| arminius a întrebat:

Plecand de la versetul Biblic din Luca 10, 1 in care vedem ca Isus le-a daruit apostolilor sai puteri de a lucra si de a vindeca folosind puterile demonilor!
Se pune in mod logic intrebarea de ce nu a daruit puterea de a lucra cu ingerii lui Dumnzeu daca el insusi era Dumnezeu?

Nu cumva tocmai din cauza ca El Isus este pentru adevaratul Dumnezeu insusi Diavolul?

Oare credeti ca Dumnezeu ne minte cand confirma acest lucru in Apocalipsa 12.12?

Credeti oare ca Dumnezeu aiureaza cand le cere supusilor Sai in Deuteronom 13 sa-i ucida pe cei care fac minuni ca Isus ca sa fie crezuti Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Duhul Sfant este parte din Dumnezeiere.Tu nu poti sa faci diferenta intre bine si rau Isus si Lucifer?

| arminius explică (pentru EmaS):

Ce naiba ma Ema, unde vezi tu ca e vorba de duhul sfant in intrebarea mea si unde ai vazut tu in versetul din Luca 10.1ca e vorba de duhul sfant?
Se numesc duh sfant cumva puterile demonilor?

| EmaS a răspuns (pentru arminius):

Dragul meu in Luca vorbeste despre ucenici dar acestia au fost investiti si au primit Duhul Sfant ca sa mearga si sa marturiseasca despre vestea cea buna a Evangheliei.Ci voi veţi primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeia, în Samaria şi până la marginile pământului. (Faptele Apostolilor 1:8)

| arminius explică (pentru EmaS):

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii

unde vezi tu in acest ca este vorba de vreun duh sfant?

Evident ca s-au folosit de puterile demonilor si in munca lor de propovaduire a Evangheliei!

| arminius explică (pentru EmaS):

Se pare ca tu esti cea care nu stii sa faci deosebire intre bine si rau!
Nu de alta dar "dumnezeul" tau Christos a comis prin biserica sa zeci de milioane de crime in modul cel mai diabolic si tu il crezi bun si pozitiv!
Nu ti se pare ca refuzi sa accepti o realitate si un adevar?
Oare cine ti-a intunecat mintile intratat incat sa vezi Raul drept Bine?

| EmaS a răspuns (pentru arminius):

Nu poti sa pui vina pe Dumnezeu pentru toate atrocitatile comise de biserica in numele religiei.

| arminius explică (pentru EmaS):

Vai de mine, cum sa nu?

A oprit El cumva aceste bicisnicii comise in numele sau?
I-a pedepsit pe criminali?
Sau s-a uitat la ei din ceruri si a acceptat ca acele crime sa continue peste 1500 de ani?
Sau tu nu stii ca Biserica SA a comis acele crime?

| dragos9234 a răspuns:

Nu cred ca dumnezeu aiureaza pentru ca cineva/ceva care nu exista nu poate face acest lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu rastalmacid spusele din Biblie, si asa neadacvate limbajului actual, poti convinge.Dar sa fiu la obiect.In Luca 9.1 se sune ca Iisus le-a dat apostolilor sai putere peste toti dracii si sa vindece boalele.Tu intrebi de ce nu le-a dat putere sa lucreze cu ingeriiPai era lipsit de logica sa faca acest lucru, odata ce nu ingerii ci dracii trebuiau stapaniti si indepartati de oameni.In afara de faptul ca trebuiau sa actioneze prin intermediari, deci nu direct, nici nu stim ca ingerii aveau astfeli de puterii. Iata logica ta stramba.
Cand vorbesti de Deuteronom 13, dezinformezi prin omisiune.D-zeu se referea la acei prooroci care spuneau:"Haide dupa ALTI dumnezei, pe care tu nu-i cunosti, si sa-i slujim".A cerut Iisus vreodata asa ceva?
Privind referirea la Apocalipsa 12.12, ce spui tu nu are absolut nici o legatura cu pasajul respectiv. Inca odata, desi nu cred in D-zel biblic, nu pot invoca neadevaruri pentru a sustine o idee