| Alexa1234a a întrebat:

Pentru pocăiți ...penticostali sau baptiști.
Pentru că voi cunoasteti mai bine biblia sau o respectați mai mult decât ortodocși am câteva întrebări.
Eu cred că e păcat să te rogi la sfinți, moaște sau icoane deoarece ele nu au nici o treabă cu Dumnezeu ..ci doar îl fac pe om să creadă mai mult în puterea lor vindecătoare decât a Creatorului...așa e?
E păcat să mă epilez sau machiez?
Am citit un verset în care scria că e urât în fața Lui Dumnezeu ca femeia să poarte haină bărbătească și invers...iar apoi am aflat că înainte nu existau pantaloni așa că nu putem spune că pantalonii sunt pentru bărbati...
Am citit altundeva că versetul acela se referea la travestiți.
Care e adevărul?
Am 15 ani și îmi e frică de întuneric... înseamnă că nu Îl iubesc pe Dumnezeu?

Rog seriozitate.

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Porunca a doua INTERZICE cu desavarsire, inchinatul la orice forma de produs omenes care prefigureaza o imagine Cereasca, Dumnezeu, sfinti, ingeri samd.

| RAY a răspuns:

E pacat ca incalca porunca sa nu isi faci chip cioplit, nu scrie nimic de asa ceva in biblie

| Freya1 a răspuns:

Nu judec si nu critic pe nimeni dar baptisti si penticostali extrag doar ce vor ei din biblie si isi fac propriile reguli.Crezi ca ei nu pacatuiesc.Singurul lucru cu care au dreptate e faza cu inchinatul la chip cioplit nici eu nu ma inchin la lucrurile astea nu cred in moaste si nici minuni facute de vreo icoana doar in puterea lui Dumnizeu.Nu e pacat sa te machezi si epilezi e igienic si crede-ma sunt pacate mai mari ca astea pe care le faci.Iar cu travestiti si homosexuali e pacat dar in ziua de astazi nu trebuie sa judecam fiecare face ce doreste si simte iar Dumezeu ii va judeca pe lumea cealalta daca e cazul

| milan9 a răspuns:

"voi cunoasteti mai bine biblia"- Care dintre cele 40000 de secte o cunoaste? Insusi acest numar iti poate confirma la ce bataie de joc la adresa UNITATII de CREDINTA si de INTELEGERE corecta s-a ajuns prin tot felul de secte si sectute. Gandeste-te ca... cu cat este mai moderna sectuta, cu atat este mai indepartata si istoric de Biserica primului secol si nu numai...

"o respectați mai mult decât ortodocși" - Despre care ortodocsi vorbesti? Pentru ca, vezi tu, cei care nu-si cunosc credinta, sa nu mai spun de cei care nu o respecta nu merita acest nume de "ORTODOX". Pe cei care nu-si cunosc credinta poti sa-i numesti oricum... palamide sau cum vrei tu, dar numai nu ortodocsi.

| milan9 a răspuns:

Eu daca detin un album cu fotografii acasa incalc oare porunca lui Dumnezeu? Icoana nu este altceva decat o fereastra spirituala spre absolut... O fotografie daca vrei. Ea potenteaza doar sentimentul apropierii planului sacrului. Orice atentie care se da obiectului (atingere, pozitionare...) are in vedere IN MOD EXCLUSIV relatia cu Mantuitorul reprezentat in imagine si existent ca Persoana reala.
Nu vreau sa gresesc dar, daca dai la o parte relatia cu persoana reala a lui Hristos atunci icoana ramane fara importanta.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Eu daca detin un album cu fotografii acasa incalc oare porunca lui Dumnezeu? "

Daca detii unul nu e nici o problema, poate fi si cu femei dezbracate, dar daca il lingi in speranta ca aia din poze te vor ajuta e prostie curata, iar daca ii convigi pe altii sa-l linga contra cost spunandu-le ca astfel vor primi diverse e inselaciune.

Pe de alta parte, intr-adevar, povestea crestina indeamna insistent la prostie pentru adeptii de rand si la ipocrizie pentru liderii gruparilor religioase, asa ca...linsul asta e in spiritul povestii crestine.

| milan9 a răspuns:

Tu, Alexandra, daca iti respecti bunicii crezi ca-i aduci astfel o ofensa lui Dumnezeu? Nu. El ti i-a daruit. Tot la fel in cazul sfintilor, ei s-au ascuns de a fi cunoscuti de oameni, dar Dumnezeu i-a descoperit ca modele in aceasta lume plina de curvari, le-a daruit har sa faca minuni... thinking

Este esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult (evreii nu se "temeau" de sutele de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...)

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de POLISEMIA TERMENULUI. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc… happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Albumul" iti aminteste de membrii familiei, iar icoanele (inclusiv cele CERUTE DE DUMNEZEU- heruvimii din aur) ne amintesc ca oamenii se pot ruga unii pentru altii,... iar Dumnezeu asculta rugaciunile lor, caci "mult poate rugaciunea staruitoare a celui drept'...

| DeyCj a răspuns:

Nu tot timpul aceşti oameni; numiţii de voi pocăiţi, real făcându-i pe ei pocăiţi va faceţi voi pe voi aşa, că şi ei sunt tot creştini ca voi, ortodocşii. Pocăinţa în religie e tradusă ca fiind întoarcerea către Dumnezeu) pot oferi un răspunsuri obiective, ci subiective, asta datorându-se doxei origanizaţiei religioase din care fac parte.
A fii îngrijită, e un lucru pozitiv nu e negativ, mai ales că eşti tânără şi atrăgătoare(dacă tu eşti în poza de la avatar happy ). Prin femeie îngrijită eu înţeleg o femeie ce se machiază cu bun gust se arajază îmbracă discret dar frumos şi normal, se depilează.
Ce e frumos şi lui Dumnezeu îi place, aşa e vorba din popor, nu? cu toate că Dumnezeu este doar în bibile, iar biblia se şţie că e doar o carte filozofică contradictorie(dacă o s-o citeşti o să-ţi dai seama că aşa şi este) scrisă de evrei, practic cartea de vrăji prin care se completează lucrarea lor şi anume transformarea omului în sclavii lor(dacă va reuşi).În talmud, fie el şi tradus o să găseşti(mi se pare că la Iacov 2/10) un verset care spune aşa:„La finalul acestui program(se referă la creştinism, indiferent de forma lui) fiecare evreu va avea 2800 de sclavi"

| SG1995 a răspuns:

"Pentru că voi cunoasteti mai bine biblia sau o respectați mai mult decât ortodocși am câteva întrebări."

Chestia asta e prostie, protestanti nu cunosc mai bine Biblia decat catolici sau ortodocsi doar au mod mai literar de-a o interpreta.

"E păcat să mă epilez sau machiez?"

La ortodcsi e pacat, cred ca si la penticostali, ma rog la cei traditionali, ca la astia cu mai mult creier in cap nu e.

"Am citit un verset în care scria că e urât în fața Lui Dumnezeu ca femeia să poarte haină bărbătească și invers...iar apoi am aflat că înainte nu existau pantaloni așa că nu putem spune că pantalonii sunt pentru bărbati...

Am citit altundeva că versetul acela se referea la travestiți.

Care e adevărul?"

Nu e evident, da la travestiti se referea, ca aia existau si pe vremea lui nea Pavel.

"Am 15 ani și îmi e frică de întuneric... înseamnă că nu Îl iubesc pe Dumnezeu?"

Nu, inseamna ca doar ca ai o fobie.

Uite un sfat traieste-ti viata si mai lasa naibi religiozitatea, asta e perioada cea mai faina a vieti bucura-te de ea, invata, fa-ti prieten, distreaza-te, fa-ti un iubit, ca deh, mai tarziu o sa regreti ca te-ai bagat cu capul in fundul dogmelor religioase, pana la urma la Dumnezeu prea putin ii pasa de orice dogma stupida, nu esti judecat dupa dogme, ci dupa demnitatea cu care traiesti. Am fost si eu ca tine, dar timp am realizat ca religia cu tot cu dogmele ei religioase sunt o pierdere de timp.

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este o poveste ce apartine poporului evreu care la ordinul lui Yahweh ocupau teritorii si nimiceau alte popoare. Nici nu-i mentioneaza pe europeni pe asiatici africani etc.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te mai obosi cu baptiștii, pocăiții și celelalte secte că aparțin aceleiași invenții evreiești. Ei nu cunosc biblia mai bine ci doar o interpretează poate într-un fel mai autoritar, adică sunt mai stricți când vine vorba de anumite aspecte legate de viața socială. Mai pe scurt, sunt mai îndoctrinați.
Du o viață liberă și nu mai lăsa o religie evreiască să-ți umbrească judecata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. Eu sunt creștină ( neoptotestanta/ penticostala) dar nu consider ca, cultul contează.
Ni se spune in Biblie sa nu ne facem chipuri cioplite si sa nu ne închinăm la ele. De ce as vrea sa ma închin unei icoane cand pot sa vorbesc direct cu Dumnezeu?
Oamenii uita de puterea Lui si incep a face lucruri omenești. moasele / sfinții / icoanele, toate astea pentru ce?
Multi nu inteleg.
Nu e păcat sa te epilezi si nici sa te machiezi dar nu excesiv. Frumusetea vine din interior. Trebuie sa fim aranjate dar nu sa umblam mai mult dezbracate decat imbracate si cu tona de fond de ten.
In biserica femeile poarta fusta/ rochie. Asa e normal.
Daca vrei sa vorbim mai multe scrie mi pe godismyshield@yahoo.com iti voi explica mai multe.

| Lion56 a răspuns:

Da, e pacat sa te rogi la sfinti, oase sau icoane. Nu suntem politeisti. Biblia spune foarte clar sa nu te rogi altcuiva in afara de singurul Dumnezeu.
Nu e pacat sa te epilezi, cum sa fie?laughing Nu e pacat nici sa te machiezi(decat la unii penticostali mai ales) daca stii sa te machiezi asa discret si frumos, ca nimanui nu-i place o fata cu trei tone de tencuiala. Oricum nu sunt frumoase fetele care exagereaza cu machiajul, dar si Biblia spune ca podoaba este cea din interior.
Exista pantaloni de dama si pantaloni barbatesti. Cum sa fie pacat sa porti pantalonilaughing In biserica de obicei e bine sa te imbraci elegant, deci cu o rochie, fiindca acolo trebuie sa te imbraci cu ce ai mai frumos, dar in rest daca lucrezi undeva unde esti in pantaloni, cum ar fi zidar, sportiv, etc. doar nu o sa mergi in rochielaughingda, se referea la monstrii travestiti care se imbraca in hainele genului opus(sincer imi sunt mai simpatici dereglatii care se cred animale decat cei care se cred de alt gen)
Daca iti e frica de intuneric inseamna ca ai o fobie. Asta inseamna. Sper ca am fost de ajutorlaughing O zi buna!

| Alexa1234a explică:

Nu pot să văd răspunsuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexa1234a):

Respingerea icoanelor inseamna si respingerea prototipurilor, in speta lipsa cinstirii lor. Pe icoane scrie Iisus Hristos NIKA, adica Iisus Hristos Biruitorul. Ce spune in Scriptura despre numele lui Iisus Hristos? "Pentru aceea si Dumnezeu L-a preainaltat si I-a daruit Lui nume, care este mai presus de orice nume! Ca intru numele lui Iisus tot genunchiul sa se plece, al celor ceresti, al celor pamantesti si al celor dedesubt." - Filipeni cap 2, versetele 9-10.

Sfintii sunt icoane vii ale lui Hristos, fiindca spune Sfantul Apostol Pavel: "M-am rastignit impreuna cu Hristos; si nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine". - Galateni 2, 20
Respingerea sfintilor inseamna respingerea lui Hristos care traieste in ei prin puterea Duhului Sfant. Pai ce minuni se faceau prin Sfintii Apostoli? Scrie in Fapte ca pana si sorturile sau stergarele purtate de ei vindecau bolile si chiar umbrele lor alungau dracii! - Faptele Apostolilor 19, 12; 5, 15-16
Lipsa de cinstire a sfintilor e lipsa de cinstire a lui Dumnezeu, fiindca Dumnezeu este laudat intru sfintii Lui. - Psalmul 150, 1

Sfintele moaste sunt temple ale Duhului Sfant. Pai nu spune Sfantul Apostol Pavel: "Sau nu stiti ca trupul vostru este templu al Duhului Sfant care este in voi, pe care-L aveti de la Dumnezeu si ca voi nu sunteti ai vostri?" - I Corinteni 6, 19
Ia uite cum cinsteste Dumnezeu ramasitele pamantesti ale dreptilor!
"Domnul pazeste oasele lor si niciunul din ele nu se va zdrobi." -Psalmul 33, 19
"Cei ce urasc pe cel drept vor gresi" Psalmul 33, 20
Oasele Sfantului Prooroc Elisei au inviat un mort. - IV Regi 13:21
Arhangelul Mihail s-a luptat cu satana pentru moastele Sfantului Prooroc Moise. - Iuda 1, 9
Evreii aduceau moastele dreptilor lor din Egipt in Pamantul Fagaduintei. Daca nu le-ar fi cinstit nu le-ar fi purtat cu ei 40 de ani prin pustiu! - Iosua Navi 24:32

Asta doar in mare scris...in concluzie, sectele neoprotestante sunt total decrestinate si sunt complet in afara credintei date sfintilor odata pentru totdeauna, asa cum este Credinta Crestin-Ortodoxa, credinta Apostolica, prin care Poporul Roman e supravietuit atator vicisitudini ale istoriei sale.