiinta si religie.
2 - Presimt ca nici tu nu stii diferenta dintre "religie" si "crestinism". Hai ca iti explic : religie = TOATE religiile. Crestinism = doar una (crestinismul).
Esti sigur ca religia merge mana in mana cu TOATE religiile? Hai sa luam viata dupa moarte ca exemplu. Stiinta iti cere dovezi. Religia poate sa le ofere? Raspunsul este NU.
3 - Nu cred ca ai inteles intrebarea mea. Mai citeste o data, poate o sa pricepi. Nu am zis CA Crestinii "ie prosti". Nu intelegi ce citesti? Mergi la scoala. Eu m-am luat de cei care spun ca stiinta si oamenii de stiinta dovedesc existenta zeului X fara sa prezinte sursa, numele acelor savanti, credibilitatea lor si altele de genu. Ba mai mult, m-am luat de cei care spun "am dovezi" iar atunci cand le ceri spun "pai sunt intr-o carte si nu o gasesc dar lasa ca o caut eu" (replica asta ii apartine emei). Si mai sunt multi care au zis lucruri asemanatoare. Sau useri care incep sa atace persoana atunci cand le ceri dovezi. Intelegi acum la ce se refera postarea mea? Vrei sa iti repet iar (ca poate nu intelegi nici acum).
4 - Ba da, sunt multi crestini care au spus "stiinta ie naspa" dupa care au venit si au spus "stiinta demonstreaza ca zeul meu exista" sau "oamenii de stiinta sustin" sau altele de genul. Chiar si aici pe TPU sunt multi care au facut asa.

* iti spun si tie : inainte sa o arzi inteligent, asigura-te ca ai dreptate in ce spui.

| reihiuke a răspuns:

Pai si stiinta face la fel. Un nene a zis. happy Doar ca ceea ce a zis nenea ala e mai pompos si il credeti big grin Spre exemplu, un nene a zis cum s-a format universul. WFT Un nene a zis happy (Ca a facut el 10 teorii pe langa, sa para stiintific, e partea a 2-a)

| NameoftheCentury a răspuns (pentru reihiuke):

Poi, acele "teorii" pot fi verificate in orice moment.
http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
http://en.wikipedia.org/wiki/Observational_cosmology
http://en.wikipedia.org/wiki/Evidence_of_common_descent
http://www.astro.umd.edu/~miller/teaching/astr380f09/slides08.pdf
Poi ia sa vedem dovezile la Dumnezeu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Existence_of_God
http://www.gradresources.org/worldview_articles/evidence_for_god.shtml
"B. The Existence of Objective Moral Values is Better Explained by the Existence of God."
"If there is no God, there are no objective moral values.
There are moral values which are objective.
Therefore, God exists."
Poi astea sunt dovezi?
http://www.squidoo.com/proof-god-is-real-evidence-god-exists
Gasesti vreun studiu facut de specialisti? Eu gasesc doar blog-uri suspecte, deci trage tu concluzia. De fapt nu e nici o dovada palpabila ca Dumnezeu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acelasi lucru se poate spune si despre T. Evolutiei doar pentru ca Chales Darwin a avut o ipoteza in ce priveste aparitia lumii (care apropo la urma tot el a negat-o) nu inseamna ca a descoperit "cutia pandorei" a universului si pe baza speculatior lui gata voi ati aflat cheia universului. Doar pentru ca s-a dovedit ca s-a format aminoacizi intr-o admosfera (ceia ce voi spune ca a fost primodiala, de unde stiti aceasta ati calatorit in timp?) nu inseamna ca de acol vine tocmai viata. Mai mult spune-ti ca prima bacterie a evoluat pana la rasa umana. De ce acum la milioane de ani de la aparitia omului nu a mai evoluat nici o specie la asa nivel? Nu ma lua ca evoluatia are nevoie de timp. Comform teoriei voastre evolutia speciei umane a luat vreo 3 milioane de ani, dar au trecut mii de ani de la "aparitia " altor specii de animale si ele nu au "evoluat" in asa
fel ca omul. Primatele, multe din specia lor de la mii de generatii trebuiau sa aiba si acel 100% din ADN nostru.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

avut o ipoteza in ce priveste aparitia lumii--- Nu a avut o ipoteza in ceea ce priveste evolutia speciilor, originea acestora.
. Comform teoriei voastre evolutia speciei umane a luat vreo 3 milioane de ani,--- Procesul evolutiei se intinde pe miliarde de ani, intelegi? Gandeste-te ca procesul evolutiei omului a avut loc intr-o perioada de 12 milioane de ani pana acum 150.000 de ani. In evolutie lurcram cu milioane de ani nu cu erele noastre de mii de ani.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu si cam toata lumea, adica majoritatea, stiti doar de Darwin, dar el nu e singurul care a zis ca tot ce exista si e viu a evoluat din aceeasi forma de viata, Alfred Russel Wallace nu iti suna cunoscut, nu? Si sunt sigura ca daca n-ar fi fost ei, ar fi fost altii. Oricum, cica Darwin n-ar fi negat-o, a existat si un proces pentru calomnie referitor la asta.
Tu compari milioane cu mii. Evolutia e doar adaptare, daca nimeni nu e nevoit sa se adapteze la ceva, nu se adapteaza. Deocamdata omul a oprit evolutia, pentru ca nu il mai schimba mediul, ci schimba el mediu, dar n-o sa dureze prea mult.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Eh in fine tot acol se ajunge de cand au aparut primatele nici o una nu a mai evoluat in milioanele de ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti sigur ca omul nu a evoluat sau ca evolutia nu mai functioneaza? Esti sigur ca omul de acum este la fel ca omul de acum 2000 de ani? Inainte sa o arzi inteligent, asigura-te ca stii despre ce vorbesti. La capitolul evolutie esti mai varza decat varza. Si observ ca voi doar luati argumente cu copy-paste de pe un site care spune "stiinta ie naspa" si nu va obositi sa cercetati, sa va faceti propriile argumente, sa cautati cu adevarat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia de ce sa gandesti cand pot gandi alti pentru tine?
nu toata lumea e dezvoltata mental sunt multi prosti, terminati mintal in jurul nostru, tu vrei imposibilu sincer

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, clar... sa precizezi sursa, numele, credibilitatea si alte detalii de genul acesta face parte din "imposibil".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am surse gaia, gandeste logic

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"Nu am surse gaia, gandeste logic"... what the mac? Nu inteleg ce vrei sa zici. Ia mai incearca o data, reformuleaza-ti raspunsul si fa-l in asa fel incat sa poata fi citit. Stii macar despre ce vorbesc eu? Era o intrebare (aia de sus [sus de tot], mare) legata de crestinii care spun "stiinta ie naspa" dupa care vin si spun "stiinta confirma" sau "savantii sustin" si altele de genul pentru a incerca sa demonstreze ca religia lor e corecta. Cand zici "stiinta confirma", "savantii sustin", "studiile spun" si altele de genul, trebuie sa precizezi numele savantilor, credibilitatea lor, sursa de unde ai luat acele studii si multe alte lucruri de genul.

Acum intelegi despre ce e vorba?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii tu sigur sigur ca nici una nu a evoluat?
Esti sigur ca de cand a aparut omul nici o alta specie nu a evoluat si noi suntem gaura din covrig?

A evolua inseamna a se adapta la un mediu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am referit ca un om care crede in zeii ce dovezi ar putea aduce, nu exista nici o dovada asa ca ataca stiinta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea dur pentru tine? "Wax off". Tu oricum ocupi spatiul degeaba. Nu ai lasat pana acum nici macar un raspuns cu adevarat folositor la intrebarile din categoria asta. Tot timpul ai lasat comentarii care nu tin de subiect sau atacuri la persoana.

| Mikhtarian a răspuns:

Sa vedem,Biblia a fost scrisa acum mult timp.
Tot ea,Biblia,ne mai spune ca oamenii vor ajunge la un nivel ridicat asupra stiintei,iar oamenii isi vor pierde credinta datorita armei lui Satan,caci ea ne indeamna sa numai credem in nimic,ci doar in calcule.
De ce iti spun doar de Biblie? Pentru ca doar aici e adevarul,consulta Coranul,si nu ai sa gasesti pic de stiinta in El.
Stiam ca,ingerii decazuti au aratat omului cum sa descopere anumite lucrari.
Parerea mea despre stiinta si credinta?
Stiinta este buna intr-o oarecare masura,doar ca a intrecut apogeul,iar ea ne va distruge, cu tot cu bombele atomatice.
Tot ea, stiinta ne va lasa fara pic de credinta in noi + celalalte tentatii, o sa ajungem rau, rau.

| Behindyou a răspuns (pentru Mikhtarian):

Tocmai ai numit Stiinta arma lui satan? bai, tu esti un pic cam nesimtit, si un pic cam tupeist. Pe langa asta, analfabetia troneaza. Adica "numai" in loc de "nu mai"?

Stiinta e ceea ce v-a adus pe voi, nesimtiti pe acest site. Eu nu sunt nici ateu, crezand intr-o fiinta divina ce ne-a creat, dar eu sustin ca am ne-a creat cu ajutorul stiintei, nu ca ne-a facut din pamant si alte d-astea.
Totul e chimie, biologie, fizica si psihologie. TOTUL. Din asta suntem facuti, din asta am fost facuti, si din asta vom fi facuti mereu. Doar ca voua va place sa duceti totul la extrem. Si sa aruncati cu gunoi unii in altii. Doar pentru ca sunteti nesimtiti.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Behindyou):

Nu spui ca analfabetia troneaza, ok.
Tot tu, ai mai spus ca : Mai, pana la urma toata llumea crede ince vrea
E tactu vreun profesor de stiinte si esti indignat sau ce?
Stiinta ne va distruge, stai tu chill si numai fi asa rau.

| Kabuto79 a răspuns:

Gaia uite un sfat PAGAN sa-i zic asa... laughing
Nu pune inaintea celor ce sunt pe dinafara.
Morala: nu poti scoate apa dintr-o fantana goala

| Behindyou a răspuns:

Pai eu presimt ca ai o anumita frustrare pe religie. Oare ce te-a suparat asa tare?

Mai, pana la urma toata llumea crede ince vrea. Si cei care afirma ca "stiinta ie naspa" sunt doar prosti. Tu n-ai invatat inca faptul ca nu s-a nascut omul destul de destept sa-i arate prostului ca e prost?

Problema reala nu e credinta lor. Sa creada in ce "vrea muschiul lor" mie oricum nu-mi pasa.
Problema adevarata e ca pe un site unde trebuie sa ajutam oameni, cele mai frecvente intrebari sunt cele despre religie. Ca si cum nu v-ati putea deschide un forum...