| Inferno a întrebat:

Poate ca v-ati simtit jigniti citind raspunsurile pe care le dau sau intrebarile pe care le pun.
Poate ca ati gasit insultatoare multe din cuvintele ce le folosesc.
Pentru toate acestea vreau sa va spun un sincer "Imi pare rau."
In adevat, imi pare rau si imi cer scuze.
Dar daca v-am insultat,vreau sa stiti ca nu cu rautate am facut-o, ci din credinta infantila ca toti ar putea fi in varful acestei piramide sociale, putand a contempla intregul univers.
In final am constientizat ca daca toti ne-am afla in varf atunci nu ar mai fi o piramida, ci un trapez sau alta forma geometrica.
Adevarul este ca fara o baza, o piramida nu ar putea exista,iar fara voi, noi nu am putea duce viata pe care o ducem.
Poate scrie un poet poezii fara hartie si creion?
Pot exista aceste doua lucruri fara cei ce taie lemnul si cei ce-l transforma in creion,respectiv hartie?
Dupa cum vedeti,pana si poetul este la mana drujbistului,deci la mana voastra.
Pentru ca voi sunteti fundamentul societatii noastre.
Poate ca nu sunteti prea inteligenti,sau prea culti,dar aveti un rol insemnat in societate,rolul de a o sustine.
Un gunoier este mai important decat un pictor pentru ca ajuta societatea mai mult.
Anumiti utilizatori, care sunt superficiali in gandire ar fi niste agricultori de exceptie sau pastori desavarsiti.

Dar eu, in egocentrismul meu, am crezut ca toti puteti sa-mi fiti asemeni, niste fiinte extraordinare, uitand ca sunteti fauriti din alt material.
Nu toti suntem capul lui Zeus, asa cum era Atena.

Iar dincolo de aceste scuze, am si o intrebare.
Oare de ce Dumnezeu, acea entitate dreapta, permite aceste lucruri, de ce nu suntem toti egali?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Bine ma Inferno, te iertwinking
''Oamenii sunt egali; deosebirea dintre ei o face doar virtutea...''
Noapte buna

24 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In esenta suntem toti egali si drept dovada cu totii vom ajunge intr-un loc, mai mult decat sigur- la doi metri sub pamant!
Ca pe parcurs unul a fost gunoier, iar altul inginer... Dumnezeu n-are nicio legatura cu asta!

| zurick a răspuns:

Inferno,nimic absolut nimic nu este egal cu nimic. Daca nimic nu este egal cu nimic noi oamenii de ce am fi egali? Si Dumnezeu permite multe lucruri o fi ele bune sau nu, da le permite de ce n-am habar.
PS.Esti ager, foarte

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu-i pasa nimanui de scuzele tale.

| Lizzu a răspuns:

Eu am crezut ca chiar iti pare rau...

Si raspunsul la intrebare : suntem toti egali din moment ce toti traim pe acelasi Pamant. Prin faptul ca suntem fiinte umane si atat.

Si ar trebui sa ne simtim toti egali unii cu altii, si ar fi o alta lume.
Dar realitatea e atat de diferita de viziune incat mi-e scarba de ea.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Liz draga, nu te mai framanta atat pentru parerile altora.In definitiv intrebatorul nu e decat un copil megaloman si arogant, mai mult de 18-19 ani n-are.Caracterul matur de dezvolta-n timp (daca).

| Inferno explică (pentru contαbαndonαt):

Va asigur doamna ca, eventualele discutii vor avea loc numai intre dumneavoastra si copilul megaloman si imatur de 18 ani pe care-l descrieti atat de frumos in acest post.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Inferno):

Am scris `arogant` nu si imatur dar daca te simti, aici nu e problema mea.
Apropo, ...doamna? Nu-mi spune c-ai stat pana acum sa-mi citesti celelalte comentarii pentru a vedea daca-s fata ori baiat thinking
Nu te rusina, chiar tu ai specificat mai demult c-ai avea 18 si + de asta nu eu mi-am facut o pasiune din a acorda o sumedenie de rasp./comentarii, intr-un mediu online, ca dupa sa-i persiflez pe toti cei ce nu sint de acord cu mine si parerile/convingerile mele.
Cat despre "nu e decat un copil megaloman", ai chef sa-ti dau si copy-paste de la rasp. tale pentru a-mi argumenta mai bine afirmatia facuta?
Dar ca sa ne intelegem; nu e o rusine sa fi inca la inceput de drum ci doar modul cum iti incepi acel drum, si daca stai tot timpul inchis intre 4 pereti nestiind altceva decat sa te dai mare in fata unor straini intr-un mediu virtual atunci sigur nu e de bine...

| Inferno explică (pentru contαbαndonαt):

Asa e cand confunzi megalomanai cu ironia...

| ErrorFound a răspuns:

Ce bine ai ascuns insultele.winking Te felicit.

| Kalla a răspuns:

Ma mai gandes daca sa te iert.

Raspuns la intrebare: liberul arbitru.

| Inferno explică (pentru Kalla):

Draga mea, nu toti suntem perfecti.
Pana si eu am lipsurile mele. Si vreau sa-ti marturisesc ca nu sunt bun deloc la carat bolovani, taiat lemne sau alte munci mai complicate. Nu stiunici cum se tine o matura in mana.
Ce vrei, toti avem lipsuri.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Kalla):

Hai fugi repede la pupat icoane si lasa prostiile

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Las-o, nu cred ca si-a dat seama ca toata faza cu „Pentru toate acestea vreau sa va spun un sincer "Imi pare rau." " n-a vrut sa fie decat o ironie ieftina, sa nu mai mentionez de „Dar daca v-am insultat, vreau sa stiti ca nu cu rautate am facut-o, ci din credinta infantila ca toti ar putea fi in varful acestei piramide sociale, putand a contempla intregul univers." ori restul insultelor subtile ascunse in acele exemple pe care le-a dat.

| Ben00 a răspuns (pentru Inferno):

Asta cu "Pana si eu am lipsurile mele" a fost simpatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate preainaltule.deja ai urcat mult mai sus decat el, da gandind cu picioarele fiindcacapul nu-si face treaba lui. pune-ti ordine in madulare si spune picioarelor cacapul trebuie sa gandeasca, ele trebuie doar sa alerge.in rest ai dreptate; toti sant madulare ale aceluiasi trup on bisewrica mantuitorului la fel ca in trupul nostru care este un templu,ori o cetate,care cand imbatraneste,se intreaba; unde sant supraveghetorii?{ochii},unde sant ascultatorii{ureachile}unde sant alergatorii, si aparatorii?{manurile si picioarele}, inde sant cei care macina?{mahmudelele, adica dintii}. pricepi ma disteptaciune care intrebi? de ce Dumnezeu nu face si drege? pai tu ce ai mai intreba? cat dispre egalitate, venim in viata egali.da viata ne face pe unii mai egali decat
ceilalti.noroc cu doamna in negru si cu coasa pi umar care ne asaza inapoi in egalitate si nu cata la fetele oamenilor ori la banii lor ori la toalele lor.le mai spune unora cu jeepuri in ultima clipa; ohooo, bravo.calatoriile lungi se fac cu mijloace rapide.hai,pa-pa tu-tu.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca mi-ai raspuns. Acum avem si un exemplul au fundamentului social de care vorbeam.
Am urcat mult, dar as fi un ingrat daca nu ti-as multumi tie si prietenilor tai pentru ca mi-au tinut loc de trepte. De fapt, voi ati facut lucrul pentru care ati fost creati de bunul Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Sa dea bunul Dumnezeu sa ajungi unde stiu eu, pe spatele aplecate ale celor de care vorbesti, dar sa stii hadesule; cand ajungi in varf sa nu cazi.fiindca asa patit-a cel ce rasarea cu o intreaga lume de luminatori intre care el era cel mai slavit si mai frumos.a cazut.dar a cazut tare urat caci nu s-a mai gasit loc pentru el in cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nimeni nu ne oate asigura aceasta egalitate, cred ca egalitatea de care vorbesti tu ar fi plictisitoare, imi place cum ai ascuns insultele.

| Mikhtarian a răspuns:

Daca am fi toti egal,nu ne-am mai deosebi.
Suna greu stiu.dar prost nu inseamna si nebun.
Trebuie sa intelegem ca asta-i e doar o lume trecatoare,in care trebuie sa simti sentimentele adevarate,caci banii sunt facuti sa treaca.
Da.e bine cu bani in buzunar, dar ideea e ca trebuie sa muncesti, sa crezi si totul vine de la sine.
Dumnezeu ne-a dat sansa sa alegem fiecare ce vrem sa facem in viata, iar prin bunatate si munca vom ajunge unde ne dorim.
Nu putem fi egali pentru ca suntem oameni, iar fiecare om isi creeaza propria sa lume.

| lolium a răspuns:

Ma simt jignita si cand iti citesc intrebarea asta. atat de mci ne vezi tu pe noi in comparatie cu tine?

| tasmania a răspuns:

Dumnezeu e bun si intelept, nu e tavalug.

| Rebeca21121 a răspuns:

Dumnezeu nu e cel care ne conduce de aceea nu suntem toti egali

| M600 a răspuns:

Daca un bolnav psihic sau un copil ne insulta, nu trebuie sa ne simtim jigniti.
Ignoranta lor este intotdeauna sincera.