| fllu07 a întrebat:

Plecând de la ideea: va veni sfârșitul lumii, vă intreb: Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit? Dacă da, de ce da? Dacă nu, de ce nu? Iar daca raspunsul este da, care este baza de judecată?

102 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar poate... noi judecam asta, folosind creierul nostru, acest... final, sfarsit al lumii. Poate dincolo de asta, este ceva ce noi nu am putea intelege, si drept urmare, pentru natura suntem egali cu totii.
Deci da, fara nicio baza, corpul nostru este creat pe acest Pamant si il dam tot acestui Pamant, la fel ca tot ceea ce exista.

| T0T a răspuns:

Normal că este. „Eu te fac, eu te omor."

| Celcestietot a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Oamenii care ar trai in timpul Apocalipsei ar sta pe Pamant mai putin ca cei precedenti, din cauza mortii evenimentelor, iar asta nu este cinstit. De ce Apocalipsa sa vina in viitor si nu acum? De ce nu a venit in trecut cand probabil existau oameni cu mult mai rai sau nedreptati mai intense?
Apropo, tu ce consideri?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Ceea ce scrie in Apocalipsa s-a împlinit in istoria omenirii de doua mii de ani încoace, suntem aproape de sfârșitul ei, mai este de împlinit doar cu privire la semnul fiarei, plăgile si Armaghedonul. Ai citit ceva cărți care interpretează Apocalipsa? Îți recomand doua:
Enigmele Bibliei, Cartea profetica Apocalipsa de Jacoues B. Doukhan;
De ce Vremurile de pe Urma de Rev. Willem J.J. Glashouwer.

| fllu07 explică (pentru Celcestietot):

Păi dacă plecăm de la ceea ce ai spus tu, mereu ar fi necinstit față de cineva: în trecut fața de noi, ca nu mai apucăm să trăim, sa dovedim ce fel de oameni suntem. În prezent fața de noi, ca trăim mai puțin, viața fiindu-ne curmată de evenimente. cum ai zis. Iar în viitor ar fi necinstit față de cei de atunci, căci ei vor trăi mai putin. Deci cum facem?

| Celcestietot a răspuns (pentru fllu07):

Probabil ca ar trebui sa ne intrebam daca Iisus este Dumnezeu.

| fllu07 explică (pentru Celcestietot):

Nu este.

| fllu07 explică (pentru Celcestietot):

Isus Cristos este inferior lui Dumnezeu. A avut început, si se închină și se va închina lui Dumnezeu. Iehova Dumnezeu este Dumnezeul atotputernic fără început si fara sfârșit.

| Celcestietot a răspuns (pentru fllu07):

Este Biblia ceva gresit atunci? Iisus spune ca este Creatorul oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Daca ar exista un Dumnezeu creator si atotputernic atunci el nu ar avea nevoie de dreptate. El face ce vrea si nimic nu il poate impiedica.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Asta e abuz de putere.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Cine are putere neingradita normal ca face uz de ea. Un conducator al unei comunitati nu poate face lucrul asta pentru ca puterea lui e data de membrii comunitatii si comunitatea ii poate anula toate puterile. Un Dumnezeu atotputernic nu are nimic care sa-l opreasca si atunci face exact ce vrea si e corect pentru el. E asa cum un om poate sa isi taie toate gainile din curte, cand doreste pentru ca ele nu au nici o putere asupra lui. happy

| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact. Daca el poate face ce vrea si e atotputernic n-are sens sa mai puna pe altcineva sa-i faca treaba. Doar daca e de genul acelora care organizeaza lupte intre cocosi, caini,... atunci merge bine happy

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Păi asta i-ar pune la îndoială motivația cu care a creat încântătoarea planetă pământ, oamenii, si tot ceea ce vedem. Ce sens ar avea sa construiești o casă, ca mai apoi să o dărâmi? Sau, sa iau exemplul tău, ce sens ar mai avea sa cumperi pui să-i hranesti sa creasca ca mai apoi să-i tai. (Exceptând sacrificarea pentru alimentație). Asa. ii tai si ii arunci. De ce a mai creat Dumnezeu dacă poate distruge când vrea?

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Daca ar exista un Dumnezeu creator, acela ar avea o motivatie pentru care a facut lumea. Daca el poate face orice si oricand, pentru el nu e o pierdere daca distruge tot ce a facut. Si un om daca are putere si nu-i mai place casa, o darama si face alta. Puii ii cumperi, ii hranesti si ii tai ca sa ii mananci, sau ii tai pe toti si ii vinzi sau ii pui la congelator. Sau plantezi niste flori ca iti place cum arata. Cum nu iti mai place, daca ai altele mai frumoase, le arunci pe cele vechi si le pui pe cele care iti plac. Dumnezeu a creat din lipsa de ocupatie ca sa nu se plictiseasca sau poate are beneficii asa cum are omul de pe urma gainilor. Deci e normal ca poate face oricand ce vrea si cum vrea, daca e atotputernic. Poate placerea lui e distrugerea si atunci intai face ca mai apoi sa poata distruge, asa cum cresc unii caini si cocosi pentru lupte si castiga din pariuri. Un Dumnezeu atotputernic care poate face ce vrea neingradit, e liber sa faca ce vrea, pentru ca nu pierde nimic niciodata. Timp are, ca e vesnic, putere are ca e atotputernic, deci orice ar face pentru el e perfect. E doar vointa lui si atat. Altceva nu conteaza.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

In plus puterea si vesnicia lui Dumnezeu ne arata ca noi pentru el nu avem nici o valoare. De aceea e foarte corect sa nu ne ajute cu nimic, sa nu ne dea nimic si sa nu ceara nimic de la noi. Ce vedem in Biblie e dorinta celor care au scris Biblia sa ne motiveze sa fim ascultatori, credinciosi, sa facem ce ne spune Biblia si cei care se folosesc de ea ca de un instrument. In realitate Dumnezeu ar fi "natura", pentru ca din ea apare totul, se respecta neconditionat legile naturii: matematica, fizica, chimie, biologie si asa mai departe. Natura nu cere nimic, nu vrea nimic, nu tine cont de nimic. Natura e vesnica, e puternica si nu are treaba cu nimic. Daca prin stiinta vezi care sunt legile naturii si le folosesti in folosul tau, atunci iti imbunatatesti viata, atat cat poti. Daca nesocotesti stiinta, Natura nu se supara. In functie de cata stiinta si noroc ai, asa de bine traiesti. Degeaba te rogi la Natura (= Dumnezeu) ca nu te aude, nu te asculta, nu te ajuta.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Daca nu aveam nicio valoare pentru Dumnezeu nu plătea pentru răscumpărarea noastră cel mai scump preț: viața fiului său Isus Cristos. Dar bine, dacă nu crezi in biblie orice argument pentru tine este irelevant, deci nu vad sensul sa continuăm discuția.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Astea sunt povesti ca sa ne convinga cei care au scris biblia sa ii urmam. Daca Dumnezeu e atotputernic si nemuritor si fiul sau la fel, atunci moartea lui Iisus e o minciuna. Un nemuritor nu moare niciodata, deci povestea absurda iti merge la "suflet" daca nu gandesti si ajungi sa fii inselat. Asta e raspunsul logic.

Dumnezeu e puternic, vesnic, omul pentru el e nimic, iar povestea cu rascumpararea e minciuna absurda.

Trebuie sa gandesti logic. Are nevoie un Dumnezeu atotputernic si vesnic care poate face oricand orice ca tu sa crezi in el sau in povesti? Poate el sa iubeasca ceva neinsemnat fata de el cum e omul? Normal ca nu. Si atunci cine are nevoie sa crezi in povesti? Evident ca cei care le-au scris au nevoia asta ca sa te poata insela mai bine.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Ceva nemuritor, poate fi nemuritor. Dar poate fi omorât. Iar Isus Cristos nu a murit, a fost omorât.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Am inteles ce zici. Totusi un Dumnezeu atotputernic si vesnic nu are nevoie de nimic de la muritori, ca isi poate face orice si oricand. Chiar si comunicarea cu oamenii. Nu ar avea de ce sa se ascunda si sa nu comunice cu ei. Nu ar avea nevoie ca muritorii sa creada sau nu in ceva sau sa faca muritorii anumite lucruri. Asa e povestea ca sa mearga la "suflet". Nu e ceva serios.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Tu consideri că Biblia este opera unor oameni, nu este demnă de încredere și este contrară științei. ( Chiar dacă personal n-ai verificat...)
Îți prezint câteva detalii scrise în Biblie care la momentul respectiv nu erau cunoscute ( au fost descoperite la peste o mie de ani mai târziu) dar care sunt in conformitate cu realitatea ( am mai amintit de câteva dintre ele).
Referitor la creare.
1) un început. ( A existat un început al universului și respectiv pământului)
2) un pământ în stare primara, scufundat în întuneric și înfășurat în gaze grele și apă.
3) lumina
4) întinderea sau atmosfera.
5) marile zone ale uscatului
6)plante terestre
7)soarele, luna și stelele devin observabile de pe pământ, anotimpurile.
8) monștrii marini și creaturile zburătoare.
9)animale sălbatice și domestice, mamiferele.
10)omul.
Referitor la cum este stabilit pământul în spațiu. Deși la moment se credea că se sprijină pe elefanți și broaște țestoase Biblia spune " Dumnezeu... suspendă pământul pe nimic". De asemenea la Isaia se spune că pământul este rotund.
La Ecleziastul este descris circuitul apei din natură.
Pe timpul când națiunile "dezvoltare" foloseau excremente in medicină, Biblia spune că ele trebuiau îngropate și de asemenea dă indicații referitoare la igienă, carantină pentru bolnavi și pentru cei care au contactat cu trupuri.
Mai sunt multe detalii care dovedesc că Biblia nu este opera unor oameni ci are altă sursă.
Și acum cealaltă parte, susțineai că accepți doar lucruri demonstrate științific. Deci, prezintă te rog dovezi că viața poate apărea din materie moartă. Că o specie poate evolua în altă specie sau in ceva nou. (De exemplu nu există fosile de girafe care să aibă gatul 1/2 sau 3/4 din lungimea actuală)
Sper că nu aplici vorba "crede și nu cerceta" și crezi orbește tot ce spun unii care chipurile sunt " învățați".

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Biblia e scrisa cu mult timp in urma si are caracteristicile corespunzatoare timpului la care a fost scrisa, deci nu e utila si nu e practica. Interpretarea fortata care sa o aduca putin in prezent nu e productiva. Scopul bibliei nu e acela de a aduce cunoastere reala si se vede ca nu e de luat in seama cand faccem un lucru serios. Un doctor ca sa poata opera un pacient nu studiaza lucrul asta din biblie, un inginer mecanic nu studiaza mecanica din biblie si asa mai departe. Generalitatile si interpretarea fortata a primitivismelor din biblie ca fiind varful cunoasterii si adevarului are doar menirea de a justifica restul aberatiilor care nu se verifica si de a o mentine in viata ca instrument de manipulare a celor care nu cunosc biblia, a celor care nu au nici stiinta, a celor care judeca superficial. Dumnezeu e atotputernic si vesnic, poate face orice si oricand, deci pentru el omul este egal cu zero si e o fantezie sa spui ca Dumnezeu iubeste omul, ca Dumnezeu ii va da viata vesnica, ca Dumnezeu ajuta omul, ca Dumnezeu asculta rugaciunile si ritualurile primitive pe care le face omul, ca Dumnezeu e interesat de ce face sau nu face omul si asa mai departe. Biblia ca instrument de manipulare e destul de performant, dar ca ajutor real pentru oameni in general nu este. Cand ai stiinta care face lucruri concrete, verificabile, practice, nu mai are rost sa te tii de povesti. E ca si cand te-ai ascunde dupa deget sau ti-ai baga capul in nisip. Biblia nu e o carte stiintifica. Daca eu nu am stiinta unui lucru, nu inseamna ca pot accepta o poveste ca inlocuitor al nestiintei mele. Deci logic, pentru mine Dunezeu e natura, materia, universul, energia. Pot spune ca natura a facut totul. Pot spune ca natura e vesnica. Nu pot spune ca natura ma iubeste, nu pot spune ca natura ma ajuta sau ca ma ajuta daca cred in povesti, dar daca am stiinta pot folosi legile naturii ca sa am o viata mai buna. Biblia nu ma ajuta. E un simplu instrument de manipulare creat de oameni si pentru oameni. Sunt oameni care folosesc biblia pentru manipulare si ii ajuta sa traiasca mai bine, sunt oameni cu o gandire mai superficiala carora biblia le aduce "liniste" si se simt multumiti ca au viata vesnica, ca o entitate ii rasplateste pentru lucrurile banale pe care la fac in viata si e OK.
Eu pretuiesc doar stiina pentru ca se verifica si da rezultate, nu e amagire, nu e inselatorie primitiva.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Păi e normal ca un mecanic sa nu învețe din Biblie sa repare. E normal ca un medic sa nu învețe să opereze din Biblie, deoarece Biblia nu este nici carte de mecanică nici care de științe medicale. Ci este cartea care ne îndrumă spre Dumnezeu. Dar chiar dacă nu vreuna accepți Biblia tot prezintă informații pe care oamenii le-au descoperit că fiind adevărate cu multe sute sau mii de ani după cele afirmate de biblie.
1- pământul e rotund
2- legea carantinării
3- iubirea de bani aduce multa durere.
Iata, este de foarte mare actualitate. Si nu va fi depășită niciodată.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Cartea ne indruma spre un Dumnezeu inventat, inexistent si absurd. Pentru un zeu atotputernic, vesnic si care poate face oricand orice si oricum, omul are importanta egala cu zero si atunci promisiunile cu viata vesnica, iertare, rascumparare, rasplata pentru faptele banale ale unui om se vede ca sunt o inventie. Se vede ca zeul e invizibil, nu poate comunica, nu ajuta pe nimeni cu nimic, vizite in Rai n-a facut nimeni, deci fara dovezi stiintifice a spune ca e vorba despre lucruri adevarate echivaleaza cu o minciuna, o inselatorie, o amagire. Ca sa poti lua ceva in seama, ai nevoie de un randament, de o rigoare. Asa cu randament zero, rigoare zero, poti spune despre nimic ca e infinit. Iubirea de bani nu aduce nici o durere. Toti iubim banii. Normal ca exista si lucruri pe care nu le poti cumpara cu bani. Legea carantinarii: eu vad ca credinciosii se aduna in pandemie fara respectarea normelor de combatere a raspandirii virusului crezandu-se aparati de zeul invizibil. Ca Pamantul e rotund se stie de pe vremea lui Aristotel cu 300-400 ani inainte de Hristos cel din biblie, deci nu e din biblie. Cei care au scris biblia au avut de unde sa se inspire.
Cand ai la dispozitie stiinta care presupune o anumita rigoare si se verifica atat logic cat si practic tot ce vine din stiinta, e lipsit de eficienta sa cauti rezolvarea problemelor in povesti indoielnice, absurde si primitive care se verifica in proportie de sub 1%.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

As fi tare curios sa vad care este opinia ta legat de modul in care noi oamenii, planeta noastră au aparut. Care este scopul oamenilor, de ce existăm? Încotro ne îndreptăm?
Si de ce crezi ca Dumnezeu este inexistent si absurd? (Asta e paradox, ceva ce nu există nu poate fi absurd, dar trecem peste) de ce crezi ca Dumnezeu nu exista?
Si încă ceva, faptul că unii, care își spun creștini, se îmbulzesc sa pupe hoituri (aka moaște) si sa ia apă de la robinet pe post de apă sfințită, si să se împărtășeasca cu "trupul lui Isus Cristos " folosind aceiași linguriță, vezi doamne de argint care are nu stiu proprități are nu înseamna ca legea carantinarii consemnată în biblie, cu (aprox 1.500 de ani înainte de Cristos,) este invalidă ori învechită. Cine spune că se încrede de Dumnezeu ca nu ia COVID si merge în mulțime fără să-și ia măsuri de precauție, arată de fapt ca nu se încrede în Dumnezeu. Dumnezeu ne învață asa: "cel prevăzător vede nenorocirea si se ascunde".
Proverbe 22:3. Dumnezeu nu spune că cel prevăzător se încrede în mine și gata. Nu, ne îndeamnă să luăm toate măsurile pentru a ne ocroti de orice pericol: fizic, moral, si spiritual. În plus faptul că "toți iubim banii" nu înseamnă că avertismentul Bibliei, conform căruia cei care iubesc banii au mult de suferit, este invalid ori învechit. Biblia avertizează: dacă vrei ții cont, si esti ocrotit, dacă nu, nu ții cont, si ti se aplică partea B din versetul amintit mai sus: "ce-i fără experiență merg mai departe si suferă consecințele".

As mai vrea, dacă îmi permiți, sa imi arăți 2 sau 3 exemple de principii sau îndemnuri biblice care sunt depașite, care nu mai au valoare în prezent.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"As fi tare curios sa vad care este opinia ta legat de modul in care noi oamenii, planeta noastră au aparut."

Chiar inceputul inceputului nu-l stiu. Materia s-a organizat intamplator respectand legile fizicii. Asa au aparut conditii pentru viata pe Pamant si evolutia a dus la ceea ce avem noi astazi.

"Care este scopul oamenilor, de ce existăm? Încotro ne îndreptăm? "

Nu e nici un scop. Asa se aranjeaza materia sub diferite forme, chiar si "complicate." Pamantul nu e o crescatorie de oameni pentru un zeu inventat. Ca si celelalte vietuitoare, dorim sa traim mult si bine. Daca tot avem ceva inteligenta si vrem sa ne indeplinim dorinta asta cu povesti nu vom reusi. Pana acum doar stiinta e de folos si face ceva in sensul asta ca sa traim mai mult si mai bine.

"Si de ce crezi ca Dumnezeu este inexistent si absurd? "

Daca el a facut tot, e puternic si vesnic, poate oricand sa se arate. Daca nu se arata, atunci fie e minciuna, fie nu-l intereseaza omul. In ambele situatii e un Dumnezeu inutil pentru om. Dupa cum arata povestile (absurde, ireale si cu intentie de manipulare) e valabila varianta - nu exista Dumnezeu.

"Si încă ceva, faptul că unii, care își spun creștini, se îmbulzesc sa pupe hoituri (aka moaște) si sa ia apă de la robinet pe post de apă sfințită, si să se împărtășeasca cu "trupul lui Isus Cristos " folosind aceiași linguriță, vezi doamne de argint care are nu stiu proprități are nu înseamna ca legea carantinarii consemnată în biblie, cu (aprox 1.500 de ani înainte de Cristos,) este invalidă ori învechită. "

Sunt obiceiuri, traditii, ritualuri si deoarece omul isi doreste o viata mai buna, chiar cu neincredere face orice, se ia dupa altii, dupa propaganda religioasa si ajunge sa practice ritualuri primitive fara folos.

"Cine spune că se încrede de Dumnezeu ca nu ia COVID si merge în mulțime fără să-și ia măsuri de precauție, arată de fapt ca nu se încrede în Dumnezeu. Dumnezeu ne învață asa: "cel prevăzător vede nenorocirea si se ascunde".

Asta arata ca Dumnezeu nu ajuta si omul trebuie sa se ajute singur. ( E si normal, din moment ce nu exista Dumnezeu ca omul trebuie sa-si poarte singur de grija - e si o vorba - la pomul laudat (pomul laudat = Dumnezeu) nu te duci cu sacul.

"As mai vrea, dacă îmi permiți, sa imi arăți 2 sau 3 exemple de principii sau îndemnuri biblice care sunt depașite, care nu mai au valoare în prezent."

Din moment ce Dumnezeu nu exista uite exemple de lucruri depasite din cele 10 porunci:

1---"Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele."

2---" Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui."

3---" Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o."

Si trebuie sa mai fie, dar eu Biblia nu o citesc pentru ca o consider o lucrare absurda, mincinoasa, manipulatoare si nici n-am nevoie si timp de asa ceva, chiar daca e destul de scurta si nu mi-ar lua mult timp sa o citesc.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Scuze de întârziere.
Interesantă ideea asta: " Materia s-a organizat întâmplător..." adică dacă tu ai un bol cu cuburi mici, cuburi care pe fiecare dintre cele 6 fețe au litere, si le amesteci, si le arunci pe podea... care ar fi șansele sa se formeze cuvintele: enciclopedia britanica? Tot la fel cum crezi ca ceva care să organizat întâmplător poate să creeze ceva atât de complex, corpul uman?

Legat de faptul ca: "Oamenii nu au niciun scop" imi vine in minte o vorba, o zicală, care mie imi place mult: "barca care nu stie spre ce port se îndreaptă, niciun vânt nu îi este prielnic". trebuie să existe un scop pentru care noi oamenii suntem creați.

Faptul că Dumnezeu nu se arată, nu înseamnă că nu există. Sunt multe lucruri pe care nu le vezi, dar esti convins ca există, si le vezi efectele: vântul, creierul tau, fotosinteza, polenizarea plantelor etc. Crezi în astea. În toate. Sunt convins.

Prin faptul că Dumnezeu ne cere să respectăm anumite principii, cum e cel pe care l-am amintit, (sa ne ocrotim de nenorocire, sa fim prevazatori. atenți. ) Dumnezeu vrea sa ne ajute sa cultivam ascultare, sa ne ajute sa înțelegem cât de bine ne merge când ascultăm. Dar chiar si așa, si chestiuni de care oricât ne-am păzi nu putem sa scăpăm: o boala incurabilă, un accident neprevăzut, în cele din urmă, moartea. Aici este răspunsul mai complex, se poate explica de ce Dumnezeu nu ne ocrotește de ele, si are legatura cu controversa universală ridicată de Diavol în legătură cu noi oamenii. Pot sa ți-l dau, dar am scris deja foarte mult, si vreau sa închei cu faptul ceea ce ai zis tu, primele 3 porunci din cele 10, pleci de la premisa că Dumnezeu nu există. Dar nu poti dovedi 100%, deci concluzia ca cele 3 porunci sunt inutile, nu este potrivită pentru că baza de la care ai plecat cu argumentația ta, nu este dovedită 100%. Tu spui ca Dumnezeu nu există. Dar dacă există? Sunt valabile cele 3 porunci pe care le ai amintit?
Iti las în privat link-ul la o publicație care arată cât de utilă este biblia în prezent. Sper sa o rasfoiesti.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

1)---"dacă tu ai un bol cu cuburi mici, cuburi care pe fiecare dintre cele 6 fețe au litere, si le amesteci, si le arunci pe podea... care ar fi șansele sa se formeze cuvintele: enciclopedia britanica? Tot la fel cum crezi ca ceva care să organizat întâmplător poate să creeze ceva atât de complex, corpul uman? "

Da, e corect. Cand arunci un zar, ai o anumita probabilitate sa iti cada una din cele 6 fețe. Asa si in natura, in milioane de ani din atatea galaxii si planete exista posibilitatea sa apara viața la intamplare din nimic respectandu-se legile fizicii, ca daca nu s-ar respecta legile fizicii, normal ca nu ar fi nimic.

2)---"Legat de faptul ca: "Oamenii nu au niciun scop" imi vine in minte o vorba, o zicală, care mie imi place mult: "barca care nu stie spre ce port se îndreaptă, niciun vânt nu îi este prielnic". trebuie să existe un scop pentru care noi oamenii suntem creați. "

Cand arunci un zar si cade una din fețe, faptul ca a cazut o fata si nu alta e intamplator, nu are scop.

3)---"Faptul că Dumnezeu nu se arată, nu înseamnă că nu există. Sunt multe lucruri pe care nu le vezi, dar esti convins ca există, si le vezi efectele: vântul, creierul tau, fotosinteza, polenizarea plantelor etc. Crezi în astea. În toate. Sunt convins. "

Eu zic ca Dumnezeu e Natura = legile fizicii si Natura exista, dar nu e personajul din Biblie, acela e facut dupa chipul si asemanarea omului cu vointa cu pretentii, cu sentimente. Natura nu are nici un sentiment. Sunt legi si atat, legi care nu pot fi incalcate niciodata de nimic, de aceea nici nu exista minuni. Totul se desfasoara conform legilor fizicii.

4)---"Prin faptul că Dumnezeu ne cere să respectăm anumite principii, cum e cel pe care l-am amintit, (sa ne ocrotim de nenorocire, sa fim prevazatori. atenți. ) Dumnezeu vrea sa ne ajute sa cultivam ascultare, sa ne ajute sa înțelegem cât de bine ne merge când ascultăm."

Acelea nu sunt principiile de la Dumnezeu. Niste oameni le-au scris ca sa le fie bine lor si contin printre altele si niste reguli de convietuire civilizata.

5)---"Dar chiar si așa, si chestiuni de care oricât ne-am păzi nu putem sa scăpăm: o boala incurabilă, un accident neprevăzut, în cele din urmă, moartea. Aici este răspunsul mai complex, se poate explica de ce Dumnezeu nu ne ocrotește de ele, si are legatura cu controversa universală ridicată de Diavol în legătură cu noi oamenii."

Materia e in continua miscare si transformare. Omul ca forma de existenta a materiei la un anumit moment dat nu va ramane asa pe vecie, deci moartea, boala, accidentul se intampla si ele in mod aleator, moartea fiind o regula, nimic nu e vesnic.

6)---"Tu spui ca Dumnezeu nu există. Dar dacă există? Sunt valabile cele 3 porunci pe care le ai amintit? "

Dumnezeu nu exista din cauza ca e produsul unor scrieri care nu sunt conforme cu realitatea, iar poruncile respective sunt de la oameni, nu de la Dumnezeu

a)---La prima porunca toate bisericile si icoanele, si scrierile religioase sunt "chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul." deci se contrazice putin porunca pe ea insasi si are ca scop mentinerea credinciosului la o religie din cele multe, ca sa nu isi aleaga alta religie ca sunt multe.

Dumnezeul gelos e o aberatie. Un Dumnezeu atotputernic si vesnic nu e marcat sau interesat de lucruri marunte cum e omul fata de el. Trebuia pusa in porunca si gelozia asta ca sa motiveze prin frica credinciosul sa nu mearga la alta religie sau sa renunte la ea.

b)---"Să nu iei în deşert Numele Domnului" e la fel ca prima, un mod de a constrange credinciosul sa pretuiasca acel Dumnezeu inventat dupa chipul si asemanarea omului.

c)---"ziua de odihna" asigura linistea comunitatii intr-o anumita zi ca sa poata merge la biserica unde sa i se intareasca convingerile credinciosului. Cand ai o treaba care nu suporta amanare, de exemplu sa operezi un accidentat sa nu moara, nu mai respecti "poruncile" Dumnezeului inventat ca iti moare omul daca traiesti in lumea povestilor si nu tii cont de realitate.

Am sa ma uit la link-ul respectiv.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Revin, si te intreb: dacă există legi ale fizicii, nu-i logic ca există si un legiuitor?
Tu, ții palma deschisă, si nu nu ai nimic acolo. Strângi pumnul, si dupa 5 minute, îl desfaci. Ai ceva acolo dacă nu ai pus nimic? Nu. Dar dacă nu pui, și deschizi pumnul peste o lună, un an, ori 100 de ani? Tot nimic. 1 milion de ani? Tot nimic. Exemplul e puțin absurd, stiu, dar stiu ca înțelegi si ideea: din nimic nu iese ceva. Iese nimic. La fel, sapi în grădină, si astupi înapoi. Creste ceva? Nu. Dar dacă sapi si pui un sâmbure de ceva, o semință, un cartof. De acolo iese ceva. ce ai pus. Dar ai pus, ca sa iese. Din nimic iese nimic.
E putin imoral si ilogic sa spui ca din nimic sau adunat materiile si gazele si ce o mai fi acolo, si respectând legile fizicii a iesit ceva, pentru că zarul nu se aruncă singur, îl aruncă cineva.
La faza cu icoanele, de unde stii ca nu sunt religii, ori culte care demască si condamnă idolatria, si la ei nu se gaseste nicio asemănare a vreunui personaj înaintea căruia se se plece, ori sa il sărute? Pentru acești oameni, porunca aceasta este valabilă.
Si nu mi-ai raspuns:
De ce crezi ca există vânt? Pentru ca nu îl vezi.
De ce crezi ca ai creier? De ce esti convins ca il ai? Nu il vezi. Ficat ai? Rinichi? Nu-i vezi. De unde stii că ii ai?
De ce crezi ca exista fotosinteză? Nici pe ea Nu o vezi.
Polenizarea? Nici pe ea Nu o vezi. Eu zic ca nu există. Ca nu o vedem. Cine spune că plantele sunt polenizate, minte. E doar în capul lor. Asa ceva nu exista.winking

| fllu07 explică (pentru fllu07):

"Ca matematician, am învățat să calculez probabilitatea producerii unui eveniment. În plus, știam că, pentru ca viața să apară spontan, proteinele trebuiau să existe deja. Prin urmare, am încercat să calculez probabilitatea ca o proteină să apară în urma unui proces nedirijat. Proteinele se numără printre cele mai complexe molecule cunoscute, iar celulele vii au mii de tipuri de proteine care interacționează între ele într-un mod foarte precis. Mi-am dat seama, ca și alții de altfel, că formarea spontană a unei proteine este atât de improbabilă, încât efectiv este imposibilă! Nimic din ce am citit legat de teoria evoluției nu oferea explicații satisfăcătoare privind modul în care aceste molecule extrem de complexe puteau să se creeze singure, ca să nu mai vorbim de sistemele vii alcătuite din numeroase molecule. Faptele m-au convins că există un Creator."

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"Revin, si te intreb: dacă există legi ale fizicii, nu-i logic ca există si un legiuitor? "

Nu exista legiuitor in natura. Nu putem compara viata omului cu Natura. Natura nu are nevoie de legiuitor.

Materia e in continua transformare, nu sta pe loc, deci in timp apare ceva diferit de ce a fost cu ceva timp in urma si asa apare viata, din intamplare si tot din intamplare si din interactiunea cu mediul dispare.

Vantul il vezi daca are praf, fum, il simti, ii vezi efectele, deci e ceva real. nu e un Dumnerzeu de poveste.

Sunt convins ca am creier, ca a fost studiat, nu s-a gasit om fara creier (fara minte da, dar fara creier nu). Stiinta a aratat ca avem creier, la fel ca si multe alte specii de vietuitoare.

Fotosinteza: tot stiinta a verificat ca exista, s-au facut expeimente care se pot reface oricand si dau acelasi rezultat.

Stiinta nu se compara cu povestile religioase, unde omul inselat cu povesti poate sa citeasca de sute de ori povestile, poate sa se roage la personajul inexistent Dumnezeu de mii de ori si nu obtine absolut nimic.

Polenizarea e foarte vizibila, cum sa nu vezi cum vantul si insectele deplaseaza granulele de polen.

Nu e asa de imposibil sa apara proteina. Substantele au anumite proprietati care permit lucrul asta. Ca sa obtii experimental in cateva zile ceea ce s-a obtinut in milioane de ani si in conditii speciale necunoscute e mai dificil si nu se asteapta nimeni la un experiment foarte reusit. Si un zar cand il arunci poate sa iti cada din prima aruncare numarul dorit, sau poti sa il arunci de un numar mai mare de ori fara sa iti cada numarul asteptat.

Daca crezi in existenta unui creator, atunci si acel creator trebuie creat, ca din nimic nu iese nimic, deci avem creatorul creatorului creatorului creatorului... pana la infinit si nu ne oprim.

Dumnezeul din poveste nu are nici o logica. In poveste Dumnezeu are vointa si sentimente, face lucruri inutile, face intai un Adam, apoi o Eva, ambii analfabeti care nu stiu sa scrie, sa citeasca, sa vorbeasca, ca daca vorbeau se intelegeau cu creatorul mai bine, nu erau niste pacatosi si aveam de la ei niste scrieri. Creatorul nu le-a spus cum sta treaba, ca pentru creator Adam si Eva erau niste vietuitiare inferioare. Deci creatorul era cam inapoiat ca a facut 2 pacatosi needucati. Apoi cei care se lauda cu povestile venite de la creator au niste povesti atat de primitive si care nu se potrivesc deloc cu realitatea, incat il fac de rusine pe creator. Creatorul din moment ce poate face oricand, orice si e vesnic, pentru el omul nu reprezinta mai nimic si e exclus sa aiba creatorul pretentii de orice fel de la om sau sa rasplateasca omul pentru actiunile sale. E totul atat de clar, de simplu, incat nu are rost sa-ti pierzi vremea cu povesti. Rolul povestilor e doar acela de a insela, de a minti si in felul asta unii oameni ii paraziteaza pe ceilalti, lucru intalnit si intre specii si in cadrul aceleiasi specii de vietuitoare. Omul fiind mai evoluat, avand si ceva ratiune apare fenomenul de parazitare intre indivizi prin inselarea cu povesti.
Stiinta e reala. Nu iti cere omul de stiinta sa il crezi, nu iti cere bani, cum se intampla cu religia si credinta in povesti.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"Biblia e scrisa cu mult timp in urma si are caracteristicile corespunzatoare timpului la care a fost scrisa" - tocmai ți-am prezentat dovezi că nu este așa, nu susține părerile greșite care circulau la momentul respectiv.
"Scopul bibliei nu e acela de a aduce cunoastere reala" "Un doctor ca sa poata opera un pacient nu studiaza lucrul asta din biblie, un inginer mecanic nu studiaza mecanica din biblie" - e așa greu sa judeci logic? Sau e ceva imposibil pentru tine? Scopul bibliei este de a face cunoscut cum a apărut viața și care e scopul Creatorului cu privire la pământ. Cât privește doctorul sau mecanicul, nici studiul geografiei nu le va fi de mare folos in munca lor. Dar aceasta nu înseamnă că geografia e ceva inutil.
"Cand ai stiinta care face lucruri concrete, verificabile, practice," "Daca eu nu am stiinta unui lucru, nu inseamna ca pot accepta o poveste ca inlocuitor al nestiintei mele." - copilașule, ți-am prezentat lucruri concrete și verificabile, dar se vede că sunt prea complicate pentru tine, tot odată te-am provocat să prezinți ceva dovezi în favoarea teoriei de care te ții, dar tot nimic. Deci în cazul tău nu este vorba de știință, dovezi, argumente ci de o credulitate oarbă și de prejudecăți adânc înrădăcinate.
"Eu pretuiesc doar stiina pentru ca se verifica si da rezultate, "- dacă ar fi fost așa demult și fi prezentat ceva, dar tu prețuiești doar "falsa știință", doar pe cei care în tendința de a ieși în văzul tuturor falsifică și spun minciuni. Ești adeptul celor care au promovat "verigă lipsă" "Ida" și "omul de piltdown".
Adevărata știință este însă în armonie cu Biblia.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

"Scopul bibliei este de a face cunoscut cum a apărut viața și care e scopul Creatorului cu privire la pământ."

Scopul asta e doar de fatada, ca in realitate scopul real e acela de a manipula naivii. Nu poti avea pretentia de la niste carti scrise de niste oameni care spun ca au intrat in legatura cu divinitatea fara sa poata demonstra lucrul asta ca reprezinta un adevar, ca reprezinta realitatea sau ca constituie o baza pentru a merge mai departe.
Biblia nu e stiinta pentru ca nu are la baza cercetarea si rigoarea stiintifica. Biblia e o carte cu povesti pentru ametit naivii si nestiutorii.

Ce valoare are Biblia cu povestile ei cand nu e in stare sa dateze nimic din ceea ce inseamna aparitia si evolutia vietii pe Pamant. Are valoarea zero. Mai mult decat o poveste care e in fapt o minciuna nu este si nu va fi niciodata. De ce e minciuna? Pentru ca e scrisa de oameni care se pretind a fi fost in contact cu "creatorul" si asta e un lucru fals, o minciuna.

Credulitate oarba au doar credinciosii. Eu nu am asa ceva. Daca ti se pare ca am, e problema ta, e gandirea ta. Asa cum poti pretui o scriere primitiva falsa si sa zici ca e in concordanta cu realitatea, tot asa poti sa spui ca eu am "credulitate oarba". Ma pot astepta la mai mult de la tine? Cu siguranta ca nu.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"niste carti scrise de niste oameni care spun ca au intrat in legatura cu divinitatea fara sa poata demonstra lucrul asta". - faptul că conține adevăruri ce au fost descoperite mult mai târziu este o dovadă că Biblia este inspirata de Dumnezeu.
"evolutia vietii pe Paman" - Biblia susține creaționismul, nu evoluția.
Tu ești cel care susține evoluția dar nu e in stare să aducă dovezi.
Jalnică încercare.
Cum erai credul naiv așa și rămâi.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Stiinta te iubeste: iti da casa, masina, caldura, mancare, medicamente, telefon, televizor, calculator.
Dumnezeu te iubeste: te lasa sa mori in razboaie, accidente, de boala, de frig, de foame si iti da somnul de veci.
Biblia e o arma psihologica de manipulare a naivilor nestiutori.
La stiinta nu trebuie sa te rogi degeba ca la Dumnezeu. Stiinta e reala si te ajuta. Biblia e poveste. Te rogi la nimic si obtii nimic.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

rolling on the floor
Deci dacă tu..., pardon, nu tu, altcineva, ( tu nu ai reuși) reușește să înțeleagă 5%cum funcționează Windows-ul, aceasta înseamnă că nu există un programator? Ce logică de foi bani ai!
Cât te privește, tu nici atât n-ai înțeles dar aceasta nu te împiedică să susții că nu există programator și că Windows-ul a "evoluat" dintr-un abac din lemn.
Pe lângă aceasta, știința nu-ți dă ci omul care gândește logic și care cercetează creația lui Dumnezeu, poate folosi aceste cunoștințe spre folosul său.( Aceasta nu înseamnă că nu există un Creator)
Cât privește războaiele, bolile și moartea sunt consecințele alegerilor umane. Unul și-a dorit să decidă el singur ce este bine și ce rău, alții avizi de putere și bogății doresc sa acapere cat mai mult...
Dar nu dispera, când vei trece de la grădiniță la școală poate vei învăța ceva, poate chiar vei reuși să înveți a gândi logic...

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Faci asocieri care nu sunt cele mai potrivite cu windows-ul si cu alegerea omului.

Natura nu are creator asa cum nici Dumnezeu nu are creator.

Legile naturii care nu sunt ca legile facute de oameni ci sunt doar proprietatile materiei la fel nu e nevoie sa fie create de cineva asa cum nici Dumnezeu nu e nevoie sa fie creat si e dintotdeauna prezent.

Deci pentru mine Dumnezeu e Natura cu regulile ei care nu depind de nimeni si de nimic si nu e nevoie sa te rogi sau sa faci ceva anume dupa o carte cu povesti ca sa obtii ceva de la Dumnezeu ca nu ti se indeplineste absolut nimic.

Doar descoperind legile naturii le poti folosi in folosul tau, nu apeland la povesti si ritualuri fara efect.

Razboaiele si bolile nu sunt chiar alegerea tuturor.

Daca un individ vrea sa imi dea in cap cu ceva, nu e alegerea mea, e a acelui individ si Dumnezeu nu ma ajuta ca si cand eu as fi fost vinovat de alegerea acelui individ.
Daca mananc ceva stricat si ma inbolnavesc fiind inselat de un individ care mi-a vandut mancarea stricata pe banii mei castigati prin munca cinstita, Dumnezeu din nou nu ma ajuta ca si cand eu as fi vinovat, nu cel care m-a iselat.

Deci logica ta ca Dumnezeu nu te ajuta pentru ca esti vinovat de ceva e o logica stramba, nedreapta si lipsita de omenie.

Daca eu vad un om accidentat care s-a accidentat din vina lui, desi nu-l iubesc, eu il ajut, ca asa e omeneste, asa e corect si asa e bine.

Ce face Dumnezeu? Poate sa ajute ca e atotputernic, vede omul ca are nevoie de ajutor si nu-l ajuta. Si pe deasupra il mai si iubeste.

Daca tu esti de parere ca atunci cand poti ajuta e corect sa nu ajuti pentru ca ii cauti pricina aceluia care trebuie ajutat si chiar daca omul e nevinovat tu tot nu-l ajuti si apoi numesti comportamentul asta iubire dumnezeiasca, atunci e clar ce logica ai, ce intelegi tu prin ajutor, prin iubire, prin omenie, prin dreptate.

In conditiile astea am convingerea ca logica mea pe care tu o numesti de gradinita e mult mai buna de cat logica ta pe care cu mandrie o consideri corecta.

Din cartea cu povesti doar logica asta stramba razbate si atunci e firesc sa nu consider cartea cu povesti un lucru bun, un adevar sau un model de urmat. (In cartea cu povesti nimic nu e ce ar trebui sa fie: puterea nu e putere, bunatatea nu e bunatate, ajutorul nu e ajutor, iubirea nu e iubire, dreptatea nu e dreptate, viata vesnica nu e viata, moartrea nu e moarte, sacrificiul nu e sacrificiu, curatenia nu e curatenie, realitatea nu e realitate, adevarul nu e adevar si doar minciuna are sanse sa fie cu adevarat minciuna)

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Orice lege e produsul unui legislator. Cel mai simplu e să afirmi ca tine - proprietatea materiei dintotdeauna..., dar dacă ai cunoaște barem ceva despre acele legi și reglajul lor fin și precis, care dacă ar fi puțin altfel n-ar fi existat nimic, n-ai mai vorbi aiurea.
Despre alegeri, ținând cont că ești că un copil mic care vrea totul și acum, nici nu are rost să-ți redau iar ce a implicat alegerea făcută de Adam și de ce Dumnezeu le-a acordat oamenilor un timp in care să încerce să se guverneze singuri.
Dacă ai scoate ochelarii de cal de pe ochi ai vedea clar că toate calitățile Creatorului sunt văzute prin lucrurile create.
" Căci calitățile sale invizibile, da, puterea sa eternă și dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute, așa că ei sunt fără scuză".

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Ce se verifica e OK, iar ce nu se verifica e minciuna.
Nu ma intereseaza cartile cu povesti puerile, mincinoase, absurde si inutile.

Stiinta se verifica si e utila, iar religia e o minciuna de care eu nu am nevoie si cred ca e valabil pentru toti lucrul asta.

Cui ii plac povestile sa fie sanatos.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Iar un răspuns de copil mic.
"Ce se verifica e OK, iar ce nu se verifica e minciuna." rolling on the floor Păi tocmai că ți-am prezentat lucruri care au fost verificate și sau dovedit adevărate. De la tine aud doar evoluție bla bla bla și nici o dovadă, nici un argument care ar dovedi că e o teorie validă. Mai mult, aud de la tine doar - începutul nu-l cunosc, celelalte nu le știu, asta n-am citit...
Iar când ai trasni-to cu "proteinele formate întâmplător" mă bufnit râsul. Ai barem idee cum este compusă o celulă? Cea mai simplă celulă ( deși simplă no poți numi)...
"Stiinta se verifica si e utila," - adevărul se verifică și este util. Nu tot ce pretinde a fi " științific" e adevărat. Ți-am scris de falsuri promovate de "pretinși oameni de știință" pentru a susține teoria evoluției...

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Credinta e specifica nestiintei. Cand nu stii multe, crezi orice. Asa e un copil, orice ii spui crede pentru ca nu are stiinta, deci copilul mic are credinta mai multa, invers de cum spui tu: ca eu daca nu am credinta am raspuns de copil.
Deci observ ca la tine totul e pe invers, iar gandirea de copil te caracterizeaza pe tine si cum esti pe invers mi-o atribui mie, deci e clar ca ce spui tu e tot timpul pe invers asa cum e si biblia in care crezi, biblie unde se constata ca viata vesnica nu e viata, moartea nu e moarte, invierea nu e inviere, binele nu e bine, rasplata nu e rasplata, creatia nu e creatie, sacrificiul nu e sacrificiu, ajutorul nu e ajutor, adevarul nu e adevar, curatenia nu e curatenie si asa mai departe.

Un om cu o gandire matura are stiinta si nu-l inseala nimeni.

Trebuie urmarita eficienta, randamentul.

Cati oameni au inviat? Nici unul, ca e minciuna, dar sa zicem 200 bucati la 7 miliarde. Cat e randamentul? Aproape zero. 200/7miliarde

Cati oameni sunt vii dintre cei morti? zero din 7 miliarde. Cat e randamentul? Zero.
Asta e religia. Minciuna.

Teorema lui Pitagora e stiinta. De cate ori o verific e aceeasi, randament = 1 = maxim. Asta e stiinta. Adevar.

Deci vorbim degeaba. Tu esti pe invers corespunzator Bibliei si e problema ta happy

Eu nu sunt amator de povesti, deci raman la stiinta si folosesc din ea atat cat imi trebuie si daca tu ai nevoie de anumite explicatii stiintifice in anumite domenii, va trebui sa studiezi domeniile respective ale stiintei nu sa astepti raspunsuri de la mine happy

In plus, daca stiinta nu are un lucru dovedit, nu inseamna ca o poveste nedovedita adica biblia si credinta pot inlocui stiinta.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

În primul rând biblia si stiinta nu se contrazic. Din contră stiinta a făcut unele afirmatii, care erau deja consemnate în biblie. Dar stiu, tu nu recunoști, deci nu te obosi sa contraargumentezi. Mai mult, Dumnezeu nu pretinde sa fi prost, bătut in cap, leneș ca sa ai credință, cum susții tu. Isus Cristos a spus că prima porunca, si cea mai importanta, este aceea de al iubi pe Dumnezeu cu... toată mintea. De ce cu toată mintea? Deoarece Dumnezeu vrea sa ne implicam rațiunea. judecata, în închinarea pe care i-o aducem. Dumnezeu nu vrea roboți care să asculte ca asa zice el. Dumnezeu așteaptă de la noi sa intelegem principiile sale, sa devenim maturi. Si sa le respectăm pentru că înțelegem că ne este bine dacă ascultăm.

Ziceai ca biblia e primitivă, ca e depășită, ca nu mai are valoare azi. Poftim: Proverbele 17:14 spune- "A începe o dispută este ca și cum ai deschide un stăvilar; pleacă înainte să izbucnească cearta.
https://stirileprotv.ro/......ectul.html

Dacă aplica îndemnul biblic, era în viață acel tânar? Sigur după capul tau, e o întâmplare. nu-i biblia de actualitate.

Proverbele 28:14 - Fericit este omul care este mereu vigilent, dar cel care își împietrește inima va ajunge în necaz.
Dacă aplicau acest principiu, majoritatea celor infectati sau decedați de COVID, care era situația? Ce spune "stiinta"? Purtați mască, spalati-va pe mâini, păstrați distanța socială etc. cu alte cuvinte fiti mereu atenți, precauți, vigilenți.

Dar nu, biblia nu e de actualitate. Dacă erau trecute aceste îndemnuri în orice alta carte, muaaa ce bine spus, extraordinar. bine punctat. Dacă scrie in Biblie nee, e învechită, nu e de actualitate, si in plus avem alergie la tot ce vine de la Dumnezeu.

| fllu07 explică (pentru iurii75):

Păi da, după logica lu halogen001 atât lipsește doar, începutul. Nu stie exact exact cum să format. În rest totul e punctat, așezat, la locul lui, totul decurge perfect. asa din întâmplare. Ca si cum ai construi o casă pe un teren mlăștinos. Fundația, sau temelia, daca nu sta bine, poti tu să asezi apoi ornamentele în casă, poti aseza bibelourile în vitrină, toate le poti face perfect. Totul e inutil. nu te ajută temelia, baza, de la care ai inceput. Tot așa și argumentațiile lu halogen001: începutul nu-l stie, baza de la care a plecat. în rest totul e perfect adevarat si verificat. Păi nu zice știința? Zice. laughing laughing

| iurii75 a răspuns (pentru fllu07):

Nu doar fundația lipsește, și pereții la fel.
Nu cunoaște nu doar începutul, ci și cum au "evoluat" pe urmă ființele.

| fllu07 explică (pentru iurii75):

Bine ca are acoperișul. si'un horn de toată frumusețea. laughing

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"Credinta e specifica nestiintei. Cand nu stii multe, crezi orice."- îți dai seama că te-ai descris pe tine? Doar cu o corectare, nu "credința" ci "credulitatea". Nu știi cum a apărut viața, nu ai idee cu e compusă o celulă și cum funcționează, nu și idee cum au "evoluat" speciile și dacă în genere e posibil aceasta... Deci nu cunoști, dar deoarece ești credul, crezi ce ți s-a spus.
"invers de cum spui tu: ca eu daca nu am credinta am raspuns de copil."- greșit, dai răspunsuri de copil mic deoarece până și un copil ar argumenta mai bine decât o faci tu.
"biblie unde se constata ca viata vesnica nu e viata, moartea nu e moarte, invierea nu e inviere, binele nu e bine, rasplata nu e rasplata, creatia nu e creatie, sacrificiul nu e sacrificiu, ajutorul nu e ajutor, adevarul nu e adevar, curatenia nu e curatenie si asa mai departe."- nu știu de unde ai luat așa păreri stupide, poți argumenta cumva afirmațiile tale?
"daca tu ai nevoie de anumite explicatii stiintifice in anumite domenii, va trebui sa studiezi domeniile respective ale stiintei nu sa astepti raspunsuri de la mine " - deja demult am studiat, și mai studiez. Anume de aceia și sunt convins că abiogeneza și evoluția sunt niste mituri. Totuși tu ești cel care le susține, deci tot tu ai de adus dovezi în sprijinul acestor povești.
"adica biblia si credinta pot inlocui stiinta."- copilașule, de unde ai luat această idee fixă că Biblia și credința se stăruie să înlocuiască știința? Vezi să nu devii paranoic...
Când cineva reușește să descopere, să înțeleagă cum funcționează un anumit lucru - bravo lui, numeni nu-i ia meritul. Dar aceasta nu dovedește că nu există un Creator.
Problema e când cineva încearcă să promoveze minciuni sfruntate dandu-le drept "adevăruri științifice".
De asemenea e problemă când cineva judecă lucruri despre care habar nu are, știe doar niste zvonuri de la baba Agrafia.
Mai amuzant pe cinste! big grin

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"biblia si stiinta nu se contrazic":

Ce spune Biblia:
În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

Ce spune stiinta:
Fulgerul este un arc electric luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică între nori cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite.

Cat despre Covid am vazut preoti indemnand la pelerinaje in timpul pandemiei, am vazut preoti care nu purtau masca, care spuneau ca folosirea aceleiasi lingurite e igienica si nu duce la raspandirea bolilor, deci asta e realitatea.

"avem alergie la tot ce vine de la Dumnezeu" Daca pe Dumnezeu nu-l vede nimeni, cum pot sa spun ca scrierile acelea sunt de la Dumnezeu?
Si mai ales ca sunt atat de primitive si contradictorii.
Adevarul e adevar si minciuna ramane minciuna.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Iti dau raspunsul dat lui flu07 cu copy paste:

"biblia si stiinta nu se contrazic":

Ce spune Biblia:
În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

Ce spune stiinta:
Fulgerul este un arc electric luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică între nori cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite.

Cat despre Covid am vazut preoti indemnand la pelerinaje in timpul pandemiei, am vazut preoti care nu purtau masca, care spuneau ca folosirea aceleiasi lingurite e igienica si nu duce la raspandirea bolilor, deci asta e realitatea.

"avem alergie la tot ce vine de la Dumnezeu" Daca pe Dumnezeu nu-l vede nimeni, cum pot sa spun ca scrierile acelea sunt de la Dumnezeu?
Si mai ales ca sunt atat de primitive si contradictorii.
Adevarul e adevar si minciuna ramane minciuna.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeul tau e unul fals de poveste, care de destept si de puternic ce e a facut omul animal nestiutor care se chinuie sa descopere legile naturii. Si de puternic bun si iubitor ce e a facut oamenii sa se omoare intre ei in razboiaie, sa moara de boli si de foame in nestiinta. Asa de bun si iubitor e Dumnezeul tau de poveste.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

rolling on the floor
Mă îndoiesc că ai citit barem ceea ce ai copiat. Altfel știai că nu există o carte biblică care sa poarte numele "Moise". Că și "hes."
De asemenea înțelegeai că Biblia nu afirma că de fiecare data când fulgeră aceasta este o expresie a mâniei lui Dumnezeu.
Luca 10:18 nu spune că un fulger ar fi in realitate Satan aruncat din cer, e o comparație, la fel de repede...
Tot ce ai copiat fără a gândi dovedește doar că ești incompetent nu doar la capitolul "evoluție" ci și la " literatură" și "frigurile de stil". Sincer, nu aveam așteptări mari din partea ta, dar nici chiar la așa aiureli nu mă așteptam.
"Cat despre Covid am vazut preoti indemnand la pelerinaje in timpul pandemiei,..." of, chiar e atât de greu sa încordezi puțin creierul? Ce treabă are Dumnezeu și cuvântul său cu acești oameni ipocriți și fără minte? Ți-am prezentat normele referitoare la igienă și carantină care au fost date cu mult înaintea descoperirii cum se răspândesc bolile infecțioase. Și atunci cu ce ocazie pui prostiile acestor oameni pe seama Bibliei?
Biblia spune "să-ți iubești aproapele că pe tine însuți", " cum doriți să procedeze cu voi alții așa procedați și voi cu ei". Procedează ortodocșii astfel? Nu, din contra, se ucid între ei în conflicte militare ( și nu numai) folosind arme care au fost "sfințite" de "preoți".
Este o prostie să acuzi Biblia de faptele lor la fel cum ar fi stupid să acuzi știința de falsurile promovate de unii pretinși "savanți" în încercarea de a susține teoria evoluției.
"ce e a facut omul animal nestiutor care se chinuie sa descopere legile naturii"- dacă te consideri animal te pot doar compătimi, dar e alegerea ta. Cât mai privește e mult mai satisfăcător sa faci singur un lucru sau să descoperi ceva decât să ți se deie totul de-a gata.
" a facut oamenii sa se omoare intre ei in razboiaie, sa moara de boli si de foame"- repeți aceleași prostii, nu îl poți învinovăți pe Dumnezeu de faptul că oamenii au respins conducerea sa și au dorit să se guverneze singuri.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Ce să-ți zic. te-ai găsit sa analizezi subiectul cu fulgerele. vezi doamne contrazic stiinta. Fals. O sa il aprofundez si îți răspund. Dar nu știu ce inseamna HES 1:14.

Cât despre faptul că unii preoți, capi religioși, pastori, îndemna la nesupunere față de îndrumarile autorităților legat de prevenirea COVID nu înseamna ca normele Bibliei nu sunt bune.
Si codul penal din România prevede legi si directive clare, dar pentru faptul că unii le încalcă însemna că codul penal nu este bun? Ca nu are valoare? Nu. Înseamnă că respectivii care îl încalcă sunt răzvratiti si nesupuși, instigatori, egoiști (se gândesc doar la binele lor).

Nu o sa îl poți vedea pe Dumnezeu niciodată. La fel cum nu o sa Iti poți vedea creierul. Dar pe Dumnezeu îl poți vedea prin Alte aspecte. Dar alegi sa ignori acele aspecte, le pui pe seama naturii oarbe. Apoi "zbieri în gura mare" nu există Dumnezeu. Nu il văd. Deci nu există.

| fllu07 explică (pentru iurii75):

Trebuie să citească? Oricum nu crede că are creier ca nu îl vede.
Deci ne'având creier nu il implică în procesul de gândire. Important e ca a gasit un butoi de lături si rahat si pune jetul pe biblie.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Biblia e fantezie, nestiinta, minciuna, inselatorie. Daca era "cuvantul lui Dumnezeu", depasea orice stiinta existenta in prezent, dar se vede ca nu e de la nici un Dumnezeu si nu e mai mult decat o poveste primitiva care nu e de ajutor. Insusi personajul principal e un simbol al prostiei si absurdului. Un Dumnezeu asa de destept face un singur "om" Adam si acela pacatos neascultator si retardat care nu are de la Dumnezeu nici un pic de cunoastere si inteligenta.
Un Dumnezeu atotputernic si vesnic nici nu are de ce sa faca ceva si apoi sa ii placa sau nu, pentru ca nu il afecteaza cu nimic.
Cum sa se astepte credinciosii ca un asemenea Dumnezeu invizibil le va da ceva pentru credulitate cand el nu a fost in stare sa faca un om bun si e absent pentru totdeauna? Se vede existenta si ajutorul lui.
Am eu un Dumnezeu mai real, Natura care e vesnica, care a facut si face totul si care nu are nici o pretentie. Natura o vad si e reala, nu e personaj de poveste.
De asta cand se roaga cineva la Dumnezeul biblic o face degeaba, pentru ca nu exista.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Dupa imaginatia credinciosilor in povesti mincinoase si primitive, Dumnezeu cel puternic si iubitor din cartea cu povesati, care ajuta oamenii lasandu-i nestiutori, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de frig si de foame, acel Dumnezeu atotputernic care a putut face doar un singur om animal Adam si o singura femeie Eva, pacatosi, nestiutori si primitivi, le va da pentru credulitate pe langa ajutorul inexistent si o "viata" vesnica, pe care altfel nu o vor avea.
"Ce treabă are Dumnezeu și cuvântul său cu acești oameni ipocriți și fără minte?"
Are, din moment ce au citit "Cuvantul lui Dumnezeu" de unde izvoraste atata inteligenta, stiinta si cunoastere, ma asteptam ca "slujitorii Domnului" sa faca mai mult.
Asta arata ca "cuvantul lui Dumnezeu" nu e cuvantul lui Dumnezeu pentru ca nici cei care il cunosc in detaliu nu il respecta.
Sunt doar povesti absurde si primitive fara valoare, iar cei care le-au scris sunt niste mincinosi.
Teoria evolutiei nici nu se compara cu cartea de povesti numita biblie. Biblia = minciuna, nestiinta, primitivism, inselatorie. Teoria evolutiei e o teorie stiintifica care se verifica in buna masura.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"care ajuta oamenii lasandu-i nestiutori, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de frig si de foame, "- scuze dar nu pot coborî așa de jos că să fiu la un nivel cu tine și să comentez delirul tau.
Are, din moment ce au citit "Cuvantul lui Dumnezeu" de unde izvoraste atata inteligenta, stiinta si cunoastere, "- au citit la fel că tine, adică deloc. Mai există câte un individ care chiar a citit cate ceva, dar a citi și a înfăptui sunt lucruri total diferite. De exemplu tu ai fost învățat ceva la grădiniță ( nu cred că ai ajuns la școală), dar faptul că nu ai reținut și nu și aplicat nimic nu înseamnă că acea învățătura sau educatoare erau rele, problema e in tine.
"Teoria evolutiei e o teorie stiintifica care se verifica in buna masura."- copilașule, de un car de timp te îndemn să aduci ceva dovezi în favoarea acestei teorii "științifice", dar nu vad nimic ( de fapt nici nu mă așteptam la ceva din partea ta). Deși întrebasem ceva foarte simplu, de exemplu de ce nu există fosile de girafe având gatul 1/2 sau 3/4 din lungimea actuală ( doar ar trebui sa fie conform acelei teorii care a "lungitt" gatul girafelor încetul cu încetul). Sau cum sa petrecut trecerea de la înmulțirea prin divizare la înmulțirea sexuată...
Dar încă mai au șanse...
Curaj găină că te tai...

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

"care ajuta oamenii lasandu-i nestiutori, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de frig si de foame, "- scuze dar nu pot coborî așa de jos că să fiu la un nivel cu tine și să comentez delirul tau."

Nici eu nu pa pot ridica la nivelul tau sa compar povestile fanteziste care nu se verifica cu stiinta.
Povestile fanteziste au legatura cu stiinta, dar nu cu stiinta care ajuta omul in general. Au legatura cu stiinta manipularii naivilor si credulilor cu povesti mincinoase.

Sa spui despre slujitorii bisericii ca nu au citit biblia de unde izvoraste asa de multa "cunoastere" e iarasi fantezie. Tocmai ca au citit si de aceea stiind ca au de a face cu un Dumnezeu inexistent isi permit sa faca ceea ce fac.

Eu nu trebuie sa iti aduc tie dovezi despre ceva care te intereseaza pe tine, ca pe mine ma intereseaza mai putin.

De asta zic ca tu promovezi o carte cu povesti mincinoase a carei singura utilitate e prostirea naivilor, o carte care nu e de la nici un Dumnezeu, o carte primitiva si puerila care nu are nici o treaba cu stiintele naturii.

Se vede ce fel Dumnezeu e in cartea cu povesti, cat de bun, puternic, inteligent si iubitor este. Dupa ce a facut un Adam pacatos, needucat, neascultator, deci un rebut "dupa chipul si asemanarea lui", tot asa iubeste oamenii si ii lasa sa se omoare intre ei, sa moara de boli si de foame, in nestiinta si primitivism.

Se vede cum biblia e "cuvantul lui Dumnezeu" si abunda de minciuna si primitivism care nu ajuta omul cu nimic si la ce "nivel" trebuie sa ma ridic:

Ce spune Biblia:
În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

Ce spune stiinta:
Fulgerul este un arc electric luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică între nori cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Scuze, suferi cumva de amnezie?
Aceasta ar explica încăpățânarea cu care copii și postezi aceleași aiureli de fiecare dată, uiți că le-ai mai postat și deja am râs de delirul acesta.
"Eu nu trebuie sa iti aduc tie dovezi despre ceva care te intereseaza pe tine"- deja îmi fac griji pentru tine, o persoană sănătoasă și lucidă ar înțelege că cel ce susține un anumit lucru este obligat să aducă dovezi în favoarea acestei afirmații. Altfel e doar un flecar. Iar cu aceasta nu te pot felicita.
Jalnic.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Pentru povesti puerile care n-au legatura cu realitatea nu ma obosesc sa dau explicatii stiintifice ca nu cazul.

E suficient sa dau urmatoarele:

Dumnezeu e asa de destept, asa de bun si de iubitor incat creatia lui si anume Adam e un rebut, un pacatos needucat si neascultator. Atat a putut face Dumnezeu cel puternic, destept si iubitor.

Dumnezeul din biblie e atat de bun, iubitor si destept incat e invizibil si lasa oamenii in nestiinta, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de foame, de frig si nu mai poate de iubire, bunatate si putere (probabil si de bucurie).

Biblia e de la Dumnezeu cel destept de asta e plina de stiinta in ea si cand ai nevoie de ceva mergi la biblia fantezista si afli tot, nu-ti mai trebuie nimic ca acolo ai toata stiinta lui Dumnezeu:

În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"Pentru povesti puerile care n-au legatura cu realitatea nu ma obosesc sa dau explicatii stiintifice ca nu cazul."- bravo, începi a te vindeca. Deja recunoști că "teoria evoluției" este o poveste puerilă care nu are legătură cu realitatea și de aceia nu e cazul sa te obosești dând dovezi științifice. Mai ales că nici nu există.
Dar până la o vindecare completă mai ai mult, amnezia persistă.
Delirul tau nu mai comentez.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Decat sa accepti minciuna din biblie drept adevar si nestiinta din biblie drept stiinta, mai bine te apuci de munca, de invatat, de cercetare si vezi ce iti ajuta si ce nu. Povestile din biblie sunt bune pentru prostit naivii. Biblia e rezultatul stiintei manipularii si inselaciunii.

Rezultatul adevarului si stiintei din biblie se vede cu ochiul liber, fara prea mare efort.

Dumnezeu cel destept, puternic si iubitor a reusit sa creeze doar un rebut, un Adam nestiutor, needucat, neascultator si pacatos. Asta e varful creatiei lui Dumnezeu.

Puterea si iubirea lui Dumnezeu cel inventat din biblie se materializeaza prin invizibilitatea lui Dumnezeu, prin lasarea oamenilor in nestiinta, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de foame si de frig. Asta e iubirea, puterea, inteligenta si dreptatea lui Dumnezeu.

Ca sa mai aduci dovezi stiintifice pentru a demonstra falsitatea unor scrieri primitive si nefolositoare e de prisos. Fiecare e liber sa vada care e adevarul si care e minciuna.

Eu pot fi convins usor de existenta lui Dumnezeu atunci cand nu mai vad razboaie, cand spitalele sunt goale, cand vad primul milion de morti inviati, cand vad stiinta adevarata de la Dumnezeu, nu niste carti primitive cu pretentia de adevar, de dreptate si de legatura cu stiinta.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Ești de-a dreptul bătut în cap. Ce nu înțelegi că Biblia nu este o carte de știință ca sa "depășească stiinta." De ce un mecanic nu învață mecanică dintr-un manual de informatică? Pentru ca manualul respectiv învață altceva. In cazul de față biblia este de actualitate (cum ți-am dovedit deja) si ne învață cum să ne apropiem de Dumnezeu, cum sa ii fim plăcuți. Nu ne învață știință. Atâta tot ca biblia a afirmat niste lucruri despre știință si medicină dar și alte aspecte, înainte ca stiinta si medicina sa le descopere. Dar nu trebuie să recunoști tu asta. Sunt oameni de știință pe care tu ii venerezi si crezi in cuvântul lor, e suficient. Nici macar nu esti capabil să spui ce carte Biblica e HES, si care e MOISE. atât de falsă îți este sursa de informații.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Multumesc pentru aprecieri care sunt binevenite de la cineva care crede intr-o carte cu povesti.
Se vede cat adevar e in Biblie si ce foloase aduce omului.
Dumnezeul cel destept, puternic si iubitor a reusit sa creeze doar un rebut, un Adam nestiutor, needucat, neascultator si pacatos. Asta e varful creatiei lui Dumnezeu.
Dumnezeul cel inventat din Biblie e asa de destept, de puternic si de iubitor incat e invizibil si lasa oamenii in nestiinta, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de foame si de frig. Asta e iubirea, puterea, inteligenta si dreptatea lui Dumnezeu.

Eu pot fi convins usor de existenta lui Dumnezeu atunci cand nu mai vad razboaie, cand spitalele sunt goale, cand vad primul milion de morti inviati, cand vad stiinta adevarata de la Dumnezeu, nu niste carti primitive cu pretentia de adevar, de dreptate si de legatura cu stiinta.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Pune alta placă. ca asta m-am săturat să o ascult.

Si daca continui în maniera asta, nu o sa apuci vremea când primul milion de oameni o sa fie înviati, spitalele goale, războaiele oprite, alte schimbări bune pe care le va face Iehova Dumnezeu prin fiul său. De ce te-ar lăsa pe tine sa te bucuri de astfel de schimbari/binecuvântari dacă tu nu faci nimic altceva decât să îi contești existența, sa îl acuzi, si sa il blasfemiezi.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Eu sunt convins ca nu exista si nu pierd nimic.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Baiețel, însuși faptul că tânjești după o astfel de vreme arată de fapt ceea ce Dumnezeu "a plantat" în ADN'ul fiecărui om: veșnicia. O lume în care să trăim în pace și unitate, si bunăstare. Ori asta nu exista in prezent, nici nu a existat în trecut.

O altă dovadă că Biblia este de actualitate: Eclesiastul 8:9 - Pe toate acestea le-am văzut și mi-am îndreptat inima spre tot ce se face sub soare; este un timp când un om stăpânește peste alt om spre paguba lui.
Ți se pare ca oamenii ii conduc pe alti oameni, si cei conduși sau guvernați au prosperitate? Sau a fost în trecut vreo suuper perioada în istorie când întreaga omenire nu mai putea de bine, de bunăstare, siguranța socială, nu aveau niciun fel de lipsuri? Sa nu mai punem la socoteală că oricât de avansată e știința nu poate înlătura nici macar încetini îmbătrânirea. ca exista super tratamente revoluționare, care te-ar face bine. Dar costă 200.000 €, 500.000€ si tanti Ioana care are pensie de 700 lei nu se poate trata. Dar Țiriac, Bezos, Musk, si altii pot. Ei sunt mai oameni decât tanti Ioana, sunt mai egali. Sa nu luăm cazul României. Ne gândim la alte țări, muult mai dezvoltate. Olanda, Austria, Danemarca etc. ți se pare ca acolo oamenii nu mai pot de bine? Ca guvernarea umană excelează? Sa nu mai punem la socoteală că există țări unde corupția e mult mai mare si mai înrădăcinată decât în România.
Dar wow. Ce am descoperit noi? Ca biblia are dreptate. Este actuală.
Stiu, în opinia ta, nu are dreptate. Sunt basme. Interesant este ca toti trăim basmele astea, chiar dacă nu vrei să recunoști.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Nu tanjesc dupa vesnicie. Dintotdeauna am stiut ca am viata finita si sunt foarte multumit cu cat am si imi astept sfarsitul chiar cu bucurie. Mi se pare plictisitor si fara sens sa fac aceleasi lucruri la infinit.
In plus stiu ca un Dumnezeu puternic daca ar exista nu l-ar interesa soarta omului si nu l-ar ajuta cu nimic. Asa e logic sa fie si se vede ca asa si este.
In trecut se traia mai greu, medicina era mai primitiva.
https://incredibilia.ro/......tot-pasul/
Speranta de viata era mai mica decat acum.
Se vede ca Dumnezeul biblic nu a facut si nu face nimic pentru om. Daca el are stiinta si nu o da si omului ca sa traiasca mai bine inseamna ca nu e un Dumnezeu bun si evident ca nu va da nimic omului niciodata, oricata credinta ar avea omul.
Eu daca sunt convins ca nu exista Dumnezeu, nu am nici o problema cu ce da sau ce nu da omului pentru ca e doar un personaj de poveste. Dar daca ar fi existat si daca ar fi fost bun, atunci se vedea lucrul asta de la inceput. Daca Dumnezeu l-ar fi facut pe Adam, atunci n-ar fi facut numai unul. Ar fi facut mai multi si i-ar fi invatat sa scrie, sa citeasca, ii facea mai inteligenti, le-ar fi dat carti sa citeasca, nu i-ar fi lasat asa de primitivi incat mii de ani sa stea in nestiinta. In afara de asta, un Dumnezeu asa de puternic daca ar fi existat, ar fi facut niste zei nu niste oameni simpli asa de apropiati de animale si care se inmultesc ca animalele si mananca la fel ca animalele. E o contradictie intre maretia unui zeu si asa o creatie de primitiva, animalica. De aceea zic ca nu exista un Dumnezeu biblic si ca omul e rezultatul intamplarii, evolutiei, modului in care se poate aranja materia.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Sigur. Nu tânjești, de'aia vorbești despre o astfel de lume, pentru că îți aștepți sfârșitul cu bucurie? Tu poate da, esti rezultatul hazardului, si al evoluției oarbe. Nimic de zis. Dar ceilalți oameni sigur au fost creati. Interesant este ca tot pui CD'ul ăsta: dacă Dumnezeu exista... făcea, dregea, etc. Dar tu nu poti veni cu niste link'uri, sau agrumente legate de ceea ce susții. Ai pus link-ul ăla despre speranța de viață. Bravo. Pune un link, o cercetare personală, un articol, o carte pentru fiecare argument al tau. Tu doar negi. nu-i adevărat. Nu exista, nu s-a întâmplat.așa. Dar pune si dovezi. Eu si iuri75 credem în Biblie, dar noi venim cu dovezi, din Biblie, si daca vrei iti aducem dovezi din știință, mari savanți care îi dau dreptate bibliei.
Dar tu? In afara de NU, negație, nu stii altceva. Dar hai cu o fosila. cu o cercetare arheologică, cu un studiu bazat pe ani de cercetare. Nu știu. Am citit în cutare revistă, sau cutare articol, sau cutare om de știință, zice asta. Dovedeste asta, iar biblia spune asta. Deci minte. Ai venit cu un copy paste la ceva comentariu religios despre fulgere bazat pe cartea lui Moise, si HES. laughing laughing
Nici macar nu stii ce cărți sunt astea ca sa iti aperi argumentația atât de pregatit esti. Cred ca te-a pregătit natura pe care o venerezi rolling on the floor

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Daca vrei sa vezi niste filmulete ai aici. Eu nu sunt asa interesat de lucrurile astea ca pentru mine totul clar. Am facut scoala, am avut profesori de matematica, fizica, chimie, biologie, istorie, geografie si am inteles lucrurile foarte clar si nu mai am nevoie de nimic.
Eu nu sunt dator sa dau explicatii, sa fac educatie sau alte lucruri de genul asta. Eu imi spun parerea pe care o am si cine e interesat sa afle mai multe va trebui sa caute singur materiale pentru informare si lectura.

Uite de exemplu am vazut putin ieri din intamplare clipul asta https://youtu.be/VSxMZBp-2Zs E in engleza. E un scriitor care spune ca e mai util sa fim rationali decat dogmatici si superstitiosi.
Aici e un clip cu omul asta care studiaza Biblia https://youtu.be/_36zc5ndmjE si spune ca Dumnezeu nu exista, ca nu se vorbeste despre el in Biblia originala, ca Fecioara Maria a fost inventata,
Aici omul asta parca zice ca Dumnezeu nu exista https://youtu.be/PoYqwT4Q8rM
Un documentar despre Pamant https://youtu.be/NQ4CUw9RcuA
https://www.youtube.com/watch?v=xyhZcEY5PCQ
https://www.youtube.com/watch?v=_uAJY1mqtw4
https://www.youtube.com/watch?v=E76vqlhmBlc
https://www.youtube.com/watch?v=iJY3y5_k0do
https://www.youtube.com/watch?v=FYDu_ix00qM

Daca ai timp si n-ai ce face poti sa te uiti, dar nu cred ca o sa-ti placa. Nu ma uit eu care sunt de acord cu o parte din lucrurile spuse in clipuri, dar in cazul tau cred ca nu vei fi deloc bucuros sa le vezi. Nu am o lista de clipuri pe domeniul asta pentru ca nu sunt asa de interesat. Le consider lucruri banale, cunoscute, nu e nimic nou.

Cat despre dovezile tale si ale lui Iuri, eu sunt pretentios la dovezi si nu accept orice dovada. In minuni nu cred, in Iisus nu cred, in Maria nu, in sfinti, dracusori, Rai, Iad la fel nu cred. Iuri ar putea fi din Basarabia sau Moldova de dincolo de Prut dupa nume. Eu asa stiu si asa ramane ca Biblia e primitiva. Daca exista un Dumnezeu adevarat, nu facea un Adam asa de redus la minte si asa de prost informat incat sa ajunga un mare pacatos. Nici nu e normal sa fi facut o singura bucata. Trebuia sa faca cateva zeci de mii. Apoi daca tot e zeu, trebuia sa faca niste zei nu niste animalute. Povestea e absurda de la cap la coada. Dupa logica mea Biblia nu depaseste nivelul unei povesti pentru copii, si aceea facuta fara logica, fara sens, fara coerenta. Un Dumnezeu atotputernic dadea creatiei sale cunostinte avansate. De la un Dumnezeu ma asteptam ca omul sa aiba Universul la degetul mic, sa depaseasca bariera spatiu timp. In loc de asa ceva vad o cretie divina la nivel de fauna care se zbate in saracie si primitivism. Cum sa mai cred intr-un asemenea personaj ca e atotputernic si atotstiutor. Cum sa fii asa de puternic si sa nu fii in stare de nimic. Sunt povesti de-a dreptul absurde si puerile. Cine poate sa creada in ele OK, poate ca da speranta, liniste. Eu am liniste perfecta fara nici o poveste. Cred ca ai si observat ca nu injur, nu raspund urat. Povestea in schimb o caracterizez asa cum o vad eu si asta cred ca ii supara pe credinciosi si imi pare rau de lucrul asta.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Am avut ocazia să discut cu multe persoane, și deștepte, și mai puțin deștepte. Acum am avut ocazia sa discut cu cineva care nici nu înțelege că dacă susții un lucru ( evoluția) trebuie să și aduci dovezi în acest sens. In schimb te faci într-o ureche că nu ai de gând să aduci dovezi pentru a dovedi falsitatea Bibliei. Ți sau cerut dovezi în alt domeniu.
Știi care e culmea prostiei? S-o faci pe prostul și să rămâi așa!
Felicitări! Ai atins această culme. Deși nu cred că ți-a fost greu.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Nu ma intereseaza ce ocazii ai avut, cu cine ai vorbit si cat de destept esti tu sau persoanele cu care ai vorbit sau cu care vorbesti, nu ma intereseaza parerea ta despre mine. Pentru mine Biblia e o carte cu povesti puerile, absurde, fara logica, fara coerenta, contradictorii, carte a carei existenta e justificata de dorinta unor oameni de a-i insela pe altii. Biblia e un instrument eficient de manipulare si control. Asta e parerea mea si nu numai a mea. Daca ai alta parere e parerea ta si nu ma influenteaza cu nimic.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Da bravo'm. Tu ești pretențios la dovezi. Dar in acelasi timp nu ești capabil să le aduci în sprijinul afirmațiilor tale.
Cum este biblia un instrument de manipulare? Ce pierderi au, sau au avut cei care se lasă "manipulați de biblie"?
Alt exemplu: biblia spune ca:...
Știința a dovedi deja că. deci biblia minte.
Genul asta de dovezi. Nu link'uri la niste video-uri pe care dacă te întreb habar n'ai sa le faci un rezumat.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"Da bravo'm. Tu ești pretențios la dovezi. Dar in acelasi timp nu ești capabil să le aduci în sprijinul afirmațiilor tale."
Foarte corect: Cine are nevoie de dovezi sa si le caute singuri.

"Cum este biblia un instrument de manipulare? Ce pierderi au, sau au avut cei care se lasă "manipulați de biblie"?"
Iti pierzi libertatea de gandire si executi ritualuri primitiva fara valoare practica, esti indus in eroare si ca exemplu folosesti aceeasi lingurita, te aduni in timpul pandemiei in pelerinaje, mai refuzi un anumit tratament medical (vaccin si altele), ajungi sa nu pretuiesti viata asta care este reala cu gandul ca iti va da personajul din poveste alta mai mai mare si mai frumoasa, accepti orice ti se intampla ca un dat de la Dumnezeu si multe altele.

In concluzie, cine are nevoie de dovezi sa si le caute singur, ca eu nu am timp si nu e preocuparea mea de baza sa aduc dovezi.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Biblia nu învață să te împartășești cu aceiași linguriță si sa faci pelerinaje în pandemie. Ți-am mai explicat că ne îndeamnă să fim mereu atenți. vigilenți. Sa prețuim viața. Dar dacă unii preoți de dragul câstigului, al banilor, vor să încalce regulile biblice nu poti acuza Biblia de acest aspect.

Interesant ca nu e treaba ta sa aduci argumente pentru ceea ce susții, dar e treaba ta, si poti, sa sa arunci mizerii neverificate asupra Bibliei. Excelentă gândire. Bravoo.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Asa cum Biblia nu aduce argumente valide pentru viata vesnica, pentru Rai, pentru Iad, pentru ajutorul inexistent al lui Dumnezeu care lasa oamenii in nestiinta, sa moara in razboaie, de boli si de foame si la urma se zice in Biblie ca e puternic, bun si te iubeste, tot asa si eu nu aduc argumente. Le-as fi adus cu mare drag, dar cu parere de rau, nu am asa de mult timp. Cine e interesat cauta si gaseste argumente.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Problema nu constă în faptul că ai părerea ta. E normal că oamenii să aibă propria părere. Și niciodată n-am pretins ca interlocutorul să-și schimbe părerea.
Dar e și normal că individul să-și poată argumenta părerea. Însă când o trântește cu " să caute dovezi cine dorește" in sprijinul afirmațiilor sale, nu face altceva decât să demonstreze că a atins culmea amintită mai sus.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Multumesc foarte mult pentru toate raspunsurile pe care mi le-ai dat.
Eu n-am sa mai citesc raspunsurile care vin de la tine pe teme de religie, pentru ca sunt toate la fel si iti recomand sa faci acelasi lucru, sa nu mai citesti raspunsurile de la mine pe teme religioase, pentru ca evident vor contine aceleasi lucruri pe care le-am mai scris si pana acum.
Daca vrei poti sa mai scrii raspunsuri adresate mie, ca poate le mai citesc altii, dar eu nu le voi mai citi.
In incheiere iti urez toate cele bune, sanatate, bucurii, tot ce iti doresti si o viata cat mai buna si mai frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit?
Mai intai trebuie sa intelegem la ce fel de sfarsit se refera, caci exista mai multe sfarsituri in biblie codificate, care s-au dovedit in final un nou inceput bun.
Daca a proiectat totul spre un bine si nu rau, si El este acel bine, iar noi putem face atat bine cat si rau, dar alegem raul, atunci da, ne meritam soarta unui criminal in serie, adica pedeapsa capitala.
Aceeasi lege functioneaza si la noi:
Treci pe rosu, esti pedepsit.
Dar sfarsitul tau nu e chiar sfarsit din punct de vedere biblic, adica sfarsit final, dogma ta doar iti sopteste asta, in niciun caz biblia, care spune:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+8%3A21&version=RMNN
Nu fi pui de fariseu, adica religios dogmatic(fricos).

| badpanda a răspuns:

Bunicuta de la avatar este prietena ta?
De aceea vine sfarsitul lumii.

| fllu07 explică (pentru badpanda):

Ce bolovan te dovedești a fi. De ce ma chinui cu inepțiile tale? Te-a obligat cineva să postezi la întrebarea asta? Oo da. Golul din capul tău, sau ața care-ți ține urechile...

| badpanda a răspuns (pentru fllu07):

Atunci este mama ta sau bunica?
Cine naiba isi mai pune la avatar poze cu ma sa sau bunica sa?
De aceea vine sfarsitul lumii maica.

| fllu07 explică (pentru badpanda):

Du-te tare. Ce te freacă pe tine neuronul ce poză am eu la avatar?

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Unde scrie că Dumnezeu aduce sfârșitul lumii? Din câte știu eu, în Biblie scrie că El aduce răsplată și Judecată, iar 'sfârșitul' și-l aduc oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru h379m3973423):

Sfârșitul lumii între ghilimele,mai degrabă Sfârșitul Raului,și a dominației sale,Dumnezeu oprește răutatea oamenilor,și îndepărtează orice lucru urat, păcat, răutate, suferință, etc

| fllu07 explică (pentru h379m3973423):

Am folosit o expresie uzuală, cu care sunt familiarizați oamenii.

| h379m3973423 a răspuns (pentru fllu07):

Și la ce te-ai referit prin "Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit?"
Este Dumnezeu îndreptățit să ce, atunci? Că ai zis lumii mai sus.

| fllu07 explică (pentru h379m3973423):

Sa facă ceea ce scrie în Apocalipsa 16:14-16.

| Mariushgv a răspuns:

Sfârșitul lumii va veni atunci când oamenii nu vor mai crede în Dumnezeu. Ce credincioși vor fi luați în ceruri iar păcătoșii vor fi lăsați sa moara în chinuri pe pământ.

| fllu07 explică (pentru Mariushgv):

Scrie asta în Biblie?

| Mariushgv a răspuns (pentru fllu07):

Scuze de răspunsul întârziat. Da in Biblie scrie ca Iisus a fost întrebat de nu mai stiu cine cand va fi sfârșitul. Si tot ce îmi amintesc este ca a zis ca sfârșitul va fi când nu va mai fi carare de la om la om cand credincioși vor fi omorâți pentru ceedinta si cand nu va mai exista credinta in Dumnezeu

| fllu07 explică (pentru Mariushgv):

Da, stiu ca Isus a fost întrebat asta. Dar nu ăsta a fost răspunsul lui. As vrea, daca poti, sa imi arăți te rog, unde scrie ceea ce ai spus tu, în Biblie. Eu nu am găsit. Poate mi-a scapat.

| Tarinus989 a răspuns:

Uite Dumnezeu este Creatorul, din cate am inteles eu, atunci cand Iisus va veni pe Pamant, morti vor reveni la viata iar oameni vor ajunge o parte in rai o parte in iad, Dumnezeu are dreptul acesta deoarece acest moment se va intampla atunci cand Dumnezeu va stii cand e mai bine pentru noi(cel mai probabil inainte de un nou razboi mondial care ar distruge lumea sau un dezastru natural) Deci in concluzie da.

| fllu07 explică (pentru Tarinus989):

De ce da? In baza a ce?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru Tarinus989):

Conform bibliei Isus Cristos nu va mai veni niciodată pe pământ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Va veni Isus pe pământ la să își ia biserica, dar nu va pune piciorul pe pământ, însă la a doua venire va pune

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde spune că va veni la al doilea templu?

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Si atunci cum explici logic Apocalipsa 1:7?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Acolo este descrisa a doua venire, după necazul cel mare

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Si totusi, cum este posibil ca orice ochi să îl vadă?
Știi sa faci diferența între prezența lui Isus Cristos si venirea Sa?