| RAY a întrebat:

Pentru crestini,te-ai interesat vreodata de teoria big bang, evolutiei sau ignori absolut totul si doar ce scrie in biblie conteaza?

34 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Au fost momente cand nici chiar eu nu cunosteam anumite lucruri, insa nu imi amintesc sa fi fost vreodata atat de idiot incat sa fac afirmatii nefondate despre notiuni pe care nu le stapanesc absolut deloc.
Genul asta de imbecilitate, atatde comuna pe aici, ramane un mister pentru mine.

| SG1995 a răspuns:

Ce are scula cu prefectura, majoritatea crestiniilor sunt stupizi neagă orice teorie/ipoteză științifică care le contrazice ideologia și o ține pe a lor cu Young Earth și Global Flot.

| Steregoi a răspuns:

Da, am studiat.
Yes, I've studied.

| Mclaren12 a răspuns:

Aceeasi intrebare as avea si eu pentru tine. Te intereseaza doar teoria Big-Bang si evolutionismul si ignori orice altceva?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Absolut totul care este dovedit prin metoda stiintifica
Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Citeste avatarul meu -nu vreau sa cred si vreau sa cunosc, einstein spunea ca a toci ceva nu inseamna a intelege acel lucru

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Pai nu prea ti se aplica. "A sti" si "cunostiinta" tine de gnosticism, prin asta se defineste gnosticismul practic. Tu esti ceva ateu cu influente crestine, n-ai nicio legatura cu gnosticismul. Plus ca si tu crezi orbeste in dogme materialiste si bazate pe nimic precum Big Bang.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Ateu cu influente crestine? deci un ateu din india difera fata de mine? cu ce anume? nu uita ca si tu esti ateu =negi ca exista iahve, omule nu cred orbeste in nimic, dar teoria big bang are la baza dovezii clare,intelege o data ca in stiinta nu exista dogme,stiinta =cunoastere, un inceput trebuie sa fi fost indiferent de cum se numeste, materia trebuie sa aiba un inceput,dogme materialiste fi serios, pai traim in realitate nu din basme

Dogma (gr. δόγμa, inițial "părere") este un postulat pentru o religie, care este considerat de către o grupă de oameni drept adevăr absolut, infailibil, care nu poate fi pus sub semnul întrebării.

Domeniile științifice se clasifică de-a lungul a două mari dimensiuni:

Experimentul, căutarea unei informații rapid disponibile, versus teorie, dezvoltare de modele care explică ceea ce se observă.
Științele naturale, studiul naturii, versus științele sociale, studiul comportamentului uman și al societății.

cum naiba poti spune ca stiinta este dogma, stiinta se schimba, zi-mi tu cand religia s-a schimbat vreodata? multi savanti au fost ars de vii ca au descoperit ca pamantul se invarte soarelui, in stiinta nimic nu e batut in cuie, daca ar fi dogma teoria big bang sau evolutia ar fi ramas la fel ceea ce nu e adevarat, citeste o carte de stiinta de acum 50 de ani vs azi sa vezi ca nu exista dogme in stiinta, de ce nu gasesc savanti astia crestini vreo maimuta in cambrian sau de ce nu se gasesc mai putin hidrogen sau heliu in univers, stiinta = a cazut un mar de ce a cazut, religia =a cazut un mar =asa a vrut dumnezeu

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

"Ateu cu influente crestine?"
Pai in fiecare zi vad ca tot vorbesti de zeul crestinilor si de alte dogme crestine precum iubirea aproapelui sau mai stiu eu ce mizerii.

"deci un ateu din india difera fata de mine?"
Vad ca redeschizi subiecte pe care nici pana in ziua de azi nu le-ai inteles. O sa-ti mai explic inca o data, daca intelegi bine, daca nu, mai documenteaza-te pana intelegi. Vorbind obiectiv, acest "Dumnezeu" care este zeul evreilor nu este decat un zeu printre alte zeci de zei pe care ii stim istorie. Daca nu crezi doar in acest zeu al evreilor dar crezi in alti zei, nu esti niciun ateu pentru ca deja consideri ca anumite zeitati exista. Mi se pare ipocrizie sa te pretinzi ateu si sa nu fii obiectiv cu privire la religie si spiritualitate.

"dar teoria big bang are la baza dovezii clare"
Te intreb pentru a nu stiu cata oara, care sunt dovezile alea? Pe ce se bazeaza? Tu daca nu constientizezi ca este imposibil ca Universul sa apara din absolut nimic, inseamna ca tu crezi orbeste in aceasta teorie dogmatica exact asa cum cred crestinii in zeul lor evreiesc.

"cum naiba poti spune ca stiinta este dogma, stiinta se schimba"
Nu toata stiinta este o dogma, doar ca in prezent promoveaza unele dogme precum big-bang si viziunea complet materialista asupra lumii.

"zi-mi tu cand religia s-a schimbat vreodata?"
La ce religie te referi? Daca te referi la crestinism, biblia a tot fost modificata de-a lungul timpului din ce am inteles dar dogmele au ramas la fel ca doar au fost inventate si folosite de 2000 de ani pentru exact acelasi scop care inca mai mentine crestinismul viu.

"daca ar fi dogma teoria big bang sau evolutia ar fi ramas la fel ceea ce nu e adevarat"
Ba da, cu ce s-au modificat? Inca de cand au fost inventate au ramas la fek si au fost batute in cuie ca teorii general acceptate de asa zisa "stiinta* care ii promoveaza doar pe cei care servesc agenda jîdanilor. Iti zic eu ca sunt destui oameni care vin cu argumente impotriva evolutionismului sau big-bangului doar ca intentionat nu sunt mediatizati pentru ca ei reprezinta o amenintare la adresa ateismului care a devenit practic o religie legitima.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Te intreb pentru a nu stiu cata oara, care sunt dovezile alea? Pe ce se bazeaza? Tu daca nu constientizezi ca este imposibil ca Universul sa apara din absolut nimic, inseamna ca tu crezi orbeste in aceasta teorie dogmatica exact asa cum cred crestinii in zeul lor evreiesc.

http://www.descopera.ro/......eput-totul

dar nu te vei uita ca deja stii totul, esti dogmatic,in lumea asta exista doua forme de gandire
una rationala si una emotionala, tu o folosesti pe cea emotionala asa ca nu poti concepe rational nimic nou,daca ti as spune de evrei mi ai da dreptate dar asa nu, stai in zona ta de confort,nu cumva sa faci vreun pas afara ca te manca bau,bau

cica nu s-a schimbat ai auzit de adn? da adn, ala a dovedit evolutia,arheologia =fosile plus descoperirea faptului ca continentele s-au despartit, lucruri de care darwin nu stia iar de big bang sa descoperit materia neagra,numai vorbesc de fizica cuantica de care nu se stia, vezi ca s-au schimbat multe, in stiinta nimic nu e batut in cuie,teoriile evolueaza nu stagneaza,nu inca nu stim totul despre evolutie,big bang ca este greu,e mai usor sa crezi in basme decat sa cauti sa cunosti,sa afli, isi repet de ce nici un savant creştin nu gaseste un iepure in cambrian, insuti darwin a spus daca gasiti un singur animal care nu a evoluat de la simplu spre complex teoria mea pica, nu sa gasit niciodata asa ceva, si eu spun la fel

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Eram sigur ca nu poti sustine sau dovedi nimic fara sa apelezi la site-urile tale ateiste laughing

Articolul ala al tau este o mizerie de 2 bani, nu dovedeste ca a existat un big-bang, ci pe baza teoriilor explicate acolo a ajuns la concluzia ca ar fi existat o regiune densa si compacta de materie care apoi s-a expandat. Ce-i drept este foarte rational ca din nimic a aparut o regiune compacta si infinit de densa care tot in nimic s-a expandat formand abia apoi dupa timpul si materia, deci putem afirma ca big-bangul nu a avut loc niciodata avand in vedere ca timpul ar fi aparut abia dupa pretinsa explozie. Si cum naiba sa apara o regiune care ocupa spatiu intr-un vid unde nu exista absolut nimic? E al naibii de logic si rational laughing
Big-bangul asta al tau poate implica ideea de creatie pentru ca este imposibil sa apara ceva undeva unde nu exista absolut nimic, niciun proces, nicio cauza care sa duca la vreun efect. Cu toate acestea articolul tau de 2 lei afirma cu ipocrizie ca big-bang este o teorie rationala si nu se bazeaza pe posibilitatea interventiei divine, cu toate ca nu este cazul in ceea ce priveste Universul pentru ca, asa cum nu a existat niciun big-bang, nu a existat nicio zeitate sau forta supranaturala care sa creeze Universul din nimic.

Si evident ca tot la mitul biblic trebuia sa faca articolul referire ca sa-si sustina balivernele ateiste laughing
Mitul biblic este o mizerie la fel de mare ca si big-bang, o pretinsa teorie bazata pe absolut nimic, doar povesti care n-au avut loc niciodata in istorie.

Cica "Ulterior, oameni de ştiinţă precum Newton sau Galileo au aprofundat consecinţele acestor idei, încercând însă să păstreze cât se poate de mult din mitul biblic al creaţiei."
De unde pana unde sa pastreze cat mai mult din mitul biblic? Newton era alchimist iar alchimia n-are nicio legatura cu nicio secta crestina. Ba din contra, crestinismul condamna astfel de practici. Newton considera ca Universul era infinit in timp si spatiu, de unde sa pastreze cat mai multe idei dintr-o teorie care este atat de diferita?

Cica "Newton presupunea că timpul şi spaţiul sunt infinite, astfel că universul nu avea nici limite, nici un moment al creaţiei. Această perspectivă îl îndepărta tot mai tare pe Dumnezeu de crearea Universului."
Pai mai inainte zicea ca Newton si Galilei au incercat sa pastreze cat mai multe elemente din mitul biblic. Acum il exclud pe zeul evreilor din ecuatie? Sunt sigur ca asta nu-i prima contradictie in articolul tau care face propaganda ateista.

Cica "Prima din ele provenea din teoria termodinamicii, care sugera că totalul energiei folosibile din Univers era în continuă scădere"
Avand in vedere ca nu cunosti marimile Universului, asta daca presupunem ca este limitat, cum poti tu sa-i calculezi totalul de energie folosibila? De unde stii ca energia folosibila este finita si nu este infinita? Exista practici care te invata cum sa generezi energie din nimic (in cantitati mici ce-i drept) si vin "savantii" care sunt "stiintifici" si zic ca energia "folosibila" din Univers este limitata laughing

Cica "Kepler a fost primul care a afirmat că un număr infinit de stele ar face ca cerul nocturn să fie perfect strălucitor"
laughing
Daca o stea se afla la o distanta infinita de Pamant, cand naiba crezi ca o sa ajunga lumina sa sa fie vizibila de pe Pamant? Cum poate viteza luminii (sau orice fel de viteza) sa parcurga o distanta *infinita* intr-un timp *finit*?

Si explica-mi si mie un lucru, pentru ca tu ziceai mai de mult ca gravitatia este un factor care sustine expandarea Universului. Din ce stim, gravitatia este o forta de atractie, adica corpurile cu masa mai mare le atrag pe cele cu masa mai mica. Este exact cazul Pamantului care te tine pe tine "jos" iar gravitatia nu te lasa sa plutesti in aer. De vreme ce galaxiile au masa, cum naiba se departeaza intre ele daca gravitatia galaxiilor cu masa mai mare aplica o putere de atractie asupra galaxiilor mai mici? Ba chiar drept exemplu am auzit ca galaxia noastra se afla in continua apropiere cu Andromeda si cica la un moment dat se vor ciocni. Eu unul nu prea cred ca-i adevarat dar nici nu cred ca-i imposibil de vreme ce gravitatia *atrage* si nu *respinge*. Este asa sau nu? Si unde se extinde Universul daca dincolo de "granitele" sale nu exista spatiu?
Si ce dovedeste materia neagra?

"ala a dovedit evolutia, arheologia =fosile"
Am auzit, fosile false, jîdani prinsi cu minciuna, oameni care au recunoscut ca folosesc evolutionismul ca sa spele masele pe creier. Culmea ca tot oamenii aia folosesc si crestinismul ca sa spele oamenii pe creier. Ce sa deduc de aici? Ca amandoua basmele sunt adevarate sau cum?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Exact ce am spus, esti dogmatic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 zile din Biblie pot insemna miliarde de ani in univers, este etern si ciclic, adicã ciclic mai bine zis. Când se terminã o saptãmânã, revine alta nu e ca si cum ai muri dupã 7 zile.
Poate fi reprezentat in aceasta figura geometricã
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images

La fel e si corpul nostru energetic.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista ciclicitate in timp pentru ca trecutul nu devine niciodată viitor. Timpul se scurge intr-un singur sens.

| 6684464 a răspuns:

Tin sa cred ca Dumnezeu a facut totul in asa fel incat toata evolutia sa nu depinda de El, astfel omul la randul lui sa nu depinda de El.

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

Daca omul n-ar depinde de Dumnezeu atunci omul ar fi nemuritor fara sa știe ca exista Dumnezeu.

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Vine Dumnezeu la tine si iti inchide ochii sa te culci sau iti duce lingura la gura? -_- Viata ta pe Pamant nu depinde de El.

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

Fara puterea de la Dumnezeu nu am putea închide ochii si nu am putea sa ne ducem lingura la gura.

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Sunt criminali in serie, violatori, pedofili, tortionari, etc. Nu cred ca Dumnezeu le da putere pentru acele fapte. Nu cred ca Dumnezeu iti da putere pentru a face pacate si SIGUR nu sta un Suveran cu lingura la gura tuturor!
Analizeaza si tu realitatea si nu lua TOT ce a spus "Gheorghe" de la Biserica de bun.

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

Totul e din Dumnezeu. Dumnezeu e Atottiitorul. Daca pun baterie la o jucarie si la un moment dat se defecteaza si totusi functioneaza intr-un fel ori o voi repara ori o voi recicla. La fel face si Dumnezeu. Ce ai spus acolo e rezultatul libertatii de alegere pe care insusi Dumnezeu a facut-o sa existe. Cand omul detoneaza o bomba atomica atunci Dumnezeu ii arata omului puterea atomilor.

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Da, adevarul este ca tu stii multe despre atomi si bombe atomica incat sa-mi spui asta laughing
Ok, nu mai am nevoie de alte explicatii referitoare la subiectul asta. Bafta happy

| Romanul86 a răspuns:

Big Bangul nu spune ce e viața ci doar cum evoluează.

| Kandia15 a răspuns:

Daca de fapt Big Bang-ul s-a provocat atunci cand Dumnezeu a zis sa fie lumina?

| RAY explică (pentru Kandia15):

Asta nu e un raspuns, atunci cum a aparut dumnezeu, ce lumina a facut acel big bang?

| Kandia15 a răspuns (pentru RAY):

Nu e raspuns pentru ca nu am raspuns asa cum ai vrut tu happy
Dumnezeu e vesnic, El nu a aparut. El e din vesnicii.

| RAY explică (pentru Kandia15):

Zana maseluta a existat dintodeauna si tu nu crezi pentru ca nu isi convine raspunsul meu, nu e vorba daca imi convine sau nu, e vorba ca nu rezolva nimic, e ca si cum ai merge intr o pestera si vezi ceva pictat si te intreaba cineva oare cine a pictat o? tu spui alba ca zapada, dar apare intrebarea alba ca zapada cum a aparut ea? inca ceva de ce doar dumnezeu a existat dintodeauna?

| Kandia15 a răspuns (pentru RAY):

Stii? Noi avem mintea limitata. Nu putem intelege (cel putin in aceasta viata) totul despre Dumnezeu.
Si pana la urma, ce Dumnezeu e acela pe care Il poti explica? Daca poti sa explici totul despre Dumnezeu atunci nu mai e Dumnezeu, e dumnezeul propriei tale imaginatii.

| RAY explică (pentru Kandia15):

Stiu argumentul asta,sunt ateu de mic, am ascultat tot felul de scuze copilaresti, stii suntem limitati sa o percem sa o simtim pe zana maseluta, in fapt stomatologul lucreaza prin ea, daca crezi in ea scapi de durere

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Păi eu cred ca Dumnezeu a creat Lumea din nimic. Adică El a zis sa fie lumina și a fost.
E fals sa crezi ca un nimic poate crea ceva.
Un scaun? nu poate apărea din nimic. În spatele lui este un meșter

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Cica e fals sa crezi ca din nimic s-a creat ceva dar sa crezi ca din nimic a aparut dumnezeu care a creat totul din absolut nimic e rational, serios, acel mester are nevoie de un creator acel creator are nevoie de un creator faza cu a existat dintotdeauna nu rezolva nimic, e ca a spune acel scaun a existat dintotdeauna

| BlackOldSun a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

'mnezau a creat si inteligenta sau la tine a facut o exceptie?!
Un scaun se poate produce de un mester dupa o mare incruntare la...WC! uupps am produs o minune dumnezeiasca...scuza-ma trebuie' sa trag apa!winking

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ce crezi. Poate fi Universul infinit în timp și spațiu?

| Inferno a răspuns (pentru AC4S4):

Infinit in timp nu. In spatiu da.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu, universul se extine deci nu e infinit dar nici fint.