| RAY a întrebat:

Pentru voi ce inseamna o minciuna? pentru mine orice lucru care nu se poate dovedi ca afirmatia este reala, atunci ce facem in cazul religiei ca nimeni nu a dovedit ca dumnezeu exista dar multi afirma ca exista,pai asta e minciuna sau adevar? mai aud ca cica ce nu poti dovedi ce nu exista cica e adevar, deci orice personaj sf exista daca nu poti dovedi ca nu exista nu?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Chiar buna intrebare. Nu numai in religie, dar oriunde; daca afirmi ceva ca fiind sigur si nu ai dovezi, e cam minciuna. Necazul e ca cineva apartinand unei religii (cult sau secta) declara ca are dovezi; si iti spune cateva. Eu sau altul ii raspundem ca alea nu sunt dovezi, ca interpreteaza el gresit niste fapte. In replica, el iar vine cu niste chestii care i se par lui ca ar fi dovezi. Tu iar ii spui, el iar da replica si cercul vicios se invarte intr-o veselie. happy

| RAY explică (pentru sabin89):

Ai dreptate, atunci inseamna ca pentru ei adevarul nu are valoare, adica adevarul e cum le convine lor, un om care uraste un adevar o sa urasca orice adevar

39 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Exista un adevar ca un tren va pleca la ora 8 dimineata din Bucuresti spre Timisoara. Tu in momentul de fata nu poti dovedi lucrul acesta. Poate pentru ca nici nu stii de el. Asta inseamna ca e un neadevar? Nu! Si de aceea ai nevoie de credinta, sa crezi ce zic eu, sa crezi ce zice mersul trenurilor, sa crezi ce zice tabela de la gara cu privire la plecari. Realitatea, adevarul, dovada, o ai abia dupa aceea. Degeaba exista trenul, daca tu nu ma crezi nici pe mine, si nici o alta sursa de informare. Pentru tine va fi mereu o minciuna, desi e un adevar, si asta doar pentru ca nu vrei sa crezi. Si de aceea nici nu mergi la gara, ca sa vezi trenul, sa urci in el, si sa devina o realitate pentru tine. Insa nu e stupid sa spui ca e o minciuna, doar pentru ca tu nu ai crezut, fara sa mergi sa vezi? Mai mult, nu se poate dovedi ca trenul va ajunge la Timisoara. Daca intervine un accident? Un cutremur, care sa miste liniile din loc? O pana serioasa de curent? Poti fi sigur pe deplin ca vei ajunge, ca trenul exista? Nu, si de aceea ai nevoie de credinta. Deci, doar credinta te duce in posesia realitatii, altfel, chiar de e vorba de un adevar, tu il vei considera minciuna.
La fel e si la Dumnezeu. Nu trebuie sa ai dovada mai intii, trebuie sa crezi ca e posibil sa existe. Si mai apoi sa Il cauti. Si vei descoperi ca Il vei gasi. Cum? Nu stie nimeni. Caci desi exista multe similitudini atunci cand oamenii Il descopera, totusi fiecaruia i se descopera in mod aparte, si e normal, caci suntem unici, persoane diferite. Dar vei fi sigur de un lucru: ca L-ai gasit, ca este adevarat, ca exista!

| RAY explică (pentru cristi202):

Astea sunt vrajeli,daca tu spui trenul x va ajunge la ora x in Timisoara si nu ajunge ai mintit,cel care afirma are datoria sa dovedeasca nu cel care infirma,intr-un caz de crima ce face detectivul de caz aduna dovezi? daca nu ar aduna dovezi nu ar putea sti cum sa petrecut crima si cine e vinovat,daca din start el ar afirma ceva s-ar numi religie,credinta, dogma, pesudostiinta, posibilitatea unui lucru ca sa existe nu este o dovada ca acel lucru exista, posibilitatea e ca fiecare zeitate care a fost inventata de om sa existe, desigur ca exista posibilitati, dar este necesara dovedirea existentiei prin dovezi

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Dovedeste ca sunt vrajeli.
Posibilitatea unui lucru ca sa existe nu este o dovada ca acel lucru exista, e adevarat, dar iti deschide poarta catre dovada existentei acelui lucru. Daca insa tu din start consideri ca e imposibil, acel lucru, desi exista, va fi inexistent pentru tine.

| RAY explică (pentru cristi202):

Cel care infirma un lucru nu trebuie sa dovedeasca nimic, pai si voi crestini ati inchis poarta la mii de zei

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Ai zis ca "astea sunt vrajeli", deci e o afirmatie, mai mult sau mai putin fondata, functie de argumentele ce le ai. Dovedeste ca e o afirmatie fondata, nu doar o spusa ca sa scapi de o explicatie pe care trebuie sa o dai, si nu o ai.

| RAY explică (pentru cristi202):

Si tu spui tot ca sunt vrajeli existenta lui zeus

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Inca nu mi-ai adus nici o dovada.
Zeus nu se implica in viata omului, Dumnezeu o face.

| RAY explică (pentru cristi202):

Da se vede cum se implica in viata celor din africa mai ales, dovada pentru ce?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Poate, pentru ca El sa se implice in viata celor din Africa, trebuie sa mergi tu, sau unul ca tine, ca sa ii ajute...

| RAY explică (pentru cristi202):

Haaaaaaaaa

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

De ce rizi? Stii ca daca doar primii 50 cei mai bogati ai lumii ar vrea sa ajute oamenii saraci din lumea intreaga, saracia ar fi abolita? Dar, desigur, asta nu se vrea, fiecare cu a lui, asa gindesc oamenii, insa nu asa am fost creati sa fim, ci sa traim in interdependenta unii fata de altii, si de ar fi asa, 90% din problemele lumii ar fi rezolvate.
Deci, ce ai facut tu azi pentru altii ca sa fie mai putin rau in lume? A, te-ai gindit mai mult la tine, la viata ta, la problemele tale? Atunci nu te mira ca exista probleme in lume, ca oamenii sufera. Si nu e de vina Dumnezeu pentru asta, ci tu, pentru ca nu vrei sa iti iei locul pe care ar trebui sa il ai alaturi de ceilalti.

| RAY explică (pentru cristi202):

Bil gates e ateu si el a fondat o fundatie pentru cei saraci

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Corect, dar in rest, cit a tinut pentru el? Cind va deveni sarac pentru ca a dat, atunci va fi demn de lauda. E usor sa dai firmiturile ce cad de la masa ta, mai greu e insa cand abia ai o bucata de piine, si ai grija de fiecare farimitura.

| RAY explică (pentru cristi202):

Cand dai 90% din avere nu sunt firmituri

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Daca 10% iti e indeajuns pentru tine si ai tai sa traiesti imbelsugat, restuls e cheama surplus, deci nu te doare deloc cand dai, ba dimpotriva, e altfel de satisfactie pe care ti-o procuri, stiind ca ai si ajutat pe cineva. E ca un fel de linistire a constiintei. Dar tot pentru tine o faci. Adevarata darnicie sta in faptul de a da cand abia mai ai, cand sacrifici ceva de dragul celuilalt. Adica ceva de genul: vii de la scoala, scoti singurul sandwich ce ti-a ramas din geanta, vrei sa il maninci lihnit de foame fiind, si vezi un batrin ce nu a mai mincat de 3 zile. Ii vei da sandwichul? Daca mai ai inca trei, care te vor satura, e surplus, nu are prea mare valoare, desi si asta e un gest frumos. Si abia cand oamenii vor intelege ca trebuie sa le pese de nevoile celorlalti mai mult decat de ale lor, abia atunci problemele vor disparea. Dar asta nu se va intampla niciodata, pentru ca omul e egoist din fire, se gindeste doar la el.

| RAY explică (pentru cristi202):

Biseeica crestina este cea mai bogata din lume dar si cea mai lacoma asa ca omul ala e net superior voua, cica spui ca omul =ateu este lacom dupa banii da voi nu a? Voi nu va barfiti unu pe altul, cristi ai cam exagerat cu ipocrizia

| RockaruL a răspuns:

Ai dreptate în mare parte. Iar asta cu "Dovedeşte-mi că nu există" e cea mai mare idioţenie pe care o poate vomita cineva când vine vorba de religie, e dovada clară că respectivul e complet retardat. Pe principiul ăsta am putea dovedi şi existenţa unicornilor şi a lui Batman. De dovezi şi argumente ai nevoie ca să dovedeşti, nu ca să negi, dar tocmai ăsta e capitolul pe care nu îl înţeleg creştinii.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru RockaruL):

Si ma rog,, pe ce criteriu zici ca nu exista Dumnezeu, ca nu se arata?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Pai nici ceilanti dumnezeii si sunt vreo 6500 care nu se arata in mod ciudat tu le ignori existenta, eu am intrebat ce e minciuna asta am intrebat, daca pentru tine minciuna e faptul ca nu poti dovedi ca x nu exista inseamna ca tu crezi absolut totul din moment ce nimeni nu isi poate dovedi ca x nu exista, daca tu auzi ca echipa ta de fotbal a castigat posibil ca vrei sa afli daca e adevarat nu? sau tu crezi totul?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Sunt partas la Arsenal,, nu din 'auzite' aflu, ci din vazute.
Hai ca nu are rost sa ne contram, crezi in ce vrei, nu ma pasioneaza.
Mi-ai dat ignore...cum de m-ai scos?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Tiam mai dat o sansa, poate te iluminezi

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

In ce sens?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Poate isi deschizi mintea spre ratiune

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Minciuna apare in lipsa adevarului. Noi am invatat ca Dumnezeu este adevar. Una dintre fericiri spune :

"Fericiți veți fi voi când va vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea."

Ce intelegi de aici?

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Inteleg ca lipsa de rationament domneste peste crestini. Nu poti veni sa argumentezi ca Biblia e adevarata, respectiv ca spiridusul crestin exista prin citate din Biblie. De altfel spiridusul crestin exista DOAR in aceasta poveste.

"Noi am invatat ca Dumnezeu este adevar. "

Faptul ca voi ati invatat ca Dumnezeu e adevar nu inseamna ca si este asa. Nu inseamna nici macar ca el exista. Atata timp cat argumentele provin din povestea al carui personaj este, ele sunt nule.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Daca ai avea argumente solide nu ai jigni. Dar asta e, in lipsa lor apare violenta verbala cat si cea fizica.

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu nu aveam de argumentat nimic. tu iti argumentai spiridusul.
iar argumentatia ta e, ca a tuturor crestinilor cam asa:

X: Dumnezeu nu exista.
Crestinu` cu argumente (TU): Ba da, pentru ca Biblia ne vorbeste despre el
X: Dar Biblia e un fals!
Crestinu` cu argumente (TU): Nu e un fals pentru este cuvantul lui D-zeu!

Cam despre asta vorbim. Iar argumentarea asta este exact ce am afirmat. Lipsa oricarui rationament logic. Apropo de adevar...macar asuma-ti-l ca un bun crestin ce esti. Sau esti adeptul adevarului doar cand iti convine?laughing

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Bogdan eu am pus o intrebare ce e minciuna, tu puteai sa imi raspunzi in mod clar, uni sunt invatati ca fantomele sunt reale, ca zombi sunt reali

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunt un crestin model, nu am spus niciodata asta. Pacatuiesc destul de mult, sunt prost, dar nu atat de tare incat sa neg existenta Divina.

Răspuns utilizator avertizat