| SexoasaTha a întrebat:

Pisicile ajung in rai?

Răspuns Câştigător
| firefox6 a răspuns:

Eu nu stiu...dar cand afli sa imi spui si mie, bine?

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| thealchemist a răspuns:

Ai auzit de vreo pisica sa pacatuiasca? ma rog, acum cind ma gindesc imi dau seama ca poate ar trebui sa existe un iad special pentru anumite pisici.

| danay72 a răspuns:

Eclesiastul3:19

| Jameson a răspuns:

Animalele nu au suflet. Nici un animal nu ajunge in iad sau rai. Dupa ce mor totul s-a terminat pentru ele.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Jameson):

Omul este animal. Deci din teoria ta rezulta ca omul nu are suflet.

| Azµre a răspuns:

Nu!@

| Mădă0611 a răspuns:

Nup, doar sufletele ajung acolo si animalele sunt suflare de viata, adica nu au suflet.

| milan9 a răspuns:

ECCLESIASTUL 3,19 PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 3, 19 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată EXEMPLU DE ALTĂ IDEE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu restul Scripturii. Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Spre exemplu, primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană, umană, coruptă asupra vieţii. Se spune astfel că morții "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că TOȚI morţii au dispărut PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale... Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: teme-te de Domnul şi păzeşte poruncile lui. Aceasta este datoria oricărui om" (Eclesiastul 12, 1-13).

| Zenit313 a răspuns:

Yeap! happy

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Normal.Ce pacate poate avea o pisica.A facut-o inainte sa intre in biserica? laughing)

| pozeanimate a răspuns:

Nu ajung in rai animalele
doar oamenii

| AlleSss a răspuns:

Heii.
Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| AlleSss a răspuns (pentru SexoasaTha):

Şi de ce da? smug.
Ele nu au suflet, ca să poată ajunge undeva.
Pentru că, ştii, sufletul ajunge, de fapt.winking

Răspuns utilizator avertizat
| IulianDornianu61 a răspuns:

Cu 50 de euro te rezolv si te trec si peste granita daca asta e numele tau de cod. Mergi cu mine cu duba deci?

| firefox6 a răspuns:

Multumesc de fundita...a doua mea fundita... (12 ani) :-D