| dany1988 a întrebat:

Peste ce e sef Satana?

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

SIGUR este seful tau si a celor ca tine care bantuie pe aici.

| dany1988 explică (pentru danut):

Danut,mie nu imi place la caldura, asa ca ''tin'' cu Satanel, daca ''tin'' cu Dumnezeu, Satanel ma baga la cratarrolling on the floor

| RAY a răspuns:

Satana este sclavul lui iahve atat, danut toti cei 5, 5 miliarde de pers sunt ai lui satan? iar crestini impartiti in secte, culte, religi sunt ai lui dumnezeu, daca o luam asa inseamna ca doar adventisti nu sunt, asta e un nr foarte mic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste draci.

| dany1988 explică (pentru sadrian46):

Rectific.Peste ce teritoriu.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988):

Peste tot unde sunt oameni.

Deci.E mai tare ca Dumnezeu.rolling on the floor

Nu este nici unul mai tare ca celălalt.
Noi suntem obișnuiți să gândim că Dumnezeu este tot timpul sus, și celălalt subaltern.
Părerea mea este că ei luptă tot timpul între ei. În urma luptei, unul ajunge sus. Cel care conduce se numește Dumnezeu. Ieri se numea invers. Alteori fac meci nul și împart conducerea. Alteori merg pe blat. Variante. Și noi suportăm consecințele.

Da, asa e. Daca crezi in poveste.

Eu nu am spus că cred. E în cartea de pe raft.

Era un exemplu.Nu am zis ca tu crezi.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia il numește dumnezeul văzduhului. Este sef peste toți cei care i se supun. Este mincinos si tatăl minciunii. Toți cei care mint il au ca tata. Deci este in același timp seful lor.

| dany1988 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si de ce ii baga la cratar pe cei care tin cu el? Nu ar fi normal sa ii bage pe supusii lui Dumnezeu?

| fllu07 a răspuns:

În Biblie, la 1 Ioan 5:19 se spune că "întreaga lume zace in puterea celui rău".
Cu alte cuvinte, Diavolul acționează ca o forță malefică, ca un păpușar care trage sforile din culise, iată de ce, oricât s-ar strădui oamenii, nu pot obține adevărata pace și prosperitate.

| Totenkampf a răspuns:

În unele tradiții esoterice se presupune ca împărăția lui Satan este Sudul, iar îngerii sunt nordici, probabil de aici și ideea că au părul blond și ochii albaștri. În sens mai larg, cred că Satan nu are împărăție, doar un grad foarte mare în acauzal, și nu este în sens mundan șef peste nimic.

| Naavin a răspuns:

Peste Pamant(1 Ioan 5:19), peste ceilalti diavoli, peste toti care fac lucrarile lui (Apocalipsa 22:15) nu cred in Dumnezeu si nu se inchina Lui cum scrie in Biblie

| dany1988 explică (pentru Naavin):

De ce ar face un zeu ceva pentru slugareala? Parca era atotputernic, nu? Putea face orice.

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

Se spune ca in infern, iad, crematoriu spune i cum vrei tu. Este sef peste omenire pentru ca noi il atragem cu ce facem

| dany1988 explică (pentru ElisssssaMihaelaConstandache):

Nu merge.De ce ne-ar arde Satana in iad, ca doar ''tinem'' cu el.Tu l-ai omori pe cel care tine cu tine, sau pe cel care nu tine cu tine?

| JakiOki a răspuns:

Eu

Întrebări similare