| Mircea08 a întrebat:

Poate cineva respecta Biblia (ambele testamente)? daca da, cum va respecta urmatoarele porunci :?
"Să nu-l cruţe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească".
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 19/21)
Nu răsplătiţi nimănui răul cu rău. Purtaţi grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiţi în bună pace cu toţi oamenii.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/17, 18)

31 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pai nici Noul Testament nu poate fi respectat. Ai voie sa numesti alti oameni invatatori? Isus zice ca ba, Pavel zice ca da.

| RAY a răspuns:

Dar tot in vt scrie sa nu omori

| xerxes1 a răspuns:

Crestinii au furat textele evreilor si le-au interpretat dupa ureche.
Iisus s-a nascut si a murit evreu.
Daca ar fi avut de gand sa-si schimbe religia ar fi facut-o, dar asta nu s-a intamplat.

| AC4S4 a răspuns:

Biblia nu este o carte de porunci. Poruncile din Vechiul Testament au fost date poporului Israel, inainte de venirea lui Hristos.
Acum, nu mai suntem sub Lege, ci sub Harul lui Dumnezeu.

| Mircea08 explică (pentru AC4S4):

Perfect!

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar iisus a venit sa implineasca nu sa inlocuiasca

Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile" (Matei 5.17-18).

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru RAY):

Matei 5

17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

Matei 15

3. Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
6. nu mai este ţinut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Şi aţi desfiinţat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
Romani 8

3. Căci – lucru cu neputinţă Legii, întrucât firea pământească o făcea fără putere – Dumnezeu a osândit păcatul în firea pământească, trimiţând, din pricina păcatului, pe însuşi Fiul Său într-o fire asemănătoare cu a păcatului,
4. pentru ca porunca Legii să fie împlinită în noi, care trăim nu după îndemnurile firii pământeşti, ci după îndemnurile Duhului.
2. Cine este Îngerul care i-a vorbit lui Moise pe Sinai? De ce este important acest fapt? Faptele 7:38; Isaia 63:9; 1 Corinteni 10:4.

Fapte 7

38. El este acela care, în adunarea israeliţilor din pustiu, cu îngerul care i-a vorbit pe muntele Sinai şi cu părinţii noştri, a primit cuvinte vii, ca să ni le dea nouă.
Isaia 63

9. În toate necazurile lor n-au fost fără ajutor, şi Îngerul care este înaintea feţei Lui i-a mântuit; El însuşi i-a răscumpărat, în dragostea şi îndurarea Lui, şi necurmat i-a sprijinit şi i-a purtat în zilele din vechime.
1 Corinteni 10

4. şi toţi au băut aceeaşi băutură duhovnicească, pentru că beau dintr-o stâncă duhovnicească ce venea după ei; şi stânca era Hristos.
„Hristos nu a fost numai conducătorul evreilor în pustie (…), ci şi Acela care i-a dat lui Israel Legea. În mijlocul slavei de pe Sinai, Hristos a rostit în auzul întregului popor cele zece precepte ale Legii Tatălui Său. El a fost Cel care i-a dat lui Moise Legea scrisă pe tablele de piatră." – Ellen G. White, Patriarhi şi profeţi, p. 366

Faptul că Domnul Hristos Însuşi i-a dat lui Moise Legea pe Sinai ne determină să privim Legea cu seriozitate. De asemenea, faptul că El Şi-a luat timp să o explice în detaliu, după cum se arată în Evanghelii, ne convinge de importanţa ascultării de ea. Nu putem găsi în învăţăturile Sale şi nici în viaţa Sa nimic care să ne dea de înţeles că Decalogul nu ar mai trebui să fie respectat de creştini.

Legea mai este încă valabilă în dreptul tuturor oamenilor, dar nu ea ne mântuieşte (vezi Galateni 3:21). Care este, de fapt, relaţia dintre Lege şi har?

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Blasfemie pe fata,nu sunt de acord cu interpretarea bibliei,eu o i-au literar,daca asa a spus iisus asa e si pauza,daca el a spus ca a venit sa implineasca inseamna ca legea exista si e valabila, dumnezeu nu era prost, daca iahve a spus omorati pe oricine care nu crede in dumnezeul lui israel inseamna ca a stiut ce spune deci legea e valabila, vrajeala cu ca nu, e o blasfemie la adresa lui dumnezeu si daca exista vor arde in iad ca a blasfema cuvantul lui dumnezeu e pacat grav, negi sfantul duh, prin sfantul duh sa scris biblia

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Nu a spus nimeni ca Legea a fost inlocuita, a spus doar ca, crestinii au fost scosi de sub lege. Legea a ramas asa cum era pentru cei care au ales sa ramana sub lege. Explicatii suplimentare gasesti la :
https://atrainormal.blogspot.com/2018/06/normal-crestinii-nu-au-pacate.html

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Eu nu pot numi un om botezat la 6 saptamani sau indoctrinat 18 ani crestin =ucenic a lui iisus, iisus nu la amenitat pe petru cu iadul sau pe iuda, in fapt nici a pomenit de pacate, iad, a spus ca prin el ajungi in imparatia lui atat, apropo ucenici lui iisus erau pustnici

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Nu erau pustnici. Eu propovaduiau Evanghelia iar in padure nu ar fi avut cui

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Nu erau paduri acolo, nu ma refer la a trai in desert si ca aveau scop doar credinta atat, primi crestini erau gnostici

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Te rog nu mai scrie asa multe ca e greu pentru. ceilalti sa raspunda
Am spus ca Legea a ramas intacta pentru cei care sunt sub Lege. Cei care au calcat porunca in folosul datinei erau sub invatatura vechiului testament, deci erau sub Lege. La punctul 3, porunca legii trebuie sa fie implinita in noi, este respectata prin versetul care spune ca iubirea aproapelui este implinirea legii. Si e normal sa fie asa, poti ucide pe cel pe care il iubesti?, il furi?

| Mircea08 explică (pentru RAY):

De unde ai scos asta? ei aveau o singura invatatura, cea a lui Iisus si atat!

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Normal ca urmau invatatura lui iisus

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Am mai raspuns la intrebarea asta, dar mai raspund o data. Dumnezeu vrea ca noi sa credem ca el exista nu sa fim siguri, el vrea ca noi sa avem credinta nu certitudini, si cine se poate impotrivi lui Dumnezeu (in afara de diavol si adeptii lui )? Deci ideea ca sa venim cu dovezi ai auzit-o de la un slujitor al diavolului nu de la unul al lui Dumnezeu si nici din Biblie

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Pai ai spus ca primii crestini erau Gnostici, adica aveau o invatatura amestecata cu alte invataturi pentru ca asta inseamna "gnostici". Vezi ce rau e sa preiei invatatura de la alti oameni care pretind ca au o pregatire superioara in domeniu, fara ca sa-i verifici?!?!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Este adevărat că Isus a spus: „Să nu credeţi că am venit să desfiinţez Legea sau Profeţii. N-am venit să desfiinţez, ci să împlinesc" (Matei 5:17). Dar ce a vrut el să spună prin cuvintele „să împlinesc"? Îți dau o ilustrare: Un constructor încheie un contract prin care se angajează să construiască o clădire. El îşi împlineşte obligaţiile nu rupând contractul, ci finalizând lucrarea. Când clădirea este terminată şi clientul este mulţumit, obligaţiile contractuale au fost împlinite, iar constructorul nu mai trebuie să respecte acel contract. În mod asemănător, Isus nu a desfiinţat Legea, cu alte cuvinte nu a rupt contractul, ci a împlinit Legea, respectând-o în mod perfect. Întrucât Legea a fost împlinită, poporul lui Dumnezeu nu mai are obligaţia de a o respecta.

| Mclaren12 a răspuns:

Asta este un indemn la sclavie si suferinta. Exista foarte multi oameni rai care vor sa le faca rau celorlalti. Evident ca unui astfel de individ trebuie sa ii raspunzi tot cu "rau" pentru ca daca esti o oaie indoctrinata si lipsita de atitudine o sa-l lasi sa te distruga si tu n-o sa faci nimic sa indrepti lucrurile.

| 6684464 a răspuns:

Toata Biblia se rezuma la Ioan 3:16.
Noi, neamurile(cel putin), probabil si evreii, ne este de ajuns Noul Testament. Daca avem numai NT si nu am auzit vreodata de VT tot poti ajunge in Imparatia Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Dumnezeu nu ne cere să respectăm ambele testamente!
VT a fost dat oamenilor din poporul Israel dar Dumnezeu știa foarte bine că ei nu vor putea ține acele porunci. El totuși a fost încheiat pentru că Dumnezeu a putut să le arate oamenilor prin el că au nevoie de un Mântuitor care a fost promis oamenilor încă de după cădere.
Nimeni nu a putut să respecte LEGEA în întregime, nici măcar cel ce a primit-o, adică Moise, nici David nu a putut, nimeni nu poate. Apostolul Pavel a explicat rolul Legii, citește întregul capitol 4 din Romani.
Cât despre ochi pe ochi, dinte pentru dinte spun că pentru Dumnezeu viața oricărui om este importantă indiferent de vârstă sau dacă este născut sau nu ( Exod 21:22-16) iar viața nu poate fi achitată fără viață, Dumnezeu trebuia să facă dreptate mai ales în poporul Său.
Acum VT nu mai are putere, el și-a terminat misiunea de a conduce la Mesia care a venit să piară pentru ca toți ce cred să nu piară ci să aibă viață veșnică.
Acum nu mai vorbim de acest îndemn „ochi pentru ochi" din cred eu mai multe motive:
-oricum la Dumnezeu este răzbunarea nu la noi, asta nu însemnă că îi va omorî oricum
-dacă Dumnezeu primește și ucigașii ca să-i facă copiii LUI înseamnă că și noi trebuie să-i iertăm
Mai sunt și altele dar în orice caz VT nu mai are preț.

| blackmd a răspuns:

Vechiul testament a fost scris pentru israeliti dar Isus pe noi ni-a eliberat de legile lui Moise așa că nu ar trebui să te afecteze tare ce e scris în vechiul testament, și stăruiete să respecți legile din noul testament.

| Mircea08 explică (pentru blackmd):

Exact asa scrie in Evanghelie. Personal imi pare rau ca asa de putini sunt cei care inteleg adevarul (cuvantul lui Dumnezeu. O singura observatie trebuie sa fac - legile nu sunt a lui Moise ci au fost doar transmise prin Moise. Apreciez ca ai inteles ceea ce peste 90% nu au inteles, si spun peste 90% deoarece nici o biserica din cate stiu eu nu au inteles asta si numai Biserica Ortodoxa au 90% de adepti. Daca nu intelegi ca doar Evanghelia este in vigoare nu esti crestin!