| RAY a întrebat:

Personal consider ca conversatile cu o persoana religioasa tu fiind ateu e pierdere de timp, voi ce credeti? ma refer la conversati pe teme religioase

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.Daca vrei sa auzi si alte pareri e indicat sa discuți si cu crestini. Daca esti convins ca ai dreptate mda e o pierdere de timp, si pentru tine si pentru persoana cu care vorbești.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa e

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vorbesti cu un crestin educat, inteligent si deschis la minte nu e pierdere de timp. Ma rog, cat timp nu vorbesti de tu crezi ca nu si el crede ca da. Se pot discuta fapte obiective despre religie si istoria crestinismului, crestin nu e sinonim cu prost sau tampit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate.Nu,nu e o pierdere de timp, cu exceptia faptului cand nu poti accepta ca el are o alta parere diferita de a ta si tu, fiind convins ca ai dreptate, nu vrei sa i-o asculti.Stiu ca "crestin" nu e sinonim cu prost sau tampit))n-am zis asa ceva.Ar insemna ca m-as face singura tampita))

| RAY explică (pentru doctorandus):

Exista crestini cu o minte deschisa?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Andrei Plesu, de ex.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Un exemplu de pe TPU ma refer,e pierdere de timp, deja am si dat ignorat la toti fanatici crestini, nu am timp de pierdut aiurea, la ei e simplu nu vi la religia noastra vei arde pe veci in iad si gata noi suntem sfinti plus ca te face imoral, sanatist si minciuni

13 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Daca nu va mai aude nimeni, da, cu astia fanatici e pierdere de timp. Dar daca mai sunt si alte persoane pot trage anumite concluzii si nu e pierdere de timp.

| mentholinks a răspuns:

Pai da, fiindca fiecare cauta sa-i arate celuilalt ca nu are dreptate cand de fapt amandoi sunt la fel de prosti.

| reihiuke a răspuns:

La ce te intereseaza teme religioase daca esti ateu?
ori vrei sa il faci sa isi schimbe parerea
ori vrei sa iti demonstrezi tie ce coerent gandesti tu (din punctul tau de vedere, desigur)

| RAY explică (pentru reihiuke):

A fi ateu nu inseamna a spune nu exista dumnezeu 100% si a te opri din cunoastere,nu asta inseamna ateism,sunt persoane atee care au bibloteci cu diverese cartii religioase,eu sunt ateu -agnostic,ce vorbiti voi e ateismul gnostic, majoritatea suntem atei agnostici, ateismul nu e o dogma, credinta, religie, nu poti fi sigur 100% ca ceva nu exista, poti spune sunt lipsit de credinta si a nu cred ca exista in probabilitate mare undeva la 90%, dar ramane acel 10% care daca exista dovezii devine 0%, ateismul nu este o afirmatie nici o infirmatie, asta nu inteleg multi, eu nu afirm ca exista fantome sau ca nu exista, nu consider ca exista fantome dar imi traiesc viata ca si cum ele nu ar exista

| reihiuke a răspuns (pentru RAY):

Cati atei nu sunt pe aici care zic 100% ca Dumnezeu nu exista si rad de aia care cred (nu conteaza in ce mod)? Cred ca trebuie sa iti definesti clar punctul de vedere, ca se inteleg multe prin ateism, datorita comportamentului si gandirii ateilor. Ori daca zici ca nu poti sti 100% ceva dar te comporti ca si cand nu exista, atunci te minti pe tine. Ar trebui sa te comporti ca si cand nu ai sti daca exista. E cu totul alta atitudine. Dar cum nu poti pune totul sub semnul intrebarii la orice pas, incerci sa vezi ce te afecteaza in viata in mod real. Si poti ajunge la concluzia ca chiar daca nu stii daca exista fantome sau nu, sa nu iti bati capul cu asta. Si ramai doar la ce nu stii sigur ca exista si privesti lucrul ca atare.

| RAY explică (pentru reihiuke):

Problema e ca majoritatea romaniilor nu inteleg sau interpreaza in mod absurd multe lucruri, la fel si ateismul, stiu cand m-am inscris aici cati copii prosti erau, si i credeau ca ateismul e un fel de credinta, dogma, religie etc
eu cunosc cateva persoane atee care tot la fel ca mine considera inclusiv dawkins considera la fel, cei care cred 100% cred ca ei au facut din ateism o credinta,dogma,religie,ciudat sa faci asa ceva din ateism,cei care rad sunt prosti,lipsiti de educatie,bun simt, a fi crestin,ateu,mululman nu inseamna ca esti superior cuiva sau mai inteligent,viata e complexa si complicata si prea scurta ca sa descoperi totul,plus ca sunt multi asa zis ateii,copii care injura pe Facebook,fac grupuri de asa zis ateism doar ca sa injure sa se dea mare,am vazut propaganda homosexuala pe pagini de Facebook aiurea, o pagina de ateism e goala nu contine nimic, ateismul nu e o afirmatie sau o infirmatie in parerea mea, multi sunt antiteisti banuiesc care fac asta, exista fanatici in ambele tabere, ce sa spun

| Ascension a răspuns:

Depinde, daca persoana aia nu este foarte fanatica ai ce sa vorbesti cu ea.