| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus din Nazareth NU a fost niciodata crestin, si nici nu a propovaduit sau a recomandat cuiva sa urmeze religia crestina, ci el era un sectant al religiei mozaice care cerea oamenilor sa adere la SECTA sa, secta apartinand religiei Mozaice, atunci din ce cauza crestinii NU i-l urmeaza Calea pe care a deschis-o Isus ci o urmeaza pe cea a ucigasul Constantin cel Mare?
Sa fie mai atragator sa urmezi o religie inventata de un criminal in serie, decat sa urmezi religia Fiului lui Dumnezeu? (care era religia mozaica in speta Secta Nazariteanului)

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Daca tu NU esti crestin sa stii ca in nici un caz NU esti indreptatit sa calci in picioare invataturile crestine, si nici sa le FALSIFICI asa cum vrei tu...

| Moisie explică (pentru milan9):

Eu nu incalc nimic, ci am pus o itrebare referitoare la no ralitate existenta, si anume ca Isus nu a fost niciodata crestin, si nici nu a propovaduit niciodata crestinismul si invaturile SECTEI sale, secta apartinand de religia mozaica, si ma intrebam din ce cauza spuneti ca il urmati pe Isus cand de fapt crestinii NU il urmeaza pe Isus, ci pe criminalul in serie pe nume Constantin cel Mare.
De ce nu recunoasteti aceasta realitate?

| KhludCiprian a răspuns:

Dragul meu, citeste Biblia ca nu zice nimic de Constantin cel Mare, deci pozitia ta este falsa!

Sa cresti mare!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Ce ditamai prostia!
Daca taceai filozof rameneai!

Pai cum sa apara in Biblie, daca Biblia era scriptura religiei mozaice, deci textele ei nu aun nicio legatura cu religia crestina pina in momentul in care crestinii au FURAT-O de la religia mozaica?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

"... NU i-l urmeaza Calea pe care a deschis-o Isus ci o urmeaza pe cea a ucigasul Constantin cel Mare?"
Sunt relativ multi crestini ce nu vad pe Constantin cel Mare ca fiind sfant, intre ei intrand multi protestanti. A ignora unii ca "nu-s adevarati" scotieni face ca generalizarea dvs sa fie gresita!

Mai mult, crestinatatea desi n-a aparut "din nimic" (de exemplu dvs citand Constantin cel Mare), in fapt CcM nu a prezentat prea multa teologie, deci nimeni nu-l urmeaza. Nici macar crezul n-a fost dictat de el, pozitia dvs avand putina baza istorica, daca are oricade din ei.

A fura Biblia, iar e irelevant, dat fiind ca sub aceeasi baza, musulamanii au furat din Biblie, sau mormonii! Biblia e pur si simplu o colectie, ce include Biblia iudaica (VT), deci nu a furat-o. Daca ideea de a colectiona carti e ceea ce criticati, criticati in continuare!

Nu uita, imi esti dator cu o fundawinking

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Comparatia ta cu scotienii este total aiurea!
Crestinii nu il urmeaza pe Isus din Nazaret, si nici invataurile sale, ci pe cele ale ucigasului de crestini (de religie mozaica) care era Saul din Tarsus!
Nu critic colectionarea de carti ci asumarea mincinoasa precum ca Dracu (Dumnezeul crestinilor) a "inspirat" Biblia crestinilor, si asta este o alta mare minciuuna pe langa faptul ca interpreteaza in mod mincinos scripturile religiei iudaice!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Dragul meu, a "ridica stacheta" nu este interesant!

Ati spus de Constantin cel Mare. Acum spuneti ca e Pavel cel ce il urmeaza. Este probabil ca il urmeaza pe Pavel (adica accept ca majoritatea crestinilor sunt "crestini paulieni"), dar asta falsifica inca o data pozitia dumneavoastra. Pavel a trait cu minim 250 ani inainte de Constantin cel Mare! Deci inca o data, imi datorezi o funda.

Raspunsul meu initial a fost:
" Dragul meu, citeste Biblia ca nu zice nimic de Constantin cel Mare, deci pozitia ta este falsa!"
si vad ca are merit!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Daca ai inteles ceea ce postezi, inseamna ca ai inteles gresit ce am postat eu.
Eu de mult sustin ca religia crestina NU il urmeaza pe Isus ci pe falsul apostol Pavel teroristul si ucigasul celor care i-l urmau pe Isus.
Doar ca acel Pavel era si el tot un sectant al religiei mozaice, deci nu avea nici el religia crestina asa cum o vedem noi astazi, pentru ca religia crestina de astazi, adica un instrument de manipulare, prostire, indoctrinare, spionare si belire a maselor, a fost inventa de Constantin cel Mare. Punct!