| OctavianDanielMaria a întrebat:

Peste ce e sef Satana?

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

SIGUR este seful tau si a celor ca tine care bantuie pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Satana este sclavul lui iahve atat, danut toti cei 5, 5 miliarde de pers sunt ai lui satan? iar crestini impartiti in secte, culte, religi sunt ai lui dumnezeu, daca o luam asa inseamna ca doar adventisti nu sunt, asta e un nr foarte mic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste draci.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Peste tot unde sunt oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este nici unul mai tare ca celălalt.
Noi suntem obișnuiți să gândim că Dumnezeu este tot timpul sus, și celălalt subaltern.
Părerea mea este că ei luptă tot timpul între ei. În urma luptei, unul ajunge sus. Cel care conduce se numește Dumnezeu. Ieri se numea invers. Alteori fac meci nul și împart conducerea. Alteori merg pe blat. Variante. Și noi suportăm consecințele.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu am spus că cred. E în cartea de pe raft.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Are scaunul de domnie undeva in Asia. Asa scrie in Apocalipsa.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu l-am văzut de câteva ori în vis. Un fel de spaimă groaznică. Simți că te dizloci în bucăți.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De acord. Dar se mai întâmplă ceva cu visele.
Ai o experiență de viață, formată din viața trăită în starea de veghe, care formează amintiri.
Personalitatea este bazată și pe suma amintirilor tale. Reacționezi în urma amintirilor tale.
Dar mai ai o experiență de viață prin videoclipurile, trăirile din timpul viselor. Aceasta se adaugă la cea a vieții din stare de veghe și nu o poți elimina. Uneori visele îți îndrumă ziua ce urmează. Astfel, nu poți să decizi rațional să nu iei în seamă deloc visele tale. Își au locul lor în viață, și nu le poți elimina influența. Ești și visele tale.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta spui acum când ești trează. Când visai, trăiai asta ca o realitate. Această realitate a creat un eveniment trăit, care a fost memorabil, în acest caz prin inedit, fantastic. Această memorie te-a marcat mai mult ca una reală, ca dovadă că ți-o reamintești acum. Dacă prin absurd, ( sau prin șansă reală) ai ajunge în spațiu pe o barcă, ți-ar fi mai ușor, căci ai mai fost acolo.
Eu am avut ocazia, șansa să trec prin niște întâmplări dramatice, neobișnuite, paranormale, la care a trebuit să fac efort de adaptare pentru supraviețuire, ca să îmi apăr viața. Lupta din vis s-a continuat cu lupta din realitate, astfel am reușit să înving. Imaginație de vis, dar nu neapărat gratuită, inutilă și lipsită de valoare. Dacă ai timp. se găsesc și pe net, PDF in engleză, romanele SF ale lui Carlos Castaneda, relatează asemenea conexiuni, care te pot pune pe gânduri.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, uneori este. Este cazul viziunilor cu fantome, care din punctul meu de vedere sunt reale, dar nu ca entități de pe lumea cealaltă, ci altceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În acest caz pune-le pe hârtie, mai adaugi ceva realitate, și pac cu ele la editură. Aa face Fowles în Magicianul.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă le notezi dimineața. nu le uiți.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine stă, ajunge să aibă o relație mai bună cu el însuși.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia il numește dumnezeul văzduhului. Este sef peste toți cei care i se supun. Este mincinos si tatăl minciunii. Toți cei care mint il au ca tata. Deci este in același timp seful lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns:

Peste multi care nu cred ca el exista.

| fllu07 a răspuns:

În Biblie, la 1 Ioan 5:19 se spune că "întreaga lume zace in puterea celui rău".
Cu alte cuvinte, Diavolul acționează ca o forță malefică, ca un păpușar care trage sforile din culise, iată de ce, oricât s-ar strădui oamenii, nu pot obține adevărata pace și prosperitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Totenkampf a răspuns:

În unele tradiții esoterice se presupune ca împărăția lui Satan este Sudul, iar îngerii sunt nordici, probabil de aici și ideea că au părul blond și ochii albaștri. În sens mai larg, cred că Satan nu are împărăție, doar un grad foarte mare în acauzal, și nu este în sens mundan șef peste nimic.

| Naavin a răspuns:

Peste Pamant(1 Ioan 5:19), peste ceilalti diavoli, peste toti care fac lucrarile lui (Apocalipsa 22:15) nu cred in Dumnezeu si nu se inchina Lui cum scrie in Biblie

Răspuns utilizator avertizat
| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

Se spune ca in infern, iad, crematoriu spune i cum vrei tu. Este sef peste omenire pentru ca noi il atragem cu ce facem

Răspuns utilizator avertizat
| JakiOki a răspuns:

Eu