| Moisie a întrebat:

Pentru cunoscatorii intr-ale relgiei!

Oare ce dovada au crestinii ca Pavel pe drumul Damascului s-a convertit la crestinism, si nu catre SECTA infintata de Isus apartinand iudaismului si religiei mozaice, numita a Nazariteanului?

Iata dovada biblica ca Pavel a fost Nazaritean si NU crestin:

Faptele Apostolilor 24, 5. "Căci am aflat pe omul acesta (Pavel)ca o ciumă şi urzitor de răzvrătiri printre toţi iudeii din lume, fiind căpetenia eresului nazarinenilor"!
A cui capetenie, a crestinilor? ...ca n-am auzit bine?
INTREBARE, Daca toti apostloli lui Isus, cu Isus in frunte, si terminand cu Pavel si evanghelistii, au fost NAZARITENI si nu crestini, cum va permiteti voi crestinii sa ne mintiti in fata spunand apostolii propovaduiau crestinismul?

2 răspunsuri:
| SunOfThe a răspuns:

Nu au, presupun doar...
Crestinism s-a numit dupa aia. Acum mai exista cumva NAZARITENI?

| Moisie explică (pentru SunOfThe):

Nu pentru ca secta lor a fost interzisa dupa aparitia religiei crestine, si anume atunci cand religia crestina a fost ridicata la rangul de religie de stat a imperiului Roman.