| Inferno a întrebat:

Pentru crestini: Oare nu matematica este cel mai bun mod de a-L intelege pe Dumnezeu? Presupunand ca exista.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu cred. Poti sa Il cunosti pe Dumnezeu pe genunchi stand in rugaciune si citind Cuvantul Sau.

| Inferno explică (pentru EmaS):

Ca sa il cunosti, dar ca sa il intelegi?

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Daca vei cerceta Cuvantul vei intelege ca Dumnezeu are o inima simtitoare, sensibila care a daruit totul si sufera atunci cand noi ii intoarcem spatele si ne ducem dupa alti Dumnezei.Cei firesti nu pot sa inteleaga lucrarile Duhului, dar cei care sunt nascuti din Dumnezeu, pot.

| Inferno explică:

Am spus presupunand ca exista.

| 4b a răspuns:

Presupunand ca eu sunt prost la matematica, n-am habar de Dumnezeu si nu-L inteleg?

| Inferno explică (pentru 4b):

Si daca esti matematician este aproape imposibil sa-L intelegi pe Dumnezeu(nu vorbesc de cel biblic) este mult prea complex.

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

''este mult prea complex'' dar nu si imposibil de inteleswinking

| Inferno explică (pentru 4b):

Eu spuneam ca este imposibil de inteles din punct de vedere stiintific.
Matematic este aproape imposibil de inteles. Nu ma refeream la presupunerile pe care le faceti voi dupa Biblie.

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

Si fara Biblie poti intelege ce Dumnezeu exista

| Inferno explică (pentru 4b):

Uite aici: http://www.youtube.com/watch?v=kuv4vNqvOB0
Asta doar ca sa iti dai seamacat de complicat este sa il explici pe Dumnezeu din punct de vedere matematic.

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

Multumesc, ce Univers...cata splendoare...

| martzian a răspuns:

Pana acum ai pus si intrebari mai bune. Te plafonezi... laughing

| HermioneLove a răspuns:

Nu neaparat! dupa parerea mea nu ai nevioe de mate pentru al intelege tot ce trebuie facut ii sa crezi in El si sa citesti Biblia!

| Djasters a răspuns:

Dumnezeu poate fi cunoascut doar prin experienta directa, cind Acesta ti se reveleaza, ci nu prin gandire rationala. Uite ce spune Omraam Mikhael Aivanhov: "Contrar a ceea ce unii au crezut mult timp şi încă o mai cred, Dumnezeu nu este acel bătrân cu barbă, aşezat pe nori, ocupat să observe oamenii pentru a scrie greşelile lor şi a-i pedepsi. Pe Dumnezeu nu putem nici să-L descriem nici să-L explicăm, nici măcar să-L concepem, dar cel ce îl caută în mod sincer, cel care munceşte să se apropie de El prin practicarea virtuţilor, simte puţin câte puţin prezenţa Sa manifestându-se în el ca pace, ca lumină, ca dragoste, ca forţă şi nimic rău nu-l mai poate atinge. Da, aceasta trebuie înţeles de la bun început, că nu îl veţi întâlni pe Dumnezeu în exteriorul vostru, nu puteţi decât să-L găsiţi în voi ca o prezenţă care dă viaţă şi iluminează toată fiinţa voastră interioară." Parerea mea este ca am fost inselati sa cautam adevarul in afara noastra.