| RAY a întrebat:

Poate avea filozofia noului testament fara aspectele divine o conotatie morala buna?

Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Consider că e mai important să fii o persoană bună tocmai pentru că simți acel respect și compasiune față de ceilalți. Pur și simplu prea mulți sunt buni pentru că vor să devină mari în ochii divinității, sau așa cum ai menționat, să nu ajungă în iad.

7 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Biblia dintr-un capăt în altul promovează comunismul. Creștinii bat câmpii cu bunătatea lor, dar serios, ai nevoie de o biblie să-ți spună să fii om "bun"?
Și faza cu iertatul este o prostie colosală. Cristos își spală adepții pe creier să-și "iubească" dușmanii și să le întoarcă și celălalt obraz, în timp ce "dușmanii" să continuie să le facă rău și să-i aducă la sapă de lemn. Cam așa este faza și cu bunătatea biblică, fii bun cu alții ca să poată profita lumea de tine.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Profita gunoaiele umane de tine, cum. sunt multi nu ma mir, un om cu carater te respecta da vezi tu nici 1% din crestini nu sunt asa, lumea e prea rea in ziua de azi man, prea multa ura, dusmanie, nu e bine

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu zic ca nu ai dreptate, dar nici ura nu e solutia, un om care uraste e ca un tip indragostit de cineva care nu-i raspunde, pe scurt doar el e afectat. O sa dau un exemplu, o cunostiinta a divortat, si daca ar putea si-ar ucide fosta nevasta, aia nu il uraste, o doare in cot de el, isi vede viata, in timp ce ala se macina singur. Deci eu zic indiferenta e mai rea ca ura unui om rece nu ii pasa. Daca exista cretini care iti pun bete in roata evita-i, daca nu poti le intorci cu varf si indesat, dar nu te implica emotional.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

N-am zis nimic de ura. Evident ca ura nu este o solutie pentru a face omul mai educat, dar cand e vorba de astfel de pleve sa stii ca indiferenta nu strica deloc. Ba chiar cu cat esti mai indiferent si mai distant cu atat o sa te respecte mai mult astfel de indivizi.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi Noul Testament promovează bunătatea, iertarea și iubirea.

| RAY explică (pentru 94Lucifer94):

Ceea ce lipseste in ziua de azi, chiar nu putem fi buni daca nu e si pedeapsa cu iadul?

| RAY explică (pentru 94Lucifer94):

Asa e, ai dreptate

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru RAY):

Consider că e mai important să fii o persoană bună tocmai pentru că simți acel respect și compasiune față de ceilalți. Pur și simplu prea mulți sunt buni pentru că vor să devină mari în ochii divinității, sau așa cum ai menționat, să nu ajungă în iad.