| RaulAlmășan a întrebat:

Pentru Ortodocsi.
In Galateni 1versetul 8.
,,Daca un inger din cer altcineva sau chiar unul dintre noi (apostolii) va veni sa vesteasca altceva decat ceea ce a fost scris,sa fie anatema"
Aici arata clar ca inspiratia divina s-a terminat,nu mai este pana la Apocalipsa.
Pentru ca ni se cere sa nu ascultam nimic diferit de Biblie.
In religia ortodoxa,sunt zeci de practici si invataturi care nu sunt Biblice.
De ce le mai practicati?
Daca spuneti ca inspiratia divina nu s-a terminat,atunci cum spuneti ca o invatatura este erezie sau,nu?
Eu daca zic ca preotii trebuie sa tina slujba intr-un picior pentru a,arata ravna pentru Dumnezeu.
Cum veti argumenta ca e,erezie sau nu?
Daca spuneti ca nu apare in Biblie deci este erezie,trebuie sa renuntati si voi la practicile nebiblice, ca sa va pot da dreptate.
Cum ar fi, botezul copiilor.
Slovenia la preot.
Inchinarea la icoane, sfinti.
Doliul si restul sarbatorilor nebiblice.

55 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Oamenii caută o religie care să le împace firea pământească cu Dumnezeu, cu cerințele Legii Sale. Adică să trăiască în plăcerile lor păcătoase, dar în același timp să nu trăiască în vrăjmășie cu Dumnezeu.
Acest lucru este imposibil. Pentru că în noi ori moare firea pământească cu poftele și patimile ei, ori Dumnezeu. Întunericul și lumina nu pot locui împreună niciodată.
Dar sunt unele biserici care încearcă să facă posibil acest lucru. Ele nu fac decât să liniștească conștiința omului, și să nu mai existe teama că omul va pierde aprobarea lui Dumnezeu și viața veșnică dacă el va călca Legea lui Dumnezeu. Degeaba au fost omorâți Martin Luther și mulți reformatori de către biserica catolică? Biserica ortodoxă nu exista pe atunci, ci ea a ieșit mai târziu din biserica catolică. Dar ce se naște din pisică tot șoareci mănâncă.
Botezul pruncilor, închinarea la icoane, statui și sfinți, nu fac altceva decât să îl retragă pe om de la responsabilitatea propriilor fapte. Pe langa acestea, orice infractor poate ajunge în rai din pricina că aceste biserici spun că soarta omului va mai putea fi schimbată după moarte. Lucru contrar Bibliei. Dar este mai ușor pentru firea pământească să dea bani la biserică pentru mântuirea sufletului decât aceasta să fie răstignită. Mare amăgire!
Nu puțini mi-au zis că nu vor să cunoască Biblia pentru că atunci când o vor cunoaște se vor face responsabili dacă nu vor face ce scrie în ea. Dar este mai bine să trăim iresponsabil? Noi oricum suntem responsabili odată ce ne-am născut pe pământ și am fost înzestrați cu puterea de a discerne între bine și rău. Indiferența este păcat. Și omul nu va putea fi fericit pe pământ dacă nu va cunoaște libertatea în Domnul, libertatea trăirii în ascultare de Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

„Cum ar fi, botezul copiilor" Iisus a fost botezat.

| RaulAlmășan explică (pentru Celcestietot):

Da ...nu era copil cand a fost botezat.
Si Domnul Iisus a spus ca trebuie sa marturisim numai si numai cu gura noastra ca Il primim ca Domn si Mantuitor, in apa Botezului.
Copiii nu marturisesc, trebuie sa fie din proprie vointa.

| Celcestietot a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Asta se întâmplă pe parcursul vieții. Este mai complicat, citește și tu.

| Constantin9704 a răspuns (pentru Celcestietot):

Isus a fost botezat la maturitate, la varsta de 30 de ani! Niciunde in biblie nu este relatat un caz de botez al pruncilor. In Scriptura este scris : ''Cine va crede si se v-a boteza, va fi mantuit''' Un copil nu are cum sa creada, fiindca el este prea mic iar parintii aleg in locul lui, ceea ce este nebiblic.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Scrie-ne si noua un verset doua din care sa reiese ca "trebuie sa marturisim numai si numai cu gura noastra ca Il primim ca Domn si Mantuitor, in apa Botezului." Daca nu esti de acord cu erezia ortodocsilor atunci trebuie sa sustii cu versete din Evanghelie si afirmatia ta
Este adevarat faptul ca invatatura ortodoxa nu este in conformitate cu Evanghelia, dar atentie!, credinciosii ortodocsi au incredere in ce spune preotul, asta au invatat si de la parinti si de la biserica iar acest lucru este unul din motivele pentru care nu citesc Biblia, sau pentru care nu o inteleg. Asta nu ii scuteste de vina, dar e bine de stiut ca manipularea are o forta uriasa si un om care nu isi vede capul de treburi poate fi usor dus in eroare. De altfel asa se intampla si la celelalte religii, deoarece nu este nici una care sa respecte strict Evanghelia.
Pentru crestini erezie este ABSOLUT ORICE INVATATURA PENTRU SUFLET care este in afara invataturii lui Iisus. Iisus a propovaduit Evanghelia nu Biblia, si asta deoarece Noul Testament este o invatatura complet diferita de Vechiul Testament. De ce atunci toate religiile crestine tin Legea? Nu au citit in Evanghelie ca cei care sunt crestini SUNT SCOSI DE SUB LEGE?, si nu mai sunt sub Lege ci sub Har? Nu sie nimeni ca unde nu este lege nu este nici calcare de lege, deci nici pacat? De ce spun toti ca nu este om fara de pacat cand se stie ca adevaratii crestini NU POT avea pacate deoarece pacatele din trecut au fost sterse la botez iar dupa botez este scos de sub Lege, deci nu mai poate face pacate, asa ca sunt sfinti, asa dupa cum le-a cerut Dumnezeu sa fie. Crestinii pot insa face GRESELI si de aceea in rugaciunea crestinilor este specificat "si iarta Doamne GRESELILE noastre" Daca crestinii ar avea pacate atunci s-ar ruga sa le fie iertate PACATELE NU GRESELILE pentru ca pacatele ii duc la moarte pe cand greselile nu.
Spuneti-mi unde am gresit si voi veni cu citate din Evanghelie care sa sustina tot ce am spus

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. 10 Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,
Aici scrie, iar marturisirea aceasta se face la botez.

| RaulAlmășan explică (pentru RaulAlmășan):

ROMANI cap 10 versetele 9-10

| Celcestietot a răspuns (pentru Constantin9704):

Nu comentez, citiți și voi, gândiți de ce se botează copilul de mic. Știam toate aceste aspecte.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

E corect ce spui, dar vezi sa nu confunzi botezul cu apa care este spre pocainta ( la care faci marturisirea de care vorbeai) si adevaratul botez, cel cu Duh Sfant pe care NUMAI Iisus il face, si il face NUMAI la cei care AU INTELES invatatura Lui si TRAIESC potrivit acestei invataturi. A trai potrivit acestei invataturi inseamna printre altele, si a-ti insusi acele virtuti din Evanghelie in asa fel incat sa faca parte din felul tau de a fi. (ceea ce nu e chiar asa de usor, acest lucru nu cred ca il pot face decat cei nascuti din Dumnezeu - iti spun asta deoarece vad ca cunosti Evanghelia). Incercarile acestor virtuti sun examenele pe care trebuie sa le treci cu bine in vederea obtinerii unui loc in Imparatia lui Dumnezeu.
Daca consideri ca ceva din ce am spus este gresit, imi spui si voi veni cu citate care sa confirme ce am spus

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Tu ai scris :
"trebuie sa marturisim numai si numai cu gura noastra ca Il primim ca Domn si Mantuitor, in apa Botezului."
"In apa botezului" este o adaugire, care nu isi are locul aici, si face ca fraza sa nu mai aiba inteles. Cunosti Evanghelia, si cred ca stii foarte bine cine are interes sa faca pe altii sa nu inteleaga Evanghelia. De aceea eu prefer ca cei care scriu aici sa spuna ce au de spus cu cuvintele lor si nu sa ia cu copy-paste citate din dogma religiei din care face parte deoarece se stie de catre toata lumea ca aceste dogme nu respecta Evanghelia, pentru ca daca ar respecta-o ar fi toate religiile la fel. Faptul ca la botez, cel care boteaza il intreaba pe cel care vrea sa se boteze daca crede in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hristos este altceva.
Eu ti-am facut observatie pentru ca ceea ce scrisesei nu avea inteles, iar in Evanghelie nu exista versete fara inteles

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Frate. aceste versete reflecta ceea ce am spus eu.
Nu ma refer ca vorbesti in apa, Dar acesta marturisire are loc la Botez.
Si e mentionat de doua ori ca trebuie sa marturisesti cu gura ta.

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Eu nu dau copy frate.
Tu spui ca dogmele, nu sunt bune, in timp ce ti-ai creeat propriile dogme.
Ceea ce am scris eu are justificare, Biblica si nu vad rostul comentariilor tale stiindu-te un frate pocait.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Este perfect adevarat ce spui, dar tu nu vezi ca EXPRIMAREA face ca ce ai scris sa nu aiba inteles in lb. romana? Nu exista formulare de genul "Il primim ca Domn si Mantuitor, in apa Botezului.", decat daca ai gasit asta pe undeva scris si nu ti-ai dat seama ca e gresit

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Hai sa lamurim treaba cu dogmele. Originalul este Biblia. Biblia cuprinde invataturi venite de la Dumnezeu.
"Dogma - Învățătură sau teză fundamentală a unei religii, obligatorie pentru adepții ei, care nu poate fi supusă criticii și nu admite obiecții. "
(Dictionarul explicativ al lb. romane)
TOATE religiile au ca invatatura ceva diferit de original si asta se vede de la o posta deoarece dogmele sunt mult diferite intre ele. Ori daca o dogma este diferita de original este logic faptul ca un adept al unei dogme sa spuna si lucruri care exista in original, dar si alte lucruri care nu exista in original. Spuneai ca si eu mi-am facut dogma mea. Poate ca adevarat, poate ca din cauza ca am inteles ceva gresit spun lucruri care nu exista in Biblie, dar in acest caz nu este suficient sa mi se spuna ca mi-am facut si eu dogma mea, ci trebuie NEAPARAT sa mi se arate ce spun gresit, ca spun ceva ce NU EXISTA in Biblie. Altfel treaba cu dogma mea ramane la nivel de afirmatie. Scrie in definitia dogmei ca dogma ESTE OBLIGATORIE pentru adepti si NU POATE FI SUPUSA CRITICII SI NU ADMITE OBIECTII. Aceste este motivul pentru care fiecare adept isi apara dogma lui pana in panzele albe si nu accepta alte idei dinafara. De ex. cum ai spus tu "Ceea ce am scris eu are justificare, Biblica si nu vad rostul comentariilor tale ", dar nu spui care este acea justificare, iar faptul ca tu nu vezi rostul unor comentarii inseamna exact faptul ca adeptii domei nu admit obiectii sau critici, asa dupa cum scrie in definitia dogmei.
Crede-ma ca eu va inteleg, am fost si eu supus unor manipulari atunci cand eram ortodox. De cand m-am nascut toata lumea incepand de la parintii mei si pana la preot sau babele din sat, toti imi spuneau ce trebuie sa fac, ce e bine si ce e rau, tot felul de obiceiuri etc. Cand TOATA LUMEA spune ceva, este normal sa ii crezi. Numai ca eu am observat un lucru, si anume faptul ca desi lumea stie atat de multe lucruri bune nu poate fi considerata nici pe departe drept un model de urmat, un exemplu de comportament. Asa ca am dat la cos vorba din batrani care spunea ca trebuie sa fii in rand cu lumea si m-am apucat sa cercetez care este problema acestei lumi si unde a gresit Dumnezeu in invatatura Lui de rezultatul nu este unul bun. Evident ca a trebuit mai intai sa studiez invatatura din Biblie, si uita asa am, descoperit ca eu stiam ceva iar in Biblie scria altceva. Mie mi s-au mai spus citate din Biblie si inainte, dar acele citate cu adevarat importante nu mi le-a spus nimeni. Si cu adevarat important este sa stii EXACT ce este acela un crestin si cine sunt aceia care merg in imparatia cerurilor FARA SA MAI FIE JUDECATI. Important este mantuirea nu obiceiurile de la o inmormantare sau de la un alt ritual. Important este SA FII nu sa te fortezi sa imiti un sfant. Toate aceste lucruri importante sunt cu grija ferite de ochii adeptilor unei dogme, de catre mai marii religiei care are alte griji si nu ii intereseaza absolut deloc mantuirea enoriasilor. Daca i-ar interesa le-ar spune adevarul
Daca crezi ca te duc la sminteala imi dai "ignore" si nu te mai deranjez.

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Am scris asa fiindca botezul este este legamantul cu Domnul Iisus Hristos.
Si atunci la botez oamenii trebuie sa faca marturisirea cu gura lor.

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Pai Biblia este o carte care are si invatatura tip Dogma care nu poate fi modificata si este obligatorie.
Dar are invataturi care nu sunt de tip dogma.
Care trebuie sa se faca o interpretare pentru a fi intelese.
Dar la fel, cum spui tu, dogmele si restul invataturilor trebuie sa nu schimbe, intelesul original al Bibliei.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Trebuie sa nu schimbe, dar au schimbat! nu spuneai tu ca ortodocsii au deviat serios de la Biblie? ia intreaba un ortodox ce parere are despre religia ta si vezi ce va spune!?!?
Intotdeauna trebuie sa mergem la original si acolo sa vedem care este adevarul.
Personal nu sunt de acord ca anumite versete sa fie interpretate pentru a fi intelese. Eu prefer ca acele versete sa ramana pentru mine neintelese, asa cum dealtfel este sabatul, care s-a schimbat si nu stiu exact cum, iar daca stiu ceva nu pot explica. Eu fac cum cred eu ca e bine, dar nu spun si altora sa faca la fel
Si apostolii recunosteau ca ei cunosc in parte si in parte propovaduiau Nu le era rusine sa recunoasca faptul ca nu aveau explicatii pentru orice

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Hai sa explic exact. Tu ai scris :
"trebuie sa marturisim numai si numai cu gura noastra ca Il primim ca Domn si Mantuitor, in apa Botezului."
Faptul ca trebuie sa marturisim cu gura noastra ca il primim ca Domn si mantuitor, nu stiam daca chiar exista in Evanghelie si ti-am zis sa imi spui niste versete din care reiese asta. Tu mi-ai dat Romani 10/9, eu m-am dus acolo (pe biblia lui Cornilescu) si am gasit asta :
"Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit."
Am citit toata pagina si nu era vorba de botez ci de mantuirea prin credinta
Eu cred ca e bine ca inainte de botez sa spui ca, crezi in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hriastos si iti dau versetul :
" Pe când îşi urmau ei drumul, au dat peste o apă. Şi famenul a zis: „Uite apă; ce mă împiedică să fiu botezat?"Filip a zis: „Dacă crezi din toată inima, se poate." Famenul a răspuns: „Cred că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu."
(Fapte 8/35, 36)
Dar "ca Il primim ca Domn si Mantuitor, in apa Botezului." nu consider ca are vreun inteles si nici nu stiu sa existe o astfel de exprimare in Evanghelie. Pe de alta parte SUNT CONVINS ca tu nu te exprimi in mod curent asa. Asa se exprima manipulatorii care vor ca cei manipulati sa creada ca au spus ceva extraordinar si in acelasi timp sa nu inteleaga nimic. De aceea am zis eu ca ai luat acea fraza dintr-o dogma (am zis din dogma deoarece in Evanghelie nu exista, sau asa stiu eu ca nu exista )
Sper sa fi fost explicit

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Pai da...dar eu nu sustin dogme deviate de la adevar.
Cat despre versetele neintelese, unele chiar trebuie sa fie explicate, pentru a nu starni alte erezii.
Iar unele versete nu pot sa ramana cum sunt.
Daca cineva crede ca diavolul are 3 coarne si nu e asa, nu ii va to piedica de mantuire.
Dar daca cineva intelege gresit invataturile de baza a Bibliei atunci, greseste mult.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Da-mi si mie un exemplu de verset care necesita o anume interpretare pentru a fi inteles CORECT

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Geneza 2
16. Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poți să mănânci după plăcere din orice pom din grădină
17. dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el vei muri negreșit

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Vechiul Terstament a fost dat de Dumnezeu numai evreilor si numai pana la venirea lui Iisus. Eu sunt crestin si am ca invatatura Noul Testament, si de acolo as fi vrut eu sa dai exemplu.
Nu spun ca nu sunt invataturi bune si in Vechiul Testament, dar ca sa stii sa le alegi pe cele bune trebuie sa stii foarte bine Evanghelia. Este demonstrat stiintific faptul ca daca studiezi ceva in doua feluri (dupa doua invataturi diferite) ajungi sa le amesteci si sa nu mai stii carei invataturi apartine un anume lucru invatat. Ex. - Daca studiezi doua carti care talmacesc visele, iar in una spune ca daca visezi pasari inseamna bucurie iar in cealalta spune ca inseamna ca primesti o veste rea. Daca dupa un atudiu mai indelungat cineva vine si spune ca numai una dintre cele doua carti spune adevarul, cel care le-a studiat nu va mai sti carei carti apatin informatiile memorate. De aceea si Iisus spune sa ne ferim de alte invataturi
"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Ce am scris este parerea mea. Astept un citat care necesita interpretat, ca sa studiem si sa vedem daca chiar trebuie interpretat sau nu

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Ai putea sa--mi spui care crezi ca este interpretarea corecta si la versetul dat de tine. La urma urmei nu este decat un exemplu.
Stiu ca undeva scrie faptul ca apostolii le vorbeau celorlalti crestini lucruri care pot fi intelese de ei, si cautand unde anume scrie am dat de urmatorul verset :
"2 Petru 3:16 ca şi în toate epistolele lui, când vorbeşte despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înţeles pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc ca şi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor."
Din versetul de mai sus reiese clar (dupa parerea mea) ca daca ceva anume nu stii, nu stii, asta e, dar e gresit sa rastalmacesti (sa interpretezi) acel ceva

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Cred ca solutia buna este sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea intelepciune pentru a intelege cuvantul Lui. In orice caz eu nu dau doi bani pe interpretarea unora, declarati intelepti de catre cei care nu stiu nimic

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Aici sunt de acord,dar răstălmăcirea corectă,care nu se pune in dilemă cu restul Bibliei este o răstălmăcire bună.
Cât despre ce ai scris despre Vechiul testament,cred că știi că este împărțit în psalmi, scrieri, lege si prooroci.
Legea era pentru Evrei, noi avem mare nevoie de Vechiul testament pentru a avea credință în Dumnezeu, si pentru a înțelege mai bine Noul testament.

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Pai fără o interpretare și o corelație cu alte versete, unii vor spune că Dumnezeu minte.
Dar Dumnezeu când a spus lui Adam ca in ziua când va mânca din pomul cunoștinței binelui și răului va muri negreșit.
Domnul nu vorbea despre o moarte în trup.
Ci despre o decădere sufletească, iar prin asta și-a pierdut pentru un timp sansa de a mai gusta din pomul vieții.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Eu as interpreta altfel :
Daca va manca din pomul cunoasterii binelui si al raului, va cunoaste raul, si raul il va duce la moarte. Pacatul duce la moarte si pacatul tocmai asta este, a face raul.
Din pomul vietii oricum nu avea sansa sa guste deoarece avea porunca sa nu guste
Ce am scris sunt speculatii mai mult sau mai putin logice, si am facut-o ca sa arat ca pot fi multe variante de interpretare care duc la religii diferite si certuri intre enoriasi. Ceea ce cred eu cu adevarat este ca trebuie sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea intelepciune pentru a intelege corect cuvantul Lui, si vei intelege atat cat Dumnezeu va dori sa intelegi. Nici apostolii nu le stiau pe toate, ei stiau in parte si propovaduiau in parte.
Corelarea cu alte versete este necesara, daca nu o faci nu intelegi nimic.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Parerea mea este ca daca celelalte popoare (altele decat Izrael) aveau nevoie de Vechiul Testament. Iisus ar fi propovaduit Biblia nu Evanghelia. Mai mult decat atat Iisus ne-a avertizat sa nu avem o alta invatatura decat cea pe care El ne-a dat-o. Cum comentezi urmatoarele versete :

"Şi să nu dea ascultare basmelor iudaiceşti şi poruncilor unor oameni, care se întorc de la adevăr."
(Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel – 1/14 )
Care sunt acele "basme iudaice"?
"Dar Dumnezeu, trecând cu vederea veacurile neştiinţei, vesteşte acum oamenilor ca toţi de pretutindeni să se pocăiască,"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 17/30)
Care sunt veacurile nestiintei, acelea fara de care nu putem intelege invatatura lui Iisus?
"Atunci au înţeles că nu le-a spus să se ferească de aluatul pâinii, ci de învăţătura fariseilor şi a saducheilor."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 16/12)
Care era invatatura fariseilor si a saducheilor? nu cumva Vechiul Testament? A mai avut izraelul vreun alt zeu care sa le dea o alta invatatura?
"Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/6)
Aici scrie sa fim slujitori ai Noului Testament nu ai literei. Ce alta scriere mai exista in afara noului si vechiului testament, de natura divina la care se putea face referire?
"Mă mir că aşa degrabă treceţi de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură şi voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/6-9)
Crestinii primisera ceea ce a propovaduit Iisus si apostolii, adica Noul Testament.La ce alta evanghelie se face referire in verset atata timp cat nu mai exista decat Vechiul Testament (Evanghelie = scriere religioasa)
"Acum însă, după ce aţi cunoscut pe Dumnezeu, sau mai degrabă după ce aţi fost cunoscuţi de Dumnezeu, cum vă întoarceţi iarăşi la înţelesurile cele slabe şi sărace, cărora iarăşi voiţi să le slujiţi ca înainte?"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 4/9)
La ce scrieri cu intelesuri slabe si sarace puteau sa se intoarca oamenii, altele decat Vechiul Testament, singura invatatura pe care o aveau?

Intrebari din astea mai sunt, dar consider ca ce am scris este suficient pentru a demonstra ca invataturile din Vechiul Testament au fost bune pentru cei care au trait inainte de venirea lui Iisus, dar nu si acum cand avem un testament mult mai bun, o mai buna cale spre mantuire
Din pacate traim ziua in care fiecare alege sa urmeze o religie, una care ii place lui (dupa pofta lui) si renunta complet la singurul invatator pe care ar trebui sa il aiba, adica Iisus, si la invatatura Acestuia :
"Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învăţătura sănătoasă, ci - dornici să-şi desfăteze auzul - îşi vor grămădi învăţători după poftele lor, Şi îşi vor întoarce auzul de la adevăr şi se vor abate către basme."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 4/3, 4)

Nu reprosez nimanui nimic - vreau sa discut doar referitor la adevarul din Evanghelie

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Doar din pomul cunoștinței binelui și răului i-a fost interzis să guste.
După ce a gustat, Dumnezeu a făcut ca pomul să nu îi mai fie accesibil.
Sa nu devina nemuritor.

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Dar fara Vechiul testament nu ar crede nimeni în Dumnezeu.
Nu am cunoaște aproape nimic.
E important atât Vechiul cât și Noul testament.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

A spune "E important atât Vechiul cât și Noul testament." este o afirmatie. Ca sa cred ce spui, trebuie sa vii cu niste dovezi.
Sa stii ca din punctul meu de vedere, in Noul Testament sunt ABOLUT TOATE informatiile de care omul are nevoie. Omul trebuie sa stie cum sa traiasca si ce trebuie sa faca pentru a ajunge in imparatia lui Dumnezeu, si nu este obligatoriu sa stie cu cine sa insurat Abel, sau ce era de fapt marul acela pe care Eva l-a mancat. Omul se poate mantui si fara a cunoaste informatiile din Vechiul Testament

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Am dat urmatorul citat :
"2 Petru 3:16 ca şi în toate epistolele lui, când vorbeşte despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înţeles pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc ca şi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor."
Nu mi-ai raspuns nimic referitor la faptul daca este bine sau nu sa interpretezei versetele.

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Vechiul testament îți întărește credința în Dumnezeu.
Îți arată ce a făcut Dumnezeu.
Nu se poate unul fără altul.

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Vorbește despre cei neștiutori care se tot agită, si fac răstălmăciri care le sunt spini nu miere.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

La mine se poate. Eu am fost ateu convins pana intr-o zi cand am ajuns acasa de la serviciu pe la unu noaptea, m-am dus la bucatarie sa mananc (incet fara sa trezesc pe nimeni) si am vazut pe masa o carte. Cartea se numea "in zarea nemuririi" si in timp ce mancam am inceput sa o rasfoiesc. Am gasit acolo lusruri interesante asa ca nu m-am mai culcat ci pana dimineata am terminat cartea de citit. In carte am gasit o adevarata demonstratie a existentei lui Dumnezeu si o gramada de adevaruri, evidente, care numai aveau nevoie de demonstratie (ca si axiomele la matematica). Am citit mai multe carti de acel fel si la un moment dat am vazut ca autorii povesteau duferit despre aceleasi lucruri, asa incat eu nu stiam care spune adevarul. Acela a fost momentul in care-mi-am propus sa gasesc adevarul, sa imi doresc sa pot sti ce este adevarat si ce nu in aceasta viata. Asa am ajuns sa citesc Biblia si sa gasesc acolo definitia adevarului - adevarul este cuvantul lui Dumnezeu. Normal ca dupa aceea am stidiat biblia pana am inteles totul. Am inceput cu epistola catre evrei deoarece acolo spunea clar ca s-a schimbat atat testamentul cat si preotia. Deci nu am inceput cu vechiul testament, si despre asta eu cred in Dumnezeu. Fiecare are felul lui de a gandi lucrurile, si eu cred ca este normal sa fie asa

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Corect. Nestiutorii sunt aceia care au citit sau nu ceva din Biblie si nu au inteles, asa ca pentru a demonstra altora ca ei au inteles si stiu, au rastalmacit acele versete, si cum fiecare are un nivel de sibiectivitate, le-a dat un inteles potrivit dorintei lui, a felului lui de a fi. Corect ar fi fost sa se multumeasca cu ceea ce a inteles. Putini fac asta, nu-i lasa mandia sa se multumeasca cu putin

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Da...Dar răstălmăcirea poate fi si bună

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Dacă ne-ar da cineva povestea de la jumătate nu am înțelege aproape nimic.
În prooroci avem scrieri despre apocalipsa ce nu apar în noul testament.
Ni se cere să veghem si in privința asta.
Avem nevoie de ambele testamente.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Super! Daca e buna esti norocos, ai o informatie in plus, chiar daca nu este chiar asa de importanta. Dar daca nu e buna exista posibilitatea sa se adune la alte greseli pe care le faci, tot asaaa. la risc si sa ratezi imparatia lui Dumnezeu. Fiecare alege ce este mai bun pentru el. De aceea nu sunt eu de acord sa aleaga altii pentru mine, in sensul ca sa rastalmaceasca ei pentru ca se spune ca sunt mai destepti, iar eu sa iau informatia rastalmacita gata. Tu ce zici, Dumnezeu ce si-ar dori (sau tu personal ce ai aprecia la altcineva), sa iei o informatie interpretata de altul si care poate fi gresita sau nu, sau sa o interpretezi tu gresit sau nu

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Am inteles, dar eu de ex. am considerat ca e bine sa studiez cat mai bine Noul testament, acela care mie imi asigura mantuirea, acela care va fi valabil o vesnicie (nu ca Noul Testament care a fost valabil doar cateva mii de ani), si numai dupa ce am inteles CORECT Noul Testament sa mai citesc si Vechiul Testament, asaaa pentru cultura mea generala si pentru a mai gasi unele informatii utile (sfaturi bune), deoarece mai sunt si acolo destule sfaturi bune. RISCUL ESTE MARE atunci cand nu cunosti foarte bine invatatura lui Iisus, si iti insusesti din Vechiul Testament informatii care au un impact negativ asupra ta. Ca sa intelegi ce vreau sa spun voi da niste exemple :
Ortodocsii propovaduiesc frica de Dumnezeu, care in perioada Vechiului Testament era utila - Daca ar fi tinut cont de faptul ca am fost scosi de sub robia Legii si de citatele care urmeaza nu cred ca ar mai fi facut-o :
"Pentru că n-aţi primit iarăşi un duh al robiei, spre temere, ci aţi primit Duhul înfierii, prin
care strigăm: Avva! Părinte!"
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 8/15)
"Căci Dumnezeu nu ne-a dat duhul temerii, ci al puterii şi al dragostei şi al înţelepciunii.

(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 1/7)"
Tot la ortodocsi se mai spune "robul lui Dumnezeu" (de ex. - "se impartaseste robul lui Dumnezeu Vasilica..."). In Vechiul Testament se putea spune asa, dar acum NU.
"Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
Ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea.
Şi pentru că sunteţi fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă: Avva, Părinte!
Astfel dar, nu mai eşti rob, ci fiu; iar de eşti fiu, eşti şi moştenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 4/7)
"Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu prin credinţa în Hristos Iisus"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 3/26)
In toate religiile se mai spune ca nu exista om fara de pacat, si mai vin si cu argumente, versetul din Evanghelie in care Iisus spune ca "cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra ". Iisus spunea asa dar asta pentru ca in perioada in care El a trait pe pamant Legea era in vigoare. Noul Testament a intrat in vigoare dupa moartea lui, asa cum orice testament intra in vigoare dupa moartea autorului. Acuma, in zilele noastre, exista insa oameni fara de pacat, si acestia se numesc crestini. Ei sunt curatati de pacate la botez (atunci cand se pocaieste) si tot atunci sunt scosi de sub Lege asa ca nu mai pot face pacate deoarece pacatul este calcarea de Lege, iar acolo unde nu exista Lege nu exista nici calcare de Lege
Am dat acest exemplu doarece majoritatea religiilor (daca nu chiar toate ) "gresesc" in aceasta privinta. Am spus "gresesc " in ghilimele deoarece de fapt mai marii bisericilor nu gresesc, ei sustin ca pacatul este inevitabil deoarece asta ajuta la manipulare :
"9. Să stimulezi simţământul individual de culpă, de fatalitate, de neputinţă. Omul care nu mai are îndemnul să se revolte, devine turmă şi e uşor de controlat."
(Zece principii ale manipulării maselor - principiul 9
Publicat de Ion Coja in Textele altora pe 13.11. 2011)
Pacatul este alegerea perfecta pentru a induce oamenilor sentimentul de culpa, mai ales ca tot ei vin si cu solutia prin care te scapa de pacat (in unele religii).
"2.Să creezi probleme grave, care angajează masiv opinia publică şi tot tu să vii cu soluţii..."
(Zece principii de manipulare a maselor - principiul 2)
Exempe de posibile greseli sunt cu gramada in toate religiile, si unele sunt usor de observat, dar pentru ca increderea enoriasilor in mai marii biserici din care fac parte este foarte mare, ei nu le mai observa, iar daca totusi le observa ii iarta pe acesti mai mari ai bisericii ca doar tot oameni sunt si nu e om care sa nu greseasca. Si uite asa merg mai departe, din greseala in greseala, spre "victoria" finala.
M-am grabit, si cred ca am facut greseli de scriere, sau chiar de exprimare - imi cer scuze!

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Pai daca cunosti Biblia nu poti gresi in a spune ca o rastalmacire este buna sau rea.
Talmacirea, rastalmacirea este buna atunci cand este nevoie.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Inteleg ce spui, dar nu inteleg cine este autoritatea care stabileste cand este nevoie de o rastalmacire si cand nu. Pana acum nu am decat acest verset care spune clar ca NU ESTE BINE DELOC sa rastalmacesti :
"2 Petru 3:16 ca şi în toate epistolele lui, când vorbeşte despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înţeles pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc ca şi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor."
Aici se spune clar ca cei nestiutori si nestatornici apeleaza la rastalmacire, si ca asta ii duce "spre pierzare".
Fiecare este liber sa faca asa cum ii dicteaza constiita lui. Eu prefer sa stiu mai putine lucruri, dar acelea sa fie adevaruri incontestabile

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Nu spune asta, vorbeste despre cei nestiutori, care me rastalmacesc intr-un mod otravitor adica spre pierzarea lor.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si cei spre care arati tu cu degetul, arata si ei la randul lor cu degetul spre altii, inclusiv spre tine. si ii numesc pe toti nestiutori care rastalmacesc intr-un mod otravitor cuvantul lui Dumnezeu. Nici ei nu pot fi acuzati si nici tu, dar ar trebui sa-ti pui la modul serios intrebarea "oare cine are CU ADEVARAT dreptate"? Cu siguranta nu au cum sa greseasca cei care se limiteaza sa cunoasca doar versetele explicite, cele pe care oricine le intelege daca este binevoitor - eu asa cred

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Pai daca faci o corelatie cu explicatiile si restul Bibliei si explicatia se leaga cu restul Bibliei este Bine.
Iar explicatia este una corecta.
Cand explicatia contrazice sau adauga sau scoate din Biblie atunci e rea.
Nu ne putem rezuma doar la versetele ce se inteleg fara explicatie.
Avem nevoie de explicatii, cum si ucenicii aveau nevoie de talmacire pentru a intelege la ce se referea Domnul Iisus.
Altfel fara explicatii multe pasaje ar fi imorale, si ar porni doar lucruri rele.
Apocalipsa lui Ioan trebuie talmacita pentru a intelege.
Dumnezeu a lasat in ea semne ale revenirii Domnului Isus Hristos.
Si avertizarea lumii despre anticrist.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ai scris :
"Cand explicatia contrazice sau adauga sau scoate din Biblie atunci e rea."
Corect!
Talmacirea apocalipsei nu prea intereseaza asa mult pe crestini. Iisus nu a propovaduit apocalipsa ci Evanghelia. Multi au talmacit apocalipsa dar nu am vazut nimic concret si coerent.
Uite iti dau un verset si te rog sa mi-l talmacesti deoarece eu am inteles din el ca exista oameni care nu vor fi judecati la judecata de apoi. Au pile sau nu au pacate? exista oameni fara de pacat?
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)

| RaulAlmășan explică (pentru Mircea08):

Cei care au facut marturisirea cu gura lor, care au crezut si au ascultat invatatura data de Domnul Iisus, nu vor fi judecati.
Ei sunt iertati prin har.
Noi nu vom fi judecati, doar cei ce nu asculta de ce zice Domnul vor merge la judecata unde l-i se va hotari pedeapsa.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Corect!

| Irinel15123532 a răspuns:

Este adevarat ca unele practici nu sunt biblice, dar. Biblia spune asa ''Sa nu nimicesti pentru o mancare, lucrul Lui Dumnezeu, fiti ingaduitori cu cei slabi'' si 'Daca tu, cel tare, faci sa se mahneasca pe cel slab, nu mai umbli in dragoste'' Daca tu toata ziua in sus si in jos ii judeci ca sunt niste eretici, mai umbli in dragoste? Nu.
Daca un om, spune ''Iisus Hristos este Domnul'' este pe calea cea buna, iar restul, le va cunoaste cand va incepe sa aprofundeze cuvantul. Aceste reguli, cum ar fi botezul copiiilor mici, nu incalca vreo lege a bibliei, pentru ca copiii mici sunt dusi si la penticostali, baptisti, adventisti, ortodoxi, la binecuvantare. Este adevarat totusi ca biblia spune sa ne botezam cand vom alege sa il urmam pe Hristos, dar ca o aratare publica a ceea ce s-a intamplat deja in interiorul nostru. Cand ne-am pus credinta in Hristos, Duhul Sfant ne-a botezat in interior, si noi prin botezul cu apa, aratam in exterior ceea ce s-a intamplat deja in interior.
Dar nu te apuci, ca atunci cand este sarbatoare la ortodoxi sa iei drujba, toata saptamana nu am avut treaba cu drujba iei drujba si te apuci de taiat lemne, bormasina, betoniera, si le faci praf sarbatoarea. Ca sa le arati tu ca esti pocait adevarat. Nu. Cea mai mare porunca este dragostea. Apoi tot voi ii chemati la evanghelizare, am dreptate sau nu?

Iti recomand urmatorul video frate, te rog fierinte sa il urmaresti, poti trece peste cantarea de la inceput.

https://www.youtube.com/watch?v=9Lrj2YuXN04&t=1340s

https://www.youtube.com/watch?v=JIOAzuY-uIc&t=1270s

| RaulAlmășan explică (pentru Irinel15123532):

Da ai dreptate.
Dar nu se refera si la invataturile eretice.
Avem tot dreptul sa le cercetam si sa la facem cunoscute.
Domnul ne cere sa fim intelepti.
Sa cercetam invataturile rele si sa le anatemizam.
Nicidecum Dumnezeu nu spune, sa nu judeci o invatatura eretica.
Chiar ne-a avertizat in privinta lor.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ai spus un lucru bun : " Cand ne-am pus credinta in Hristos, Duhul Sfant ne-a botezat in interior,". Asa este. Va dau si niste citate :
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. "
(Faptele Sfintilor Apostoli – 10/44)
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Acum voi sunteţi curaţi, pentru cuvântul pe care vi l-am spus."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/3)

Personal prefer sa citesc ce spui tu nu sa ma trimiti sa ascult o anume dogma religioasa. Faptul ca tu faci trimitere la acea dogma inseamna ca o propovaduiesti asa cum este ea, si cu bune si cu rele. De ce nu propovaduiesti Evanghelia? exista o alta invatatura mai buna decat Evanghelia si noi nu am aflat-o?

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Intr-adevar, Dumnezeu nu spune sa nu judecam o invatatura eretica, dar spune sa ne ferim de acele invataturi si de cei care le propovaduiesc :
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)
"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)

| AG777 a răspuns:

Sincer Ortodoxia imi place pentru ca chiar o cinsteste pe Maica Domnului, ca botezul este luat in serios si este considerat cu adevarat o necesitate cu adevarat, in rest da intr-adevar, sunt multe lucruri discutabile

| Mircea08 a răspuns (pentru AG777):

Toti crestinii cinstesc pe Maica Domnului, dar nimeni dintre crestinii adevarati nu se roaga la ea. Crestinii se roaga NUMAI la Dumnezeu.
Iti voi da un exemplu de rugaciune la Maica Domnului, facuta de un om care nu are nici o legatura cu crestinismul si oferita credinciosilor ortodocsi drept rugaciune crestina :
"Către Născătoarea de Dumnezeu acum cu osârdie să alergăm noi, păcătoşii şi smeriţii, şi să cădem cu pocăinţă, strigând din adâncul sufletului: Stăpână, ajută-ne, milostivindu-te spre noi; sârguieşte că pierim de mulţimea păcatelor; nu-i întoarce neajutoraţi pe robii tăi, că pe tine singură nădejde te-am câştigat."
(paraclisul Maicii Domnului – tropar)
Greseli facute de autor:
- Sfanta Maria a nascut pe Fiul lui Dumnezeu si nu pe Dumnezeu
- A cadea cu pocainta si a striga din adancul sufletului in fata oricui in afara de Dumnezeu inseamna a te ruga la idoli :
"Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună şi s-au închinat şi au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!"
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 1/25)
"Facatorul" este numai Dumnezeu, restul, inclusiv Sfanta Maria este faptura.
Alte greseli:
- Maica Domnului nu este stapana nimanui
- Cei care spun "murim de multimea pacatelor " nu sunt crestini
- Fii lui Dumnezeu (crestinii) nu sunt robii Sfintei Maria
Sfanta Maria are un loc important in imparatia lui Dumnezeu, cel putin asa cred eu, dar nici ea si nici oricine altcineva nu poate sa ia locul lui Dumnezeu. Una este sa cinstesti pe Maica Domnului si alta sa te rogi la ea.
"Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini şi Lui singur să-I slujeşti".
(Evanghelia dupa Luca – 4/8)