| Duucu a întrebat:

Pentru minunații mei atei.
Vă place să nu găsiți un rost în viață, să fiți oameni din lemn?
Credeți că viața voastră nu s-a încheiat aici și că după moarte veți locui în alt corp?

28 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Rostul in viata ti-l faci singur, nu este nevoie sa il cauti sau sa il imprumuti de la altii.

Dupa moarte se termina tot, nu am nevoie de povesti pentru copii, pentru ca nu imi este frica, este un proces natural.
Nici nu o sa stim ca am murit..pentru ca o sa fim morti laughing
Tot ce stim despre viata de DUPA moarte, stim de la oamenii care erau VII! rolling on the floor))))
Este logic, pentru ca doar cei VII pot sa vorbeasca!
Un om viu, este CLAR ca nu are cum sa stie daca exista viata DUPA moarte. tongue
Mortile clinice au fost si sunt explicate de mult timp, deci nu pot sa fie folosite ca un argument.

| doctorandus a răspuns:

Dupa moarte nimeni nu stie ce urmeaza, nici crestinii, nici ateii, nici musulmanii, nici hindusii, nici budistii, nimeni. Asa ca ce credinta ai in privinta asta poate sa fie complet irelevant pentru destinatia ta post-mortem.

| dracu14 a răspuns:

Nu trebuie sa ai o religie ca sa ai un rost in viata, daca n-ar fi existat ateii-oamenii astia fara rost in viata tu n-ai mai fi beneficiat de multe
nu, nu exista viata dupa moarte si nici reincarnare.

| C0nstantin a răspuns:

1. Daca nu avem acelasi scop/rost in viata nu inseamna ca unu dintre noi e din lemn, dar daca gandesti asa se pare ca ai gandirea de lemn.
2.Ce legatura are faptul ca esti ateu cu budismul (reincarnare)?

| Inferno a răspuns:

Doar pentru ca afirmi ca exista viata vesnica asta nu inseamna ca si exista.
Singura diferenta este ca tu ai sa te simti mai bine asa.
Sper ca nu te-am jignit pe tine sau orice alt membru TPU prin acest raspuns, sper.

| Iulian922 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar ateii nu vor sa-si gaseasca o religie la care sa se inchine vor sa stea tot timpul numai la prostii. Dar n-o sa intre in alt corp dupa ce mor.

| Thunderstruck a răspuns:

Eu am un rost in viata.Sa am urmasi, sa-i fac mai fericiti decat am fost eu, sa ajung ce vreau (nu ca n-as fi deja, dar la un nivel mai mare) si mai am si alte scopuri in viata pe care vreau sa le indeplinesc.
P.S: sa ajungi in rai nu e un scop.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Iulian922):

Dafuq did I just read?

| MMihai a răspuns:

Credeți că viața voastră nu s-a încheiat aici și că după moarte veți locui în alt corp?=
=ateii nu cred în reîncarnare=
=nu cunoști nimic

Vă place să nu găsiți un rost în viață, să fiți oameni din lemn?=
=oamenii nu sunt din lemn

| Duucu explică (pentru MMihai):

Am vorbit metaforic despre cei din lemn...

| Zenicide a răspuns:

Scopul vietii laughing Daca ai muri de foame scopul vietii tale ar fi foarte diferit laughing

Daca gasesti un scop in viata sau nu, daca esti fericit sau mizerabil viata are acelasi sfarsit pentru toti happy

| M25M a răspuns:

Dragul meu, de unde aceasta preconceptie, nefondata zic eu, plasata catre atei? Trebuie sa ai un rost in viata este rezultatul implicit si direct necesitatii credintei intr-un zeu anume? De ce? Cum rationalizati ineptia cum ca daca esti necredincios atunci nu ai pentru ce trai si nu ai vreun scop sau rost in viata?

Ateismul nu are tangente cu budismul, insa sincer daca as avea de ales dintre toate religiile, budismul mi se pare cea mai buna, avand in vedere promovarea non violentei si a meditatiei.

| C0nstantin a răspuns (pentru Thunderstruck):

Stupidity at its best laughing aia ai citit laughing

| Mădă0611 a răspuns:

1. http://www.descopera.org/10-mituri-despre-ateism/

2. "A-i iubi pe oameni de dragul lui Dumnezeu - iată cel mai ales şi cel mai rafinat dintre toate sentimentele pe care le-au dobândit până acum oamenii. Că iubirea de oameni, lipsită de vreo intenţie ascunsă care să o sfinţească, nu este decât o prostie şi o animalitate în plus, că predispoziţia spre această iubire de oameni trebuie să-şi primească mai întâi măsura, fineţea, bobul de sare şi grăuntele de ambră din partea unei predispoziţii superioare: -- oricine ar fi fost omul care a simţit şi a „trăit" pentru întâia oară aceste lucruri, oricât de mult i s-a împleticit limba în încercarea de a exprima astfel de gânduri delicate, fie ca numele lui să rămână pentru noi veşnic sfânt şi demn de cinste, fiind numele aceluia care a zburat cel mai sus şi s-a rătăcit cel mai frumos până acum!" :))

3. EMPATÍE s. f. (psih.) identificare, prin trăire, cu alte persoane

4. Ca viata nu are un sens, nu inseamna ca nu poti sa-i dai.

5. Am observat ca realitatea fiecaruia e prinsa in/creata de creierul individului, fara a exista ceva supranatural (ex. suflet/spirit), asa ca eu cred ca dupa moarte n-o sa mai existe nimic, atomii o sa se recicleze, dar constiinta n-o sa mai existe.
Daca ar exista suflet, cei care ajung nu stiu unde cand sunt in moarte clinica ar trebui sa vada lucruri pe care nu le-a vazut nimeni, altfel e doar sugestie.

| riri2 a răspuns (pentru doctorandus):

Poate esti surprins sa afli ca Biblia dezvaluie si ce se intampla dupa moarte.

| riri2 a răspuns (pentru M25M):

Cunosc atei si pot sa spun ca cei pe care-i cunosc au un scop bine definit in viata. Chiar sunt oameni cu aspiratii nobile.

Referitor la promovarea non violentei: si Biblia indeamna la evitarea violentei si mentinerea pacii, si chiar accentueaza ca si Dumnezeu uraste violenta.

Cateva versete, din pleiada existenta, in acest sens:

*** Citate biblice ***
PSALMUL 11:5 Iehova îl cercetează atât pe cel drept, cât şi pe cel rău şi sufletul Său îl urăşte negreşit pe cel ce iubeşte violenţa.

GALATENI 5:19–21 19 Lucrările cărnii sunt evidente şi ele sunt: fornicaţia, necurăţia, conduita libertină, 20 idolatria, spiritismul, duşmăniile, cearta, gelozia, izbucnirile de mânie, disputele, dezbinările, sectele, 21 invidiile, beţiile, chefurile şi lucrurile asemănătoare acestora. Cu privire la lucrurile acestea vă previn, aşa cum v-am prevenit deja: cei care practică astfel de lucruri nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu.

Crestinii sunt sfatuiti sa evite toate formele de manie necontrolata, chiar si violenta verbala:

EFESENI 4:31 Orice amărăciune răutăcioasă, furie, mânie, strigăt şi vorbire jignitoare să fie înlăturate de la voi, împreună cu orice răutate.

Esentiala este punerea in practica.

| M25M a răspuns (pentru riri2):

Sublim nu am ce spune, insa in vechiul testament, Dumnezeu nu este deloc flower power, vezi Deuteronomul si Levitecul(crime si insitigare la violenta).

| riri2 a răspuns (pentru M25M):

Un raspuns scurt, deoarece tema e foarte complexa, si nu poate fi dezbatuta in cateva randuri.
Incerc, insa...

Da, insa trebuie inteles de ce israelitii trebuiau sa-i elimine pe cei din tara Canaan - daca cineva se ocupa cu obiceiurile si practicile lor morale ultra-depravate, cu faptul ca canaanitii persistau in conduita lor detestabila si isi sacrificau chiar si copiii, poate intelege de ce israelitii nu aveau voie sa se "apropie" de acestia, fiindca exista un pericol imens de contaminare, iar ei trebuiau sa adopte si sa-si pastreze o conduita sfanta.
Stiu ca multi afirma ca Dumnezeul "Vechiului Testament" e un Dumnezeu crud, incompatibil cu Dumnezeul iubirii prezentat in "Noul Testament".
Insa o examinare mai atenta a Scripurii si o aprofundare a personalitatii divine, fara prejudecati, va arunca permanent o lumina favorabila asupra lui Dumnezeu.

Chiar genocidul care-i este imputat si pe care l-am atins tangential mai sus, n-a fost genocid.
De ce se poate face o asemenea afirmatie?
Deoarece cananitii, atat ca persoane inidviduale, asemenea lui Rahav, cat si grupuri de persoane asemenea gabaonitilor, care au acceptat benevol principiile morale ale lui Dumnezeu au fost crutati (Iosua 6:25; 9:3–15). Rahav a devenit chiar ascendenta lui Mesia, iar descendentii gabaonitilor au primit privilegiul de a sluji la templul lui Iehova. — Iosua 9:27; Ezra 8:20; Matei 1:1, 5–16.

| WR104 a răspuns:

De ce sunt ateii minunati?
Cine ti-a spus tie sau unde ai citit despre atei ca nu vor sa-si gaseasca un rost in viata?
Trebuie sa fi dezechilibrat mintal sa crezi ca dupa moarte vei locui in alt corp, mai ales la cat de scumpe sunt chiriile in ziua de azi.
Numai bine!

| shadovv a răspuns:

Cica "sensul in faci tu"... da da...

| Polaris a răspuns:

Îmi place de tine, Pinocchio, dar nu înseamnă că toți avem cartilaje din stejar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce nu ai scris? penyru minunatii mei morti,ce vor deveni, si mai morti? intrucat au asa mare placere in moarte, incat nu gasesc un rost in darul asta fara plata, VIATA, de ce nu va atarnati in streang de la nastere? pana o sa placa viata intr-un corp oarecare? poate vedeti si voi un rost?

| ovidiuproca a răspuns:

Vorbesc dintr-o perspectiva crestina. Intrebarile tale sunt putin rautacioase. a fi ateu nu inseamna a nu crede in nimic, cum multi afirma aceste cuvinte, ci mai degraba nu cred in Dumnezeu-l creat de oameni. Cred in adevarul pe care l-au aflat. Trebuie sa recunosc a ii admir putin doar pentru simplu fapt ca CERCETEAZA. Precum spunea unul dintre apostoli: Cercetati dar alegeti ce e bun.

1) A nu gasi un rost in viata e ca si cum ai fi o papusa, dar cred ca si ea are un rost in viata unui copil, acela de jucarie. Fiecare isi face "rostul" in viata. Rost are sensul de SCOP

2) trebuie sa fi suficient de documentat ca sa adresezi ultima intrebare, am dreptate?

| Indestructible a răspuns:

Pentru minunaţii mei creştini.
Vă place să credeţi şi să vă supuneţi unei entităţi ce nu s-a demonstrat că există, urmând o turmă de oameni îndoctrinaţi, aberanţi şi încuiaţi la minte?
Credeţi că viaţa voastră nu s-a încheiat aici şi că după moarte veţi locui într-un loc numit rai, unde domneşte preaiubitul vostru prieten imaginar Gizăz, care vă va da fericire şi iubire deplină, cu condiţia că-l veţi pupa în cur pe durata vieţii voastre?

| Duucu explică (pentru Indestructible):

Eu te-am întrebat primul. :]

| doctorandus a răspuns (pentru riri2):

Nu numai ca dezvaluie in fel si chip, dar se si contrazice pe sine in privinta asta. Sau mai bine zis autorii Bibliei se contrazic intre ei: http://www.religioustolerance.org/aft_bibl1.htm

Ce scrie-n Biblie e prin definitie credinta, nu stiinta, eu vorbeam de a sti ca in "stiinta".

| Serenade a răspuns:

Nu sunt de lemn sunt de plastelina, sunt intr-o contiuna schimbare, cred ca lemnul merge mai bine la religiosi, care au o idee si o tin pe a lor indiferent daca este irationala, imorala sau pur si simplu proasta.
Ce scop iti da tie o alta viata? Care este finalitatea vietii tale eterne in rai?

| ChuckNorris42 a răspuns:

Prefer sa traiesc o viata in care imi fac propriile scopuri decat sa traiesc o minciuna si o viata cu scopuri impuse.
Nu stiu ce se va intampla dupa moarte, dar o sa aflu. Toti aflam pana la urma, nu?