| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru crestini,vreau si eu cateva documentare,filmulete duhovnicesti,pelerinaje, de credinta, cu sfaturi etc.Am vazut cateva dar vreau sa vizionez unele noi de care nu stiu nimic.Va multumesc mult.Ce documentare duhovnicesti BUNE si IMPRESIONANTE stiti?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

O lecție de încredere în Dumnezeu din care oricine poate învăța ceva despre adevărata credință. Vă dorim vizionare binecuvântată!
=Necombatantul (The Conscientious Objector) - Desmond Doss=
http://www.youtube.com/watch?v=lV19wkdgCKU

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru mai multe sfaturi biblice www.jw.org

| Alphawolf a răspuns:

Si asa esti putin ciudat, daca te mai indoctrinezi cu "rahaturi" vei deveni o bomba atomica. Mai bine ti-ai cauta o ocupatie, un scop real, din care poti obtine satisfactie si incredere in tine, decat sa pui botu' la inchipuiri si sa te induiosezi/sensibilizezi degeaba...cu cuvinte fara valoare.

| AvalohAlyn explică (pentru Alphawolf):

Am ocupatie si inca cat.Religie,fotbal,muzica,filosofie,psihologie etc
In viitor o sa imi iau si bicicleta buna..etc.Tu probabil crezi ca eu stau numai si citesc despre religie si fac rugaciuni si cruci(nu ca ar fi rau asta)dar nu e asa.Am mult mai multe pasiuni.

| Alphawolf a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Te cred, doar ca te concentrezi prea mult la religie, iar asta iti poate dauna pe viitor, te scoate din realitate, iti diminueaza interesul pentru tot ce e real. Cu religia nu vei obtine incredere in tine, doar te vei amagi, increderea in tine o obtii prin realizari, prin cunoastere reala.
Eu nu vreau sa te indepartez de credinta, doar ca interesul tau este mult mai mult pentru informatie spirituala, insa aceasta informatie nu este concreta, ci subiectivism.

| costis a răspuns (pentru Alphawolf):

Coach the bear round here? De ce se tin ateii de religie ca raia?

| anonimg a răspuns (pentru Alphawolf):

"Strangeti-va comori in cer, unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura. (Matei.6:20)
Realitatea este si aceasta pe care o vezi -ca doar traim in ea. Dar exista una si mai mare -aceea care se poate vedea numai prin credinta. Prima va disparea, dar ce-a de-a doua va ramane vesnic. De aceea este cel mai bine sa investim -si tip si sentimente si tot- in cele vesnice. Tocmai de aceea se si numesc vesnice -pentru ca nu vor pieri niciodata.

| anonimg a răspuns (pentru costis):

Dar de ce raspund crestinii ca si ateii?
Nu este bun comportamentul tau.